Рішення
від 21.10.2024 по справі 380/11307/24
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/11307/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2024 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за участю третьої особи, яка не заявляє самостійнихх вимог щодо предмета спору Галицької районної адміністарції Львівської міської ради про визнання протиправною і скасування постанови

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції код ЄДРПОУ 35009232, місцезнаходження: 79019, м. Львів, просп. Чорновола, буд. 39 (далі відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Грабовенської Любові Олександрівни від 29.04.2024 про відкриття виконавчого провадження № 74871017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, постанова про відкриття виконавчого провадження є протиправною, оскільки рішення суду про приведення квартири та підвального приміщення до попереднього стану не може бути виконане позивачем, оскільки такі об`єкти нерухомого майна відсужені. Вказує, що виконавчий лист, на підставі якого відкрито виконавче провадження, пред`являвся до виконання, у межах виконавчого провадження державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. Відтак, на думку позивача, повторне звернення до виконання виконавчого документу є неможливим. Окрім того, звертає увагу, що виконавчий документ не відповідає вимогам Закону України Про виконавче провадження, оскільки не містить дати народження боржника.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, належним чином повідомлений про розгляд справи.

За приписами частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою від 10.06.2024 суддя відкрила провадження в адміністративній справі, призначила до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою від 01.10.2024 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради (далі третя особа).

09.10.2024 від третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву, відповідно до яких, третя особа просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог з таких підстав. 21.08.2024 Восьмим апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №1.380.2019.003529, згідно з якою апеляційну скаргу Галицької районної адміністрації ЛМР задоволено. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2024 року з питань заміни боржників у виконавчому провадженні у справі №1.380.2019.003529 скасовано та прийнято постанову, якою заяву Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про заміну боржників у виконавчому провадженні задоволено. Замінено боржників у виконавчих провадженнях №74870868 ОСОБА_2 та ВП №74871017 ОСОБА_1 на ОСОБА_3 .

23.04.2024 Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради повторно скеровано на адресу Галицького ВДВС у м. Львові оригінал виконавчого листа по справі №1.380.2019.003529, боржник ОСОБА_1 (заява про примусове виконання рішення суду від 05.04.2024 №31-вих-46907). На підставі виконавчого листа відкрито виконавче провадження щодо ОСОБА_1 (постанова про відкриття виконавчого провадження від 29.04.2024 року ВП№74871017). За таких обставин третя особа вважає, що державний виконавець Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, приймаючи постанову про відкриття виконавчого провадження від 29.04.2024 №74871017 діяв правомірно та законно.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На виконанні у Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебувало виконавче провадження №71833784 з примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 № 1.380.2019.003529 про зобов`язання ОСОБА_1 за власні кошти, привести квартиру АДРЕСА_2 та підвальне приміщення пл.15,2 кв.м.(в поверховому плані під літ.ХІІ) на АДРЕСА_2 до попереднього стану, а саме: відновити два віконних прорізи зі сторони головного фасаду на місці самовільно влаштованих дверей, відкрити замуровані дверні прорізизі сходової клітки в кухню та з кухні в кімнату, влаштувати пічку, демонтувати сходи з кухні в новоутворене підвальне приміщення площею 9,2 кв.м. та відновити перекриття, демонтувати перегородку в підвальному приміщенні площею 15кв.м. (в поверховому плані під літ.ХІІ) та відновити рівень ґрунту в новоутвореному підвальному приміщенні площею 9,2кв.м., з яких 7,6кв.м. знаходиться у власності, демонтувати вентиляційну систему, яка проходить по приміщеннях та підключена до вентиляційної решітки, встановленої в під`їзді будинку АДРЕСА_2 .

11.09.2023 державний виконавець Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у відповідності до пункту 11 частини першої статті 39, статті 40 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанову про закінчення виконавчого провадження № 71833784 з примусового виконання виконавчого листа № 1.380.2019.003529 виданого 28.04.2020 Львівським окружним адміністративним судом.

26.04.2024 Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулась до Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про пред`явлення до виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 № 1.380.2019.003529.

Постановою головного державного виконавця Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 29.04.2024 відкрито виконавче провадження № 74871017 з примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 № 1.380.2019.003529.

Вважаючи таку постанову про відкриття виконавчого порвадження №74871017 від 29.04.2024 протиправною, позивач звернулась з цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (частина перша статті 5 Закону).

Згідно з пунктами 1, 16 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Частиною п`ятою статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

Виконавче провадження підлягає закінченню у разі, зокрема, надіслання виконавчого документа до суду, який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 63 цього Закону (пунтк 11 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження").

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 63 Закону за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 40 Закону виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

У разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення (частина перша статті 41 Закону України "Про виконавче провадження").

Суд встановив, що 11.09.2023 державний виконавець Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керуючись пунктом 11 частини першої статті 39, статті 40 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанову про закінчення виконавчого провадження № 71833784 з примусового виконання виконавчого листа № 1.380.2019.003529 виданого 28.04.2020 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання ОСОБА_2 , ОСОБА_1 за власні кошти, привести квартиру АДРЕСА_2 та підвальне приміщення пл.15,2 кв.м.(в поверховому плані під літ.ХІІ) на АДРЕСА_2 до попереднього стану, а саме: відновити два віконних прорізи зі сторони головного фасаду на місці самовільно влаштованих дверей, відкрити замуровані дверні прорізи зі сходової клітки в кухню та з кухні в кімнату, влаштувати пічку, демонтувати сходи з кухні в новоутворене підвальне приміщення площею 9,2 кв.м. та відновити перекриття, демонтувати перегородку в підвальному приміщенні площею 15кв.м. (в поверховому плані під літ.ХІІ) та відновити рівень ґрунту в новоутвореному підвальному приміщенні площею 9,2кв.м., з яких 7,6кв.м. знаходиться у власності, демонтувати вентиляційну систему, яка проходить по приміщеннях та підключена до вентиляційної решітки, встановленої в під`їзді будинку АДРЕСА_2 .

Суд зазначає, що наслідком закінчення виконавчого провадження є те, що виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених абзацом 2 частини першої статті 40 Законом України "Про виконавче провадження", зокрема, у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу буде визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку.

Матеріали у цій справі не містять в собі доказів того, що постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження №71833784 від 11.09.2023 щодо примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 №1.380.2019.003529 визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку.

Отже, враховуючи наявність чинної постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження №71833784 від 11.09.2023 щодо примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 №1.380.2019.003529 та вимоги статтей 40, 41 Закону України "Про виконавче провадження", суд вважає, що державний виконавець протиправно прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження №74871017 від 29.04.2024 щодо примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 №1.380.2019.003529.

Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що постанова головного державного виконавця Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 29.04.2024 про відкриття виконавчого провадження № 74871017 є протиправною та пілягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 29.04.2024 про відкриття виконавчого провадження №74871017.

Стягнути з Галицького відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 35009232, місцезнаходження: 79019, м. Львів, просп. Чорновола, буд. 39) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122480324
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів