Ухвала
від 24.10.2024 по справі 718/3336/24
КІЦМАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 718/3336/24

Провадження №2-о/718/405/24

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

"24" жовтня 2024 р. м.Кіцмань

Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., вирішуючи питання про відкриття провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА (ОВА) в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про встановлення факту участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, постраждання від радіаційного опромінення,-

ВСТАНОВИВ:

21.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, постраждання від радіаційного опромінення, де заінтересована особа - Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА (ОВА) в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З метою отримання спеціального статусу особи, яка прирівнюється до відповідної категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, просив встановити факт його безпосередньої участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та постраждалого від радіаційного опромінення в період з 10.10.1981 по 17.10.1983р.р. .

Дослідивши матеріали заяви з додатками, доходжу такого висновку.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).

Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини 2 статті 293 ЦПК).

Згідно статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. А саме, про встановлення факту:

1) родинних відносин між фізичними особами;

2) перебування фізичної особи на утриманні;

3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;

4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;

5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу;

6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;

7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;

8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;

9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У ч. 2 вказаної норми процесуального права визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У пункті 1 роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»увагу судів звернуто на те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

З матеріалів справи вбачається, що встановлення вказаного заявником факту з метою отримання певного соціального статусу передбачено затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №674 від 02.12.1992р. «Порядком віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Судом належним чином враховані роз`яснення п. 2 вказаної постанови Пленуму Верховного Суду, де вказано: при вирішенні питання про підвідомчість справи суди мають право враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено несудовий порядок встановлення певних фактів або визначено факти, які в даних правовідносинах можуть підтверджуватися рішенням суду. Зокрема: не можуть розглядатися судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до ветеранів чи інвалідів війни, проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах, одержання поранень і контузій при виконанні обов`язків військової служби, про встановлення причин і ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та часу її настання, про закінчення учбового закладу і одержання відповідної освіти, одержання урядових нагород.

Таким чином, до компетенції суду вирішення вказаного заявником факту, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, постраждання від радіаційного опромінення, не визначено.

За вказаних обставин заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, що є підставою для відмови у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України.

Керуючись ст. 186 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА (ОВА) в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про встановлення факту участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, постраждання від радіаційного опромінення, на підставі пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя О.І.Мінів

СудКіцманський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено28.10.2024
Номер документу122533159
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —718/3336/24

Постанова від 28.11.2024

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Мінів О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні