Справа № 2-5206/10
РІШЕННЯ
ІМ' ЯМ УКРАЇНИ
09 листопада 2010 року Ровеньківський мі ський суд Луганської області
у складі головуючого суд ді : Ібадової Н.П.
при секретарі Ко новалової Н.В.
Розглянувши у відкр итому судовому засіданні в з алі суду міста Ровеньки циві льну справу за позовом ОСО БА_1 до Управління Пенс ійного Фонду України в місті Ровеньки Луганської області , « Про визнання незаконни ми дій управління Пенсійного Фонду України в місті Ровень ки з відмови в проведенні пер ерахунку та виплати , передба ченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни » -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Ро веньківського міського суд у з позовом , в якому вказав, що він народився ІНФОРМАЦІЯ _2 відповідно до статті 1 Зако ну України № 2195- IV від 18 листопад а 2004 року "Про соціальний захис т дітей війни" є дитиною війни . Згідно ст. 6 Закону Україн и „ Про соціальний захист діт ей війни" № 2195-ГУ від 18.11.2004 року він має право на отримання щоміс яця 30 відсотків мінімальної п енсії за віком, як підвищення до пенсії.
Згідно ч. І прикінцевих п оложень Закону України „ Про соціальний захист дітей вій ни» № 2195-ГУ від 18.11.2004 року цей Зако н набирає чинності з 1 січня 2006 року.
Таким чином, він має пра во на отримання виплат, перед бачених ст. 6 Закон України „ П ро соціальний захист дітей в ійни" з 1 січня 2006 року.
З 1 січня 2006 року та до теп ерішнього часу відповідних в иплат у повному обсязі йому н е проводилося.
На його письмове звернен ня до відповідача з прохання м виплатити йому суми підвищ ення до пенсії, виходячи з ро зміру 30% мінімальної пенсії за віком він отримав відповідь в формі листа про відмову в за доволенні його заяви.
Відповідач в обґрунтув ання своєї відмови у виплаті сум за ст. 6 Закону України „ Пр о соціальний захист дітей ві йни" послався на те, що розмір мінімальної пенсії за віком, передбачено лише ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'я зкове пенсійне страхування", але застосування цієї статт і неможливо для визначення р озміру підвищення до пенсії за ст. 6 Закону України „ Про со ціальний захист «Дітей війни » з посиланням на ч. З ст. 28 Зако ну України «Про загальнообов 'язкове пенсійне страхуванн я»
Також, відповідач у своєм у листі з відмовою в задоволе нні його заяви зазначив те, що визначення величини мінімал ьної пенсії за віком, що засто совується для підвищення пен сії особам, яким встановлено статус „ дитина війни" має бут и вирішено у законодавчому п орядку, а фактичне підвищенн я пенсії відбудеться після п рийняття відповідного закон одавчого акту.
З відмовою Управління пенсійного фонду України в Антрацит Луганської області , викладеною в листі незгоден у зв'язку з наступним :
Розмір мінімальної пен сії за віком, згідно до ч. З ст. 4 6 Конституції України, ст. ст. 1.2 Закону України „ Про прожитк овий мінімум" від 15 липня 1999 рок у № 966 - XII повинен бути не нижче прожиткового мінім уму для осіб, що втратили прац ездатність. Так. частиною 3 ст. 46 Конституції України передб ачено, що пенсії, інші види соц іальних виплат та допомоги, щ о є основним джерелом існува ння, мають забезпечувати рів ень життя, не нижчий від прожи ткового мінімуму, встановлен ого законом.
Ст. 2 Закону України „ Про прожитковий мінімум" від 15.07.1999 р. №966 - XII, що прийнятий на викона ння ч. З ст. 46 Конституції Украї ни передбачає, що прожиткови й мінімум застосовується в т ому числі для визначення мін імальної пенсії за віком.
Частина. 1 ст. 28 Закону Укра їни „ Про загальнообов'язков е державне пенсійне страхува ння" передбачає визначення р озмір мінімальної пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратил и працездатність. Таким чино м, розмір мінімальної пенсії за віком для осіб пенсійного віку повинен дорівнювати пр ожитковому мінімуму для осіб , що втратили працездатність . Розмір прожиткового мініму му в період з 2006 по 2009 роки затве рджувався законами про Держа вний бюджет України на відпо відний рік.
Вказав, що він з відповідач ем не перебуває в договірних або якихось подібних їм відн осинах, при призначенні йому щомісячної надбавки до пенс ії посадові особи відповідач а повинні були виконувати св ій обов'язок відповідно до За кону України „ Про соціальни й захист дітей війни" та ч.2 ст.19 Конституції України, відпов ідно до якої органи державно ї влади та органи місцевого с амоврядування, їх посадові о соби зобов'язані діяти лише н а підставі, в межах повноваже нь та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами Ук раїни.
Таким чином у нього не бу ло жодних сумнівів щодо прав ильності дій відповідача при виконанні ним Закону Україн и „ Про соціальний захист діт ей війни".
Позивач вважає порушенн ям його прав, щодо отримання в иплат, передбачених ст. 6 Закон у України „ Про соціальний за хист дітей війни" № 2195-ГУ від 18.11.20 04 р. за 2006 -й 2009 роки, та рішень Конс титуційного суду України від 09.07.2007 р.. від 22.05.2008р.. та 28.11.2008р., якими б уло визнано неконституційни м пункт 12 ст. 71 Закону України „ Про Державний бюджет Україн и на 2007 рік", яким зупинено на 2007 р ік дію статті 6 Закону України „ Про соціальний захист діте й війни".
Тобто, обмеження передба чене в Законі України „ Про Де ржавний Бюджет України на 2007 р ік" скасоване вперше і лише на 2007 рік.
В 2006 році Конституційний с уд України не розглядав пита ння відповідності Конституц ії України норм Закону про Де ржавний бюджет України на 2006 р ік, яким спочатку було зупине но дію ст. 6 Закону України „ Пр о соціальний захист дітей ві йни", а потім, в зв'язку з прийня ттям Закону України „ Про вне сення змін до Закону України „ Про державний бюджет Украї ни на 2007 рік" від 19 січня 1996 року № З 367-УІ викладено ст. 110 Закону Ук раїни „ Про державний бюджет України на 2007 рік" в новій реда кції, згідно якої пільги дітя м війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону Україн и "Про соціальний захист діте й війни", запроваджуються з 1 с ічня 2006 року, а статтею 6-у 2006 році поетапно, за результатами ви конання бюджету у першому пі вріччі, у порядку, визначеном у Кабінетом Міністрів Україн и за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з пит ань бюджету". Дія Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» не була зупинена ч и змінена Законом України «П ро державний бюджет України на 2009 рік» тому починаючи з 01.01.2009 року йому теж потрібно сплач увати підвищення до пенсії, в иходячи з розміру ЗО % мінімал ьної пенси за віком
Просив суд зобов'язат и управління Пенсійного Фонд у України в м. Ровеньки Луганс ької області нарахувати та в иплатити йому суми у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за в іком, передбачені ст. 6 Закону України „ Про соціальний зах ист дітей війни № 2195-ІУ від 18.11.2004 р оку за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з 01.01. 2009 року по 31.12.2009 року та з 01.01.2010 року , по день прийняття р ішення судом, з ура хуванням виплачених сум, і на перед кожного місяця 30 відсот ків від мінімальної пенсії з а віком , передбачені ст. 6 Зако ну України „ Про соціальний з ахист дітей війни № 2195-ІУ від 18.11 .2004 року.
Позивач у судов ому засіданні свій позов до Управління Пенсійного Фо нду України в місті Ровеньки Луганської області, « Про визнання незаконними дій уп равління Пенсійного Фонду Ук раїни в місті Ровеньки з відм ови в проведенні перерахунку та виплати , передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни », підтримав та просив суд задо вольнити його.
Представник відповід ача у судовому засіданні вим оги позивача не виз нала, прохала суд відмовити з а необґрунтованістю і суду п ояснила, що статтею 7 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення держ авних соціальних гарантій, п ередбачених цим Законом, зді йснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Саме цим зумовлено зас тосування норм Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2006 рік», яким було зупине но дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни».
Статтею 111 Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2007 рік» передбачено щ о у 2007 році підвищення до пенсі ї або щомісячного довічного грошового утримання чи держа вної допомоги, яка виплачуєт ься замість пенсії, відповід но до статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветерані в війни, гарантії їх соціальн ого захисту»), у розмірі 50 відс отків від розміру надбавки, в становленої для учасників ві йни.
Після того, як норми ці єї статті були визнані Конст итуційним Судом України так ими, що не відповідають Конст итуції України, жодним норма тивним актом не було передба чено, з якого розміру необхід но розраховувати підвищення дітям війни.
Після визначення Кон ституційним Судом України но рм Закону України «Про держа вний бюджет України на 2008 рік т про внесення змін до деяких законодавчих актів України» неконституційними , розміри надбавок дітям війни були ви значені постановою Кабінет у Міністрів України від 28.05.2008 р оку № 530. управління виплачує н адбавку саме в таких розміра х.
Визначення мінімальн ого розміру пенсії за віком н адано лише в статті 28 Закону У країни «Про загальнообов' я зкове державне пенсійне стра хування». Так, частиною першо ю цієї статті встановлено, що при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового ст ажу мінімальний розмір пенсі ї встановлюється у розмірі п рожиткового мінімуму для осі б, які втратили працездатніс ть. При цьому, частиною третьо ю цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії з а віком застосовується виклю чно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим За коном.
Таким чином, застосува ння мінімального розміру пен сії за віком, встановленого З аконом України «Про загально обов' язкове державне пенсі йне страхування» при розрах унку підвищення, передбачено го статтею 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни» є безпідставним. А іншо го розміру мінімальної пенсі ї за віком, що застосовується для обчислення підвищення д ітям війни, законодавчо не вс тановлено. Вважає, що вимоги п озивача безпідставні, супер ечать чинному законодавству та просить суд у задоволенні позову відмовити.
Суд , вислухавши позив ача, представника відповідач а, дослідивши матеріали спра ви, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню , з на ступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має пр авовий статус «дитина війни» , що підтверджується пенсійн им посвідченням №614167, та роком його народження (а.с.6).
Позивач звернувся до Управління Пенсійного Фон ду України в м. Ровеньки, з про ханням виплатити йому суми підвищення до пенсії, виходя чи з розміру 30 відсотків міні мальної пенсії за віком, але отримав відповідь про відм ову в задоволенні його заяви .
Відповідно до ст. 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям ві йни пенсії або щомісячне дов ічне грошове утримання чи де ржавна соціальна допомога, щ о виплачується замість пенсі ї , підвищуються на 30 відсоткі в мінімальної пенсії за віко м.
Дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено на 2006 рі к згідно із Законом України в ід 20.12.2005 р. «Про Державний бюдже т України на 2006 рік». Зупинення дії нормативного акту не дає права на його застосування, а тому у позивача не було прав а на отримання зазначеної в п озові доплати до пенсії в 2006 ро ці.
Згідно ст. 111 Закону У країни "Про Державний бюджет України на 2007 рік", у 2007 році підв ищення до пенсії або щомісяч ного довічного грошового утр имання чи державної соціальн ої допомоги, яка виплачуєтьс я замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Пр о соціальний захист дітей ві йни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих. на яки х поширюється дія Закону Укр аїни "Про статус ветеранів ві йни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсоткі в від розміру надбавки, встан овленої для учасників війни.
Відповідно до п. 12 ст. 71 ць ого Закону, з метою приведенн я окремих норм законів у відп овідність з цим Законом, зупи нена на 2007 рік дія ст. 6 Закону Ук раїни "Про соціальний захист дітей війни".
09 липня 2007 року Конститу ційним Судом України (у справ і №1-29/2007 справа про соціальні га рантії громадян) ухвалено Рі шення №6-рп/2007, відповідно до як ого, визнані такими, що не відп овідають Конституції Україн и (є неконституційними), полож ення, зокрема пункт 12 статті 71 З акону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», прип иси якого втратили чинність з дня ухвалення Конституційн им Судом України цього Рішен ня. Пунктом 5 наведеного Ріш ення визначено про те, що Ріше ння Конституційного Суду Укр аїни у цій справі має преюдиц іальне значення для судів за гальної юрисдикції при розгл яді ними позовів у зв'язку з пр авовідносинами, які виникли внаслідок дії положень стате й зазначених законів, що визн ані неконституційними.
Виходячи із зазначено го за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року «діти війни» м али право на отримання підви щення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, тому вимоги п озивача, про нарахування та в иплату підвищеної пенсії, як дитині війни , є обґрунтовани ми.
Підпунктом 2 пункту 41 розділ у II Закону України «Про Держав ний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких з аконодавчих актів України», від 28 грудня 2007 року, №107-17 , внесен і зміни до Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни», а саме, текст статті 6 вик ладений в такій редакції: « Ді тям війни (крім тих, на яких по ширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, г арантії їх соціального захис ту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утриман ня чи державної соціальної д опомоги, що виплачується зам ість пенсії, виплачується пі двищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус в етеранів війни, гарантії їх с оціального захисту» учасник ам війни, нагородженим орден ами і медалями колишнього Со юзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову служ бу в тилу в роки Великої Вітчи зняної війни, пенсії або щомі сячне довічне грошове утрима ння чи державна соціальна до помога, що виплачується замі сть пенсії, підвищуються на 15 відсотків прожиткового міні муму для осіб, які втратили пр ацездатність, іншим учасника м війни - на 10 відсотків прожит кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституцій ного Суду України, №10-рп , від 22 т равня 2008року визнані такими, щ о не відповідають Конституці ї України (є неконституційни ми), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Пр о Державний бюджет України н а 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни».
Відповідно до принцип у дії нормативно-правового а кту у часі, у зв'язку з прийнят тям нової редакції статті 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпунк т 2 пункту 41 розділу II Закону Ук раїни «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесен ня змін до деяких законодавч их актів України»), редакція з азначеної статті що існувала до 1 січня 2008 року втратила сво ю чинність.
На підставі Рішення К онституційного Суду України , №10-рп, від 22 травня 2008 року втрат ила чинність і нова редакція статті 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни », внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.
28 травня 2008 року Кабіне том Міністрів України була п рийнята Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» , відповідно до пункту 8 якої в становлено, що дітям війни, до пенсії або щомісячного дові чного грошового утримання чи державної соціальної допомо ги, що виплачується замість п енсії, підвищення проводитьс я у твердих розмірах: з 22 травн я - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 гривні та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Таким чином, підвищення діт ям війни виплачуються органа ми Пенсійного фонду , відпові дно до зазначеної Постанови, а не Закону, внаслідок чого є наявними правові підстави дл я визнання протиправними дій , бездіяльності управління П ФУ в м. Ровеньки Луганської об ласті, в порушенні права пози вача, на отримання підвищено го розміру пенсії з 22 травня 2008 ріку, відповідно до статті 6 З акону України « Про соціальн ий захист дітей війни».
Вимоги позивача про н арахування та виплату підвищ еної пенсії, як дитині війни , у розмірі 30% мінімальної пенсі ї за віком, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 рік, включно, щоміся чно, з урахуванням отриманих сум,є обґрунтованими.
Суд вважає, що вимог и позивача про нарахування т а виплату підвищеної пенсії, як дитині війни, у розмірі 30% мі німальної пенсії за віком, за 2009 рік та 2010 рік по день прийнят тя рішення судом, є обґрунтов аними, оскільки Законами Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2009 рік» та «Про Держ авний бюджет України на 2010 рік » дію ст. 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни» не зупинено та не скасов ано, в цій частині положення З акону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та За кону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» неко нституційними не визнано, то бто положення ст. 6 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» у 2009 році та у 2010 роц і на момент прийняття судом р ішення є чинними та підлягаю ть застосуванню.
Суд вважає, що відпов ідач зобов'язаний був перера хувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії як дити ні війни за період з 09.07.2007 року п о 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року та з 01.01. 2010 року по день прийняття ріше ння судом з урахуванням факт ично отриманих сум.
Керуючись ст.ст. 7,10, 214, 215, 218, 294 ЦПК України, статтею 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни», ст. 28 Закону України „Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування" суд -
ВИРІШИВ:
Вимоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м . Ровеньки Луганської област і « Про визнання незаконн ими дій управління Пенсійног о Фонду України в місті Ровен ьки з відмови в проведенні пе рерахунку та виплати , передб аченої ст. 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни » задовольнити частк ово.
Зобов'язати Управ ління ПФУ в м. Ровеньки Луг анської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, під вищення до пенсії, як «дитині війни» , за період з 09 липня 2007 р оку по 31 грудня 2007 року , з 22 трав ня 2008 року по 31 грудня 2008 рік, з 01 с ічня 2009 року по 31 грудня 2009 року т а з 01 січня 2010 року по 09 листопад а 2010 року включно, щомісячно, з урахуванням фактично отрим аних сум, відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни », у розмірі 30% мінімальної пен сії за віком.
Стягнути з Управлінн я ПФУ в м. Ровеньки Лугансь кої області на користь ОСО БА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, витрат и пов' язані з розглядом цив ільної справи, а саме судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп. та інфор маційно-технічне забезпечен ня розгляду справи в сумі 37 гр н. 00 коп.
У задоволенні іншої час тини позовних вимог - відмо вити за необґрунтованістю
Рішення суду набирає законної сили після закінче ння строку для подання апеля ційної скарги , якщо апеляцій ну скаргу не було подано. У раз і подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасова но , набирає законної сили піс ля розгляду справи Апеляційн им Судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається прот ягом десяти днів з дня його пр оголошення. Особи, які брали у часть у справі , але не були пр исутні у судовому засіданні під час проголошення судовог о рішення, можуть подати апел яційну скаргу протягом десят и дні з дня отримання копії ць ого рішення.
Суддя Н.П. Ібадова
Суд | Ровеньківський міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2010 |
Оприлюднено | 17.11.2010 |
Номер документу | 12251422 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ровеньківський міський суд Луганської області
Ібадова Наталія Павлівна
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Ткачова Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні