Ухвала
від 24.12.2024 по справі 692/1207/24
ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження 22-ц/821/1980/24 Справа № 692/1207/24

УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

24 грудня 2024 року м. Черкаси

Черкаськийапеляційний судв особісудді Карпенко О.В.,вирішуючи питанняпро відкриттяпровадження за апеляційною скаргою Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 на ухвалу Драбівського районного суду Черкаської області від 12 листопада 2024 року у справі за позовом Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,-

в с т а н о в и в :

21 жовтня 2024 року Орган опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини.

Ухвалою Драбівського районного суду Черкаської області від 12 листопада 2024 року позовну заяву повернуто позивачу.

Не погоджуючисьз вказаноюухвалою суду,Орган опікита піклуванняДрабівської селищноїради оскарживїї вапеляційному порядку,подавши 26 листопада 2024 року апеляційну скаргу.

Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 03 грудня 2024 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано особі, яка подала апеляційну скаргу, строк для сплати судового збору у розмірі 3028 грн, та для надання суду копій апеляційної скарги з додатками відповідно до кількості учасників справи.

На виконання вимог ухвали апеляційного суду від 03 грудня 2024 року, Органом опіки та піклування Драбівської селищної ради на адресу Черкаського апеляційного суду 19 грудня 2024 року подано заяву про усунення недоліків апеляційної скарги до якої додано копії апеляційної скарги для інших учасників справи та клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Клопотання про звільнення від сплати судового збору обгрунтоване тим, що відповідно до ч.2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної чи касаційної скарг про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Органом опіки та піклування Драбівської селищної ради здійснюється опіка над малолітньою дитиною ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка позбавлена батьківського піклування, інтереси якої представляються позивачем.

З урахуванням наведеного, скаржник також посилається на ст. 8 Закону України «Про судовий збір» згідно з якою особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб належить до категорії осіб, щодо якої може бути застосовано звільнення від сплати судового збору. Враховуючи, що Орган опіки та піклування Драбівської селищної ради звернувся до суду з вказаним позовом в інтересах малолітньої дитини, тому наявні підстави для звільнення останнього від сплати судового збору.

Крім того, скаржник посилається на п.3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» у відповідності до якого від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Вирішуючи питання про наявність підстав для звільнення Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради від сплати судового збору, апеляційний суд виходить з наступного.

У ст. 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно із ч. 1 та 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновийстан сторони,суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа,яка дієв інтересахмалолітніх чинеповнолітніх осібта осіб,які визнанісудом недієздатнимичи дієздатністьяких обмежена;або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Єдиною підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати фізичної особи є врахування судом її майнового стану.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннями ст. 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Звільнення від сплати судового збору здійснюється на розсуд суду та не є його обов`язком.

Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.

Положення Закону України «Про судовий збір» кореспондуються з положеннями статті 2 ЦПК України, якими розкривається зміст однієї із засад цивільного судочинства, а саме, рівності всіх учасників цивільного процесу перед законом і судом. Так, згідно приписів вказаної статті усі учасники цивільного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників цивільного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Таким чином, всі учасники процесу є рівними при здійсненні своїх прав та обов`язків, в тому числі у питанні необхідності сплати судового збору.

У розумінні приписів статті 8 Закону України «Про судовий збір» відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин. При цьому, скаржник має довести існування фінансових труднощів.

Водночас, скаржником не надано суду достатніх та належних доказів наявності обставин щодо відсутності коштів на оплату судового збору, як підстави для звільнення від сплати судового збору.

Також в клопотанні скаржник зазначає, що звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 2статті 3 Закону України «Про судовий збір» (в редакції від 21.11.2024 року) згідно з яким судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Разом з тим, позов про позбавлення батьківських прав відповідачів не вирішує питання прав та обов`язків малолітньої дитини, а стосується лише прав та обов`язків відповідачів як батька та матері дитини, яких останні можуть бути позбавлені у разі ухвалення рішення про задоволення позову.

Правові наслідки позбавлення батьківських прав визначені у статті 166 СК України, тому пункт 12 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір» не поширюється на справи за позовом про позбавлення батьківських прав про що неодноразово вказував Верховний Суд, зокрема в ухвалах від 04 березня 2019 року в справі № 161/8507/18 (провадження № 61-3670ск19), від 09 листопада 2020 року в справі № 645/920/19 (провадження № 61-15290ск20), від 16 березня 2021 року в справі № 308/9827/19 (провадження № 61-3155ск21), від 20 червня 2022 року у справі № 358/371/21 (провадження № 61-4997ск22).

Зважаючи на те, що Органом опіки та піклування Драбівської селищної ради не доведено суду відсутність можливості сплатити судовий збір за подання даної апеляційної скарги, тому клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Посилання скаржника як на підставу звільнення від сплати судового збору на п.3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» є слушними. Проте, враховуючи, що позивач не звільнений від сплати судового збору за вимогу про позбавлення батьківських прав, а також те, що наразі позивачем оскаржується ухвала суду першої інстанції за яку передбачено справляння судового збору, то судовий збір за подачу апеляційної скарги у даній справі підлягає сплаті.

Підпунктом 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначені ставки судового збору за подання апеляційної і касаційної скарг юридичною, фізичною-особою підприємцем та фізичною особами на ухвалу суду.

Відповідно до підпункту 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подачу фізичною особою апеляційної скарги на ухвалу суду сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 028,00 грн.

Таким чином, судовий збір за подачу апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції повинен складати 3028,00 грн.

Згідно ч.2 ст.357 ЦПК України апеляційна скарга, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.185 ЦПК України визначено, що строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин відповідно до вимог ч.2 ст. 357 ЦПК України, апеляційну скаргу Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради на ухвалу Драбівського районного суду Черкаської області від 12 листопада 2024 року слід залишити без руху, надавши скаржнику строк для сплати судового збору в сумі 3028,00 грн., який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Сплату судового збору провести за такими реквізитами:

отримувач коштів ГУК у Черк.обл./тг м.Черкаси/22030101;

код за ЄДРПОУ 37930566;

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код банку отримувача (МФО) 899998;

рахунок отримувача UA248999980313151206080023759;

ККДБ 22030101;

Оригінал квитанції про сплату судового збору надати до апеляційного суду.

Згідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України у разі не усунення недоліків апеляційної скарги до встановленого терміну, апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернута.

Керуючись ст.ст. 185, 354, 356, 357 ЦПК України, апеляційний суд ,-

у х в а л и в :

У задоволенні клопотання Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Апеляційну скаргу Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 на ухвалу Драбівського районного суду Черкаської області від 12 листопада 2024 року у справі за позовом Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини залишити без руху та надати особі, яка подала апеляційну скаргу, строк для сплати судового збору у розмірі 3028 грн, за зазначеними у мотивувальній частині даної ухвали реквізитами, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Копію ухвали направити Органу опіки та піклування Драбівської селищної ради - для виконання.

Оригінал квитанції про сплату судового збору за зазначеними в мотивувальній частині ухвали реквізитами направити на адресу апеляційного суду в термін, не пізніше десяти днів з моменту отримання копії ухвали суду.

Роз`яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що в разі невиконання цієї ухвали в зазначений термін, апеляційна скарга відповідно до вимог ч. 3 ст. 185 ЦПК України буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Оксана КАРПЕНКО

СудЧеркаський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124047908
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —692/1207/24

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЛЕВЧЕНКО Л. О.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЛЕВЧЕНКО Л. О.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

ЛЕВЧЕНКО Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні