ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
22 жовтня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/592/24
Суддя Охотницька Н.В., матеріали позовної заяви б/н від 17.10.2024 (вх.№696 від 18.10.2024)
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля", 47371, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Стриївка
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Буковіна Натс", 720225, Румунія, повіт Сучава, м. Сучава, вул. Університетії, будинок 28А (BUCOVINA NUTS S.R.L., 720225, ROMANIA, Jud. Suchava, Oras. Suchava, Str. Universitatii, Nr. 28 A)
про стягнення 341 250,50 євро заборгованості, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 17.10.2024 становить 15 326 651,96 грн.
Встановила:
18.10.2024 до Господарського суду Тернопільської області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля" (с. Стриївка, Тернопільський район, Тернопільська область) про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Буковіна Натс", Румунія (BUCOVINA NUTS S.R.L., ROMANIA) 341 250,50 євро заборгованості за Контрактом №6 від 20.06.2023, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 17.10.2024 становить 15 326 651,96 грн.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2024 справу №921/592/24 розподілено судді Охотницькій Н.В.
Перевіряючи поданий позов на його відповідність вимогам Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку, що він не в повній мірі відповідає приписам цього правового акта, з наступних підстав.
Загальні вимоги до форми, змісту та додатків до позовної заяви визначені ст.ст.162-164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Так, відповідно до ст.162 ГПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи і повинна, містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову (п.5).
Частиною 2 ст.164 ГПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частинами 1-7 статті 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Учасники справи мають право подавати письмові докази у вигляді документів, на які накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу.
Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Документи, отримані за допомогою факсимільного чи інших аналогічних засобів зв`язку, приймаються судом до розгляду як письмові докази у випадках і в порядку, які встановлені законом або договором.
У позовній заяві заявник вказує про те, що заявлена до стягнення заборгованість виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Контракту №6 від 20.06.2023 в частині своєчасної та повної оплати поставленого позивачем товару (соя без ГМО, врожаю 2022 року, українського походження).
При цьому, заявник посилається на те, що даний Контракт укладено між сторонами у спрощений спосіб шляхом обміну фотокопій по месенджеру "Вотсап/WhatsApp" підписаного Контракту уповноваженими представниками сторін (в підтвердження чого долучено скрін шоти сторінок, як копії електронних доказів). З метою отримання даного документа, підписаного електронним підписом, як електронного доказу, СТОВ "Поділля" направлено на електронну пошту відповідача листа з вимогою про підписання електронним підписом примірника укладеного з BUCOVINA NUTS S.R.L. Контракту №6 від 20.06.2023 та повернення його у термін по 11.10.2024. Проте відповідачем дану вимогу не виконано, а також не повідомлено про неможливість вчинення таких дій та не вказано про інший спосіб надання підписаного BUCOVINA NUTS S.R.L. примірника Контракту №6 від 20.06.2023, в тому числі письмової форми оригіналу документа з власноручним підписом. Таким чином, позивачем вживались заходи для отримання цього доказу, а також дана обставина підтверджує про неможливість отримати цей доказ самостійно.
Відповідно до частин першої, другої статті 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Згідно з частиною першою статті 7 вказаного Закону, оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
При цьому, поняття електронного доказу є ширшим за поняття електронного документа. Електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі (ч.1 ст.96 ГПК України). Повідомлення (з додатками), відправлені електронною поштою чи через застосунки-месенджери, є електронним доказом, який розглядається та оцінюється судом відповідно до статті 86 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням у сукупності з іншими наявними у матеріалах справи доказами.
З наведених норм права вбачається, що процесуальний закон чітко регламентує можливість та порядок використання інформації в електронній формі (у тому числі текстових документів, фотографій тощо, які зберігаються на мобільних телефонах або на серверах, в мережі Інтернет) як доказу у судовій справі. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом, однак є однією з форм, у якій учасник справи має право подати електронний доказ (частина третя статті 96 ГПК України), який, у свою чергу, є засобом встановлення даних, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (пункт 1 частини другої статті 73 ГПК України).
При цьому, суд може розглядати електронне листування між особами у месенджері (як і будь-яке інше листування) як доказ у справі лише в тому випадку, якщо воно дає можливість суду встановити авторів цього листування та його зміст.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 по справі № 916/3027/21.
Поряд з цим, в матеріалах справи відсутня інформація щодо осіб, які здійснювали листування у месенджері (авторів переписки) та те, що таке листування велося саме з уповноваженою особою відповідача, а з долучених скріншотів не вбачається узгодження сторонами усіх умов Контракту №6, оскільки повний текст Контракту на таких скріншотах не відображений.
При цьому слід зазначити, що в п.9.1 долученого до позовної заяви примірника Контракту №6 від 20.06.2023 передбачено, що Контракт набуває чинності з дати підписання обома сторонами і діє до припинення прав та обов`язків сторін, що виникли з нього.
В п.9.6 Контракту передбачено, що цей контракт чи будь-який додаток до нього, підписаний сторонами по факту або електронною поштою, є повністю дійсним. Якщо одна із сторін не повертає іншій стороні оригінальний примірник Контракту, це будь-яким чином не впливає на юридичну силу Контракту та контракт вважається повністю чинним, обов`язки сторін дійсними, так само, як і відповідальність у разі невиконання.
З урахуванням вищенаведеного, заявнику слід надати додаткові пояснення (обґрунтування) щодо укладення сторонами Контракту №6 не у спосіб, визначений безпосередньо його умовами, а шляхом листування у месенджері "WhatsApp" та що таке листування відбувалося саме уповноваженими особами зі сторони позивача і відповідача.
Крім того, як вказується у позовній заяві, відповідач є нерезидентом України, країна резидентства - Румунія.
За приписами ст.3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно ст.3 Закону України "Про міжнародне приватне право" якщо міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього міжнародного договору.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Відповідно до ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Водночас, до позовної заяви позивачем не надано доказів, що підтверджують правовий статус відповідача (нерезидента України), як юридичної особи за законодавством країни, де її створено, зокрема Румунії. Відсутність вказаних документів унеможливлює встановлення судом статусу відповідача як іноземної юридичної особи, що в свою чергу унеможливлює встановлення наявність процесуальної право- та дієздатності іноземної юридичної особи як учасника господарського процесу, адже це є обов`язком господарського суду під час вирішення питання про відкриття провадження у справі.
При цьому, в обґрунтування підсудності цього спору Господарському суду Тернопільської області позивач посилається на пункт 8.2 Контракту (в редакції Додаткової угоди від 20.06.2023 до Контракту), яким передбачено, що уci суперечки, розбiжностi чи вимоги, якi можуть виникнути з цього договору або у зв`язку з ним, у тому числі пов`язанi з його змiною, розiрванням, виконанням, недiйснiстю чи тлумаченням пiдлягають розгляду в Господарському судi Тернопiльської областi. Застосоване право законодавство України, яке дiє на момент виникнення спору. Мова розгляду спору - українська.
До позовної заяви долучено копію Додаткової угоди від 20 червня 2023 року до Контракту №6 від 20.06.2023, у якій після відмітки про підписання такої зі сторони відповідача зазначено прописом дату 23.04.2024. Поряд з цим, у поданих матеріалах відсутня інформація щодо способу укладення такої Додаткової угоди - підписання сторонами по факту чи електронною поштою.
З урахуванням вищенаведеного, та оскільки саме у вказаній Додатковій угоді викладено пункт 8.2 Контракту №6 від 20.06.2023, з метою встановлення обставини щодо належності спору до підсудності саме Господарського суду Тернопільської області, суд вважає за необхідне витребувати у позивача оригінал зазначеної Додаткової угоди та додаткові обґрунтування (пояснення) щодо обставин (способу) укладення такої.
При цьому, суд враховує, що позивач порядку п.8 ч.3 ст. 162 ГПК України повідомив про те, що перелік копій документів та інших доказів, які додані СТОВ "Поділля" до позовної заяви, зазначено у додатках. Оригінали долучених копій письмових доказів та електронні докази наявні у сторін Позивача та Відповідача. У Позивача наявна фотокопія укладеного сторонами Контракту № 6 від 20.06.2023, отримана по месенджеру "Вотсап/WhatsApp".
Відповідно до частин 1, 2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику можливість усунути недоліки, допущені при поданні позовної заяви, шляхом подання:
- додаткових обґрунтувань (пояснень) щодо обставини укладення (підписання) Контракту №6 від 20.06.2023 саме уповноваженими особами зі сторони позивача і відповідача, зокрема з огляду на положення пунктів 9.1, 9.6 Контракту;
- подання доказів правосуб`єктності відповідача як нерезидента України;
- подання оригіналу Додаткової угоди від 20 червня 2023 року до Контракту №6 від 20.06.2023 та обґрунтувань (пояснень) щодо обставин (способу) укладення такої.
Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
Суд звертає увагу заявника на те, що відповідно до частин 3, 4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст.176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 162, 163, 164, 174, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву б/н від 17.10.2024 (вх.№696 від 18.10.2024) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля" - залишити без руху.
2. Встановити заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити заявника про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.
4. Копію ухвали надіслати Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Поділля" та його представнику адвокату Будзу Тарасу Васильовичу, відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 22.10.2024, та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Охотницька
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122469635 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні