Ухвала
від 18.10.2024 по справі 922/3648/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про передачу за підсудністю

18.10.2024м. ХарківСправа № 922/3648/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Добрелі Н.С.

розглянувши матеріали

позовної заяви Акціонерного товариства "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" , в особі Регіональної філії "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" Акціонерного товариства "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" простягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

АТ "УКРАЇНЬСКА ЗАЛІЗНИЦЯ" в особі Регіональної філії "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" АТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до ТОВ "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ", в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача борг у сумі 60.314,76 грн та витрати зі сплати судового збору.

Фактичними підставами є бездіяльність відповідача щодо відшкодування позивачу витрат на утримання смуги відведення за період з лютого 2022 до лютого 2024 на підставі Договору про подачу та забирання вагонів при станції Мена Південно-Західної залізниці від 18.06.2020 №3591.

Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, зазначає наступне.

Частиною першою статті 27 ГПК України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Тобто, загальне правило територіальної підсудності щодо пред`явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями ГПК України.

Разом із тим, статтею 30 ГПК України встановлена виключна підсудність справ. Так, частина третя статті 30 ГПК України передбачає, що спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Виключну підсудність встановлено, зокрема, для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально. У разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності.

До позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, словосполучення "з приводу нерухомого майна" у частині третій статті 30 ГПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення. Тому до спорів, предметом яких є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, який укладений щодо користування нерухомим майном, поширюються норми частини третьої статті 30 ГПК України (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі №911/2390/18).

Отже, виключна підсудність застосовується до тих заяв, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном.

Як слідує зі змісту пред`явлених вимог, позовна заява стосується стягнення заборгованості на утримання землі у смузі відведення залізниці за період з лютого 2022 до лютого 2024 на підставі Договору про подачу та забирання вагонів при станції Мена Південно-Західної залізниці від 18.06.2020 №3591.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що під`їзна колія, котра перебуває на балансі ТОВ "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ", знаходиться в межах земельної ділянки, котра належить позивачу на праві постійного користування, та знаходиться на території Менської міськади Менського району Чернігівської області, про що свідчить Державний акт на право постійного користування землею від 13.07.2000 №127.

Враховуючи те, що місцезнаходженням земельної ділянки на якої знаходиться під`їзна колія ТОВ "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" є місто Мена, Чернігівської області, вирішення даної заяви відноситься за правилами виключної підсудності.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

З огляду на вищевикладене, позовну заяву АТ "УКРАЇНЬСКА ЗАЛІЗНИЦЯ" в особі Регіональної філії "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" АТ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" належить передати за підсудністю до Господарського суду Чернігівської області за місцезнаходженням майна.

Керуючись статтями 27, 30, 31, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Матеріали справи №922/3648/24 за позовом Акціонерного товариства "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" в особі Регіональної філії "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" Акціонерного товариства "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" про стягнення коштів передати за підсудністю до Господарського суду Чернігівської області (14000, м. Чернігів, просп. Миру, 20).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня набрання нею законної сили.

Ухвалу підписано 18.10.2024.

СуддяДобреля Н.С.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення18.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122406835
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування залізницею

Судовий реєстр по справі —922/3648/24

Ухвала від 12.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

Ухвала від 18.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Добреля Н.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні