Рішення
від 09.10.2024 по справі 693/698/20
ЖАШКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

693/698/20

2/693/93/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.10.2024 м. Жашків

Жашківський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Шимчика Р.В.,

за участю секретаря судового засідання -Коломієць С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жашків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та відновлення меж сумісного землекористування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Жашківська об`єднана територіальна громада,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та відновлення меж сумісного землекористування.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що 19.05.2017 року на підставі договору купівлі-продажу будинку, укладеного із ОСОБА_5 , нею набуто право власності на будинок розташований за адресою : АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,1 га, кадастровий номер 7120910100:01:002:2900, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Рішенням Жашківської міської ради № 3-58/VIII від 22.12.2017 року затверджено технічну документацію, що посвідчує право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку.

У 2019 році на земельній ділянці ОСОБА_1 по межі із земельною ділянкою ОСОБА_2 встановлено огорожу.

Згідно акту обстеження домоволодіння по АДРЕСА_2 від 19.07.2019 року, розташування паркану ОСОБА_1 здійснено в межах належної їй на праві власності земельної ділянки та з дотриманням норм законодавства.

Відповідачі своїми діями перешкоджають встановленню межових знаків, пошкодили огорожу та захопили частину належної позивачеві земельної ділянки.

У зв`язку з протиправними діями відповідачів ОСОБА_1 неодноразово вимушена була звертатися до землевпорядної організації для відновлення меж земельної ділянки та несла у зв`язку з цим матеріальні витрати.

Відповідачі своїми умисними діями перешкодили землевпорядній організації відновити межі земельної ділянки.

На думку позивача, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 порушили її законні права та інтереси щодо володіння, користування та розпорядження власною земельною ділянкою.

З огляду на вищезазначене ОСОБА_1 звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права та просила зобов`язати ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 усунути перешкоди у користуванні належної їй на праві власності земельною ділянкою за адресою : АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7120910100:01:002:2900, шляхом відновлення меж земельної ділянки та стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на її користь 840, 80 грн. судового збору, 2700 грн. витрат на залучення спеціаліста, 3000 грн. витрат на професійну правничу допомогу, а всього 6540, 80 грн. судових витрат.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 02.09.2020 року постановлено прийняти справу до свого провадження та призначено підготовче засідання.

17.09.2020 року від відповідачів до суду надійшов відзив, в якому вони просили у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування відзиву вказали, що у позовній заяві не конкретизовано хто з відповідачів порушили право позивача користуватися та володіти земельною ділянкою та в чому полягає сама дія. Відповідачі зазначають, що в акті обстеження домоволодіння по АДРЕСА_2 від 19 липня 2019 року зазначено тільки, що позивачем встановлено огорожу між їхніми домоволодіннями без порушення норм законодавства, цим документом не доводиться факт порушення відповідачами земельних прав позивача. У акті обстеження земельних ділянок по АДРЕСА_3 від 24.06.2020 року зазначено, що комісією запропоновано власникам земельних ділянок дотримуватися правил добросусідства, встановити межі земельних ділянок за взаємною згодою сторін і провести зміни в документації із землеустрою. Така згода була досягнута і межові знаки встановлювалися власником ОСОБА_4 на її розсуд і за їх бажанням, з чим власник ОСОБА_1 погодилася. Вказаними документами не доводиться факт порушення відповідачами земельних прав позивача, навпаки, позивачка в період з 24 червня 2020 року по 08 липня 2020 року (день подання заяви до суду) не звернулася до ФОП ОСОБА_6 із заявою про внесення змін в її технічну документацію із землеустрою, а звернулася до суду з заявою про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Відповідачем ОСОБА_4 земельна ділянка по АДРЕСА_2 приватизована та 24 квітня 2002 року видано Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧВ № 028286. Паркан огороджений металевою сіткою, між домоволодіннями АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 була встановлена в 1980 році, частину з якої позивачем без зміни межових знаків поставлено профіль влітку 2019 року, а межові знаки не змінювалися протягом 40 років. Як вбачається з плану схеми, що додається, межі земельної ділянки згідно обмірів позивача не збігаються з межами земельної ділянки, що є в наявності на публічній кадастровій карті.

23.09.2020 року від представника позивача адвоката Зеленого Д.А. до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він просив позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування відповіді на відзив зазначив, що згідно акту обстеження домоволодінь від 19.07.2019 року вказане обстеження здійснено за заявою відповідача ОСОБА_2 щодо висоти встановленого забору, що підтверджує той факт, що ОСОБА_1 межі земельної ділянки відповідачів не порушено. Крім того доводи відповідачів щодо встановлення за взаємною згодою межових знаків, спростовуються актом про встановлення ( відновлення) в натурі на місцевості меж земельної ділянки та передачі на зберігання межових знаків складеним землевпорядною організацією від 24.06.2020 року, абрисом та списком межових знаків, які знаходяться на земельній ділянці для ведення особистого селянського господарства, а не на земельній ділянці для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Відповідачами не надано суду доказів щодо встановлення меж земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 , та про відсутність межових знаків, які, з їх слів, вже встановлювалися. Згідно відеозаписів відповідачі перешкоджали землевпорядній організації встановлювати межі земельних ділянок.

29.09.2020 року від відповідачів до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому вони просили у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 22.12.2020 року призначено у справі судову земельну - технічну експертизу та зупинено провадження.

28.01.2021 року цивільна справа повернулася до Жашківського районного суду Черкаської області без виконання.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 02.02.2021 року поновлено провадження у справі.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 04.03.2021 року витребувано докази у відділу ДП «Черкаський інститут землеустрою» ( вул. Соборна, 29 А, м. Жашків Черкаської області) : асаме технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку за адресою : АДРЕСА_2 .

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 14.05.2021 року призначено у справі судову земельну - технічну експертизу, провадження зупинено.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 16.05.2022 року поновлено провадження по справі.

Ухвалою Жашківськогорайонного судуЧеркаської областівід 16.06.2022року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Жашківську об`єднану територіальну громаду.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 15.09.2022 року зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та відновлення меж суміжного землекористування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Жашківська об`єднана територіальна громада на підставі п.6 ч. 1 ст. 261 ЦПК України.

24 лютого 2023 року відповідачка ОСОБА_4 померла.

28.02.2024 року поновлено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та відновлення меж суміжного землекористування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Жашківська об`єднана територіальна громада.

Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 12.04.2024 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Зелений Д.А. підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили їх задовольнити.

У судовому засідання відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та представник відповідачів адвокат Шквира С.В. заявлений позов не визнали та просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У судове засідання представник третьої особи не з`явився, при цьому до суду направив заяву про слухання справи у його відсутності, за наявними матеріалами справи.

Суд, вислухавши учасників провадження, свідка, дослідивши матеріали справи, копії технічної документації із землеустрою, вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленному цим Кодеком, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом установлено, що 19.05.2017 року ОСОБА_7 та ОСОБА_5 уклали договір купівлі-продажу будинку, що розташований по АДРЕСА_1 , яка розташована на земельній ділянці Жашківської міської ради Черкаської області та згідно витягу № НВ 7105338952017 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого відділом у Жашківському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області 25 квітня 2017 року, має розмір 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарським будівель і споруд, кадастровий номер 7120910100:01:002:2900 (а.с.11-13).

Згідно копії свідоцтва про одруження ОСОБА_7 зареєструвала шлюб з ОСОБА_8 13 жовтня 2017 року в Виконавчому комітеті Олександрівської сільської ради Жашківського району Черкаської області, актовий запис про шлюб № 3. Прізвище після розірвання шлюбу дружини - « ОСОБА_9 » (а.с.10).

Відповідно до рішення Жашківської міської ради Черкаської області № 22-44/VII від 15.09.2017 року, надано згоду на передачу у власність, оренду , підтвердження права власності, проведення інвентаризації (вилучення), виготовлення технічної документації по присвоєнню кадастрового номеру, розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок орієнтовних площ земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва індивідуальних гаражів і надати дозвіл на розробку проектів (технічної документації із землеустрою) їх відведення : Для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення особистого селянського господарства : ОСОБА_7 (ід. № НОМЕР_1 , проживає у АДРЕСА_4 ) надати згоду на передачу у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га для обслуговування житлового будинку і господарських споруд та земельну ділянку площею 0,0900 га для ведення особистого селянського господарства згідно договору купівлі продажу будинку від 19.05.2017 з ОСОБА_5 ( а.с.14).

Згідно витягу з рішення Жашківської міської ради Черкаської області № 3-58/VIIІ від 22.12.2017, вирішено затвердити технічну документації із землеустрою щодо складання, що посвідчує право власності на земельні ділянки, технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), проекти відведення земельних ділянок : ОСОБА_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 на земельну ділянку, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 загальною площею 0,1997 га, в т.ч. для в.т.ч. для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд 0,1000 га ( 7120910100:01,:002:2900), для ведення особистого селянського господарства - 0, 0997 га ( 7120910100:01:002:2901). Передати безкоштовно у власність, надати в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, гаражного будівництва, ведення особистого селянського господарства, садівництва : - ОСОБА_1 , яка проживає АДРЕСА_1 на земельну ділянку, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 загальною площею 0,12997 га, в т.ч. для в.т.ч. для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд 0,1000 га ( 7120910100:01,:002:2900), для ведення особистого селянського господарства - 0, 0997 га ( 7120910100:01:002:2901). Попереджено ОСОБА_1 , що при використанні земельних ділянок необхідно дотримуватися добросусідства, вимог природоохоронного законодавства, архітектурно - будівельних норм та встановлення обтяжень на використання земельних ділянок (а.с.16).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 19.01.2018, індексний номер 111098992, за ОСОБА_1 зареєстровано земельну ділянку площею 0,1 га, кадастровий номер 7120910100:01:002:2900, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ( а.с.17).

Згідно акту обстеження земельних ділянок по АДРЕСА_3 від 24.06.2020 року, в результаті обстеження присадибних земельних ділянок по АДРЕСА_2 (власник ОСОБА_4 ) та АДРЕСА_1 ( власник ОСОБА_1 ) встановлено, що фактичні межі їх земельних ділянок не співпадають із зазначеними в технічній документації із землеустрою. Комісією запропоновано власникам земельних ділянок дотримуватися добросусідства, встановити межі земельних ділянок за взаємною згодою сторін і провести зміни в документації із землеустрою. Така згода була досягнута і межові знаки встановлювалися власником ОСОБА_4 на її розсуд і за її бажанням, з чим власник ОСОБА_1 погодилася (а.с.34).

Відповідно до копії державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧР № 028086 від 24.04.2002 року, ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,1348 га в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на територію Жашківської міської ради. Землю передано для ведення особистого селянського господарства обслуговування житлового будинку і господарських будівель (а.с.70).

Згідно акту погодження меж землеволодіння ОСОБА_1 з сумісними землевласниками (землекористувачами) земельних ділянок від 30 жовтня 2017 року, ніяких претензій при встановленні меж земельних ділянки не виявлено. Межі землеволодіння ОСОБА_1 погоджені і не викликають заперечень. Межові знаки, якими означена земельна ділянка, показані на місцевості та передані на зберігання землекористувачеві. Про відповідальність за збереження межових знаків суміжним землекористувачам заявлено. Акт погоджений замовником ОСОБА_1 , виконавцем робіт ОСОБА_6 , землевпорядником ОСОБА_10 , замлекористувачами ОСОБА_2 , ОСОБА_11 (а.с.109).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.02.2020, за ОСОБА_4 зареєстрована земельна ділянка 0,1000 га, що розташована АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7120910100:01:002:3147, цільове призначення земельної ділянки 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка (а.с.140).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.02.2020, за ОСОБА_4 зареєстрована земельна ділянка 0,0348 га, що розташована АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7120910100:01:002:3148, цільове призначення земельної ділянки 01.03. для ведення особистого селянського господарства (присадибна ділянка (а.с.143).

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи у цивільній справі № 693/698/20 від 09.05.2022 року № 837/21/826-832/22-23, фактичний порядок користування земельною ділянкою, яка належить відповідачу ОСОБА_4 та знаходиться по АДРЕСА_2 , не відповідає правовстановлюючому документу, Державному акту про право приватної власності на землю від 24.04.2002 року. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 площею (0,1000 га 0,0997 га) 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, 01.03 для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 7120910100:01:002:2900, 7120910100:01:002:2901 за адресою : по АДРЕСА_1 не відповідає Законодавству України чинному на момент розробки, а виявлені невідповідності впливають на результати, заходи яких передбачені технічною документацією. Земельні ділянки по АДРЕСА_5 відповідно до правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки накладаються одна на одну, а площа накладення становить 0,002 га ( 2 кв.м.) (а.с.205-212).

Згідно рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 16.11.2023 року у задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , Жашківської міської ради Черкаської області про визнання нечинним та скасування рішення Жашківської міської ради Черкаської області №3-58/VIII від 22 грудня 2017 року та скасування записів про право власності відмовлено.

Відповідно до постанови Черкаського апеляційного суду від 07 лютого 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково. Рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2023 року у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , Жашківської міської ради про визнання нечинним та скасування рішення Жашківської міської ради №3-58/VIII від 22 грудня 2017 року та скасування записів про право власності скасовано та ухвалено нове. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 , правонаступником якої є ОСОБА_3 відмовлено

У судовому засідання допитано у якості свідка ОСОБА_6 , який суду надав показання, що він виконував певні роботи по земельній ділянці, так як потрібно було виготовити витяг з земельного кадастру. Він виготовляв технічну документацію на земельну ділянку. При виготовленні технічної документації він не виїжджав на місцевість, а користувався даними з реєстру. Дані у реєстрі були уже сформовані і нічого не можна міняти. Коли позивачка купувала будинок, то був сформований кадастровий номер.

У судовому засіданні позивач та представник позивача адвокат Зелений Д.А. відмовилися від перегляду диску з відеозаписом події, який долучено до матеріал справи; відмову прийнято із занесенням у протокол судового засідання.

Згідно ст.91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов`язані: забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок; непорушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стані використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди,мережі зрошувальних і осушувальних систем; за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.

Відповідно до ст.103 Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам,землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення,задимлення,неприємні запахи,шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам,землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).

Згідно ч. 3 ст.106 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки, землекористувач має право вимагати від власника суміжної земельної ділянки сприяння у встановленні спільних меж, а також встановлення або відновлення межових знаків, у разі якщо вони відсутні, зникли, перемістилися або стали невиразними. У разі відсутності згоди власника суміжної земельної ділянки встановлення спільних меж здійснюється за рішенням суду.

Частиною 6 ст. 106 Земельного кодексу України встановлено, що власники земельних ділянок та землекористувачі зобов`язані дотримуватися меж земельних ділянок.

Відповідно до ст.107 Земельного кодексу України, основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації. У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливо встановити,то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. У випадках, коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема з встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин.

Відповідно до статті 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та фізичним особам рівні умови захисту права власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

За загальним правилом власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою; захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК України, у тому числі, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Згідно ст. ст. 386, 391 ЦК України власник, права якого порушені, має право вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би вони й не були пов`язані з порушенням права володіння, та право на відшкодування завданої йому майнової і моральної шкоди.

Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, в т.ч. шляхом: припинення чи, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Розгляд питань про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, а також вирішення інших земельних спорів, що відповідно до визначеної ЗК компетенції розглядалися органом місцевого самоврядування здійснюється судами в порядку цивільного судочинства (абз. 2 п. 1 ПП ВСУ від 16.04.2004р. № 7).

Відповідно до ст.373 ЦК України, право власності на землю (земельну ділянку) набувається та здійснюється відповідно до закону, а згідно ст. 321ЦК України право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За приписами статті 195 Земельного кодексу України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:

на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель;

на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Частинами другою, десятою статті 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає, зокрема, рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів).

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що належним та допустимим в даному випадку способом захисту прав позивача буде саме усунення відповідачами перешкод в користуванні земельною ділянкою та відновлення меж сумісного землекористування у межах земельної ділянки належної позивачу, оскільки на час розгляду справи рішення Жашківської міської ради №3-58/VIII від 22.12.2017, яким затверджено технічну документацію, що посвідчує право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , є чинним і ніким не скасоване, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідачів витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Згідно з положенням пункту 1 частини другої статті 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, представником позивача у даній справі був адвокат Зелений Дмитро Анатолійович, який діяв на підставі ордеру серії ЧК № 68390 (а.с.38) та договору про надання правової допомоги від 26.05.2020 року № б/н .

Згідно розрахунку витрат на професійну правничу допомогу, наданого адвокатом Зеленим Д.А. судові витрати згідно договору від 26.05.2020 року за надання професійної правничої допомоги ОСОБА_1 в органах судової влади наступного характеру :

-200 грн.-зустріч зклієнтом,надання консультації на що витрачено час 1 година;

- 1600 грн. складання позовної заяви на що витрачено час 3 годин;

- 1200 грн. участь у судових засіданнях;

Відповідно до квитанції до прибуткового касового ордеру № 2 від 08.07.2020 р., прийнято від ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 3 000 грн. на підставі договору від 26.05.2020 року.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що витрати на професійну правничу допомогу слід задовольнити та стягнути з відповідачів на користь позивача витрати на правничу допомогу у сумі 3000 (три )тисячі гривень.

Статтею 141 ЦПК України встановлено порядок розподілу судових витрат між сторонами.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь позивача 840 грн.80 коп. судового збору, який був сплачений позивачем при зверненні до суду з позовом.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідачів витрат у сумі 2700 грн. за залучення спеціаліста, суд вважає за необхідне у цій частині відмовити, оскільки спеціаліст був залучений позивачем ще до звернення до суду із позовною заявою.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 4, 5, 19, 76, 77, 80, 81, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 272-273, 279, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та відновлення меж сумісного землекористування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Жашківська об`єднана територіальна громада задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 усунути перешкоди ОСОБА_1 в користуванні належної їй на праві власності земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7120910100:01:002:2900 шляхом відновлення меж земельної ділянки.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_1 витрати на правничу допомогу у сумі 3000 (три тисячі) гривень.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду через Жашківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення ( виклику ) учасників справи, копія судового рішення на надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення якщо така адреса відсутня.

Рішення складене 18.10.2024 р.

Головуючий суддя: Роман Васильович Шимчик

СудЖашківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122606210
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —693/698/20

Постанова від 17.12.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Постанова від 17.12.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Рішення від 09.10.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

Рішення від 09.10.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні