Справа № 692/1207/24
Провадження № 2/692/475/24
23.10.2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2024 року с-ще Драбів
Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Левченко Л.О., розглянувши позовну заяву Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Орган опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини.
Однак при подачі до суду заяви позивачем було порушено вимоги цивільного процесуального законодавства, що регламентує порядок звернення до суду з позовними заявами, а саме порушено вимоги ст.ст. 175-177 ЦПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , жителів с. Драбове-Барятинське, Золотоніського району Черкаської області, стосовно малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь малолітньої дитини ОСОБА_1 аліменти у розмірі всіх видів заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».
Позивач щодо підстав звільнення від сплати судового збору посилався на п. 14 с. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір».
Згідно п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Натомість питання, порушене позивача у позові про позбавлення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_1 не є вимогою щодо захисту прав малолітніх чи неповнолітніх осіб. Звернення позивача до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав відповідача, не вирішує питання про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб, а стосується лише прав та обов`язків відповідачів як батьків дитини, яких останні можуть бути позбавлені у разі ухвалення рішення про задоволення позову, правові наслідки чого визначені у ст. 166 СК України.
Також ЗУ «Просудовий збір» не відносить малолітніх дітей та батьків, інших осіб, які звертаються в їх інтересах, до категорії громадян, які звільняються від сплати судового збору. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 13 червня 2018 року у справі № 367/5983/16-ц.
Згідно з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 27 липня 2021 року у справі № 461/5125/20 звернення позивача до суду з позовом про позбавлення батьківських прав не вирішує питання прав та інтересів інших осіб, зокрема, прав та обов`язків малолітньої дитини, а стосується лише прав та обов`язків відповідача як батька дитини, яких останній може бути позбавлений у разі ухвалення рішення про задоволення позову, відтак п. 14 ч. 2 ст.3Закону України«Про судовийзбір» не поширюється на справи за позовом про позбавлення батьківських прав.
Таким чином, Орган опіки та піклування Драбівської селищної ради не звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви у частині позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно дитини ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлюються в розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на час подання позовної заяви становить 3028,00 грн.
Позивачем заявлено позовні вимоги до двох відповідачів.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
До позовних заяв немайнового характеру відносять вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Ключовим при визначенні кількості вимог немайнового характеру є питання про те, що слід розуміти під терміном «вимога» та чи слід враховувати при його визначенні суб`єктний склад правовідносин, зокрема, кількість відповідачів у справі.
Ані ЦПК України, ані Закон України «Про судовий збір» не містять норм, які б давали змогу зробити висновок, що законодавець хоче встановити більш сприятливі наслідки у вигляді сплати судового збору в меншому розмірі для випадків, коли позивач об`єднує вимоги до кількох відповідачів в одному позові.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 18 вересня 2023 року у справі № 758/5118/21 (провадження № 61-5554сво23) зазначив, що навіть за умови пред`явлення однорідних вимог немайнового характеру, пов`язаних між собою однією і тією ж підставою виникнення та поданими доказами, судовий збір щодо кожного відповідача слід визначати окремо.
Зважаючи на те, що вимога про позбавлення батьківських прав є вимогою немайнового характеру, пред`явлена до двох позивачів, то за подання даного позову до суду сплаті підлягає судовий збір в розмірі 6056,00 грн. на рахунок:
Отримувач коштів:ГУК у Черк.обл./тгсмтДрабів/22030101
код отримувача (код ЄДРПОУ): 37930566
Банк отримувача:Казначейство України (ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача:UA038999980313191206000023715
Код класифікації доходів бюджету:22030101
та надати суду оригінал квитанції про його сплату.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовну заяву Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини, відповідно до вимог ст. 185 ЦПК України необхідно залишити без руху та надати позивачу термін 5 діб з моменту отримання ухвали на усунення вказаних недоліків, а в разі невиконання вимог суду, вказана заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст. 185 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини - залишити без руху.
Надати позивачу термін 5 діб з моменту отримання ухвали для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Левченко
Суд | Драбівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122493209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Драбівський районний суд Черкаської області
ЛЕВЧЕНКО Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні