Справа № 396/965/24
Провадження № 2-о/396/53/24
РІШЕННЯ
Іменем України
28.10.2024 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Цесельської О.С. за участю секретаря судових засідань Луценко Ю.В., за участю присяжних: Торганського О.В., Федози А.А., представника заявника - адвоката Єльнікової Н.О., представника ОСОБА_1 - адвоката Задорожнюк О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні під час судового розгляду в залі суду у м. Новоукраїнка, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , представник заявника - адвокат Єльнікова Наталя Олександрівна, заінтересовані особи - ОСОБА_1 , орган опіки та піклування виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника адвокат Єльнікова Н.О. звернулася до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області з заявою про визнання недієздатним дядька ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , прохаючи встановити над ним опіку та призначити його опікуном заявника ОСОБА_2 .
Заяву обґрунтовує тим, що його рідний дядько ОСОБА_1 має вроджену психічну хворобу легку розумову відсталість у формі помірно вираженої дебільності, яка провокує повну, тривалу стійку трудову та соціальну дезадаптацію. Дядько постійно проживав зі своїми батьками, які доглядали та утримували його. Не одружувався, дітей не має. В період 2016-2022 роки обидва його батьки внаслідок перенесених серцевих хвороб стали самі потребувати стороннього догляду. У діда і баби лише двоє дітей - мати заявника та ОСОБА_3 , то догляд за хворими батьками здійснює мати заявника, а обов`язок по догляду за дядьком на себе взяв заявник.
В судовому засіданні представник заявника просила заяву задовольнити.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Задорожнюк О.Б. в судовому засіданні не заперечила проти задоволення заяви.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування до суду не з`явився, до суду надали заяву про розгляд справи без участі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Справи про визнання фізичної особи судом недієздатною розглядаються судом в порядку окремого провадження.
У відповідності до ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно довідки про склад сім`ї (а.с. 13) вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою заявника ОСОБА_2 , по АДРЕСА_1 , також крім них там проживають, ще дружина та двоє дітей заявника.
Згідно довідки КНП "Обласна клінічна психіатрична лікарня КОП", ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні з 26.01.2024 р. по 04.04.2024 р. (а.с.23).
У відповідності до ч. 1ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 409 Кропивницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» від 01.10.2024 року, ОСОБА_1 , страждає стійким хронічним психічним захворюванням у виді розумової відсталості із значним порушенням поведінки, галюцинаторно-параноїдними включеннями, судомний синдром (в анамнезі). За своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій і розумно керувати ними. Потербує опіки (а.с. 96-98).
Батьки ОСОБА_1 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , відповідно висновків про наявність порушення функцій організму, потребують догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи (а.с.34, 36)
Відповідно до ч. 1ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Отже, в судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому має бути визнаний судом недієздатним.
Правилами ст.41ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є племінником ОСОБА_1 , що підтверджується копіями матеріалів справи.
Судом встановлено з матеріалів справи, що осіб які б могли здійснювати догляд за ОСОБА_1 окрім заявника не має.
Як вбачається з копії висновку виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради, визнано за доцільне призначити ОСОБА_6 - ОСОБА_2 (а.с. 51).
Матеріалами справи встановлено, що заявник, має позитивні характеристики, фізично здоровий та матеріально забезпечений, а тому може бути опікуном свого дядька.
Положеннями ст.63ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Відповідно до ч. 1ст.300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 , слід визнати недієздатним, встановити над ним опіку та призначити опікуна ОСОБА_2 , який у повній мірі сприятиме його догляду та забезпеченню прав та інтересів.
Згідно ч. 6 ст.300 ЦПК Українистрок дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Керуючись ст.ст.15,30,62,256-260,300 ЦПК України, ст.ст.39,40,41,60ЦК України суд
У Х В А Л И В :
Заяву задовольнити.
Визнати недієздатним громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Встановити строк дії рішення про визнання недієздатним - два роки з дня набрання рішенням законної сили. Повідомити опікуна, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення двох років.
Роз`яснити заявнику положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостоюст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О. С. Цесельська
Присяжні: О.В. Торганський
А.А. Федоза
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122597566 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні