ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"14" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5687/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.
секретар судового засідання Дерік М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання (за вх. №2-1542/24 від 30.09.2024) Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу по справі 916/5687/23
за позовом: Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" (02002, м.Київ, вул. А. Аболмасова, буд.5, група приміщень 57, офіс 7)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Велмот" (65044, Одеська обл., місто Одеса, пр.Шевченка, буд. 4 Д)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Приватної Організації "Українська ліга авторських і суміжних прав" (02002, м. Київ, вул. Аболмасова Андрія, буд. 5, офіс 14)
про стягнення 37 500 грн
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
від третьої особи: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Одеської області перебувала справа №916/5687/23 за позовом Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Велмот" про стягнення 37 500 грн.
Рішенням суду від 26.09.2024 позов задоволено частково, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Велмот" на користь Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" основний борг у сумі 2 419 грн 35 коп., судовий збір у сумі 173 грн 61 коп., в задоволенні решти позову відмовлено.
30.09.2024 до суду від Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" надійшла заява, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 10 000 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 03.10.2024 заяву Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" призначено до розгляду у судовому засіданні на "14" жовтня 2024 р. о 13:45.
14.10.2024 до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі.
У судове засідання 14.10.2024 сторони не з`явилися.
Проаналізувавши надані позивачем докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 ГПК України.
Відповідно до ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.
У відповідності до ч.1, 3 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи; до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати: на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.1,2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
За приписами ч.3 ст.126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При цьому суд враховує сформульований у пункті 4.2.4 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.10.2020 у справі № 922/376/20 правовий висновок про те, що оскільки в процедурі спрощеного провадження стадія судових дебатів відсутня, то вимога частини 8 статті 129 ГПК України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат до закінчення судових дебатів - не може розповсюджуватися на сторін у справі, яка розглядається у спрощеному провадженні.
Водночас в даному випадку до правовідносин сторін підлягає застосуванню інша вимога частини 8 статті 129 ГПК України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Отже, у випадку розгляду справи у порядку спрощеного провадження, коли проведення судових дебатів процесуальним законом взагалі не передбачено, позивач має дотримуватися встановленого пунктом 2 частини 8 статті 129 ГПК України 5-денного строку для подання заяви про розподіл судових витрат та доказів понесення таких витрат, що і було зроблено позивачем.
Як встановлено судом, позивачем у поданому позові від 27.12.2023 було зазначено про понесення останнім витрат на правову допомогу у зв`язку з розглядом справи, докази на понесення яких відповідачем буде надано суду додатково.
У подальшому, 30.09.2024, тобто протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, позивачем було надано суду клопотання про стягнення судових витрат на правову допомогу разом з доказами на підтвердження відповідних витрат.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України ,,Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
За змістом ст.30 Закону України ,,Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Отже, адвокатський гонорар може існувати в двох формах фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 р. у справі № 910/4201/19).
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду розглядав питання про витрати на оплату послуг адвоката у постанові від 02 лютого 2024 року у справі N 910/9714/22 та від 03 листопада 2023 року у справі N 914/2355/21.
Пунктом 12 частини 3 ст. 2 ГПК України передбачено, що однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення. Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; (4) зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу чи розподіл витрат судом (ст. 129 ГПК України).
Як встановлено судом, заявляючи вимоги про відшкодування витрат на правову допомогу, позивач зазначив, що такі витрати склали 10 000 грн.
У підтвердження понесення витрат на правову допомогу позивачем надано суду завірену копію договору №22.99-11 про надання професійної правничої допомоги від 11.12.2023, укладений між Адвокатським об`єднанням "Інтелкрафтс" та Громадською спілкою «Українська Ліга Авторських та суміжних прав», за умовами якого адвокатське об`єднання зобов`язується надавати клієнту професійну правничу допомогу в обсязі і на умовах, що визначені цим договором, а клієнт зобов`язується прийняти і оплатити надану йому правову допомогу. Професійна правнича допомога, що надається за цим Договором: підготовка позовної заяви та всіх необхідних документів, пов`язаних з розглядом справи, звернення до суду, представництво інтересів, Клієнта в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій у господарській справі за позовом Клієнта до Товариства з обмеженою відповідальною "BEЛMOT" про стягнення заборгованості за Договором № КБР-05/10/20-Н від 01.10.2020 року.
Відповідно до п.3.1.3. Клієнт зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану Адвокатським об`єднанням професійну правничу допомогу, а також відшкодовувати фактичні витрати, понесені під час надання професійної правничої допомоги.
Згідно з п.4.1.1 договору за наданням професійної правничої допомоги Клієнт сплачує Адвокатському об`єднанню винагороду у наступних розмірах: підготовка позовної заяви, звернення до суду та представництво інтересів Клієнта в суді першої інстанції 10 000,00 грн. (десять тисяч гривень), без ПДВ.
Відповідно до п.4.4 договору за результатами надання професійної правничої допомоги на кожній стадії судового процесу складається АКТ, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті зазначається, яка саме правнича допомога була надана, її вартість.
Вказаний договір підписано обома сторонами та скріплений печаткою адвокатського об`єднання.
Наказом №22.99 від 11.12.2023 року було доручено здійснювати судове представництво та інше юридичне супроводження за Договором про надання професійної правничої допомоги №22.99 від 11 грудня 2023 року адвокатом Гуйді Дмитру Миколайовичу (на підставі довіреності від 01.09.2023).
В матеріалах справи наявна довіреність від 01.09.2023 та свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, виданий Гуйді Д.М.
Також на підтвердження понесення судових витрат позивачем надано суду акт приймання-передачі наданої правової допомоги від 30.09.2024.
Відповідно до акту були надані наступні послуги:
- Підготовка та складання позовної заяви з додатками;
- Підготовка додаткових пояснень, клопотання про проведення судових засідань в режимі відеоконференцій, заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу з додатками, підготовка всіх копій документів та їх завірення належним чином, формування та відправка документів відповідачу та в суд;
- Участь адвоката у чотирьох судових засіданнях .
Всього вартість наданих послуг складає 10 000 грн.
Крім того, позивачем надано суду платіжну інструкцію № 2235 від 19.09.2024 р. на суму 10 000 грн.
Як встановлено судом, представником позивача складено та надано суду уточнену позовну заяву з доданими до неї документами, додаткові пояснення у справі та клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Крім того, представник позивача брав участь у судових засіданнях, призначених судом.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеним факт надання правової допомоги, а також вважає розмір гонорару співмірним та незавищеним.
Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині четвертій ст. 129 ГПК України, відповідно до якої інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Беручи до уваги передбачену в п.3 ч.4 ст.129 ГПК України пропорційність розподілу витрат у випадку часткового задоволення позову, господарський суд доходить висновку про стягнення з відповідача на користь позивача 645,16 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката (10000,00 грн, помножені на відсоток задоволених позовних вимог), у зв`язку з чим клопотання Громадської спілки ,,Українська Ліга Авторських Та Суміжних Прав (вх.№2-1542/24 від 30.09.2024) підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.123, 126, 129, 221, 232, 236-238, 240-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Клопотання (вх.№2-1542/24 від 30.09.2024) Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" про стягнення судових витрат, подане у справі №916/5687/23, задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Велмот" (65044, Одеська обл., місто Одеса, пр.Шевченка, буд. 4 Д, код ЄДРПОУ 43319015) на користь Громадської спілки "Українська ліга авторських та суміжних прав" (02002, м.Київ, вул. А. Аболмасова, буд.5, група приміщень 57, офіс 7, код ЄДРПОУ 42502769) витрати на правничу допомогу у сумі 645,16 /шістсот сорок п`ять/ грн.
3. В задоволенні решти клопотання відмовити.
Додаткове рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Повне додаткове рішення складено 21.10.2024.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122428133 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні