Рішення
від 10.10.2024 по справі 746/71/24
СРІБНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 746/71/24

2/746/41/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2024 р.

смт Срібне

Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Ходіч В.М.,

з участю секретаря Сакун Н.П.,

представник позивача за первісним позовом (представник відповідача за зустрічним позовом) АТ «Чернігівобленерго» - адвокат Думчева І.В.,

представник відповідача за первісним позовом (представник позивача за зустрічним позовом) адвокат Гезердава В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Срібне справу за позовом Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» м.Чернігів до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» м.Чернігів про скасування рішення комісії ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго», -

В С Т А Н О В И В :

АТ «Чернігівобленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Свої вимоги обгрунтовує тим, що 16 січня 2002 року між сторонами було укладено договір про користування електричною енергією за адесою: АДРЕСА_1 . 01.01.2019 року на виконання вимог ПРРЕЕ між АТ «Чернігівобленерго», як оператором системи розподілу, та ОСОБА_1 , як споживачем, укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору. 17.07.2023 року за вказаною адресою було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку поза розрахунковим засобом обліку. Самовільне підключення виконано кабелем відкритим типом. Порушення відповідачем Правил користування електричною енергією було виявлено і зафіксовано, однак відповідач у добровільному порядку відмовляється відшкодувати позивачеві вартість необлікованої електричної енергії, яка становить 55 095 грн. 38 коп.

У березні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зустрічним позовом до АТ «Чернігівобленерго» про скасування рішення комісії ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго», обґрунтовуючи свої вимоги тим, що порушення споживачем не допускалось, викладені в акті обставини є припущенням. Зазначений акт та протокол комісії складені з порушенням законодавства.

Так, при складенні акта працівники ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго» неправильно застосували норми Правил. В акті не зазначено місце самовільного підключення електричної мережі. Вважає, що комісія неправильно провела розрахунок вартості необлікованої електроенергії, а також неправильно визначила період, за який проведено таке нарахування.

А тому ОСОБА_1 просила рішення комісії ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго» оформлене 05 вересня 2023 року протоколом №299 з розгляду акта про порушення №172770 від 17 липня 2019 року визнати недійсним.

Представник позивача за первісним позовом (представник відповідача за зустрічним позовом) АТ «Чернігівобленерго» ОСОБА_2 у судовому засіданні вимоги позивача підтримала і просила їх задовольнити з вищевказаних підстав. Зазначила, що на даний час відповідачем у добровільному порядку збитки не відшкодовані.

Заперечила проти задоволення зустрічних вимог ОСОБА_1 посилаючись на їх необґрунтованість та вказала на їх безпідставність та необґрунтованість.

Представник відповідача за первісним позовом (представник позивача за зустрічним позовом) ОСОБА_3 у судовому засіданні вимоги позивача за первісним позовом не визнав повністю та заперечує проти їх задоволення посилаючись на порушення допущені працівниками АТ «Чернігівобленерго», а рішення прийнято всупереч вимог чинного законодавства.

Наполягає на задоволенні зустрічних позовних вимог та просить рішення комісії визнати недійсним з викладених у позові обставин.

Заслухавши учасників судового розгляду, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).

Відповідач користувався послугами з постачання електричної енергії, не заявляла вимог до постачальника про припинення їй постачання електроенергії, а отже між сторонами склались договірні правовідносини щодо постачання електричної енергії згідно вимог чинного законодавства.

17 липня 2023 року представниками Срібнянської енергозбутової дільниці Прилуцького РЕМ АТ «Чернігівобленерго» складено акт про порушення № 172770 за результатами перевірки дотримання споживачем електричної енергії ПРРЕЕ за адресою: АДРЕСА_1 , де встановлено самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку (а.с.8-10).

Порушення виявлено спеціальним технічним засобом (покажчиком струму на повітряних лініях напругою до 10 кВ ПРс-10).

Виявлене порушення Правил зафіксовано в акті про порушення від 17 липня 2023 року № 172770, який підписаний трьома працівниками Срібнянської ЕЗД ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго» у присутності ОСОБА_4 та двох свідків, що підтвердили допитані свідки у судовому засіданні ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Судом встановлено, що зі сторони ОСОБА_1 допущено порушення Правил № 312, зокрема, п.п.10 пункту 5.5.5, за яким споживач електричної енергії зобов`язаний узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки.

05 вересня 2023 року відбулося засідання комісії ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго» з розгляду акту про порушення № 172770 без участі ОСОБА_1 .

Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до частини першої та другої статті 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання.

Заперечуючи проти заявлених у справі вимог, ОСОБА_1 звернулася до суду із зустрічним позовом, в якому вказувала, що дії ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго» щодо складення акта про порушення від 17 липня 2023 року та нарахування на його підставі суми збитків є неправомірними, оскільки порушення споживачем не допускалось, викладені в акті обставини є припущенням. Зазначений акт та протокол комісії складені з порушенням законодавства. Комісія безпідставно застосувала розрахунок вартості на підставі пп.6 п.8.4.2 Правил. Позивач за первісним позовом не правильно визначив період для нарахування заборгованості.

Частиною третьою статті 12 та частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Так, згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За статтями 2-4, 11 Закону України «Про електроенергетику» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей нормативно-правовий акт є спеціальним законом, який регулює відносини в електроенергетиці та має особливості, викликані об`єктивними умовами функціонування цієї галузі, тому саме його положення та прийняті на його основі Правила та інші нормативно-правові акти мають пріоритетне значення в сфері регулювання відносин щодо електропостачання.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 26 Закону України «Про електроенергетику» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до другого абзацу частини другої статті 27 зазначеного Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Згідно з пунктом 1.2.7 глави 1.2 розділу І ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі договору від 01 січня 2019 року є споживачем електроенергії в будинку АДРЕСА_1 .

Згідно з підпунктом 3 пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил.

Відповідно до пункту 8.2.4 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з пунктом 8.2.5 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача), або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, згідно з формою, наведеною в податку 9 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності).

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

ПРРЕЕ визначені поняття термінів «технічна перевірка» та «контрольний огляд засобу комерційного обліку».

Зокрема, технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень.

Контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.

Під час проведення технічної перевірки представниками оператора системи виявлено самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку поза розрахунковим засобом обліку, виявити яке зазначені представники при проведенні контрольного огляду приладу обліку не мали можливості. За вказаним фактом складено акт про порушення правил від 17 липня 2023 року № 172770.

Встановлено, що акт про порушення вимогам ПРРЕЕ відповідає, зокрема, він містить зміст виявленого порушення, а також містить всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, схему електропостачання споживача.

Зміст акта про порушення від 17 липня 2023 року свідчить про на наявність всіх складових, необхідних для застосування розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії.

Відповідно до пункту 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом без облікового споживання електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та\або визначенні обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та\або судом.

Отже, у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення, визначається за формулою 8 цієї глави.

АТ «Чернігівобленерго» підтвердило належними та допустимими доказами підстави для нарахування спірної заборгованості.

ОСОБА_1 не спростувала належними та допустимими доказами вказаний розрахунок.

Зустрічна позовна заява не містить посилання на докази, якими спростовуються доводи АТ «Чернігівобленерго», зокрема, щодо здійснення ОСОБА_1 самовільного підключення струмоприймачів до електричної мережі оператора системи.

Суд вважає, що відповідач за первісним позовом протягом розгляду справи не спростувала у судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність рішення постачальника електричної енергії про нарахування збитків, завданих несанкціонованим користуванням електричною енергією, та їх розміру.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги АТ «Чернігівобленерго» про стягнення з ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії у сумі 55 095,38 грн, є обґрунтованими, підтверджені належними і допустимими доказами, тому підлягають задоволенню. Позивач за первісним позовом навів обґрунтований розрахунок необлікованої електричної енергії.

Оскільки під час розгляду справи не підтвердилися доводи ОСОБА_1 щодо визнання недійсним рішення комісії, яке викладено у протоколі від 05 вересня 2023 року за результатами розгляду акта про порушення №172770 від 17 липня 2023 року, то зустрічні позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати слід вирішити відповідно до ст.141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-4, 12, 13, 19, 23, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» (код ЄДРПОУ 05434619, р/р НОМЕР_2 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478, отримувач - ВП Прилуцького РЕМ АТ «Чернігівобленерго») 55 095 (п`ятдесят п`ять тисяч дев`яносто п`ять) грн. 38 коп. вартості необлікованої електричної енергії та 3028,00 грн. судового збору.

В задоволенні зустрічних позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» м.Чернігів про скасування рішення комісії ВП «Прилуцький РЕМ» АТ «Чернігівобленерго» - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.М. Ходіч

СудСрібнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122418844
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —746/71/24

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Рішення від 10.10.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Рішення від 10.10.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 05.03.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні