ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"23" жовтня 2024 р. Справа № 911/2785/24
Господарський суд Київської області у складі судді Горбасенка П.В., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробуд»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбуд-Проект-Реконструкція»
про стягнення 204 082, 55 гривень
установив:
15.10.2024 через підсистему «Електронний суд» Товариство з обмеженою відповідальністю «Євробуд» (далі ТОВ «Євробуд» / позивач) надіслало позовну заяву до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбуд-Проект-Реконструкція» (далі ТОВ «Укрбудпр» / відповідач) про стягнення 204 082, 55 гривень, з яких: 164 800, 00 гривень заборгованості, 29 529, 08 гривень пені та 9 753, 47 гривень 3 % річних.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Євробуд» посилається на обставини неналежного виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором на надання послуг будівельними машинами, механізмами та автотранспортом № 02-01/24 від 02.01.2024 (далі спірний договір) в частині оплати повного обсягу наданих послуг.
Дослідивши матеріали позовної заяви ТОВ «Євробуд», суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке.
Приписами ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) унормовано, що господарське судочинство в Україні здійснюється, зокрема, на засадах верховенства права, змагальності сторін, диспозитивності, пропорційності, неприпустимості зловживання процесуальними правами, обов`язковості судового рішення.
Суворе та неухильне дотримання зазначених принципів є запорукою досягнення завдань судочинства, що превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відкриття провадження у справі позовного провадження є визначальною стадією судового процесу і може здійснюватися судом лише у випадку відповідності поданої позовної заяви вимогам, визначеним процесуальним законом.
Згідно приписів ч. 1 ст. 14, ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74, ч. 2 ст. 91, ч. 2, пп. 2, 3, 5-10 ч. 3 ст. 162, ч. 2 ст. 164 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Позовна заява повинна містити, зокрема:
-повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
-обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
-виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
-відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
-відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
-зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
-попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
-підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Так, ТОВ «Євробуд» в позовній заяві вказало, що місцезнаходженням відповідача є: 07401, Київська обл., Броварський р-н, м. Бровари, вул. Київська, буд. 135, тоді як згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ТОВ «Укрбудпр» визначено: 07401, Київська обл., Броварський р-н, м. Бровари, вул. Київська, буд. 135, офіс 1, відтак зазначена ТОВ «Євробуд» у позовній заяві адреса місцезнаходження відповідача є неповною.
Вказане свідчить про невідповідність позовної заяви ТОВ «Євробуд» вимогам п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
В порушення приписів пп. 5, 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява ТОВ «Євробуд» також не містить пояснень стосовно доказів, із відповідним їх наданням, на підтвердження викладених у позові обставин несплати відповідачем повної вартості наданих послуг згідно спірного договору, оскільки ТОВ «Євробуд» не зазначило доказів, із відповідним їх наданням, на підтвердження відповідно викладених обставин, як-то: банківські виписки / довідка по рахунку позивача та / або бухгалтерська довідка за весь спірний період і до дати подання позовної заяви, як і не зазначило про наявність / відсутність у нього таких доказів та / або неможливість їх подання разом із позовною заявою.
В розрізі вказаного суд звертає увагу, що:
-згідно приписів ст. 14, 74, 164 ГПК України суд позбавлений права збирати докази з власної ініціативи, тоді як позивач зобов`язаний вказати, якими саме доказами підтверджуються викладені ним у позові обставини, та, відповідно, надати такі докази або повідомити суд про неможливість їх надання;
-приписи ст. 73, 74, 164 ГПК України не звільняють позивача, у разі самого лише посилання на певні обставини, від обов`язку надати докази на підтвердження викладених у заяві обставин або зазначити про такі докази із наведенням причин їх неподання;
-саме лише небажання позивача або його суб`єктивні міркування про доцільність подання доказів на підтвердження викладених у позові обставин не є підставою для звільнення останнього від обов`язку виконати покладені на нього процесуальні обов`язки, передбачені наведеними приписами ГПК України.
Крім того ТОВ «Євробуд» ані в тексті позовної заяви, ані в долучених до неї документах не виклало детального обґрунтованого розрахунку заявлених до стягнення сум, із зазначенням в останньому відомостей щодо:
-того, в рахунок оплати частково / повністю яких актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) позивачем здійснено зарахування сплачених відповідачем коштів за надані згідно спірного договору послуги;
-періодів наявної у відповідача заборгованості згідно кожного частково / повністю неоплаченого акта здачі-прийняття робіт (надання послуг) окремо, на які позивачем здійснювались нарахування пені, інфляційних втрат, 3 % річних.
Вказане свідчить про невідповідність позовної заяви ТОВ «Євробуд» приписам п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України стосовно необхідності надання позивачем обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються.
До того ж, в порушення пп. 6-10 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява ТОВ «Євробуд» також не містить відомостей про:
-вжиття / невжиття заходів досудового врегулювання спору;
-вжиття / невжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви;
-наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви;
-попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
-те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи та встановлені судом порушення норм процесуального законодавства при зверненні позивача до суду із відповідним позовом, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви ТОВ «Євробуд» без руху та надання строку для усунення відповідних недоліків десять днів з дня вручення зазначеної ухвали.
В розрізі вказаного суд звертає увагу позивача на те, що:
-реалізація особою права на подання позову та інших заяв, клопотань до суду здійснюється через дотримання визначеної процесуальним законом процедури (порядку), яка передбачає виконання чітких та передбачуваних вимог ГПК України щодо форми, змісту заяв, документів, які додаються до них, недотримання яких має відповідні процесуальні наслідки для заявника;
-наявність у особи певних прав та можливостей їх захисту та, відповідно, процесуального права на розпорядження своїми правами щодо подання позову, визначення предмета спору на власний розсуд, не звільняє заявника від обов`язку дотримання правил подання позову, унормованих процесуальними приписами, зокрема ст. 162 ГПК України;
-обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів;
-усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування усіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язків, відносин і залежностей; усебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення;
-норми процесуального права побудовані на чіткій позиції дисциплінованості як суду, так і учасників справи, а зазначене покладено в основу засад господарського судочинства з метою спрощення судового розгляду справи, скорочення судового розгляду, а також розвитку поваги в учасників справи як один до одного, так і до суду.
Керуючись ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1.Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Євробуд» без руху.
2.Усунути виявлені недоліки протягом десяти днів з дня вручення означеної ухвали через подання до суду письмових пояснень із зазначенням:
-відомостей щодо повної адреси місцезнаходження відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбуд-Проект-Реконструкція»;
-відомостей щодо доказів та, відповідно, наданням самих доказів на підтвердження викладених у позові обставин несплати відповідачем повної вартості наданих послуг згідно спірного договору, як-то: банківські виписки / довідка по рахунку позивача та / або бухгалтерська довідка за весь спірний період і до дати подання позовної заяви;
-обґрунтованого розрахунку заявлених до стягнення сум, із зазначенням в останньому відомостей щодо того, в рахунок оплати частково / повністю яких актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) позивачем здійснено зарахування сплачених відповідачем коштів за надані згідно спірного договору послуги;
-обґрунтованого розрахунку заявлених до стягнення сум, із зазначенням в останньому відомостей щодо періодів наявної у відповідача заборгованості згідно кожного частково / повністю неоплаченого акта здачі-прийняття робіт (надання послуг) окремо, на які позивачем здійснювались нарахування пені, інфляційних втрат, 3 % річних;
-відомостей щодо вжиття / невжиття заходів досудового врегулювання спору;
-відомостей щодо вжиття / невжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви;
-відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви;
-попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;
-підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
3.Повідомити учасників справи про можливість:
-надавати суду всі необхідні документи (заяви, пояснення, клопотання тощо) в електронному вигляді на електронну адресу суду через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою або дистанційними засобами зв`язку;
-отримати інформацію щодо справи, що розглядається, за вебадресою ko.arbitr.gov.ua/sud5012/ на офіційному вебпорталі «Судова влада України» в Інтернеті.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та не може бути оскаржена окремо від рішення суду згідно із ч. 2 ст. 254, ст. 255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя П.В.Горбасенко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122497960 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Горбасенко П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні