Номер провадження 1-кп/229/956/2024
ЄУН 219/4205/20
У Х В А Л А
Іменем України
21.10.2024 року м. Дружківка
Дружківський міськийсуд Донецькоїобласті у складі
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2ст. 191, ч.1 ст. 366 Кримінального кодексу України (далі - КК України),
встановив:
У провадженні суду знаходиться обвинувальний акт у відношенні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
01.10.2024 року до суду від захисника обвинуваченої адвоката ОСОБА_5 надійшло клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів передбачених ч.2 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
У судовому засіданні захисник та обвинувачена підтримали клопотання, просили звільнити обвинувачену від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальнихправопорушень, передбаченихч.2ст.191,ч.1ст.366КК Україниі закрити відносно неї кримінальне провадження у зв`язку із закінченням строків давності. Обвинувачена пояснила, що хоча частково визнає винуватість в інкримінованих правопорушеннях, проте погоджується на закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
Прокурор не заперечував проти задоволення заявленого клопотання, вважає, що кримінальне провадження відносно обвинуваченої може бути закрито та звільнено обвинувачену ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальнихправопорушень, передбаченихч.2ст.191,ч.1ст.366КК Українина підставі ст. 49 КК України у зв`язку з закінченням строків давності.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження щодо заявленого клопотання захисником обвинуваченої, дослідивши матеріали кримінального провадження, роз`яснивши обвинуваченій ОСОБА_4 правові наслідки звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 2ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України)у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності суд закриває кримінальне провадження.
Разом з тим, відповідно до вимог ч. 1ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У ч. 2ст. 285 КПК Українипередбачено, що особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення.
За правилами ч. 3ст. 288 КПК Українисуд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Положеннямист. 49 КК Українивизначено: строки давності з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.
Строк давностіце передбаченийст. 49 КК Українипевний проміжок часу з дня вчинення кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення , від кримінальної відповідальності.
Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є: закінчення встановлених ч.1ст. 49 КК Українистроків; відсутність обставин, що порушують їх перебіг які передбачені ч. 2, 3ст. 49 КК України.
Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є: притягнення особи як обвинуваченого; згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.
Згідно обвинувального акту, ОСОБА_4 інкриміновано вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України, які відбулися 21.07.2019 року.
Згідно вимог ст. 12КК України визначено,що кримінальне правопорушення,передбачене ч.2 ст. 191 КК України за ступенем тяжкості єнетяжким злочином.
Згідно вимог ст. 12КК України визначено,що кримінальне правопорушення,передбачене ч.2 ст. 191 КК України за ступенем тяжкості єнетяжким злочином.
Згідно з ч.2 ст.191 КК України особа визнано винною у скоєнні вказаного кримінального правопорушеннякараєтьсяобмеженням волі на строк до п`яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Згідно з ч.1 ст. 366 КК України особа визнано винною у скоєнні вказаного кримінального правопорушеннякарається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Згідно вимог ч.1 ст. 49 КК України передбачено звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, а саме: особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1)два роки-у разівчинення кримінальногопроступку,за якийпередбачене покаранняменш суворе,ніж обмеженняволі;2)три роки-у разівчинення кримінальногопроступку,за якийпередбачено покаранняу видіобмеження волі,чи уразі вчиненнянетяжкого злочину,за якийпередбачено покаранняу видіпозбавлення воліна строкне більшедвох років; 3)п`ятьроків -у разівчинення нетяжкогозлочину,крім випадку,передбаченого упункті 2цієї частини; 4)десять років-у разівчинення тяжкогозлочину; 5) п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Як вбачається із матеріалів кримінального провадження, події кримінальних правопорушень за ч.2 ст. 191, ч.1ст. 366 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 мали місце 21.07.2019 року.
З 21.07.2019 року по теперішній час минуло більше 5 років, що є підставою для застосування положень п.3 ч.1 ст. 49КК Українита звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності за ч. 1ст. 158-1 КК Українита закриття провадження у зв`язку із закінченням строків давності.
Зі змісту ст. ст. 284, 288 КПК Українивбачається, що підставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах. Тобто, саме наявність цих процесуальних умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності за ч. 1ст. 158-1 КК України.
Також суд зазначає, що звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов`язковим. Тобто суд, встановивши наявність усіх передбачених законом обставин, зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності за цією підставою, незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження.
Суд за наявності правових підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, передбаченихст. 49 КК України, та за згодою обвинуваченого ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності.
З`ясувавши позицію обвинуваченої ОСОБА_4 , впевнившись у її добровільності та усвідомленні наслідків закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, суд вважає, що клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 ,підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 158-1 КК Українита закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності, суд враховує, що за місцем проживання обвинувачена характеризується задовільно, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває,вчинене обвинуваченою кримінальні правопорушення належать за ступенем тяжкості до категорії нетяжких злочинів, строки давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за ч. 1ст. 158-1 КК Українизакінчились, обвинувачена не заперечує проти звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі положеньст. 49 КК Українита закриття кримінального провадження щодо нього в цій частині.
При цьому відмова суду у звільненні обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності буде порушенням прав обвинуваченої, що є недопустимим.
Крім цього, така відмова може призвести до порушенняст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо розгляду справи упродовж розумного строку, що є також неприйнятним.
На підставі викладеного, керуючись ст. 284-288 КПК України,ст. 49 КК України, суд
ухвалив:
Клопотання захисника обвинуваченої адвоката ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставіст. 49 КК України.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставіст. 49 КК України.
Кримінальне провадження № 12020050150000817 від 22.04.2020 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України закрити.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом семи днів з дня її оголошення до Дніпровського апеляційного суду.
Ухвала судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги,якщо такускаргу небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги ухваласуду,якщо їїне скасовано,набирає законноїсили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ) ОСОБА_1
22 жовтня 2024 р.
Суд | Дружківський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122502732 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Дружківський міський суд Донецької області
Давидовська Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні