Вирок
від 24.10.2024 по справі 301/3952/23
ІРШАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 301/3952/23

1-кп/301/201/24

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" жовтня 2024 р. м. Іршава

Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючої ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Іршава кримінальне провадження, що внесене 14 липня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022071060000261 відносно

ОСОБА_3 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Коломия, Івано-Франківської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, раніше не судимого, не працюючого,

обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.272 КК України,

з участю прокурора ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_5 ,

в с т а н о в и в :

Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Положеннями ст. 2 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, а юридичні особи несуть відповідальність у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Пунктами 1.1., 2.8., 2.10. розділу 4 «Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом», затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.03.2010 року № 61, передбачено, що роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі безпечні умови праці відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці»; кожне робоче місце перед початком роботи або протягом зміни повинно бути оглянуте посадовою особою, в обов`язки якої покладено здійснення контролю за безпечним веденням робіт, або за її дорученням уповноваженим працівником, які повинні не допускати проведення робіт у разі виявлення порушень вимог з охорони та безпеки праці, до управління та обслуговування гірничих і транспортних машин допускаються працівники, які мають відповідну кваліфікацію, пройшли навчання з питань охорони праці згідно з НПАОП 0.00-4.12-05 та отримали відповідне посвідчення на право керування гірничою або транспортною машиною.

Відповідно до рішення одноосібного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «КИФА» (код ЄДРПОУ 32637357 (ТзОВ «КИФА») №1/22 від 07.07.2022 року, ОСОБА_3 призначено директором вказаного Товариства з 12.07.2022 року.

Відповідно до пунктів 3.73 та 3.74 статуту ТзОВ «КИФА» виконавчим органом Товариства є директор, у функції якого входить забезпечення дотримання норм законодавства про працю.

Однак, ОСОБА_3 , очоливши ТзОВ «КИФА», не вжив негайних дієвих заходів до охорони праці на вказаному Товаристві, яке здійснює розробку глиняного кар`єру в АДРЕСА_2 , тобто виконує роботи з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель людини за таких обставин.

ОСОБА_3 , не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своєї бездіяльності, яка полягала в необхідності створення відповідного пропускного режиму на об`єкті підвищеної небезпеки, здійснення відповідного інструктажу з охорони праці для працівників, забезпеченням повноваженнями щодо дотримання вимог охорони праці безпосередньо в кар`єрі іншою кваліфікованою особою, без укладення трудових чи інших цивільно-правових правовідносин з працівником, будучи директором Товариства, володіючи знанням і достатнім досвідом роботи за фахом, маючи відповідні знання у галузі робіт з підвищеною небезпекою, маючи обов`язок та можливість передбачити негативні наслідки, близько 09 години 14.07.2022 року допустив до роботи на вантажному автомобілі марки «КРАЗ», реєстраційний номер « НОМЕР_1 », громадянина Республіки НОМЕР_2 ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , для проведення робіт пов`язаних із розробкою глиняного кар`єру ТзОВ «КИФА», який розташований в с. Мідяниця, 226 А, Берегівського району.

Того ж дня, на території вищевказаного кар`єру, близько 13 години, при експлуатації вантажного автомобіля марки «КРАЗ», реєстраційний номер « НОМЕР_1 », ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) затисло між рамою та кузовом вказаного автомобіля і від отриманих травм останній помер.

Згідно з висновком судово-медичної експертизи №103/Б від 12.08.2022 року, смерть ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) настала в результаті закритої тупої травми грудної клітки з множинними переломами ребер з обох боків, яка супроводжувалася множинними переломами ребер зліва з 7 по 10 по лопатковій лінії, 3 ребро зліва по середньоключичній лінії; справа 10 ребро по лопатковій лінії, 3 ребро справа по навкологрудинній лінії з пошкодженням прикореневих ділянок обох легень, масивними множинними деструктивно-інфільтративними великовогнищевими крововиливами різної форми та величини, розташованих на рівні прикореневих ділянок обох легень та в тканині легенів, дистелектазами, малокрів`ям, нерівномірним кровонаповненням внутрішніх органів, в досліджуваних органах ознакою шоку, набряком мозку. По степені тяжкості ушкодження на трупі у вигляді множинних переломів ребер з обох сторін, масивних множинних деструктивно-інфільтративних великовогнищевих крововиливів різної форми та величини, розташованих на рівні прикореневих ділянок обох легень та в тканині легенів, мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень та знаходяться в прямому причинному зв`язку з настанням смерті.

Причиною настаннянещасного випадкуз ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) згідно висновку судової експертизи безпеки життєдіяльності № СЕ-19/107-22/7472-БЖ від 31.05.2023 року є допущені керівництвом ТзОВ «КИФА» порушення правил охорони праці та безпеки життєдіяльності на території земельної ділянки, відведеної ТзОВ «КИФА» для розробки глиняного кар`єру, розташованого в АДРЕСА_2 .

Обвинувачений ОСОБА_3 в судовому засіданні свою вину у пред`явленому обвинуваченні визнав у повному обсязі, фактичні обставини справи не оспорював та показав, що був призначений на посаду директора ТзОВ «КИФА» 12.07.2022 року, тобто за два дні до нещасного випадку на виробництві, тому ще не встиг провести відповідну роботу по техніці безпеки і охороні праці. Крім того, потерпілий ОСОБА_8 не був штатним працівником ТзОВ «КИФА», а працював у підрядника у ТОВ «ТОВТТЕХБУД». 14.07.2022 року зранку потерпілий був допущений до роботи, а біля 13 години через недотримання потерпілим правил безпеки виробництва, ОСОБА_8 зажало між рамою та кузовом вантажного автомобіля, від чого останній отримав несумісні з життям травми. У вчиненому щиро покаявся, сім`ї потерпілого відшкодував шкоду, обіцяв більше не порушувати закон, просив суворо не карати.

Потерпіла ОСОБА_9 у судове засідання не з`явилася, про розгляд справи була належним чином повідомлена, подала до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи без її участі, зазначила, що претензій матеріального та морального характеру до обвинуваченого не має.

Оскільки учасники судового провадження вважали недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорювалися, і судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, немає сумнівів у добровільності їх позиції, судовий розгляд кримінального провадження було проведено у відповідності до вимог ч.3 ст.349 КПК України. Учасникам судового провадження було роз`яснено, що в цьому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.

Заслухавши показиобвинуваченого,суд прийшовдо висновку,що винаобвинуваченого ОСОБА_3 доведена у порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримувати, що спричинило загибель людини, та дії обвинуваченого правильно кваліфіковані за ч.2 ст.272 КК України.

Обираючи обвинуваченому покарання, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпечності вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

Те, що обвинувачений ОСОБА_3 винним себе визнав повністю, у вчиненому щиро покаявся, відшкодував потерпілій заподіяну шкоду, суд враховує, як обставини, що пом`якшують його покарання.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_3 , по справі не встановлено.

При призначенні покарання суд враховує, що злочин відноситься до категорії тяжких, однак, вчинений з необережності. Суд також враховує особу винного, а саме: ОСОБА_3 вину визнав, у вчиненому щиро покаявся, на обліку у нарколога та психіатра не перебуває, характеризується позитивно, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, конкретні обставини справи, а також, що заподіяну шкоду потерпілій ОСОБА_10 відшкодував, тому потерпіла до нього претензій не має.

Враховуючи наведене, а також, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого та запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень, суд вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_3 можливе без ізоляції від суспільства.

Суд вважає, що покарання у виді обмеження волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими функціями по забезпеченню відповідних умов виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємствах усіх форм власності, на мінімальний строк, що передбачений санкцією ст.272 ч.2 КК України, із застосуванням ст. 75 КК України щодо основного покарання та покладенням обов`язків, визначених ст.76 ч.1 КК України, буде справедливим, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень. Суд вважає, що підстав для призначення більш суворого покарання, не має.

Цивільний позов потерпілою не заявлено.

Відповідно до вимог ст.124 ч.2 КПК України суд вважає стягнути з обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати по справі за проведення експертиз в сумі 18882,82 грн. (том 2 а.с.173-178).

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Берегівського районного суду Закарпатської області №297/1909/22 від 25.07.2022 року на транспортний засіб марки «КРАЗ», реєстраційний номер « НОМЕР_1 », суд вважає скасувати (том 2 а.с.203-206).

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Берегівського районного суду Закарпатської області №297/1909/22 від 28.07.2022 року на: 3 сервера марки «НIKVISION», корпуси яких опломбовані паперовими пломбами з №303468, №303469, №303470; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці на 24 аркушах; штатно-обліковий склад працівників станом на 15.07.2022 року на 4 аркушах, суд вважає скасувати (том 2 а.с.207-210).

Речові докази по справі:

- журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці ТОВ «Товттехбуд» на 94 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дії у надзвичайних ситуаціях ТОВ «Товттехбуд» на 50 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці ТОВ «Товттехбуд» на 46 аркушах; накази №01 від 22.03.2021 року, №02 від 22.03.2021 року, №07 від 22.03.2021 року, №08 від 22.03.2021 року, №10 від 22.03.2021 року, №12 від 22.03.2021 року, №11 від 22.03.2021 року, кожний з яких на одному аркуші; журнал реєстрації інструктажу з безпеки руху ТОВ «Товттехбуд» на 37 сторінках; журнал реєстрації операцій перевірки технічного стану КТЗ КПП ТОВ «Товттехбуд» на 47 сторінках; журнал реєстрації інструктажу з безпеки руху ТОВ «Товттехбуд» на 37 сторінках; журнал щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів ТОВ «Товттехбуд» на 47 сторінках; посадова інструкція директора ТОВ «Товттехбуд» на 7 аркушах; посадова інструкція інженера з охорони праці ТОВ «Товттехбуд» на 5 аркушах; положення про порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань, аварій на виробництві; перелік питань по перевірці знань з охорони праці; програма вступного інструктажу з охорони праці; тематичний план спеціального навчання з питань охорони праці; положення про комісію з питань охорони праці; положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту; положення про службу охорони праці; положення про порядок проведення навчань і перевірка знань з охорони праці, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження, після набрання вироком законної сили суд вважає повернути ТзОВ «ТОВТТЕХБУД», с. Сторожниця, вул. Перемоги, 75 Ужгородського району (том 2 а.с.180-182);

- два оптичні DVD-R диски, на яких наявні відеозаписи факту нещасного випадку, який мав місце 14.07.2022 року на території цегляного заводу ТзОВ «КИФА», які зберігаються в матеріалах кримінального провадження, суд вважає залишити в матеріалах справи протягом всього часу їх зберігання (том 2 а.с.183-184);

- 3 сервера марки «HIKVISION», корпуси яких опломбовані паперовими пломбами з №303468, №303469, №303470, які зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області за адресою: м. Берегове, вул. Іштвана Сечені, 13, після набрання вироком законної сили суд вважає повернути власнику - ТзОВ «КИФА», с. Мідяниця, №226А, Берегівського району (том 2 а.с. 185-188);

- журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці на 24 аркушах; штатно-обліковий склад працівників станом на 15.07.2022 року на 4 аркушах, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження, після набрання вироком законної сили суд вважає повернути власнику - ТзОВ «КИФА», с. Мідяниця, №226А, Берегівського району (том 2 а.с.185-187);

- транспортний засіб марки «КРАЗ», реєстраційний номер « НОМЕР_1 », який передано на відповідальне зберігання ОСОБА_11 , мешканцю АДРЕСА_3 , після набрання вироком законної сили суд вважає повернути власнику - ТОВ «ТОВТТЕХБУД», АДРЕСА_4 (том 2 а.с.201, 211-215).

Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_3 не обирався.

Керуючись ст. 368-370, 374, 615 ч.15 КПК України,

у х в а л и в :

Визнати ОСОБА_3 винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.272 КК України, та призначити покарання у виді обмеження волі строком на 1 (один) рік з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими функціями по забезпеченню відповідних умов виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємствах усіх форм власності, строком на 1 (один) рік.

На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування основного покарання з випробуванням строком на 1 (один) рік, якщо він протягом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього на підставі ч.1 ст.76 КК України обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати у сумі 18882 (вісімнадцять тисяч вісімсот вісімдесят дві) гривні 82 копійки за проведення експертиз.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Берегівського районного суду Закарпатської області від 25.07.2022 року на транспортний засіб марки «КРАЗ», реєстраційний номер « НОМЕР_1 », скасувати.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Берегівського районного суду Закарпатської області від 28.07.2022 року на: 3 сервера марки «НIKVISION», корпуси яких опломбовані паперовими пломбами з №303468, №303469, №303470; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці на 24 аркушах; штатно-обліковий склад працівників станом на 15.07.2022 року на 4 аркушах, скасувати.

Речові докази по справі:

- журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці ТОВ «Товттехбуд» на 94 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дії у надзвичайних ситуаціях ТОВ «Товттехбуд» на 50 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці ТОВ «Товттехбуд» на 46 аркушах; наказ №01 від 22.03.2021 року, №02 від 22.03.2021 року, №07 від 22.03.2021 року, №08 від 22.03.2021 року, №10 від 22.03.2021 року, №12 від 22.03.2021 року, №11 від 22.03.2021 року, кожний з яких на одному аркушу; журнал реєстрації інструктажу з безпеки руху ТОВ «Товттехбуд» на 37 сторінках; журнал реєстрації операцій перевірки технічного стану КТЗ КПП ТОВ «Товттехбуд» на 47 сторінках; журнал реєстрації інструктажу з безпеки руху ТОВ «Товттехбуд» на 37 сторінках; журнал щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів ТОВ «Товттехбуд» на 47 сторінках; посадова інструкція директора ТОВ «Товттехбуд» на 7 аркушах; посадова інструкція інженера з охорони праці ТОВ «Товттехбуд» на 5 аркушах; положення про порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань, аварій на виробництві; перелік питань по перевірці знань з охорони праці; програма вступного інструктажу з охорони праці; тематичний план спеціального навчання з питань охорони праці; положення про комісію з питань охорони праці; положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту; положення про службу охорони праці; положення про порядок проведення навчань і перевірка знань з охорони праці, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження №12022071060000261, після набрання вироком законної сили повернути ТзОВ «ТОВТТЕХБУД», с. Сторожниця, вул. Перемоги, 75 Ужгородського району;

- два оптичні DVD-R диски, на яких наявні відеозаписи факту нещасного випадку на території цегляного заводу ТзОВ «КИФА», які зберігаються в матеріалах кримінального провадження №12022071060000261, залишити в матеріалах справи протягом всього часу їх зберігання;

- 3 сервера марки «HIKVISION», корпуси яких опломбовані паперовими пломбами з №303468, №303469, №303470, які зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області за адресою: м. Берегове, вул. Іштвана Сечені, 13, після набрання вироком законної сили повернути власнику - ТзОВ «КИФА», с. Мідяниця, №226А, Берегівського району;

- журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці від 02.03.2020 року на 24 аркушах; журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці на 24 аркушах; штатно-обліковий склад працівників станом на 15.07.2022 року на 4 аркушах, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження №12022071060000261, після набрання вироком законної сили повернути власнику - ТзОВ «КИФА», с. Мідяниця, №226А, Берегівського району;

- транспортний засіб марки «КРАЗ», реєстраційний номер « НОМЕР_1 », який передано на відповідальне зберігання ОСОБА_11 , мешканцю АДРЕСА_3 , після набрання вироком законної сили повернути власнику - ТОВ «ТОВТТЕХБУД», с. Сторожниця, вул. Перемоги, 75 Ужгородського району, Закарпатської області.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржений протягом 30 днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду через Іршавський районний суд.

Копія вироку суду після його проголошення підлягає негайному врученню обвинуваченому та прокурору.

Копію вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надіслати потерпілій.

Захисник має право отримати копію вироку в суді.

Головуюча: ОСОБА_1

СудІршавський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122526413
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти безпеки виробництва Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою

Судовий реєстр по справі —301/3952/23

Ухвала від 11.12.2024

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Фазикош Г. В.

Вирок від 24.10.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 27.08.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 27.08.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 14.08.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 15.07.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 18.06.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 18.06.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 11.06.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Пітерських М. О.

Ухвала від 05.06.2024

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Даруда І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні