ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaУХВАЛА
про повернення зустрічної позовної заяви
м. Київ
22.10.2024Справа № 910/9405/24Господарський суд міста Києва у складі судді Васильченко Т.В., розглянувши матеріали зустрічної позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» (01024, м. Київ, вул. Круглоуніверситетська, буд. 3-5, оф. 68) до Навчального закладу Громадського об`єднання «Київська автомобільна школа товариства сприяння обороні України» (03056, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 27) про стягнення 258713690,74 грн
За позовом Навчального закладу Громадського об`єднання «Київська автомобільна школа товариства сприяння обороні України»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг»
про розірвання договору №1 про дольову участь у будівництві від 24.06.2015
ВСТАНОВИВ:
Навчальний заклад Громадського об`єднання «Київська автомобільна школа товариства сприяння обороні України» (далі - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» (далі - відповідач) про розірвання договору №1 про дольову участь у будівництві від 24.06.2015.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором №1 про дольову участь у будівництві від 24.06.2015, у зв`язку з чим позивач просить розірвати договір №1 про дольову участь у будівництві від 24.06.2015, разом з усіма додатками, змінами та доповненнями до нього на підставі приписів ч.2 ст. 651 Цивільного кодексу України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.2024 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №910/9405/24, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк - протягом 16-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі - для подання суду обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву у порядку, передбаченому ст. 178 Господарського процесуального кодексу України та призначено підготовче засідання у справі на 15.10.2024.
27.09.2024 року через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Також, 27.09.2024 року через відділ діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» (далі - позивач за зустрічним позовом) надійшла зустрічна позовна заява до Навчального закладу Громадського об`єднання «Київська автомобільна школа товариства сприяння обороні України» (далі - відповідач за зустрічним позовом) про стягнення 258713690,74 грн.
Зустрічні позовні вимоги обґрунтовані тим, що, у зв`язку із заявленою позивачем за первісним позовом вимогою про розірвання договору про дольову участь у будівництві №1 від 24.06.2015, позивач за зустрічним позовом вимушений буде понести збитки, а оскільки на забезпечення своєчасного та повного виконання умов спірної угоди, останнім було укладено ряд договір із третіми особами по яким вчасно здійснювалися платежі, то відповідач за зустрічним позовом з урахуванням положень статті 625 Цивільного кодекс України повинен відшкодувати позивачу за зустрічним позовом грошові кошти на загальну суму 20713690,74 грн, крім того, на підставі пункту 5.8 спірного договору відповідач повинен у разі розірвання договору відшкодувати позивачу штраф у розмірі 5000000,00 грн та 233000000,00 упущеної вигоди.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.
Відповідно до частини 5 статті 242 Господарського процесуального кодексу України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» від 29.06.2023, який набрав чинності 21.07.2023 та введений в дію 18.10.2023, внесено зміни до ряду статей ГПК України.
Частиною 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Як вбачається з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» Товариство з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» має зареєстрований «Електронний кабінет» в підсистемі «Електронний суд» в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.
Частиною 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З урахуванням зазначеного, ухвала Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 про залишення позовної заяви без руху надіслана Товариству з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» до електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» в ЄСІТС.
З наявного в матеріалах справи повідомлення про доставку електронного листа, яке отримане з автоматизованої системи документообігу суду комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» вбачається, що документ в електронному вигляді «ст.174 Ухвала про залишення позовної заяви без руху» від 07.10.2024 по справі №910/9405/24 (суддя Васильченко Т.В.) було надіслано одержувачу Товариству з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» в його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету: 07.10.24 о 23:22 год.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
Згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відповідно до частини 1 статті 116 Господарського процесуального кодексу України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Таким чином, у відповідності до приписів статті 242 Господарського процесуального кодексу України, позивачеві за зустрічним позовом було вручено ухвалу Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 у справі №910/9405/24 - 08.10.2024, в якій було встановлено останньому строк на усунення недоліків - протягом десяти днів з дня її отримання, отже заявник повинен був усунути недоліки зустрічної позовної заяви у строк до 18.10.2024 включно.
Однак, у встановлений судом строк позивачем за зустрічним позовом не усунуто недоліки зустрічної позовної заяви, вказані в ухвалі Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 у справі №910/9405/24.
При цьому судом враховано, що, як визначено у рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України», Європейський суд з прав людини зробив, зокрема, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях від 20.05.2010 у справі «Пелевін проти України» та від 15.05.2019 у справі «Молдавська проти України» зазначив, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 5 ст. 180 Господарського процесуального кодексу України до зустрічної позовної заяви, поданої з порушенням вимог, встановлених частиною четвертою цієї статті, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Згідно з ч. 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відтак, враховуючи, що у встановлений строк позивачем за зустрічним позовом не були усунуті недоліки, вказані в ухвалі Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 у справі №910/9405/24, суд дійшов висновку про повернення зустрічної позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг».
Керуючись статями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «К.І.Холдинг» зустрічну позовну заяву до Навчального закладу Громадського об`єднання «Київська автомобільна школа товариства сприяння обороні України» про стягнення 258713690,74 грн з доданими матеріалами.
Ухвала набирає законної сили 22.10.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
СуддяТ.В. Васильченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122497692 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Васильченко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні