Справа №766/1793/20
н/п 1-в/766/542/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.10.2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
за участю секретаря: ОСОБА_2
прокурора: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсона подання відділу №27 філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях про звільнення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування покарання у зв`язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку, -
в с т а н о в и в:
1. Суть питання, що вирішується ухвалою
14.08.2024 до Херсонського міського суду Херсонської області надійшло подання начальника відділу №27 філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях (далі Центр пробації) про звільнення ОСОБА_4 від відбування покарання у виді 65 годин громадських робіт за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, призначеного вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 21.12.2020, у зв`язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.
На обґрунтування подання зазначено, що 26.07.2021 до відділу №27 філії ДУ «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях відносно ОСОБА_4 надійшли на виконання ухвала Херсонського міського суду Херсонської області якою розпорядження та вирок Херсонського міського суду Херсонської області, яким було засуджено до покарання у виді штрафу у розмірі 65 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 105 гривень замінили на покарання у виді 65 годин громадських робіт.
Згідно з інформацією підрозділу інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції стало відомо, що 05.03.2021 ОСОБА_4 був засуджений вироком Цюрупинського районного суду Херсонської області за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у виді 3 років 6 місяців позбавлення волі.
У мотивувальній частині вироку від 05.03.2021 Цюрупинського районного суду Херсонської області зазначено, що ОСОБА_4 вчинив злочин 09.08.2019, тобто до винесення вироку Херсонського міського суду Херсонської області 21.12.2020, за яким засуджено за ч. 1 ст. 309 КК України до покарання у виді штрафу у розмірі 65 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1105 грн., який в подальшому ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.06.2021 замінили на покарання у виді 65 годин громадських робіт.
З 20.05.2021 по теперішній час відбуває покарання у Державній установі Казанківська виправна колонія №93. Враховуючи те, що згідно з інформацією підрозділу інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції, після 21.12.2020 нових злочинів не скоював, також засуджено до покарання менш суворого ніж обмеження волі, і з дня набрання вироком суду законної сили минуло більше ніж 2 роки, тобто на даний час закінчилися строки давності виконання обвинувального вироку, просить вирішити питання про звільнення від відбування покарання відносно ОСОБА_4 у зв`язку з закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.
2. Позиція сторін кримінального провадження
Представник Центрупробації в судове засідання не з`явилася, надала заяву про проведення судового засідання без її участі, подання підтримала, просила задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, проте до суду не з`явився, заяв та клопотань не подавав.
Прокурор під час судового розгляду не заперечував проти задоволення подання Центру пробації.
Оскільки відповідно до ч. 5 ст. 539 КПК України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов`язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття, суд вважає за можливе здійснювати судовий розгляд за відсутності учасників, які не з`явились.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали долучені до подання, суд встановив наступне.
3. Встановлені судом обставини
ОСОБА_4 вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 21.12.2020 засуджений за ч. 1 ст. 309 КК України до покарання у виді 65 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1105 гривень. Вирок набрав законної сили 21.01.2021 та був отриманий для виконання Центром пробації 10.02.2021, про що свідчить розпорядження про виконання вироку, що набрав законної сили та повідомлення. Вчинене кримінальне правопорушення мало місце 14.01.2020.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.06.2021 замінено ОСОБА_4 призначене вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 21.12.2020 покарання у вигляді штрафу у розмірі 1105 гривень громадськими роботами на строк 65 годин.
Вироком Цюрупинського районного суду Херсонської області від 05.03.2021 ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки 6 місяців. Інкриміновані ОСОБА_4 протиправні дії мали місце 09.08.2019.
4. Мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали
Покарання у виді громадських робіт відбувається за місцем проживання засудженого. Громадські роботи полягають у виконанні засудженим у вільний від основної роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Виконання покарання у виді громадських робіт здійснюється на основі участі засуджених у суспільно корисній праці і контролю за їхньою поведінкою відповідно до вимог цього Кодексу. Контроль за виконанням покарання у виді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації (ч. ч. 1-3 ст. 36 КВК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 37 КВК України засуджені до покарання у виді громадських робіт зобов`язані: додержуватися встановлених відповідно до закону порядку і умов відбування покарання; сумлінно ставитися до праці; працювати на визначених для них об`єктах і відпрацьовувати встановлений судом строк громадських робіт; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання; з`являтися завикликомдоуповноваженогоорганузпитань пробації. Поважними причинами неявки засудженого за викликом уповноваженого органу з питань пробації у призначений строк є несвоєчасне одержання виклику, хвороба та інші обставини, що фактично позбавляють його можливості своєчасно прибути за викликом і документально підтверджені.
За порушенняпорядкутаумоввідбуванняпокаранняу видігромадськихробіт,атакожпорушення громадськогопорядку,заякезасудженого булопритягнутодо адміністративноївідповідальності,доньогоуповноважениморганомзпитаньпробації можебутизастосованезастереженняу видіписьмовогопопередженняпро притягненнядокримінальноївідповідальності. Стосовно особи, яка ухиляється від відбування покарання у виді громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає матеріали правоохоронним органам для відповідного реагування для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно дост.389КК України (ч. ч. 1, 2 ст. 40 КВК України).
Особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки, а саме: два роки у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі (п. 1 ч. 1 ст. 80 КК України).
Перебіг давності зупиняється, якщо засуджений ухиляється від відбування покарання. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення засудженого для відбування покарання або з дня його затримання. У цьому разі строки давності, передбачені пунктами 1-3 частини першої цієї статті, подвоюються (ч. 3 ст. 80 КК України).
Перебіг давності переривається, якщо до закінчення строків, зазначених у частинах першій та третій цієї статті, засуджений вчинить новий злочин. Обчислення давності в цьому випадку починається з дня вчинення нового злочину (ч. 4 ст. 80 КК України).
Як зазначено у постанові Верховного Суду України від 24.12.2015 (справа №5-324кс15) правова природа вказаного виду звільнення від відбування призначеного покарання зумовлюється одностороннім обов`язком держави примусово реалізувати через спеціально уповноважені нею органи призначене особі покарання протягом певних строків. Особа, засуджена до певного виду покарання, не несе правового обов`язку застосовувати правообмеження, які входять до його змісту, сама до себеце виключна одностороння компетенція спеціальних державних органів, які виконують покарання.
Водночас засуджена до певного виду покарання особа не може перебувати в потенційному очікуванні виконання покарання невизначений проміжок часу, у зв`язку із чим законодавчо встановлюються імперативні строки, сплив яких припиняє наявні між державою і засудженою особою кримінальні правовідносини, а отже, унеможливлює виконання покарання.
Держава втрачає право на виконання призначеного засудженому покарання лише у тих випадках, коли засуджений своєю поведінкою не перешкоджав процедурі його виконання. За таких обставин застосування ст. 80 КК України передбачає дослідження та встановлення судом терміну, протягом якого обвинувальний вирок не виконувався, збігу строку давності його виконання та факту ухилення засудженим від його відбування, що є підставою для зупинення перебігу такого строку давності.
Однак ухилення від відбування покарання як підстава для зупинення строків давності виконання обвинувального вироку є особливим юридичним фактом, питання вирішення якого належить до компетенції суду, а отже, цей факт слід встановлювати з дотриманням вимог процесуальної форми.
Зокрема, редакція ч. 3 ст. 80 КК України певним чином співвідноситься зі ст. ст. 389 та 390 цього Кодексу, оскільки ухилення від відбування покарання, про яке йдеться у ч. 3 ст. 80 КК України, у своєму конкретному прояві відповідає складу одного із злочинів, передбачених зазначеними статтями Особливої частини КК. Отже, роблячи висновок про ухилення особи від відбування покарання при застосуванні ч. 3 ст. 80 КК України, суд тим самим фактично визнає її винною у вчиненні нового злочину. Таке правозастосування суперечить ч. 1 ст. 62 Конституції України, згідно з якою особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Таким чином, вирішувати питання про зупинення строків давності виконання обвинувального вироку суду можливо лише після набрання законної сили обвинувальним вироком суду, яким особа буде визнана винною в ухиленні від відбування покарання.
З огляду на це неприбуття для відбування покарання у виді громадських робіт саме по собі не свідчить про ухилення його від відбування цього покарання.
Існування в Кримінальному кодексі України цього виду звільнення від відбування покарання обумовлюється недоцільністю виконання обвинувального вироку, оскільки після спливу вказаних строків його виконання не може мати належного карального і превентивного впливу, а також тим, що невчинення засудженим у цей період нового злочину, як правило, свідчить про втрату ним суспільної небезпечності.
Враховуючи той факт, що станом на 21.12.2022 закінчились строки давності виконання обвинувального вироку Херсонського міського суду Херсонської області від 21.12.2020, факт ухилення ОСОБА_4 від відбування покарання не встановлений вироком суду. Хоча на розгляді Цюрупинського районного суду Херсонської області і перебувало кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, проте інкриміновані в його рамках протиправні дії були вчинені до ухвалення вищезазначеного вироку, що свідчить про те, що останнє строків давності виконання обвинувального вироку не переривало, а тому суд вважає, що подання підлягає задоволенню, оскільки наявні підстави для звільнення ОСОБА_4 від відбування покарання на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 80 КК України, ст. ст. 371, 372, 376, 537, 539 КПК України, ст. ст. 36-40 КВК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Подання відділу №27 філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях про звільнення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування покарання у зв`язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування покарання у виді 65 годин громадських робіт у зв`язку із закінченням строків давності виконання вироку Херсонського міського суду Херсонської області від 21.12.2020.
Ухвала може бути оскаржена протягом7 (семи) днівз дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_5
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122576251 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях інші |
Кримінальне
Херсонський міський суд Херсонської області
Валігурська Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні