Ухвала
від 28.10.2024 по справі 912/2276/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

28 жовтня 2024 рокуСправа № 912/2276/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., розглянувши матеріали справи № 912/2461/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МОТОРКАР КРОПИВНИЦЬКИЙ"

до Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України"

про стягнення 45 321,26 грн

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "МОТОРКАР КРОПИВНИЦЬКИЙ", яка містить вимоги до Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України" про стягнення 45 321,26 грн, з яких: 40 441,00 грн основної заборгованості, 4 385,00 грн пені та 495,26 грн 3% - річних, з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за Договором про надання послуг з технічного обслуговування, ремонту транспортних засобів і встановлення додаткового обладнання від 03.01.2023 № 37/1 в частині оплати отриманих послуг.

Ухвалою від 13.09.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МОТОРКАР КРОПИВНИЦЬКИЙ" до Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України" про стягнення 45 321,26 грн залишено без руху.

16.09.2024 до господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "МОТОРКАР КРОПИВНИЦЬКИЙ" надійшла заява від 16.09.2024 № б/н про усунення недоліків.

Ухвалою від 16.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/2276/24. Постановлено справу № 912/2276/24 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Судовий розгляд призначено на 14.10.2024 на 10:00.

14.10.2024 суд відкрив розгляд справи по суті. Протокольною ухвалою від 14.10.2024 суд на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України оголосив перерву в судовому засіданні з розгляду справи № 912/2276/24 до 30.10.2024 на 12:00 год.

24.10.2024 до господарського суду (через систему "Електронний суд") від представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України", адвоката Полєшко Е.П. надійшли заява від 24.10.2024 про вступ у справу як представника, а також клопотання від 24.10.2024 про участь у судовому засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

До зазначених заяви та клопотання від 24.10.2024 додано, зокрема, ордер серії АЕ № 1143324 від 05.11.2024.

Крім того, 25.10.2024 на електронну пошту господарського суду (з КЕП) від представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України", адвоката Полєшко Е.П. надійшло клопотання від 25.10.2024 про долучення до матеріалів справи, з проханням долучити до матеріалів справи завірені ЕЦП повноваження представника відповідача.

До зазначеного клопотання додано, ордер серії АЕ № 1143324 від 05.11.2024.

Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України передбачені права та обов`язки учасників справи, зокрема ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб, а також виконувати процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Частинами 5 та 6 вищевказаної норми встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення містяться у ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.

Частиною 2 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником.

Статтею 197 Господарського процесуального кодексу України врегульовано питання участі у судовому засіданні в режимі відео конференції поза межами суду та в приміщенні суду.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Частиною 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".

Згідно з ч. 1 ст. 61 Господарського процесуального кодексу України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Підписання та/або подання скарг, заяв чи клопотань є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.

У постанові Великої Палати Верховного Суд від 03.07.2019 у справі № 9901/939/18 зазначено, що звернення до суду, в тому числі до Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України, що забезпечує сталість та єдність судової практики з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема адвоката, при реалізації права на справедливий суд передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази подаються в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, делегованих йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника.

Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга).

Відповідно до п. 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41 (далі - Положення), з подальшими змінами, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

Пунктом 9 Положення передбачено, що ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності).

Згідно з пунктом 11 Положення ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Пунктом 12 Положення передбачено перелік реквізитів, які має містити ордер. Відповідно до пункту 12.10 Положення ордер має містити підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат").

Відповідно до ч. 8 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України в разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Частиною 1 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (далі - ЄСІТС).

Відповідно до ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

За правилом абз. 2 ч. 8 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням кваліфікованого електронного підпису або із застосуванням засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Особливості використання електронного підпису в Єдиній судовій інформаційно- телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно- телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Отже, надсилання у встановленому порядку процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу "Електронний суд", розміщеному за посиланням https://cabinet.court.gov.ua/login, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням такою особою власного електронного підпису.

При цьому, державне підприємство Центр судових сервісів в рамках меморандуму про взаємодію і співпрацю між Державною судовою адміністрацією України та Національною асоціацією адвокатів України реалізувало етап інтеграції системи "Електронний суд" з Єдиним реєстром адвокатів України. В "Електронному суді" тепер з`явилася можливість для користувачів-адвокатів створювати електронні ордери, отримуючи доступ до судових справ, в яких вони представляють своїх клієнтів.

Пунктом 24 Положення про ЄСІТС визначено, що підсистема "Електронний суд" (Електронний суд) є підсистемою ЄСІТС, що забезпечує можливість користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей підсистеми ЄСІТС реалізованого функціоналу створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, інших органів та установ у системі правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи. Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.

Згідно з п. 26 Положення про ЄСІТС електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.

Відповідно до абз. 1 п. 27 Положення про ЄСІТС до створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.

Абзацом 2 цього пункту обумовлено, що технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.

За правилами підпункту 11.5.1 пункту 11.5 Інструкції користувача Електронного кабінету ЄСІТС, розміщеної на сайті https://wiki-ccs.court.gov.ua (далі - Інструкція), користувачі, які підтвердили свої повноваження адвоката мають можливість видати ордер на конкретну справу для отримання доступу до документів по справі та загальний ордер (без вказання номера справи), який спрощує та прискорює процес подачі заяв до суду.

Алгоритм створення електронного ордера закріплений у підпункті 11.5.2 пункту 11.5 Інструкції.

Підпунктом 11.5.6 пункту 11.5 Інструкції передбачено, що обраний на початку формування заяви ордер буде автоматично завантажено до додатків сформованої заяви.

У підпункті 11.6.1 пункту 11.6 Інструкції зазначено, що електронні довіреності та ордери надаються та оформлюються засобами ЕС у відповідності до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та їх юридична сила не може бути заперечена виключно через те, що вони мають електронну форму.

При цьому, з огляду на положення Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", підписання ордера кваліфікованим електронним підписом за допомогою іншого засобу, ніж засіб Електронного суду, який так само здатний забезпечити умови, передбачені ст. 19 Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", та додавання файлу з накладеним цифровим підписом до створеного в Електронному суді документа також буде відповідати вимогам ст. 60 Господарського процесуального кодексу України.

Натомість підписання цифровим підписом за допомогою засобів ЄСІТС доданого до створеного в Електронному суді документа файлу, що містить зображення заповненого бланку ордера, засвідчує надсилання цього додатку відповідним користувачем ЄСІТС та підтвердження ним відповідності електронної копії доданого ордера його оригіналу в паперовій формі, проте не прирівнює таку дію до видачі адвокатом ордера в електронній формі шляхом створення електронного документа встановленої форми.

Подібні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 24.02.2024 у справі № 466/76/22, від 15.03.2024 у справі № 380/16075/22.

Як вбачається з матеріалів сформованої в системі "Електронний суд" заяви від 24.10.2024 про вступ у справу як представника та клопотання від 24.10.2024 про участь у судовому засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, на підтвердження повноважень на подання і підписання таких документів від імені Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України", адвоката Полєшко Е.П. додано скан-копію ордера серії АЕ № 1143324 від 05.01.2024.

Вказаний ордер не сформований адвокатом в системі "Електронний суд", а завантажений як додаток до заяви/клопотання у вигляді файлу "pdf". Однак в ньому відсутні всі необхідні відомості, визначені у п. 12 Положення, зокрема, в графі ордеру "Адвокат" відсутній підпис адвоката.

Отже, суд дійшов висновку, що відсутність у цьому ордері одного з обов`язкових реквізитів, а саме підпису адвоката, свідчить про процесуальну дефектність відповідного документа, яка виключає у такій ситуації можливість посилання на ордер як на документ, що належно посвідчує повноваження адвоката Полєшко Е.П. на представництво інтересів Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України".

Господарський суд також звертає увагу на те, що скріплення заяви/клопотання електронним цифровим підписом, зокрема, скріплення електронним цифровим підписом скан-копії ордеру про надання правничої (правової) допомоги, а також подання заяви/клопотання із застосуванням системи "Електронний суд" із доданням до них не підписаної скан-копії ордеру не підтверджує дотримання форми документа, що підтверджує його право на здійснення представництва інтересів особи, зокрема на підписання відповідних заяв/клопотань, як того вимагають норми Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та Положення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 09.03.2023 у справі № 466/893/22 (провадження № К/990/33704/22) та ухвалах від 31.07.2024 у справі № 910/21682/15 (910/14860/23), від 19.07.2024 у справі № 922/4682/23.

Тобто, заява/клопотання від 24.10.2024 підписані особою, яка не має права її підписувати, оскільки матеріали заяви/клопотання, а також справи не містять документів, які підтверджують повноваження Полєшко Е.П.

У цьому висновку господарський суд також враховує правову позицію, викладену Верховним Судом, зокрема, в ухвалах від 23.01.2024 у справі № 910/10548/22, від 13.02.2024 у справі № 911/2386/23.

Підсумовуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що зазначені заява/клопотання від імені відповідача підписані особою, яка не має права їх підписувати.

Крім того, враховуючи положення ч. 6, абз. 2 ч. 8 ст. 6, Господарського процесуального кодексу України, п. 111, 120 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 № 1845/0/15-2 (зі змінами), суд встановив, що клопотання представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України" від 25.10.2024 про долучення до матеріалів справи подано з порушенням вимог процесуального закону, оскільки було подане в електронній формі через електронну пошту суду з накладенням електронного підпису, а не через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС або в паперовій формі.

Суд розглянувши подані заяву/клопотання від 24.10.2024 та від 25.10.2024 встановив, що вони подані без додержання вимог ст. 42, 197, 170 Господарського процесуального кодексу України та Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а тому підлягають поверненню заявнику без розгляду.

З урахуванням надходження матеріалів заяви/клопотань представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України" від 24.10.2024 та від 25.10.2024 та доданих до них документів через систему "Електронний суд" та на електронну пошту Господарського суду Кіровоградської області, суд фактично не повертає такі матеріали.

Керуючись ст. 6, 42, 170, 197, 234, 235, п. 17.6 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України", адвоката Полєшко Е.П. від 24.10.2024 про вступ у справу як представника повернути без розгляду.

2. Клопотання представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України", адвоката Полєшко Е.П. від 24.10.2024 про участь у судовому засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду повернути без розгляду.

3. Клопотання представника Державного підприємства "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства Степу Національної академії агарних наук України", адвоката Полєшко Е.П. від 25.10.2024 про долучення до матеріалів справи повернути без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в установленому законодавством порядку.

Копії ухвали надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "МОТОРКАР КРОПИВНИЦЬКИЙ", Державному підприємству "Дослідне господарство "Ставидлянське" Інституту сільського господарства степу Національної академії аграрних наук України" та адвокату Полєшко Е.П. до електронних кабінетів в системі "Електронний суд".

Ухвалу підписано 28.10.2024.

Суддя О.Л. Бестаченко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено29.10.2024
Номер документу122593866
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —912/2276/24

Ухвала від 06.01.2025

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Ухвала від 16.12.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Рішення від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

Ухвала від 13.09.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Бестаченко О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні