ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2024 р. Справа №914/1714/24
м. Львів
Західний апеляційний господарський суду складі колегії суддів:
Гриців В.М. (доповідач), Малех І.Б., Скрипчук О.С.
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Demeter-Felderzeugnisse GmbH на ухвалу Господарського суду Львівської області (суддя Мороз Н.В.) від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 за позовом Demeter-Felderzeugnisse GmbH (Німеччина) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Ком» про стягнення 250 192,88 євро
ВСТАНОВИВ:
У липні 2024 року до Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Demeter-Felderzeugnisse GmbH (Німеччина) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Ком» про стягнення 250 192,88 євро.
Господарський суд Львівської ухвалою від 08 липня 2024 року позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначив на 30 липня 2024 року.
Господарський суд Львівської області ухвалою від 30 липня 2024 року позовну заяву Demeter-Felderzeugnisse GmbH до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Ком» про стягнення 250 192,88 євро залишив без руху зважаючи на те, що позивачем при поданні позовної заяви до суду не виконано вимог процесуального закону в частині подання до суду належно оформлених долучених до позовної заяви письмових доказів, надав позивачу строк не більше п`яти днів з дня вручення йому даної ухвали для подання до суду належно оформлених, прошитих та засвідчених нотаріально доданих до позовної заяви документів з офіційним перекладом на українську мову.
06 серпня 2024 року до Господарського суду Львівської області надійшла заява представника Demeter-Felderzeugnisse GmbH про часткове виконання Позивачем вимог ухвали Господарського суду Львівської області ухвалою від 30 липня 2024 року. Також в заяві представник Позивача просить продовжити строк для усунення позовної заяви у справі № 914/1714/24 до 01.09.2024 року, з огляду на те, що для належного виконання ухвали суду необхідно нотаріально завірити документи в Німеччині та надіслати їх в Україну, для того, щоб представник Позивача мав можливість замовити офіційний переклад з подальшим нотаріальним завіренням, а це потребує додаткового часу.
Ухвалою від 07 серпня 2024 року Господарський суд Львівської області заяву представника Demeter-Felderzeugnisse GmbH про продовження процесуального строку задовольнив, продовжив Demeter-Felderzeugnisse GmbH встановлений ухвалою Господарського суду Львівської області від 30 липня 2024 року заяви у справі № 914/1714/24 процесуальний строк на усунення недоліків поданої до господарського суду позовної заяви до 02 вересня 2024 року.
30 серпня 2024 року до Господарського суду Львівської області надійшла заява представника Demeter-Felderzeugnisse GmbH про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви у справі № 914/1714/24 до 01 жовтня 2024 року, з огляду на те, що представником було негайно повідомлено Demeter-Felderzeugnisse GmbH про необхідність направлення нотаріально засвідчених установчих документів компанії. Представник отримав відповідь про те, що дане питання взято до роботи і буде виконано вчасно, проте до 30 серпня 2024 року компанія Demeter-Felderzeugnisse GmbH не вийшла на зв`язок та не надала інформації про направлення документів в Україну.
Господарський суд Львівської області ухвалою від 02 вересня 2024 року відмовив у задоволенні заяви від 30 серпня 2024 року про продовження процесуального строку на усунення недоліків, позовну заяву Demeter-Felderzeugnisse GmbH до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Ком» про стягнення 250 192,88 євро і додані до неї документи повернув позивачу.
В апеляційній скарзі Demeter-Felderzeugnisse GmbH просить скасувати ухвалу Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі № 914/1714/24 про повернення позовної заяви та доданих до неї документів, а також направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Вважає, що ухвала суду першої інстанції є помилковою та необґрунтованою, а також прийнята судом з порушенням чинного законодавства, з огляду на те, що Позивачем були усунуті недоліки, шляхом подання до суду перекладів з оригіналів банківських виписок разом з самими оригіналами, а інші документи не можуть бути перекладені з оригіналу через відсутність паперових оригіналів взагалі. Також зазначає про те, що суд першої інстанції формально віднісся до застосування норм процесуального закону та прийшов до помилкового висновку про повернення позову.
Позивач не зміг у встановлений судом строк надати суду лише офіційний переклад з нотаріальних копій установчих документів позивача, що не може вважатись перепоною для відкриття провадження та підставою для повернення позовної заяви, адже такі докази з відповідним перекладом могли бути надані суду в ході розгляду справи.
14 жовтня 2024 року Відповідачем через систему «Електронний суд» подано додаткові пояснення у справі, в яких Відповідач просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги Demeter-Felderzeugnisse GmbH в повному обсязі, а оскаржувану ухвалу Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 залишити без змін.
Відповідач вважає, що оскаржувана ухвала Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 в повній мірі законна та обґрунтована, оскільки у суду першої інстанції були наявні всі підстави для: залишення позовної заяви без руху у зв`язку із неналежним оформленням письмових доказів, долучених до неї; відмови у повторному продовженні процесуального строку на усунення недоліків позовної заяви до 02 жовтня 2024 року.
Західний апеляційний господарський суд ухвалою від 23 вересня 2024 року відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Demeter-Felderzeugnisse GmbH на ухвалу Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24, апеляційну скаргу Demeter-Felderzeugnisse GmbH на ухвалу Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 ухвалив розглядати без повідомлення учасників справи, витребував матеріали справи.
Відповідно до статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Згідно з частиною першою статті 271 ГПК України, апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи і вважає, що ухвалу Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 належить залишити без змін.
Відповідно до ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до п. 6 ч.2 ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Відповідно до статті 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Згідно з ч. 2 ст. 119 ГПК України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
У відповідності до позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2024 у справі № 756/11081/20, за загальним правилом метою встановлення строків є надання визначеності у реалізації суб`єктами правовідносин своїх прав та обов`язків. З настанням або закінченням відповідного строку пов`язане виникнення, зміна чи припинення правовідносин.
Строк, як відрізок часу, обмежує дію суб`єктивних прав та обов`язків. Водночас процесуальний строк - це встановлений законом або визначений судом проміжок часу, протягом якого суд або учасники судового процесу мають право або зобов`язані вчинити певну процесуальну дію чи сукупність таких дій.
Процесуальні строки мають свою специфіку: по-перше, вони завжди мають імперативний характер; по-друге, процесуально-правові строки встановлюються для здійснення тих або інших процесуальних дій; по-третє, вони мають забезпечувати оперативність та ефективність здійснення правосуддя і сприяти дисциплінуючому впливові на учасників процесу.
Отже, запровадження строку, у межах якого особа може звернутися до суду з позовом, заявою, апеляційною чи касаційною скаргою, обумовлено передусім необхідністю дотримання принципу правової визначеності та забезпечення здійснення судових процедур у межах розумних строків.
Ухвалою від 07.08.2024 Господарським судом Львівської області продовжувався процесуальний строк на усунення недоліків поданої до господарського суду позовної заяви.
Крім того, представником Позивача не надано доказів в підтвердження обставин, викладених у заяві про продовження процесуального строку від 30.08.2024.
Згідно з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 12.01.2023 у справі № 901/278/21, ініціювавши судовий розгляд справи, позивач повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою з якою такі права надано. Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов`язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин справи з метою отримання правосудного судового рішення.
Наслідки пропуску процесуальних строків на вчинення процесуальних дій передбачені у ст. 118 ГПК України.
Відповідно до ч.1 вказаної статті, право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Таке право втрачається в силу закону, тому не потребує додаткового визнання судом.
У відповідності до ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відтак, закон встановлює імперативне правило, яке не допускає можливості відкриття провадження у справі у випадку неусунення недоліків, які містяться в ухвалі про залишення позову без руху.
З огляду на те, що зазначені в ухвалі суду від 30.07.2024 недоліки позовної заяви у визначений судом строк позивачем не усунуті, позовна заява та додані до неї документи підлягають поверненню позивачу.
Ураховуючи наведене, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про повернення заяви представника Позивача Demeter-Felderzeugnisse GmbH про продовження процесуального строку на усунення недоліків позовної заяви. При цьому суд першої інстанції зазначив про те, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків..
Доводи апеляційної скарги Demeter-Felderzeugnisse GmbH цього висновку не спростовують.
Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскаржена ухвала Господарського суду Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 постановлена з додержанням норм права, тому апеляційну скаргу Demeter-Felderzeugnisse GmbH апеляційний суд залишає без задоволення.
Відповідно до частин 4,5 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. 129, 269, 270, 271, 275, 276, 281, 282, 284 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу Господарського суду Львівської області від 02 вересня 2024 року у справі №914/1714/24 залишити без змін, апеляційну скаргу Demeter-Felderzeugnisse GmbH без задоволення.
Судовий збір за подання апеляційної скарги суд покладає на скаржника.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття.
Повний текст постанови складено 24 жовтня 2024 року.
СуддяВ.М. Гриців
Суддя І.Б. Малех
СуддяО.С. Скрипчук
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122567669 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Гриців Віра Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні