ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"21" жовтня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2774/24
Суддя Бабкіна В.М., дослідивши позовну заяву і додані до неї документи
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» (08205, Київська обл., м. Ірпінь (з), вул. Літературна (Чехова), буд. 11)
про визнання незаконним рішення,
встановив:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява б/н від 09.10.2024 р. (вх. № 1454/24 від 14.10.2024 р.) ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» про визнання незаконним рішення з четвертого питання порядку денного загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» від 28.04.2024 р. протокол № 4 про обмеження права доступу до місць загального користування (паркування/зберігання на прибудинковій території) транспортних засобів, що належать співвласникам будинку та членам їх родин, які мають заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території за шість місяців, та заборонити посадовим особам Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» вчиняти дії, які порушують право позивача на вільне користування спільною сумісною власністю спільного майна багатоквартирного будинку за адресою: вул. Літературна, 11, м. Ірпінь, Київська обл.
Перевіривши матеріали позову, суд дійшов висновку, що подана позовна заява б/н від 09.10.2024 р. (вх. № 1454/24 від 14.10.2024 р.) не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 2, 5, 8, 9 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Водночас, всупереч згаданій вище нормі, позивачем не вказано відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи, не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, не зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Поряд з цим, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп.пп. 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та її прохальної частини, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, а саме про визнання незаконним рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» від 28.04.2024 р. та про зобов`язання вчинити дії шляхом заборони посадовим особам Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» вчиняти дії, які порушують право позивача, за якими (вимогами) розмір судового збору, з урахуванням положень ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", складає 6056,00 грн. Однак, як встановлено судом, всупереч вказаним процесуальним нормам, в якості доказу сплати позивачем судового збору до позовної заяви було долучено квитанцію до платіжної інструкції № 47083125 від 09.10.2024 р. на суму 3028,00 грн.
Таким чином, позивачем при зверненні до суду з даним позовом недосплачено 3028,00 грн. (6056,00 3028,00 грн.) судового збору за другу вимогу немайнового характеру.
Окрім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
З матеріалів позовної заяви б/н від 09.10.2024 р. (вх. № 1454/24 від 14.10.2024 р.) вбачається, що до позову, в якості доказів відправлення відповідачу копії позовної заяви з додатками, ОСОБА_1 було долучено лише фіскальний чек від 10.10.2024 р.
Водночас, фіскальний чек від 10.10.2024 р. не є належним доказом, який підтверджує відправлення відповідачеві копії позовної заяви з доданими до неї документами в розумінні вимог господарського процесуального законодавства, з огляду на таке.
Згідно з вимогами ст. 172 Господарського процесуального кодексу України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
Відповідно до п. 7 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Абзацом 1 п. 17 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270, передбачено, що послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв`язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.
Абзацом 27 п. 2 Правил передбачено, що документом, який підтверджує надання послуг поштового зв`язку, є розрахунковий документ встановленої відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
За змістом п. 61 Правил надання поштового зв`язку, у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Таким чином, належним доказом надіслання копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідачу є опис вкладення відправленої поштової кореспонденції, засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, а також розрахунковий документ поштової установи.
Як встановлено судом, у порушення зазначених вище процесуальних норм, позивачем не додано належних доказів, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви з доданими до неї документами, що надійшли до суду, зокрема, в матеріалах справи відсутній опис вкладення у цінний лист, з якого б вбачався перелік документів, надісланих відповідачу, у тому числі і тих документів, які надійшли до суду в якості додатків до позовної заяви.
Згідно з п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Поряд з цим, відповідно до ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Проте, відповідно до акту № 07-13/129/2024 від 14.10.2024 р., складеного на підставі Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України заступником начальника відділу автоматизованого документообігу та обробки внутрівідомчої службової кореспонденції (Канцелярія) Васянович А.О. в присутності заступника головного спеціаліста відділу Ратушнюк І.В. та провідного спеціаліста відділу Демченка К.В., встановлено, що під час реєстрації позовної заяви ОСОБА_1 встановлена відсутність документів, вказаних в додатках, а саме протоколу № 4 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» від 28.04.2024 р.
Таким чином, всупереч наведеним процесуальним нормам, до позовної заяви, що надійшла до суду, не додано всіх доказів, які зазначені в переліку додатків до позовної заяви.
Натомість, до позовної заяви було долучено протокол № 1 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рококо Віол» від 29.08.2021 р., який в переліку додатків до позовної заяви ОСОБА_1 не зазначений.
Згідно з приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Поряд з цим, судом звертається увага позивача, що згідно з ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
З урахуванням наведеного, керуючись п.п. 2, 5, 8, 9 ч. 3 ст. 162, п.п. 1, 2 ч. 1, ч. 2 ст. 164, ст. 172, ч. 1 ст. 174, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 б/н від 09.10.2024 р. (вх. № 1454/24 від 14.10.2024 р.) залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу в строк до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви б/н від 09.10.2024 р. (вх. № 1454/24 від 14.10.2024 р.) шляхом: надання доказів доплати судового збору у розмірі 3028,00 грн.; надання доказів, які підтверджують відправлення відповідачу копії позовної заяви і тих доданих до неї документів, які надійшли до суду; подання до суду усіх доказів, які зазначені в переліку додатків до позовної заяви; зазначення в переліку додатків до позовної заяви усіх доказів, які додано до останньої; зазначення відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи; зазначення відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів; зазначення відомостей про попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню відповідно до приписів статей 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 21.10.2024 р.
Суддя В.М. Бабкіна
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122427875 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бабкіна В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні