Справа № 462/7093/24
УХВАЛА
25 жовтня 2024 року Залізничний районний суд м.Львова в складі:
головуючого-судді Колодяжного С.Ю.
присяжних Хамуляка В.О., Лісника І.З.
з участю секретаря судового засідання Чайко А.В.
представника заявника ОСОБА_1
адвоката особи, щодо якої розглядається
справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2
представника заінтересованої особи Боровкова М.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересована особа Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
встановив:
ОСОБА_3 через свого представника 09.09.2024 року звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження, в якій просить визнати його бабусю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та призначити його опікуном над такою.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_4 лікувалася в комунальному закладі «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», оскільки страждає на психічне захворювання, вона потребує постійного лікування та медичної допомоги, наявні у неї розлади психічної діяльності виражені та позбавляють можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Крім цього, у заяві про визнання особи недієздатною заявником ОСОБА_3 заявлено клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи відносно бабусі ОСОБА_4 з метою встановлення психічного стану та здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Заслухавши доводи представника заявника щодо необхідності призначення експертизи, з`ясувавши думку з приводу заявленого клопотання адвоката особи щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною та представника органу опіки та піклування, які проти задоволення такого не заперечили з огляду на його обґрунтованість, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п.2 ч.1 ст.76 ЦПК України висновок експерта може бути доказом у справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Згідно вимог ч.1 ст.298ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Як вбачається із роз`яснень, даних в п.14 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 30.05.1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» судово-психіатрична експертиза обов`язково призначається для визначення психічного стану особи в справах про визнання громадян недієздатними.
Відповідно до ч.1 ст.299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.
Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом, як це передбачено ч.4-6 ст.103 ЦПК України.
Положеннями ст.7 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, повязана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Враховуючи наведене, представлені заявником дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_4 , з метою з`ясування питань, які мають значення для правильного вирішення справи, а саме чи дійсно ОСОБА_4 хворіє психічним захворюванням та чи в силу даного захворювання вона може розуміти значення своїх дій та керувати ними, чи потребує у зв`язку з цим опіки, а також питання можливості за станом психічного здоров`я її особистої участі у розгляді справи, в даній справі слід призначити судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України».
Зі змісту ст.252ЦПК України вбачається, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
З огляду на наведене, оскільки проведення судової експертизи займе певний час до закінчення її проведення, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі.
Керуючись ст.103-105, 109, 252, 258-261, 298, 299, 353-354 ЦПК України, суд
постановив:
Клопотання ОСОБА_3 про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у справі судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , проведення якої доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» (м.Львів, вул.Кульпарківська, 95), попередивши їх про кримінальну відповідальність за відмову або дачу завідомо неправдивого висновку за ст.384, 385 КК України.
На вирішення експертів поставити питання:
1) Чи хворіє ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворюванням та яким саме?
2) Чи розуміє ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій і чи може керувати ними?
3) Чи може ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , враховуючи її психічний стан здоров`я, брати участь у судовому розгляді справи про визнання її недієздатною та особисто дати пояснення по суті справи?
Для проведення експертизи направити експертам копію ухвали та цивільну справу №462/7093/24.
Зобов`язати ОСОБА_4 з`явитися за викликом експерта для проведення експертизи, роз`яснивши їй положення ч.2 ст.298 ЦПК України, відповідно до якого у виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи,якому ухваласуду небула врученау деньїї проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя: (підпис)
Присяжні: (підпис)
(підпис)
Згідно з оригіналом.
Головуючий суддя: С.Ю. Колодяжний
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122598272 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Колодяжний С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні