Рішення
від 21.10.2024 по справі 335/2668/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Дата документу 21.10.2024

Справа № 335/2668/24

Провадження № 2/334/1662/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2024 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя в складі:

головуючого судді Козлової Н.Ю.,

при секретарі Александровій А.С.

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Запорізької міської ради, Третя особа: Друга Запорізька державна нотаріальна контора, приватний нотаріус Банковська Ю.В., Перша Запорізька державна нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання права власності в порядку спадкування за законом

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Запорізької міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги вмотивовані наступним: 21 листопада 2023 році державний нотаріус Другої Запорізької державної нотаріальної контори своєю постановою відмовила ОСОБА_1 , у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом: на частку житлового будинку АДРЕСА_1 , який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_5 , спадкоємцем після якого був його син померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 гр. ОСОБА_6 , у зв`язку з тим, що спадкоємцем, гр. ОСОБА_1 , був пропущений строк на прийняття спадщини передбачений статтею 1270 Цивільного кодексу України.

ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_6 є сином ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_5 , крім ОСОБА_6 , мав сина ОСОБА_7 та доньку ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_5 його діти та дружина - ОСОБА_8 , відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, повинні були успадкувати майно, будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кожному по 1/4 частині будинку.

Але після смерті ОСОБА_5 спадкову справу в нотаріальній конторі не відкривали, оскільки ніхто із спадкоємців до нотаріальної контори не звертався, так як на момент його смерті ОСОБА_6 виповнилося 10 років (1969-1959), тобто він був малолітньою дитиною та сам не міг поїхати до нотаріальної контори та подати заяву, ОСОБА_7 на момент смерті виповнилося теж 10 років (1969-1959), тобто він теж був малолітньою дитиною та сам не міг розпоряджатися своїми правами та відстоювати свої інтереси, а ОСОБА_3 виповнилась 12 років (1969-1957), тобто всі діти були неповнолітні.

Діти спадкоємця та його дружина фактично управляли та володіли спадковим майном, але станом на 2024 рік відсутні інші письмові докази, крім Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на право приватної власності з кількістю кімнат від однієї до п`яти включно від 19 січня 1965 року, а також виписки із рішення виконкому В.Хортицької селищної ради депутатів трудящих № 107 від 25 грудня 1964 року, також згідно даних погосподарської книги на будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , мав постійне місце проживання за цією адресою, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_5 , мала постійне місце постійного проживання за цією адресою, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мала місце постійного проживання за цією адресою, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мав місце постійного проживання за цією адресою, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мав місце постійного проживання за цією адресою, тобто всі члени сім`ї мали місце постійного проживання за вказаною вище адресою.

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_7 (актовий запис № 738, виданий 15 травня 2021 року, серія НОМЕР_1 ) він помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , після його смерті відкрилась спадщина та спадкоємцем першої черги є його син ОСОБА_4 .

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_6 (актовий запис № 818, виданий 01 квітня 2023 року, серія НОМЕР_2 ) він помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , після його смерті відкрилась спадщина та спадкоємцем першої черги є його дочки: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Відповідно до даних свідоцтва про смерть ОСОБА_8 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8 - згідно даних свідоцтва про шлюб від 26 червня 1982 року, серія НОМЕР_3 ) померла «22» лютого 1996 року.

Діти спадщину після смерті батьків не оформили у зв`язку з браком коштів.

Після смерті ОСОБА_8 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8 ) її діти повинні були успадкувати майно 1/4 частина будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , по 1/12 частині кожній дитині.

Отже після смерті батьків діти повинні успадкувати та мати на праві власності по 1/3 частці в будинку ( 1/4+1/12=1/3) за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та її сестра повинні успадкувати та мати на праві власності наступну частку в будинку: 1/3:2=1/6, тобто по 1/6 частині кожній.

Після смерті ОСОБА_7 його син повинен успадкувати та мати на праві власності 1/3 частину будинку.

Відтак, ОСОБА_1 має успадкувати 1/6 частину будинку, її сестра ОСОБА_2 -1/6 частину будинку, її двоюрідний брат ОСОБА_4 -1/3 частину будинку та її тітка ОСОБА_3 повинна успадкувати та мати на праві власності наступну частку в будинку: 1/4 + 1/12 =1/3, тобто якщо складати частки кожного спадкоємця, то отримуємо наступну складову: 1/6+1/6+1/3+1/3=6/6=1.

В зв`язку з вищевикладеним, ОСОБА_1 просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та господарські споруди за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок літ.А, господарчі будівлі та споруди: басейн №4, фундамент № 5.

Ухвалою суду від 08 квітня 2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження. Встановлено строк відповідачам для надіслання (надання) до суду відзиву на позовну заяву.

Відповідачі скористалися своїм правом на подання відзиву в яких вказали, що вони повністю визнають позовні вимоги позивача, не заперечують проти визнання за ОСОБА_1 права власності на весь будинок та господарські споруди за адресою: АДРЕСА_1 . Судове засідання проводити за їх відсутністю.

Також, в порядку підготовки справи до слухання, суд витребував копію спадкових справ після смерті ОСОБА_6 (батька позивача), який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 ; після смерті ОСОБА_7 ( дядька позивача), який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_8 ( бабусі позивача), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ОСОБА_5 ( дідуся позивача), який помер ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Також суд залучив приватного нотаріуса Банковську Ю.В. до участі у справі та визнав явку обов`язковою, оскільки саме Приватний нотаріус Банковська Ю.В. посвідчувала заяви спадкоємців про прийняття спадщини.

Крім того, суд визнав обов`язковою явку представника Першої Запорізької державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Інших процесуальних дій не вчинялось.

З вищенаведених підстав, ухвалою суду від 21 жовтня 2024 року було закрито підготовче судове засідання. Справу призначено до розгляду.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник надали суду заяву про слухання справи за їх відсутністю, вимоги викладені у позовній заяві підтримали у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_2 надала суду заяву про слухання справи за її відсутності, вимоги викладені у позовній заяві визнала у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_3 надала суду заяву про слухання справи за її відсутності, вимоги викладені у позовній заяві визнала у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_4 надав суду заяву про слухання справи за його відсутності, вимоги викладені у позовній заяві визнав у повному обсязі.

Від приватного нотаріуса Банковської Ю.В. та уповноваженої особи Першої Запорізької державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надали суду заяви про слухання справи за їх відсутністю, ухвалити рішення на розсуд суду, врахувавши письмові докази, зокрема спадкові справи після померлих спадкодавців.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_6 є сином ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_5 , крім ОСОБА_6 , мав сина ОСОБА_7 та доньку ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_5 його діти та дружина - ОСОБА_8 , відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, повинні були успадкувати майно, будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кожному по 1/4 частині будинку.

Після смерті ОСОБА_5 спадкову справу в нотаріальній конторі не відкривали, оскільки ніхто із спадкоємців до нотаріальної контори не звертався.

Відповідно до статті 527 Цивільного кодексу УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Згідно до статті 529 Цивільного кодексу УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_7 (актовий запис № 738, виданий 15 травня 2021 року, серія НОМЕР_1 ) він помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , після його смерті відкрилась спадщина та спадкоємцем першої черги є його син ОСОБА_4 .

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_6 (актовий запис № 818, виданий 01 квітня 2023 року, серія НОМЕР_2 ) він помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , після його смерті відкрилась спадщина та спадкоємцем першої черги є його дочки: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Відповідно до даних свідоцтва про смерть ОСОБА_8 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8 - згідно даних свідоцтва про шлюб від 26 червня 1982 року, серія НОМЕР_3 ) померла ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Діти спадщину після смерті батьків не оформили.

Після смерті ОСОБА_8 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8 ) її діти повинні були успадкувати майно 1/4 частина будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , по 1/12 частині кожній дитині.

Отже після смерті батьків діти повинні успадкувати та мати на праві власності по 1/3 частці в будинку ( 1/4+1/12=1/3) за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та її сестра повинні успадкувати та мати на праві власності наступну частку в будинку: 1/3:2=1/6, тобто по 1/6 частині кожній.

Після смерті ОСОБА_7 його син повинен успадкувати та мати на праві власності 1/3 частину будинку.

Відтак, ОСОБА_1 має успадкувати 1/6 частину будинку, її сестра ОСОБА_2 -1/6 частину будинку, її двоюрідний брат ОСОБА_4 -1/3 частину будинку та її тітка ОСОБА_3 повинна успадкувати та мати на праві власності наступну частку в будинку: 1/4 + 1/12 =1/3, тобто якщо складати частки кожного спадкоємця, то отримуємо наступну складову: 1/6+1/6+1/3+1/3=6/6=1.

21 листопада 2023 році державний нотаріус Другої Запорізької державної нотаріальної контори своєю постановою відмовила ОСОБА_1 , у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом: на частку житлового будинку АДРЕСА_1 , який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_5 , спадкоємцем після якого був його син померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 гр. ОСОБА_6 , у зв`язку з тим, що спадкоємцем, гр. ОСОБА_1 , був пропущений строк на прийняття спадщини передбачений статтею 1270 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 2 ст. 1223 ЦК України передбачено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ч. 1 ст. 1258 ЦК України).

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 ст. 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі на квартиру, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Діти спадкоємця та його дружина фактично управляли та володіли спадковим майном, але станом на 2024 рік відсутні інші письмові докази, крім Договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на право приватної власності з кількістю кімнат від однієї до п`яти включно від 19 січня 1965 року, а також виписки із рішення виконкому В.Хортицької селищної ради депутатів трудящих № 107 від 25 грудня 1964 року, також згідно даних погосподарської книги на будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , мав постійне місце проживання за цією адресою, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_5 , мала постійне місце постійного проживання за цією адресою, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мала місце постійного проживання за цією адресою, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мав місце постійного проживання за цією адресою, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , мав місце постійного проживання за цією адресою, тобто всі члени сім`ї мали місце постійного проживання за вказаною вище адресою.

Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" також роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

В листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" має місце роз`яснення щодо розгляду цивільних спорів, зокрема, у випадку неможливості спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. За змістом цих роз`яснень видно, що не міститься прямої заборони щодо визнання судом права власності за спадкоємцем на нерухоме майно в разі, коли спадкодавець на законних підставах володів та користувався цим майном, але відсутній оригінал правовстановлюючого документу або в силу об`єктивних причин спадкодавець не встиг за життя здійснити реєстрацію нерухомого майна в БТІ.

Відповідно частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, що визначено частина 2 статті 77 ЦПК України.

Згідно частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

У судовому засіданні судом оглянуті копії спадкових справ після смерті ОСОБА_6 (батька позивача), який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 ; після смерті ОСОБА_7 ( дядька позивача), який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_8 ( бабусі позивача), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ОСОБА_5 ( дідуся позивача), який помер ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Дані письмові докази повністю підтверджують надані позивачем покази та не спростовуються іншими письмовими доказами.

Відповідно до ч. 1 - 3, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Розглядаючи позовні вимоги ОСОБА_1 , суд враховує принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Частиною 1 статті 82 ЦПК України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Матеріалами справи обґрунтовано доведено, що відповідачі повністю згодні з позовними вимогами ОСОБА_1 , не заперечують проти задоволення позову з підстав викладених у ньому.

Приймаючи до уваги доведеність позовних вимог ОСОБА_1 , суд не знаходить передбачених законом підстав для відмови у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 223, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. ст. 1217, 1223, 1261-1265, 1268, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Запорізької міської ради, Третя особа: Друга Запорізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та господарські споруди за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок літ.А, господарчі будівлі та споруди: басейн №4, фундамент № 5.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 21.10.2024 року.

Суддя: Козлова Н. Ю.

СудЛенінський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122434464
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —335/2668/24

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Гашук К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні