Справа № 404/7680/23
Номер провадження 2/404/1796/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2024 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі:
головуючого судді - Павелко І.Л.
за участі секретаря - Коваленко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу в позовному провадженні за позовом ОСОБА_1 до Кропивницької міської ради про визнання причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового стрку для подання заяви прийняття спадщини ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Кропивницької міської ради , в якій просить визначити причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною, визначити додатковий строк терміном 3 (три) місяці з моменту набрання законної сили рішення суду для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач свої вимоги мотивував тим, що після смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_1 за усною домовленістю його рідний брат повинен був прийняти спадщину. В віці 43 роки ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його брат ОСОБА_3 , який спадщину після смерті батька не прийняв.
Тому він просить визнати ипричину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначити йому додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори.
Представник Кропивницької міської ради до суду не зявився про час розгліду справи належно повідомлявся про причини неявки суд не повідомив.
Ухвалою судді від 10.02.2031 року відкрито загальне позовне провадження по справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою судду від 19.02.2024 року закрито підготовче засідання по справі та призначено судове засідання.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 07.04. 2016 року Кропивницьким міським відділом державної реєстрації смерті Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актова запис №325.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер рідний брат позивача ОСОБА_4 .
Доказів про те,що між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 існувала домовленість про прийняття спадщини після смерті батька нічим не доведено.
Доказів про те хто займався похованням батька та брата теж позивачем не надано.
Позивач зазначає,що після смерті батька відкрилася спадщина на належне майно АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , але відповідними документами право власності не підтвердив.
За приписом частини першої статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (частина перша статті 1222 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач є сином померлого батька ОСОБА_2 . Інші спадкоємці першої черги у померлого - відсутні.
Маючи намір прийняти спадщину, ОСОБА_1 звернулав до Кропивницької міської державної нотаріальної контори №1 із заявою про роз`яснення пропущеного мтроку для оформлення спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до постанови №1287/01-16 від 05.07.2021 року державним нотаріусом який розглянув заяву ОСОБА_1 про роз`яснення щодо пропущеного строку для прийняття спадщини, було роз`яснено, що ОСОБА_1 пропустив встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини та не подано ним заяви про прийняття спадщини (а.с.13).
Частина перша статті 15 Цивільного кодексу України визначає право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За загальним правилом, для прийняття спадщини, встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини, є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
У зв`язку зі смертю батька позивача - ОСОБА_2 часом відкриття спадщини є - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Статтею 1221 ЦК України визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця
З Витягу реєстру мешканців міста Кропивницького станом на 26.03.2021 року, вбачається, що ОСОБА_2 , яки помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно місцем відкриття спадщини є АДРЕСА_4 (ч.1 ст.1221 ЦПК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України, особа, яка не прийняла спадщину у встановлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 „Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.З ст.1272 ЦК. Відповідачами в такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину, а досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1)тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Доводи позивача про те ,що він не звернулася у встановлений ст. 1272 ЦК України строк із заявою про прийняття спадщини після смерті батька по причині, що за усною домовленістю повинен був брат прийняти спадщину після смерті батька, але у зв`язку з тривалою хворобою не прийняв спадщину , не підтверджені жодним доказом. А є лише необгрунтованими доводами для отримання спадкового майна.
Доказів про те,що брат позивача тривалий час хворів не надано суду, так як і не надано перелік спадкового майна підтвердженого відповідними витягами з відповідного реєстру
Позивач тривалий час , а саме після смерті батька з 2016 року більше ніж 7 рокув не вирішував питання про прийняття спадщини.
Наведені обставини (те що позивач нібито домовився з братом про отримання братом спадкового майна, і жодного разу про це не вів з братом розмови) не є в розумінні частини третьої статті 1272 ЦК України тими перешкодами, які унеможливлювали звернення ОСОБА_1 до нотаріуса як за місцем знаходження спірного майна, так і за місцем свого проживання із заявою про прийняття спадщини.
Отже, у позивача не було об`єктивних, непереборних, істотних труднощів подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
Відповідно до частини третьої статті 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання пропуску для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вказана практика викладена в Постанові Верховного Суду від13 квітня 2022 року (справа № 373/118/20,провадження № 61-20156св21).
Відповідно до ст.141 ЦПК України суд покладає судові витрати на позивача по фактичнь понесеним витратам.
На підставі ст.ст.1221,1272,1280,1296 ЦК України, керуючись ст.ст. 141,293,318, 265 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_5 про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового стрку для подання заяви прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 ;
відповідач: Кропивницької міської ради, місце знаходження: вул. В.Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25009,код ЄДРПОУ 26241020.
Повний текст рішення складено 23.10.2024 року.
Суддя Кіровського І. Л. Павелко
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122534933 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Павелко І. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні