Справа № 473/736/24
РІШЕННЯ
іменем України
"14" жовтня 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Ротар М.М. за участю секретаря судового засідання Ніколаєнко Г.О.
за участю представника позивача - адвоката Окорського В.В., представників третіх осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), Орган опіки та піклування Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, Міністерство оборони України про встановлення батьківства,
встановив
09 лютого 2024 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 про встановлення батьківства.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначила, що у 2021 році вона познайомилась з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким мала дошлюбні відносини. В квітні 2022 року вона дізналась про свою вагітність і що в них с ОСОБА_6 буде спільна дитина. ОСОБА_6 всіляко намагався її підтримувати та неодноразово направляв мені матеріальну допомогу. Звернутися із заявою про розірвання шлюбу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не змогли, оскільки у період її вагітності та наявності дитини до року, це є порушенням ст. 8 Європейської конвенції, яка передбачає право особи на повагу до свого приватного та сімейного життя.
ОСОБА_6 в цей час проходив військову службу, був старшим солдатом та був на обліку у військовій частині НОМЕР_1 .
В період з 22.06.2022 по 01.09.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
ІНФОРМАЦІЯ_2 при захисті Батьківщини, він загинув поблизу н.п. Бахмут, Донецької області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_3 народилась донька ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис №494, виданого Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 29 грудня 2022 року.
Оскільки на момент народження доньки, ОСОБА_3 перебувала в зареєстрованому шлюбі, тому в актовому записі про народження дитини батьком вказано саме ОСОБА_4 відповідно до частини другої статті 122 СК України. Однак кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною не має, оскільки біологічним батьком дитини є ОСОБА_6 .
30 травня 2023 року рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області шлюб з ОСОБА_4 був розірваний.
Посилаючись на вказане позивач просила встановити, що ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 є батьком дитини ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 та внести в актовий запис про народження відповідні відомості.
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 15.02.2024 року позов був прийнятий до розгляду, відкрито провадження по справі та справа призначена до підготовчого провадження в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Вознесенськогоміськрайонного судувід 22.04.2024року залученов якості співвідповідача по справі ОСОБА_5 , виключено зі складу третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування виконавчого комітету Вознесенської міської ради Миколаївської області та залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Орган опіки та піклування Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області.
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 22.04.2024 року задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів.
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 24.05.2024 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду.
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 12.09.2024 року залучити до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог Міністерство оборони України.
Представник позивача адвокат Окорський В.В. у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, судом належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, відзив на адресу суду не надіслав.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, на адресу суду надіслала заяву, в якій просила розгляд справи здійснювати у її відсутності, проти задоволення позову не заперечувала.
Представник третьої особи Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) у судове засідання не з`явилася, від неї на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без представника відділу.
Представник третьої особи Орган опіки та піклування Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заявлених позовних вимог.
Представник третьої особи Міністерства оборони України в судовому засіданні висловили свою думку про недостатність доказів для задоволення заявлених позовних вимог.
Вислухавши доводи та пояснення представника позивача, представників третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, при цьому суд виходить з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області народилась ОСОБА_7 , про що 29 грудня 2022 року складено відповідний запис №494 Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро).
В графі «Батько» вказаний ОСОБА_4 .
В графі «Мати» вказана ОСОБА_3 .
Відомості про батька були вчиненні у відповідності зі ст. 122 Сімейного Кодексу України, яка передбачає, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Відповідно до рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області від 30 травня 2023 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розірвано. Під час розгляду справи, судом було встановлено, що сторони не проживали разом, не вели спільне господарство, припинили шлюбні відносини з жовтня 2020 року.
Стаття 13 ЦПК Українипередбачає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до ч. 1ст. 121 СК України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122 та 125 цьогоКодексу.
Згідно ч. 1ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
У відповідності дост. 128 ч. 1 Сімейного кодексу України, за відсутністю заяви, право на подання якої встановленост.126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Згідност. 128 ч. 3 Сімейного кодексу України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття та особою, яка вважає себе батьком дитини.
Від так у відповідності дост. 129 СК України, особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.
Статтею 130 СК Українипередбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_6 при захисті Батьківщини загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 поблизу м. Бахмут Донецької області. (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане 08 вересня 2022 року Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області).
15 січня 2024 року у приміщенні відділення судово-біологічних експертиз та досліджень КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи ДОР» проведено судово-медичну експертизу зразка крові загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_6 та зразків букального епітелію дитини ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо встановлення батьківства загиблого ОСОБА_6 у відношенні дитини ОСОБА_7 , народженої громадянкою ОСОБА_3 .
Відповідно до висновку експерта №135-МГ було встановлено що загиблий військовослужбовець ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 , народженої громадянкою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 . Вірогідність того, що загиблий військовослужбовець ОСОБА_6 дійсно є біологічним батьком дитини ОСОБА_7 і не неє наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків, за результатми даної експертизи складає не менше 99,99999%.
Частиною 1 статті 3 Конвенції Про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованоїПостановою Верховної Ради № 789-XII від 27 лютого 1991 рокувстановлено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч. 2ст. 150 СК України).
Відповідно дост. 8 ЗУ «Про охорону дитинства»кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
У відповідності до ч. 2ст. 76 ЦПК України, докази встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно дост. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно дост. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ч.1ст. 82 ЦПК Україниобставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Відповідно до п. 27Постанови Пленуму ВСУ №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі»під час судового розгляду предметом доказування є факти, якими обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше юридичне значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні рішення.
Згідно зіст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є достатньою підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердження або спростування факту батьківства.
Частиною четвертоюстатті 10 ЦПК Україниістаттею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»(далі ЄСПЛ) на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовуватиКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року (далі Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику ЄСПЛ як джерело права.
ЄСПЛ у рішенні від 07 травня 2009 року в справі «KALACHEVA v. RUSSIA», заява № 3451/05, § 34, зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.
В свою чергу, відповідачем по справі, ОСОБА_4 не надано суду жодного належного та допустимого в розумінні ст.ст. 76-81 ЦПК Українидоказу на спростування обставин, викладених позивачем у позові.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_5 є кровним родичем, а саме матір`ю ОСОБА_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , та яка визнає позовні вимоги позивача, що підтверджується заявою від 09.07.2024 року.
За ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов в частині визнання ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батьком дитини ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 , обґрунтований та підлягає задоволенню.
У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
За положеннямист. 134 СК Українина підставі заяви осіб, зазначених устатті 126 СК Україниабо рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Судове рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено) (п. 9 постанови Пленуму).
Відповідно до ч. 3ст. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.
Вирішуючи позов в частині зобов`язання Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини, то ці вимоги задоволенню не підлягають, з огляду на те, що відомості про батька та пов`язані з цим інші зміни зазначені в рішенні суду, вносяться органом державної реєстрації актів цивільного стану України, на підставі рішення суду, що врегульовано наступними нормами законодавства.
У відповідності до ст.134 СК Українина підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до ПРАВИЛ державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5) абз.8 пункту 20 глави 1 розділу ІІІ, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно ПРАВИЛ внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01. 2011року №96/5) підпункт 2.16.4 пункту 2.16 розділу II на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Згідно ч.4ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Крім того, вирішуючи позов в частині зміни прізвища дитини, суд бере до уваги наступне.
У відповідності до вимог ст.145 СК України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
За таких обставин, з огляду на встановлення факту батьківства, суд приходить до переконання про доцільність зміни прізвища дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 » та по батьковіз « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 ».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,12,76-89,263,265 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позовзадовольнити.
Визнати ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 батьком дитини ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Виключити відомості про батька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженця с. Яструбинове Вознесенського району Миколаївської області, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 з актового запису про народження дитини ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 за № 494, який був складений 29 грудня 2022 року Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Внести в актовий запис № 494 від 29 грудня 2022 року про народження ОСОБА_7 , складений Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) наступні зміни:
в графі прізвище дитини « ОСОБА_8 » змінити на « ОСОБА_9 », ім`я дитини залишити без змін, в графі по-батькові дитини змінити з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_12 », дату та місце народження залишити без змін;
в графі «батько» дитини зазначити « ОСОБА_6 » ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м. Дніпродзержинск Дніпропетровська область, останнє місце проживання АДРЕСА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Повний текстрішення виготовлено 23 жовтня 2024 року.
Позивач: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 , адреса фактичного проживання АДРЕСА_4 ;
Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 РНОКПП НОМЕР_5 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_5 .
Відповідач: ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання АДРЕСА_4 .
Третя особа: Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) код ЕДРПОУ 33247395, юридична адреса 51900 м. Кам`янське пр.. Василя Стуса 2А.
Третя особа: Орган опіки та піклування Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області код ЕДРПОУ 04376245, юридична адреса 56523 Миколаївська область Вознесенський район с. Прибужани вул.. Одеська 18.
Третя особа: Міністерство Оборони України, код ЕДРПОУ 00034022, юридична адреса 03168 м. Київ проспект Повітрофлотський буд.№6.
Суддя М.М. Ротар
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122488764 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Ротар М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні