Рішення
від 15.10.2024 по справі 686/7173/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/7173/24

Провадження № 2/686/4375/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

15 жовтня 2024р. м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді - Продана Б.Г., за участю секретаря судового засідання - Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу №686/7173/24 за позовною заявою Шаргородської міської ради в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Гвардійська сільська рада

про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулась Шаргородська міська рада як орган опіки та піклування в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Гвардійська сільська рада про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Мотивує позов тим, що малолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває в сім`ї ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які піклуються про неї як про рідну онучку. Мати дівчинки ОСОБА_2 залишила дитину у сім`ї ОСОБА_6 та змінила місце проживання, дитиною не цікавиться. ОСОБА_3 не заперечує проти позбавлення його батьківських прав, оскільки не вважає себе батьком ОСОБА_7 , так як на момент її народження давно не проживав з її матір`ю. У зв`язку із наведеним просить позбавити їх батьківських прав та стягнути аліменти на утримання дитини.

17.05.2024 року по справі відкрито провадження, призначено підготовче засідання.

30.08.2024 року справу призначено до слухання по суті.

В судове засідання представник позивача подала заяву про слухання справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить позов задоволити, не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідачі в судове засідання не з`явились, про день та час слухання справи повідомлені належним чином, заяв чи клопотань до суду про розгляд справи у їх відсутності не направляли, правом подати відзив не скористались.

Від представника третьої особи надійшла заява про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, вважає, що позбавлення відповідачів батьківських прав якнайкраще відповідатиме інтересам дитини.

Враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, а також беручи до уваги згоду позивача по справі, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі тих доказів, які є в матеріалах справи.

Вивчивши матеріали справи, надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є відповідачка, ОСОБА_2 , батько дитини записаний на підставі ст. 133 СК України, оскільки на момент ОСОБА_8 шлюб між ними не був офіційно розірваний.

ОСОБА_2 проживала з ОСОБА_9 в с. Копистирин Жмеринського р-ну Вінницької області, де ІНФОРМАЦІЯ_2 народила ОСОБА_8. Після народження дитини ОСОБА_2 близько року проживала з ОСОБА_10 , після чого змінила місце проживання, залишивши дитину в сім`ї ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , які полюбили дівчинку та піклуються про неї як про рідну онучку.

Батьки дитини зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки директора Копистиринського закладу дошкільної освіти Шаргородської міської ради (№31 від 16.11.2023 року), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відвідує даний заклад. З першого дня перебування малолітньої в дитячому садочку і по теперішній час, батьки, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , участь у вихованні дочки не приймають.

Відповідно до довідки, виданої сімейним лікарем КНП «Шаргородський центр первинної медико-санітарної допомоги» Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області від 08.12.2023 року, до сімейного лікаря за медичною допомогою зверталася лише ОСОБА_5 . Біологічних батьків дитини жодного разу не було.

Мати дитини, ОСОБА_2 позбавлена батьківських прав відносно трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (заочне рішення Хмільницького міськрайонного суду, справа №686/18446/20 від 01.12.2020 року).

Батько дитини, ОСОБА_3 , власноруч написав заяву про те, що не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 так, як з громадянкою. ОСОБА_2 спільно не проживав та не вважає себе батьком.

На засідання комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Шаргородської міської ради було винесено дане питання та заслухано висновок органу опіки та піклування Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 21.11.2023 року №16 «Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно малолітньої дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », де орган опіки та піклування Гвардійської сільської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відносно їх малолітньої дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи вище зазначене, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 усвідомлюють, що не можуть виховувати малолітню, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , піклуватися про її стан здоров`я та духовний розвиток, проявляти батьківську турботу та матеріально забезпечувати.

21.11.2023 року рішенням виконавчого комітету Гвардійської сільської ради № 101 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відносно малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та рішення виконавчого комітету Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області від 21.12.2023 року №352 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відносно їх малолітньої дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .».

Дані обставини об`єктивно підтверджуються копіями письмових доказів, що долучені до матеріалів справи.

Статтею 150 СК України визначені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний та духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Так, ч. 2 ст. 164 СК України, передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

У п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року № 3 зазначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини від інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Також у п. 16 зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

З урахуванням всіх обставин справи, суд вважає за доцільне позбавити ОСОБА_3 та ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітньої доньки, оскільки це відповідатиме найкращим інтересам дитини.

Відповідно до вимог ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до вимог ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Таким чином, розмір аліментів, що підлягає стягненню з відповідачів на утримання малолітньої дитини, суд, відповідно до вимог СК України, визначає в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Керуючись ст. ст. 258, 263-265, 280 ЦПК України, ст.ст. 150, 164, 180, 181, 191 СК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року № 3, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задоволити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , іпн НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , відносно його малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_1 , відносно її малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Передати малолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 органу опіки та піклування Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області для вирішення питання про подальше влаштування.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , іпн НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , на користь малолітньої дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на її утримання в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи з 13.03.2024 року і до повноліття дитини.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_1 , на користь малолітньої дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на її утримання в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи з 13.03.2024 року і до повноліття дитини.

Допустити негайне виконання рішення суду в межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Дата складання повного тексту рішення 25.10.2024 року.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено29.10.2024
Номер документу122584675
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —686/7173/24

Рішення від 15.10.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Соколовська Т. О.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Павловська А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні