Справа № 305/2672/24
Провадження по справі 2/305/711/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2024 Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Ємчука В.Е.
за участі: секретаря судового засідання Шемоти М.І.
позивачки ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , приватного нотаріуса Рахівського районного нотаріального округу Маріни Івана Михайловича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, виконавчий комітет Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
На розгляд до Рахівського районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , приватного нотаріуса Рахівського районного нотаріального округу Маріни Івана Михайловича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, виконавчий комітет Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Рахівського районного суду Закарпатської області від 03.09.2024 року відкрито провадження у даній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Пунктом 2 частини 2 статті 198 ЦПК України передбачено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Згідно зі статтею 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права й обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Статтею 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги серед інших мають утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців в період воєнного стану визначений наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».
Частиною 6 статті 163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей`визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Під час підготовчого засідання було з`ясовано, що нині померлий ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був мобілізований під час дії воєнного стану в Україні й загинув виконуючи бойове завдання із захисту Батьківщини.
Державою гарантовано виплату у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Правова позиція ВС сформована у постанові від 12 листопада 2020 року у справі № 822/630/17 адміністративне провадження № К/9901/2210/17 вказує на те, що право на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, має серед інших особа, яка вважає себе членом сім`ї такого військовослужбовця, повинна довести: а) факт проживання із загиблим; б) наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов`язків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки Міністерства оборони України, адже у разі задоволення позову позивачка ОСОБА_1 матиме право на виплату одноразової допомоги грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців, тому останнє слід залучити до участі у справі в статусі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору.
Керуючись ст.ст. 53, 56, 260 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , приватного нотаріуса Рахівського районного нотаріального округу Маріни Івана Михайловича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, виконавчий комітет Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та зобов`язання вчинити дії в статусі третьої особи без самостійних вимог - Міністерство оборони України (ЄДРПОУ 00034022, м. Київ просп. Повітрофлотський, 6, admou@mil.gov.ua), якому негайно направити копію ухвали для відома.
Підготовче засідання у даній справі відкласти на 13:10 год 12.11.2024.
Копію ухвали направити Міністерству оборони України та іншим учасникам справи для відома.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В.Е. Ємчук
Суд | Рахівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122537279 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Рахівський районний суд Закарпатської області
Ємчук В. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні