Справа № 708/1174/24
Провадження № 2/708/511/24
УХВАЛА
про витребування доказів
29 жовтня 2024 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області одноособово у складі головуючого судді Попельнюха А.О., розглянув у підготовчому засіданні в приміщенні Чигиринського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доМедведівської сільськоїради Черкаськоїобласті провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини та
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Стаська О.Г. звернувся до суду із позовом до Медведівської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 11.10.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, справа призначена до підготовчого засідання.
У визначений судом день та час проведення підготовчого засідання учасники не з`явились.
Представник позивача адвокат Стасько О.Г. подав суду заяву з проханням проводити підготовче засідання у його відсутність. Позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Також подав суду клопотання про витребування доказів, яким просив витребувати у Чигиринської державної нотаріальної контори та приватних нотаріусів, адреси робочих місць яких знаходяться у м. Чигирині Черкаського району Черкаської області, інформацію про заведену спадкову справу та коло спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник відповідача Медведівської сільської ради за посадою ОСОБА_3 надав суду заяву з проханням проводити розгляд справи у його відсутність. Проти визначення додаткового строку на прийняття спадщини не заперечував.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши клопотання про витребування доказів суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 189 ЦПК України завданнями підготовчого провадження є, в тому числі, визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів.
Зі змісту п. 7 ч. 2 ст. 197 ЦПК України вбачається, що у підготовчому засіданні суд вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.
Порядок та підстави витребування доказів судом регламентовані статтею 84 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до якої учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї (частина 1).
На обґрунтування необхідності подання вказаного клопотання представник позивача зазначив, що вказана інформація віднесена до нотаріальної таємниці, тому він позбавлений можливості її отримати навіть на адвокатський запит.
У свою чергу обставини, які входять до предмета доказування у зазначеній категорії справ, можна встановити лише шляхом отримання відомостей про наявність заведеної спадкової справи, відомостей про наявність/відсутність інших заповітів, а також шляхом дослідженням документів, наявних у спадковій справі у разі її заведення, що підтверджує обґрунтованість заявленого представником позивача клопотання у частині доказового значення витребуваних відомостей.
У свою чергу суд не погоджується із доводами представника у частині необхідності витребування таких відомостей у державної нотаріальної контори, а також у всіх приватних нотаріусів, які здійснюють нотаріальну діяльність у м. Чигирині Черкаського району Черкаської області.
Вказані висновки суду обґрунтовані наступним.
За загальним правилом спадкова справа може відкрити протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця, у даному випадку до 22.09.2013. Натомість здійснення такої нотаріальної дії можливе також і у інший більш пізній період за умови наявності відповідної правової підстави, зокрема рішення суду про надання додаткового строку для прийняття спадщини. У свою чергу з метою приведення у відповідність нормативно-правових актів, які регулюють діяльність нотаріусів, з постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX, Міністерством юстиції України було змінено профільне нормативне регулювання. Зокрема, з огляду на укрупнення районів було скасовано наказ Мін`юсту 04.03.2016 № 638/5 «Про затвердження Переліку нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» та затверджено Перелік нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (наказ Міністерства юстиції України від 07 червня 2021 року № 2040/5).
Відповідно з червня 2021 року відкрити спадкову справу після смерті ОСОБА_2 мав можливість будь-який нотаріус, який має право здійснювати нотаріальну діяльність у межах Черкаського району Черкаської області. За наведених обставин суд дійшов висновку, що витребування ініційованої представником позивача інформації лише у приватних нотаріусів, які територіально знаходяться у м. Чигирині Черкаського району Черкаської області, не буде інформативним. У свою чергу у випадку отримання судом інформації про наявність у будь-кого з нотаріусів заведеної спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , буде наявна підстава для витребування у такого конкретно визначеного нотаріуса безпосередньо копії спадкової справи для її дослідження під час судового розгляду. Відповідно клопотання підлягає до часткового задоволення шляхом витребування у Чигиринської державної нотаріальної контори відомостей зі спадкового реєстру та реєстру заповітів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 ЦПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених частиною другою статті 223 цього Кодексу. До переліку таких підстав законодавцем віднесено необхідність витребування нових доказів (п. 4 ч. 2 ст. 223 ЦПК України).
Ураховуючи наведене, а також неможливість розгляду у даному підготовчому засіданні питань, визначених частиною другою статті 197 Цивільного процесуального кодексу України, що у свою чергу є окремою самостійною підставою його відкладення, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81, 84, 189-197, 223, 247 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Стаська Олега Григоровича про витребування доказів задовольнити частково.
Витребувати у Чигиринської державної нотаріальної контори відомості про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відомості з реєстру заповітів щодо складених заповітів (спадкових договорів) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Копію ухвали для виконання у частині витребування доказів направити на адресу Чигиринської державної нотаріальної контори та зобов`язати надати суду докази протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз`яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Відкласти підготовче засідання у даній справі на 12 год 00 хв 19 листопада 2024 року.
Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомити учасників.
Роз`яснити учасникам, що у випадку неможливості прибути до суду з поважних причин вони зобов`язані завчасно повідомити про це суд з наданням відповідних доказів.
Повідомити сторони про їх право заявити клопотання про розгляд справи без їх участі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122621372 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Попельнюх А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні