Ухвала
від 21.10.2024 по справі 916/4662/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

"21" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/4662/24Суддя господарського суду Одеської області Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали позовної заяви № 4776/24 Приватного підприємства «Локо» до Компанії Tangshan Jinghin Technology Co. Ltd/ Tangshan Jinghin Science and Technology Co. Ltd (english name) (Китай) про стягнення 20 698,10 доларів США, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Локо» звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Компанії Tangshan Jinghin Technology Co. Ltd/ Tangshan Jinghin Science and Technology Co. Ltd (english name) (Китай) про стягнення 20 698,10 доларів США.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору продажу № 2 від 11.01.2022 щодо поставки передбаченого договору товару в обумовлені строки, у зв`язку з чим позивачем пред`явлено вимогу про повернення перерахованої ним на виконання договору попередньої оплати в сумі 20 698,10 доларів США.

Так, дослідивши зміст позовної заяви, слід зазначити, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.

Як вбачається з позовної заяви, в якості відповідача виступає Компанія, що є іноземним суб`єктом господарювання з місцезнаходженням в Китаї.

Згідно ч. 1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 366 Господарського процесуального кодексу України).

Частиною 1 статті 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Питання, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом (хоча б один учасник правовідносин є іноземцем, особою без громадянства або іноземною особою; об`єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; юридичний факт, який впливає на виникнення, зміну або припинення правовідносин, мав чи має місце на території іноземної держави), у тому числі й питання підсудності судам України справ з іноземним елементом, вирішуються згідно із Законом України Про міжнародне приватне право.

Так, стосовно юрисдикції даного спору позивач з посиланнями на п. 7 ч. 1 ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право вказує, що згідно п. 4.5 договору продажу № 2 від 11.01.2022 умови поставки вказуються в інвойсах, при цьому інвойс /рахунок № JX-AL-2201 від 11.01.2022 містить умову поставки FOB, кінцевий пункт призначення м. Одеса, Україна, а тому, враховуючи, що відповідач не виконав свій обов`язок щодо поставки товару позивачу, місцем отримання якого є порт відвантаження в м. Одеса, - тобто за місцем виконання договору, - в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право настала подія з виконання спірного договору мала місце на території України -у м. Одеса, що свідчить про підсудність справи господарському суду Одеської області.

Так, відповідно до ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках: 1) якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону; 2) якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи - відповідача; 3) у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України; 4) якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства позивач має місце проживання в Україні; 5) якщо у справі про відшкодування шкоди позивач - фізична особа має місце проживання в Україні або юридична особа - відповідач - місцезнаходження в Україні; 6) якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання; 7) дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України; 8) якщо у справі про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим особа мала останнє відоме місце проживання на території України; 9) якщо справа окремого провадження стосується особистого статусу або дієздатності громадянина України; 10) якщо справа проти громадянина України, який за кордоном діє як дипломатичний агент або з інших підстав має імунітет від місцевої юрисдикції, відповідно до міжнародного договору не може бути порушена за кордоном; 11) якщо у справі про банкрутство боржник має місце основних інтересів або основної підприємницької діяльності на території України; 12) в інших випадках, визначених законом України та міжнародним договором України.

В силу ст. 75 Закону України Про міжнародне приватне право підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону.

Так, з позовної заяви і доданого до неї договору вбачається, що спір виник у зв`язку з

невиконанням Компанією Tangshan Jinghin Technology Co. Ltd/ Tangshan Jinghin Science and Technology Co. Ltd (english name) (Китай) умов договору продажу № 2 від 11.01.2022.

В розділі 9 вказаного договору продажу № 2 від 11.01.2022. сторони погодили, що всі суперечки і розбіжності за даним договором, по можливості, мають вирішуватися шляхом переговорів між сторонами. У разі недосягнення згоди, розбіжності по договору підлягають вирішенню в Європейському суді.

Виходячи з наведених положень договору продажу № 2 від 11.01.2022, сторони чітко визначили підсудність спорів, що виникають або пов`язані з даним договором, саме Європейському суду.

Крім того, статтею 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, а також те, що матеріали позовної заяви не містять доказів недійсності розділу 9 спірного договору, суд вважає, що сторони передбачили договірну підсудність.

З огляду на вказане та на те, що предметом спору є повернення попередньої оплати за договором, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що виконання договору мало відбуватись на території України в місті Одеса, тому даний спір підлягає вирішенню господарським судом Одеської області.

При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи позивача про те, що сторонами у договорі не визначено конкретного суду, до якого має звернутись позивач (не зазначення повної назви Європейського суду), що, на думку позивача, свідчить про невиконуваність арбітражного застереження. В даному випадку, намір сторін передати визначений спір на вирішення Європейського суду є очевидним. Наразі належних та достатніх доказів на підтвердження того, що позивачу було відмовлено у відкритті провадження за його позовом у вказаному суді до господарського суду не надано, як і не надано безумовних доказів відсутності відповідного суду, який визначений розділом 9 договору.

За таких обставин, враховуючи наведене, та з огляду на те, що заявлені позивачем вимоги ґрунтуються саме на невиконанні умов договору продажу № 2 від 11.01.2022 щодо повернення перерахованої на виконання договору попередньої оплати в сумі 20 698,10 доларів США. Компанією Tangshan Jinghin Technology Co. Ltd/ Tangshan Jinghin Science and Technology Co. Ltd (english name), що є нерезидентом, місцезнаходженням якого є Китай, і сторонами в договорі передбачено підсудність даного спору Європейському суду, господарський суд вважає, що даний спір не підлягає вирішенню у господарських судах України.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Приватного підприємтва «Локо», оскільки позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

З огляду на відмову у відкритті провадження у справі за заявленим Приватного підприємтва «Локо» позовом, суд не вбачає підстав для розгляду клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.

Керуючись ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Приватного підприємства «Локо» до Компанії Tangshan Jinghin Technology Co. Ltd/ Tangshan Jinghin Science and Technology Co. Ltd (english name) (Китай) про стягнення 20 698,10 доларів США.

Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її постановлення.

Суддя Ю.І. Мостепаненко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122428258
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —916/4662/24

Ухвала від 28.11.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Ухвала від 12.11.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні