Рішення
від 17.10.2024 по справі 171/236/24
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 171/236/24

Номер провадження 2/184/476/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2024 рокум. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Томаша В.І.,

за участю секретаря судових засідань Попівніч Н.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представників відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Покров в спрощеному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Відокремленого підрозділу «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» про визнання незаконним та скасування санітарно-гігієнічної характеристики про умови праці, висновку ЛЕК про відсутність хронічного захворювання,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувсядо Орджонікідзевськогоміського судуз позовноюзаявою довідповідача провизнання незаконнимта скасуваннясанітарно-гігієнічноїхарактеристики проумови праці,висновку ЛЕКпро відсутністьхронічного захворювання.Позовні вимогиобґрунтовує тим,що згідномедичного висновкулікарсько-експертноїкомісії надалі(ЛЕК)про наявність(відсутність)хронічного захворювання(отруєння)від 20вересня 2023року №37/841вказано,місце останньоїроботи позивача:ВП «КриворізькаТЕС» АТ«ДТЕК Дніпроенерго»,машиніст -обхідник зтурбінного устаткуваннядо 2021р.Висновок:Хронічна радикулопатіяL5.S1ліворуч встадії загостренняз вираженимистатико-динамічнимипорушеннями,м`язово-тонічнимта больовимсиндромами.Встановлення (невстановлення)професійного характерузахворювання -захворювання невіднесено докатегорії професійнихвраховуючи інформаціющодо умовпраці,відображену вінформаційній довідцівід 07.02.2022р.та отриманихдоповненнях від26.06.2023р.та від12.09.2023р.Згідно інформаційноїдовідки проумови праціпрацівників припідозрі внього хронічногопрофесійного захворювання(отруєння)від 07.02.2022року складенаГоловним державнимінспектором відділуз питаньгігієни праціуправління зпитань праціГоловного управлінняДержпраці уДніпропетровській областіА.Орєховвказано,що згідноз Державнимисанітарними нормамита правилами«Гігієнічна класифікаціяпраці запоказниками шкідливостіта небезпечностіфакторів виробничогосередовища важкостіта напруженостітрудового процесу»,затвердженими наказомМОЗ Українивід 08.04.2014№ 248умови праціза показникамиважкості працівідносяться до3класу 1ступеня «Шкідливі».Позивач вважає,що санітарно-гігієнічнухарактеристику від07.02.2022складено зпорушенням чинногозаконодавства України.Окрім цього,індивідуальна санітарно-гігієнічнахарактеристика проумови праці ОСОБА_1 складена зпорушенням нормативнихвимог Порядкускладання тавимог досанітарно-гігієнічниххарактеристик умовпраці затвердженихНаказом МОЗУкраїни №248від 08.04.2014р.,а саме:її складенобез залученняу складкомісії представникапервинної профспілковоїорганізації «Захистпраці». Зазначені порушення привели до необ`єктивності в оцінці умов праці та подальшій помилці при встановленні професійного характеру захворювання позивача. На підставі чого, позивач просить визнати незаконним, скасувати Інформаційну довідку про умови праці працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння), складену головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області А.Орєхов від 07 лютого 2022 року, зобов`язати скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 та висновок лікарсько-експертної комісії (ЛЕК) про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) від 20 вересня 2023 року № 37/ 841. Наведене стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник Південно Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці в останнє судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог позивача заперечує в повному обсязі, згідно наданого до суду відзиву на позов. Так, позивач вказує, що порушений порядок та строки надання документів для складання інформаційної довідки і роботодавцем поданий неповний перелік документів, що призвели до неправильної оцінки умов праці. Між тим позивач не зазначає, які саме документи були не взяті до уваги при складанні уповноваженою особою інформаційної довідки про умови праці. Процедура встановлення зв`язку захворювання з умовами праці регламентована порядком №337, відповідно до якої за повноту та достовірність поданих документів несе відповідальність роботодавець. Управлінням Держпраці були проаналізовані та досліджені всі надані підприємством документи. Крім того, Державною установою Український Науково-дослідний інститут промислової медицини» надійшов до Управління запит на складання уточнення до інформаційної довідки від 15.12.2022, в якому запитується інформація щодо фактичних та нормативних параметрів шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, що були на місцях у період роботи позивача. Південно-Східним міжрегіональним управлінням надано запитувану інформацію 10.02.2023р. 19.05.2023р. до Управління повторно надійшов лист щодо складання доповнення до інформаційної довідки, з огляду на відсутність інформації щодо окремих показників важкості праці, а саме зовнішнє фізичне динамічне навантаження, динамічне навантаження, маса вантажу, що переміщується підіймається особою. Відповідачем у відповідь на запит вказано, що вся інформація надана ВП «Криворізька теплова електрична станція AT «ДТЕК Дніпроенерго» щодо показників важкості праці, відображена у інформаційній довідці. Гігієнічна характеристика умов праці на аналогічних робочих місцях відсутня, відсутні типові санітарно-гігієнічні характеристики умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах. Також, професійний характер хронічного захворювання (отруєння) встановлюється лікарсько-експертною комісією спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я, склад якої затверджує керівник такого закладу. У разі потреби до роботи лікарсько-експертної комісії залучаються спеціалісти (представники) територіальних органів Держпраці, підприємства (установи, організації), територіального органу Пенсійного фонду України, первинної організації профспілки, членом хворий, або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці (у разі, профспілка на підприємстві (в установі, організації) відсутня).

Представник відокремленого підрозділу «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивача заперечував в повному обсязі, згідно наданого до суду відзиву на позов. Так, 20.12.2021 на електронну адресу ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС надійшов припис Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 31.08.2021 №1263/4.69 на надання роботодавцем документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння). Згідно припису у строк до 22.09.2021 ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС необхідно було надати інформацію (документи) про умови праці ОСОБА_1 за професіями згідно вказаними у трудовій книжці на даному підприємстві; перелік робіт, що виконував працівник згідно з функціональними обов`язками; перелік і характеристику факторів виробничого середовища та трудового процесу; перелік машин та обладнання на яких працював працівник, хронометраж робочого часу; копії протоколів та карт умов праці за результатами вимірювань; дані медичних оглядів за останні п`ять років; довідку про профзахворюванність на дільниці, (цеху), де працював робітник; забезпеченість санітарно-побутовими приміщеннями, СІЗ; довідку про залучення до робіт, не пов`язаних з професією працівника. Зазначені документи повинні були бути узгоджені з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства. 28.01.2022 у відповідь на Припис на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС направлено інформацію, узгоджену з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства з підтверджуючими документами. Затягування процесу надання інформації з боку ДТЕК КРИВОРІЬКА ТЕС, як вважає позивач, не було. Припис від 31.08.2021 №1263/4.69 отриманий на електрону адресу ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС 20.12.2021, про що свідчить штамп вхідної документації на Приписі №2724, резолюція керівника ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС з датою та витяг з Реєстраційного журналу вхідних документів за період 23 листопада 30 грудня 2021 року. Після узгодження підготовленої інформації з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства, 28.01.2022 вона була направлена на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.

У свою чергу, позивачем було скеровано до суду заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких запит Комунального підприємства «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова» до головного управління Держпраці у Дніпропетровській області надійшов 20.08.2021 року. Згідно інформації наданої відповідачем, Південно-східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці (яку він підтверджує у своєму відзиві на позовну заяву), припис на надання документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці», постанови Кабінету Міністрів України від 11.02 №96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» був направлений відповідачу ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» 31.08.2021 р., в свою чергу останній необхідні документи надав лише через п`ять місяців, а саме 07.02.2022 року, і в той самий день головним державним інспектором відділу з питань гігієни складено інформаційну довідку на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) і вищеназвана довідка була направлена Комунальному підприємству «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова», роботодавцю та робочому органу Фонду. Але, у відзиві відповідача, ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» зазначено, що Припис він отримав від Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці лише 20.12.2021 року, і вже 28.01.2022 у відповідь на Припис на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС направлено інформацію, узгоджену з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства з підтверджуючими документами. Строк надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання припису. Тобто відповідно до діючого законодавства відповідачем, ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧН СТАНЦІЯ AT «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» був порушений порядок та строки надання документів для складання санітарно-гігієнічної характеристики, окрім цього затягування та не надання повного пакету документів, не складання актів та іншої документації призвели до необ`єктивності в оцінці умов праці та подальшій помилці при встановленні професійного характеру захворювання. На підставі чого просить задовольнити позовні вимоги.

У той же час, відповідач АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» надав до суду заяву, згідно якої затягування процесу надання інформації з боку ДТЕК КРИВОРІЬКА ТЕС не було. Збільшення часу надання документів пов`язане з дотриманням вимог припису Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 31.08.2021 №1263/4.69 в частині необхідності узгодження матеріалів з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства. Тобто підготовлені у відповідь на припис документи могли бути надані до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області після їх погодження з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (ФССУ) і профспілковою організацією підприємства. Лист №111/103 від 28.01.2022 з додатками був погоджений представником ФССУ тільки 28.01.2022, про що свідчить підпис представника ФССУ О.В.Вєтряк з зазначенням ним особисто дати у самому листі. Саме після отримання погодження ФССУ, ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС було направлено лист №111/103 від 28.01.2022 з додатками на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до наступного висновку.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 працював на ВП «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» з 2002 року по 17.12.2021 рік.

В період роботи на ВП «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» ОСОБА_1 працював на посадах: слюсаря з ремонту обладнання котельних та пилопідготовчихцехів, машиніст-обхідник з турбінного устаткування котлотурбінного цеху ДТЕК Криворізька ТЕС, машиніст - обхідник котельного устаткування.

Згідно медичного висновку лікарсько-експертної комісії надалі (ЛЕК) про наявність (відсутність) хронічного захворювання (отруєння) від 20 вересня 2023 року № 37 /841 вказано, місце останньої роботи позивача: ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго», машиніст - обхідник з турбінного устаткування до 2021 р. Висновок: Хронічна радикулопатія L5. S1 ліворуч в стадії загострення з вираженими статико-динамічними порушеннями, м`язово-тонічним та больовим синдромами. Встановлення (не встановлення) професійного характеру захворювання - захворювання не віднесено до категорії професійних враховуючи інформацію щодо умов праці, відображену в інформаційній довідці від 07.02.2022 р. та отриманих доповненнях від 26.06.2023 р. та від 12.09.2023 р.

Згідно інформаційної довідки про умови праці працівників при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) від 07.02.2022 року складена Головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області А.Орєхов вказано, що згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища важкості та напруженості трудового процесу», затвердженими наказом МОЗ України від 08.04.2014 № 248 умови праці за показниками важкості праці відносяться до 3 класу 1 ступеня «Шкідливі».

Позивач вважає, що санітарно-гігієнічну характеристику від 07.02.2022 складено з порушенням чинного законодавства України. Окрім цього, індивідуальна санітарно-гігієнічна характеристика про умови праці ОСОБА_1 складена з порушенням нормативних вимог Порядку складання та вимог до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці затверджених Наказом МОЗ України № 248 від 08.04.2014 р., а саме: її складено без залучення у склад комісії представника первинної профспілкової організації «Захист праці». Зазначені порушення, на думку позивача, привели до необ`єктивності в оцінці умов праці та подальшій помилці при встановленні професійного характеру захворювання позивача.

Відповідно до п.71 Порядку розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 (далі - Порядок) санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров`я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров`я, який проводить періодичні медичні огляди.

Відповідно до п. 72 вказаного Порядку, запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров`я згідно з додатком 13 протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.

Згідно з п.81, на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації') для складення інформаційної довідки - зазначене обстеження проводиться за участю представника робочого органу Фонду, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.

Відповідно до п. 74 вказаного Порядку, для складення санітарно-гігієнічної характеристики керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15.

Як вказує відповідач Південно Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, 20.08.2021 до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області надійшов запит Комунального підприємства «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова» №30/1470 від 10.08.2021 на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання, хронічна радикулопатія.

Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області у відповідності до Порядку №337 від 17.04.2019, 31.08.2021 було направлено роботодавцю ВП «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» припис на надання документів, які необхідні для складання санітарно- гігієнічної характеристики умов праці ОСОБА_1 .

Підприємством надано запитувану інформацію й документи 07.02.2022 за вх. №3050. Головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області А. Орєховим складено інформаційну довідку від 07.02.2024 про умови праці працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання та на виконання п.85 Порядку, інформаційну довідку про умови праці №80/4.6-9, направлено відповідно до «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова», роботодавцю та робочому органу Фонду.

Відповідно до зазначеної довідки, згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища важкості та напруженості трудового процесу», затвердженими МОЗ України від 08.04.2014 №248 умови праці за показниками важкості праці відносяться до 3 класу 1 ступеня «Шкідливі».

Отже, процедура складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці була дотримана та відповідала вимогам «Порядку складання та вимогами до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці», що затверджений Наказом МОЗ України від 13.12.2004р. № 614 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.02.2005р за № 260/10540.

Відповідно до п.99 Порядку, Рішення про зв`язок захворювання з умовами праці приймається на підставі клінічних, функціональних досліджень (амбулаторних або парних) з урахуванням відомостей, зазначених у: трудовій книжці - для визначення стажу роботи в умовах дії виробничих факторів; виписці з амбулаторної картки (форма 025/у); Історії хвороби за весь період спостереження; направленні хворого на огляд до лікарсько-експертної комісії з медичним висновком лікаря-профпатолога; санітарно-гігієнічній характеристиці умов праці; інформаційній довідці про умови праці працівника, що складається лікарями з гігієни територіального органу Держпраці, який здійснює нагляд за підприємством (установою, організацією), у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння); висновку фтизіатра, нарколога та інших документах (у разі потреби); акті за формою Н-1 (у разі гострого професійного захворювання (отруєння).

Висновок лікарсько-експертної комісії про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) видається працівникові, а його копія надсилається головному спеціалістові з професійної патології області або міста за місцем роботи або проживання працівника та територіальному органові Пенсійного фонду України. Хворому видається довідка про стаціонарне обстеження у спеціалізованому профпатологічному закладі охорони здоров`я. У зазначеному висновку, крім діагнозу, обов`язково зазначаються відомості наявність (відсутність) професійного захворювання та придатність (непридатність) до роботи за професією у несприятливих (шкідливих) умовах праці. Відповідно, отримані документи і були застосовані для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці.

Складання інформаційної довідки на підставі гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах не виявляється можливим за відсутності можливості встановлення аналогічності робочого місця та відсутності типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в алогічних професійних групах.

Відповідно до п.73. Високоспеціалізовані профпатологічні заклади охорони здоров`я, яким надано право встановлювати остаточний діагноз щодо професійних захворювань, можуть надсилати запити до територіальних органів Держпраці з обґрунтуванням необхідності внесення доповнень до санітарно-гігієнічних характеристик.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, заперечуючи проти задоволення позовних вимог позивача, відповідач Відокремлений підрозділ «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» вказує на те, що 20.12.2021 на електронну адресу ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС надійшов припис

Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 31.08.2021 №1263/4.69 на надання роботодавцем документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці», постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» (далі Припис).

Згідно припису у строк до 22.09.2021 ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС необхідно було надати інформацію (документи) про умови праці ОСОБА_1 , 1980 року народження за професіями згідно вказаними у трудовій книжці на даному підприємстві; перелік робіт, що виконував працівник згідно з функціональними обов`язками; перелік і характеристику факторів виробничого середовища та трудового процесу; перелік машин та обладнання на яких працював працівник, хронометраж робочого часу; копії протоколів та карт умов праці за результатами вимірювань; дані медичних оглядів за останні п`ять років; довідку про профзахворюванність на дільниці, (цеху), де працював робітник; забезпеченість санітарно-побутовими приміщеннями, СІЗ; довідку про залучення до робіт, не пов`язаних з професією працівника.

Зазначені документи повинні були бути узгоджені з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства.

Підстави, процедура складання та вимоги щодо форми інформаційної довідки про умови праці (санітарно-гігієнічна характеристика умов праці), регламентовані Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затвердженого постановою КМ України від 17.04.2019 №337 (далі - Порядок № 337).

Пунктом 70 Порядку №337, у разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (далі - санітарно-гігієнічна характеристика), що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв`язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі - виробничі фактори).

Пунктом 71 Порядку №337 передбачено, що санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров`я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров`я, який проводить періодичні медичні огляди.

Пунктом 81 Порядку №337 передбачено, що на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації) для складення інформаційної довідки - зазначене обстеження проводиться за участю представника робочого органу Фонду, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.

За даними особової картки ОСОБА_1 працював на Криворізькій ТЕС з 01.04.2002 по 09.03.2021, та на момент отримання Припису не був працівником ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС.

Позивач працював на ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС за наступними професіями по періодах: з 01.04.2002 по 08.09.2009 - слюсар з ремонту обладнання котельних та пилопідготовчих цехів на ділянці з ремонту тягодуттєвих машин та газоповітряного тракту цеху централізованого ремонту №1 Криворізької ТЕС; з 16.05.2016 по 31.05.2017 - машиніст-обхідник з котельного устаткування котлотурбінного цеху ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС, з 09.09.2009 по 15.05.2016 та з 01.06.2017 по 09.03.2021 - машиніст-обхідник з турбінного устаткування котлотурбінного цеху ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС.

Показники важкості та напруженості праці за зазначеними професіями надані ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС згідно протоколів досліджень показників важкості та напруженості праці отриманих при атестації робочих місць за умовами праці по відповідних професіях у 2003 та 2016 роках.

28.01.2022р. у відповідь на Припис на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС направлено інформацію, узгоджену з робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України і профспілковою організацією підприємства (вих. №111/103 від 28.01.2022) з підтверджуючими документами, а саме: копія трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 ; копії карток працівника ( ОСОБА_1 ), який підлягає попередньому (періодичному) медичного огляду від 18.09.2015, 26.10.2016., 09.11.2017., від 17.05.2018., 13.06.2019; особиста картка обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту №196; копія протоколів проведення досліджень важкості та напруженості праці №201 від 06.06.2003, №732 від 31.10.2016, №733 від 31.10.2016; копія спостережливих листів від 04.06.2003, від 17.10.2016.

Таким чином, з боку ДТЕК КРИВОРІЗЬКА ТЕС не було порушено порядок та строки надання документів для складання санітарно-гігієнічної характеристики.

Отже, під час розгляду справи не було встановлено жодних порушень порядку та строків надання документів для складання санітарно-гігієнічної характеристики з боку відповідачів Південно Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Відокремленого підрозділу «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго», останні діяли в межах повноважень та у спосіб, що прямо передбачений чинним законодавством України.

На підставі викладеного, оскільки доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, беручи до уваги норми чинного законодавства, суд приходить до переконання про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 12, 95, 141, 280-289, 354 ЦПК України,суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Південно Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Відокремленого підрозділу «Криворізька теплова електрична станція АТ «ДТЕК Дніпроенерго» про визнання незаконним та скасування санітарно-гігієнічної характеристики про умови праці, висновку ЛЕК про відсутність хронічного захворювання - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Повний текст рішення складено 18.10.2024р.

Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш

СудОрджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено23.10.2024
Номер документу122450840
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —171/236/24

Ухвала від 24.01.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Бондар Я. М.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Бондар Я. М.

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області

Томаш В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні