Ухвала
від 17.10.2024 по справі 278/789/20
ЖИТОМИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №278/789/20

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2024 року м. Житомир

Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О. М., розглянувши клопотання представника позивача - ОСОБА_1 про призначення комісійної судово-земельної експертизи, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває цивільна справа №278/789/20.

У судове засідання з`явились представники позивача, відповідачів, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Під час розгляду справи було встановлено, що у матеріалах справи містяться два висновки експертів по проведенню земельно-технічної експертизи щодо спірних земельних ділянок, які суперечать один одному. Під час допиту експертів не вдалось з`ясувати всі питання, які мають бути вирішені під час експертизи та на які не було надано остаточної відповіді експертами.

Враховуючи наведені суперечності, представником позивача заявлено клопотання щодо призначення комісійної земельно-технічної експертизи, яку просила доручити експертам, які проводили експертизи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Також просила суд покласти витрати за проведення експертизи як на позивача, так і на відповідачів, та не ставити на вирішення експертів перше питання, яке зазначено у клопотанні від 17.10.2024 року.

Представники відповідачів - адвокати Козирєв І. та ОСОБА_4 поклались на розсуд суду при вирішенні питання про призначення вказаної експертизи, заперечували щодо покладення на сторону відповідачів обов`язку з оплати послуг експертів.

Представники третіх осіб - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 також поклались на розсуд суду.

На виконання вимог ухвали суду від 05.11.2021 року експертом Лазарчук В. надано висновок №519/21 (т. 4 а.с. 2).

На виконання вимог ухвали суду від 22.11.2022 року експертом Свістуновим І. надано висновок №538/03-2023 (т. 4 а.с. 147).

Заслухавши пояснення учасників судового засідання з приводу поданого питання про призначення комісійної земельно-технічної експертизи, дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

У відповідності до ч. 2ст. 103 ЦПК Українивисновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

У відповідності до ст. 111 ЦПК України, комісійна експертиза проводиться не менш як двома експертами одного напряму знань. Якщо за результатами проведених досліджень думки експертів збігаються, вони підписують єдиний висновок. Експерт, не згодний з висновком іншого експерта (експертів), дає окремий висновок з усіх питань або з питань, які викликали розбіжності.

Відповідно до п. 1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженоїнаказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5(у редакціїнаказу Міністерства юстиції України від 15.08.2022 № 3430/5) (далі - Інструкція), основними видами (підвидами) експертизи є, зокрема, земельно-технічна.

За змістом п. п. 6.1. п. 6 Інструкції, основними завданнями земельно-технічної експертизи є: визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо); визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об`єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту.

Як вбачається з ч. ч. 1, 5 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Беручи до уваги вищенаведене, зважаючи на предмет спору, а також те, що у матеріалах справи містяться два висновки експертів, які суперечать один одному, для повного та всебічного з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд приходить до переконання, що у даній справі слід призначити комісійну земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити експертам судовим експертам - ОСОБА_2 та ОСОБА_7 .

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ №8 від 30.05.1997 року «Про судову експертизу у кримінальних та цивільних справах» оплата експертизи в цивільній справі проводиться за рахунок сторони,яка порушила відповідне питання. Якщо експертиза призначається за клопотанням обох сторін або ініціативи суду, кошти на її оплату вносяться обома сторонами порівну. Уразі незгоди сторони (сторін) оплатити вартість експертизи суд розглядає справу на підставі наявних доказів.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Необхідність певного строку для проведення експертизи зумовлює доцільність зупинення провадження в цивільній справі на час проведення експертизи.

Одночасно суд не знаходить підстав для покладення частини витрат на сторону відповідачів.

Керуючись ст. ст.103, 104, 111, 252, 353 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Призначити по данній цивільній справі комісійну земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити судовим експертам - ОСОБА_2 (адреса АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_7 (адреса: АДРЕСА_2 ).

На вирішення комісійної земельно-технічні експертизи поставити питання:

1. Яка площа земельної ділянки згідно Державного акту на право користування землею серії Б № 022537 від 1978 року стала після вилучення частини землі у встановленому законом порядку на підставі:

- акту встановлення меж в натурі земель, переданих у користування об`єднаній дирекції будівництва РАС УВД « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Українського управління цивільної авіації;

- рішення Тетерівської сільської ради від 11.04.1991 року 5 сесії ХХІІІ скликання;

- рішення Житомирської обласної ради народних депутатів від 30.03.1994 року;

- розпорядження Житомирської районної Державної адміністрації Житомирської області від 15.10.2002 № 495. Вказати площу та схематично зобразити конфігурацію земельної ділянки.

2. Чи накладаються земельні ділянки з кадастровим номером 1822080600:03:002:0008 площею 0,21 га (адреса розташування: Житомирська область, Житомирський район, Буківська сільська рада, с. Тригір`я) та з кадастровим номером 1822080600:03:002:0010 площею 0,21 га (адреса розташування: Житомирська обасть, Житомирський район, Буківська сільська рада, с. Тригір`я) на земельну ділянку, зазначену в Державному акті серії Б № 022537 від 1978 року, з урахуванням її зменшення після вилучення частини землі у встановленому законом порядку. У разі накладення (перетину) земельних ділянок, вказати площу та конфігурацію такого накладення (перетину).

Експертів попередити про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

У розпорядження експертам для проведення експертизи надати матеріали цивільної справи №278/789/20, направивши матеріали цивільної справи (6 томів) на адресу судового експерта Свістунова І., копію вказаної ухвали направити судовому експерту Лазарчук В. (для відома та виконання).

Оплату за проведення судової експертизи покласти на позивача.

На час проведення експертизи, провадження у данній цивільній справі зупинити.

Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів, в порядку, встановленому положеннями ЦПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 28.10.2024 року.

Суддя О. М. Дубовік

СудЖитомирський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено29.10.2024
Номер документу122588659
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —278/789/20

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 16.02.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 16.02.2024

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

Ухвала від 22.11.2022

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Дубовік О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні