ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Додаткова постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.2024 року м.Дніпро Справа № 908/2157/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Верхогляд Т.А. (доповідач)
суддів: Чередка А.Є., Іванова О.Г.,
секретар судового засідання: Зелецький Р.Р.
представники сторін:
від заявника: Хитрук Н.І., представник ТОВ "Пряма мова",
інші представники сторін у судове засідання не з`явились
розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у справі №908/2157/21
за заявою про покладення солідарної відповідальності на директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційно-інформаційні системи" ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , представник Предчук Т.В., ІНФОРМАЦІЯ_1 )
банкрут Товариство з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційно-інформаційні системи" (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 45-Б, код ЄДРПОУ 36470860)
банк, здійснюючий розрахунково-касове обслуговування боржника - відсутній
ліквідатор - Бандура Іван Васильович (03065, м. Київ, б. В.Гавела, б. 10, офіс 212)
про банкрутство,-
кредитори:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮФК Ментор" (вул. Героїв Космосу, буд. 1-Б, кв. 18, Київ, 03148, код ЄДРПОУ 39852239)
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" (вул. Михайла Коцюбинського, буд. 4-Б, офіс 17/1, Київ, 01030, код ЄДРПОУ 34820773, представник адвокат Хитрук Н.І., АДРЕСА_2 , Е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 )
3. Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ: 43005393; е-mail: post.@tax.gov.ua) в особі відокремленого підрозділу Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663; e-mail: zp.official@tax.gov.ua),-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.09.2023 року у справі №908/2157/21 заяву ТОВ "Пряма мова" від 22.03.2023 року (вх. № 6052/08-08/23 від 23.03.2023) задоволено.
Визнано порушеними керівником боржника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) строків подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНО-ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ" (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 45-Б, код ЄДРПОУ 36470860) за наявності ознак неплатоспроможності боржника.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив її в апеляційному порядку.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 26.06.2024 року апеляційну скаргу залишено без задоволення.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 26.09.2023 року у справі №908/2157/21 залишено без змін.
ТОВ "Пряма мова" (кредитор) звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з клопотанням про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу, які понесені ним під час апеляційного перегляду справи.
Дана заява обґрунтована наступними доводами:
- у відзиві на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" зазначало, що очікує понести витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 26 866,42 грн., до яких відносяться підготовка відзиву на апеляційну скаргу та участь в одному судовому засіданні по справі; також зазначало, що розмір витрат на професійну правничу допомогу може зрости у випадку підготовки додаткових процесуальних документів, вчинення інших юридичних дій, а остаточний розмір судових витрат та докази понесення судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку із розглядом справи, будуть подані заявником протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду;
- розмір гонорару адвоката та попередній розмір витрат на професійну правничу допомогу був погоджений ТОВ "Пряма мова" та адвокатом Хитрук Наталією Ігорівною на підставі Додаткової угоди (надалі - Додаткова угода) до Договору № 01/01/24-1 про надання правової допомоги від 01 січня 2024 року; зокрема, сторони погодили в п. 4 Додаткової угоди, що гонорар адвоката становить 70 євро за годину надання послуг адвокатом, окрім випадків, визначених п. 6 Додаткової угоди, відповідно до якого вартість участі в кожному судовому засіданні у справі становить 100 євро;
- фактичний розмір судових витрат, який заявник очікує понести у зв`язку із розглядом справи зросло та становить 960 євро, що на момент направлення акту приймання-передачі наданих послуг становило 41 803,20 грн.;
- остаточний розмір понесених витрат підтверджується актом приймання-передачі наданих послуг № 1 від 26 червня 2024 року та Додатком № 1 до акту приймання-передачі наданих послуг № 1 від 26 червня 2024 року, яким визначено розрахунок розміру винагороди адвоката;
- ТОВ "Пряма мова" не затягувало розгляд справи, подавало лише ті документи, які були необхідними для захисту його інтересів; розмір судових витрат зріс саме у зв`язку із діями апелянта, який подавав безпідставні клопотання, затягував розгляд справи та вчиняв інші дії, які мали наслідком участь представника ТОВ "Пряма мова" в більшій кількості судових засідань;
- представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" не включав до остаточного розрахунку ті витрати, які були пов`язані із аналізом клопотань та інших процесуальних документів, оскільки позиція по ним озвучувалась безпосередньо в судових засіданнях та є складовою витрат, пов`язаних із участю в судових засіданнях по справі.
Враховуючи вищевикладене, заявник просив покласти судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 41 803,20 грн. на апелянта ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 03.07.2024 року прийнято до розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" про ухвалення додаткового рішення у справі №908/2157/21. Розгляд клопотання призначено на 09.10.2024 року на 15:40 год.
В судове засідання з`явилась представник заявника Хитрук Н.І., інші учасники справи правом участі в судовому засіданні не скористались, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Обговоривши доводи заяви та дослідивши докази, колегія суддів дійшла висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" та зазначає наступне:
Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат та пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Колегією суддів під час вирішення питання про розподіл судових витрат, згідно із приписами ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України враховано: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ч. 3 ст. 30 цього Закону).
Відшкодування витрат, пов`язаних з оплатою послуг адвоката з надання правової допомоги щодо ведення справи в господарському суді, здійснюється господарським судом шляхом зазначення про це у рішенні, ухвалі, постанові за наявності документального підтвердження витрат, як-от угоди про надання послуг щодо ведення справи у суді та/або належно оформленої довіреності, виданої стороною представникові її інтересів у суді, платіжного доручення або іншого документа, який підтверджує сплату відповідних послуг, а також копії свідоцтва адвоката, який представляв інтереси відповідної сторони, або оригінала ордеру адвоката, виданого відповідним адвокатським об`єднанням, з доданням до нього витягу з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій.
Згідно ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
З матеріалів справи вбачається, що 01.01.2024 року між ТОВ "Пряма мова" та адвокатом Хитрук Н.І. укладено Договір № 01/01/24-1 про надання правової допомоги.
Відповідно до пунктів договору:
1.1. Клієнт доручає, а Адвокат бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу Клієнту у обсягах, визначених п. 1.2. Договору.
1.2. Обсяг правової допомоги за цим Договором включає наступне:
Представництво інтересів Клієнта у органах державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі, але не виключно, у місцевих судах: місцевих загальних судах, місцевих адміністративних судах, місцевих господарських судах, в апеляційних судах та Верховному Суді на всіх стадіях судового процесу, в органах державної виконавчої служби (у тому числі районних відділах державної виконавчої служби) та перед приватними виконавцями тощо, а також перед фізичними та юридичними особами.
Надання Клієнту правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу захисту інтересів, а також складення заяв, скарг, заперечень, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів Клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення.
Збирання відомостей про факти, які можуть бути використані як докази у зв`язку з виконанням доручення Клієнта.
3.1. Отримання винагороди Адвокатом за надання правової допомоги відбувається у формі гонорару.
3.2. При визначенні розміру гонорару враховується:
обсяг і час роботи, що потрібний для належного виконання доручення;
ступінь складності правових питань, що стосуються доручення;
вірогідність того, що прийняття доручення перешкоджатиме прийняттю Адвокатом інших доручень або суттєво ускладнить їх виконання;
- необхідність виїзду у відрядження;
- важливість доручення з точки зору інтересів Клієнта;
- особливі або додаткові вимоги Клієнта стосовно строків виконання доручення;
- характер і тривалість професійних відносин Адвоката з Клієнтом;
- професійний досвід, науково-теоретична підготовка та репутація Адвоката.
3.3 Розмір гонорару не залежить від досягнення чи недосягнення Адвокатом позитивного результату, якого бажає Клієнт.
3.4. Сума гонорару подвоюється у разі надання Адвокатом послуг Клієнту у неробочий час, вихідні та святкові дні.
3.5.До гонорару не включаються фактичні витрати, необхідні для виконання Договору.
3.6.Сторони домовились, що розмір гонорару встановлюється Сторонами на підставі додаткової угоди.
Відповідно до Додаткової угоди до Договору № 01/01/24-1 про надання правової допомоги від 01.01.2024 року сторони погодили врегулювати обсяг правової допомоги, яка надається за Договором, а також розмір та порядок оплати гонорару за надання правової допомоги наступним чином:
- п. 4. Гонорар Адвоката становить 70 євро за годину надання послуг Адвокатом, окрім випадків, визначених п. 6 цієї Додаткової угоди.
- п. 5. Сторони погодили наступний попередній розрахунок розміру гонорару Адвоката: за ознайомлення з апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Запорізької області від 26 вересня 2023 року у справі № 908/2157/21 та підготовка відзиву на апеляційну скаргу - 560 євро.
- п. 6. Сторони погодили, що вартість участі у кожному судовому засіданні у справі становить 100 євро. Плата за участь у судовому засіданні стягується не залежно від того, чи фактично відбулось судове засідання у справі, окрім випадків, якщо таке засідання не відбулось із вини Адвоката.
- п. 7. Остаточний перелік послуг та вартість послуг Адвоката визначається Сторонами за результатами наданих послуг на підставі акту приймання-передачі наданих послуг та розрахунку розміру винагороди Адвоката.
- п. 8.Клієнт здійснює оплату гонорару протягом 30 (тридцяти) днів з моменту підписання акту приймання- передачі наданих послуг.
- п.9. Клієнт здійснює оплату гонорару у національній грошовій одиниці України.
- п.10.Гонорар розраховується відповідно до офіційного курсу гривні до євро, встановленого Національним банком України на день підписання Сторонами акту приймання-передачі наданих послуг.
- п.11. Датою плати за Послуги вважається дата списання коштів з банківського рахунку Клієнта.
- п.12.Винагорода виплачується шляхом переказу на банківський рахунок Адвоката, вказаний у рахунку.
- п. 13.Окремий порядок приймання-передачі наданих послуг чи розрахунків між Сторонами може визначатись додатками чи додатковими угодами до цього Договору, які є невід`ємною частиною.
З матеріалів справи вбачається, що представництво заявника у даній справі в суді апеляційної інстанції здійснювалось адвокатом Хитрук Наталією Ігорівною (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 000994 від 07 вересня 2020 року, ордер на надання правової допомоги серії АІ №1554343 від 01.01.2024 року).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат відповідачем надано акт приймання-передачі наданих послуг № 1 від 26 червня 2024 року про надання послуги правової допомоги у розмірі 41 803,20 грн. Акт підписано директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" та Адвокатом. В акті зазначено, що претензій одна до іншої сторони не мають.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" під час апеляційного перегляду справи було подано відзив на апеляційну скаргу від 27.02.2024 року, адвокат Хитрук Н.І. брала участь у судових засіданнях 19.03.2024 року, 16.04.2024 року, 14.05.2024 року, 26.06.2024 року в режимі відеоконференції.
Отже, розмір витрат, понесених ТОВ "Пряма мова" на правову допомогу в суді апеляційної інстанції за розгляду даної справи в розмірі 41 803,20 грн. є підтвердженим, витрати є співмірними з складністю справи, витраченим адвокатом заявника часом на участь у справі.
Колегія суддів зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі "Двойних проти України" (пункт 80), від 10 грудня 2009 року у справі "Гімайдуліна і інших проти України" (пункти 34-36), від 23 січня 2014 року у справі "East/West Alliance Limited" проти України", від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України" (пункт 95) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
Сторони по справі заперечень щодо клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у справі №908/2157/21 не надали.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що заявник згідно з положеннями ст.74 Господарського процесуального кодексу України довів надання йому адвокатом Хитрук Наталією Ігорівною зазначених послуг по справі №908/2157/21 в суді апеляційної інстанцій у відповідній сумі.
Тому колегія суддів вважає за необхідне задовольнити клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у справі №908/2157/21 в розмірі 41 803,20 грн.
Керуючись ст. ст. 123, 126, 221, 236 242, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" про ухвалення додаткового рішення у справі №908/2157/21 задовольнити.
Стягнути з директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційно-інформаційні системи" ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , представник Предчук Т.В., ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Пряма мова" (вул. Михайла Коцюбинського, буд. 4-Б, офіс 17/1, Київ, 01030, код ЄДРПОУ 34820773, представник адвокат Хитрук Н.І., АДРЕСА_2 ) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 41 803,20 грн.
Видати наказ.
Видачу наказу доручити господарському суду Запорізької області.
Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст додаткової постанови складено 28.10.2024 року.
Головуючий суддя Т.А. Верхогляд
Суддя О.Г. Іванов
Суддя А.Є. Чередко
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 29.10.2024 |
Номер документу | 122592792 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні