Рішення
від 28.10.2024 по справі 186/291/24
ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 186/291/24

Номер провадження № 2/0186/491/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

28 жовтня 2024 року м. Шахтарське

Першотравенський міський суд, Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Кривошеї С.С.

при секретарі Кравченко А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Довжанської міської громади Довжанського району Луганської області, третя особа П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області з позовом до Довжанської міської громади Довжанського району Луганської області, третя особа П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в Луганській області померла її мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

До смерті її мати була зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_1 .

Село, де мешкала її мати, є тимчасово окупованою територією, яка тимчасово не контролюється Україною.

Отримати свідоцтво про смерть матері, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану було неможливо, так як вона померла на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», тому вона була вимушена звернутись до суду.

22 липня 2021 року рішенням Ленінського районного суду міста Харкова у справі №642/4594/21, було встановлено факт смерті її матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у Свердловському районі Луганської області.

Після встановлення факту смерті матері, ІНФОРМАЦІЯ_3 , вона змогла отримати свідоцтво про її смерть.

Після смерті матері, залишилась спадщина у вигляді будинку АДРЕСА_1 , та грошові виплати що призначаються у разі смерті пенсіонерів.

Після отримання свідоцтва про смерть, вона звернулась до П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори (відокремленого підрозділу) з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 .

20 вересня 2021 року, державним нотаріусом П`ятої Харківської державної нотаріальної контори, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що нею не було надано документів, які підтверджують факт сумісного проживання зі спадкодавцем на момент смерті, та пропущено шестимісячний строк, передбачений законодавством, для подачі заяви про прийняття спадщини.

Вважає, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, оскільки місто Лутугіне Луганської області з 2014 є окупованою територією. Після смерті матері, вона не могла виїхати з міста через ускладнення перетину лінії розмежування, які виникли через дії сторони протилежної Україні на час карантину за коронавірусом.

Крім того, на той час вона доглядала за своїм чоловіком - ОСОБА_3 , який був інвалідом 1 групи, та помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Лутугіне, Луганської області.

Отже звернутись до нотаріуса на підконтрольній Україні території у строк визначений ст.1270 Цивільного кодексу України, вона не мала можливості.

Отже у зв`язку з тим що вона не мала можливості своєчасно подати документи до нотаріуса, так як було необхідно встановити факт смерті матері у судовому порядку, вважає що причина пропуску строку є поважною.

Враховуючи вищевикладене, просить суд визначити їй додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяця з часу набрання рішенням суду законної сили.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, не заперечувала проти розгляду справи у заочному порядку.

Представник відповідача Довжанської міської громади Довжанського району Луганської області у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на Інтернет порталі «Судова влада України».

Представник третьої особи П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори (відокремлений підрозділ) у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Згідно ст.280 ЦПК у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд розглядає справу за відсутності відповідача, що не суперечить вимогам ст.280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, встановив такі фактичні обставини.

Відповідно до ст.1216ЦК України - спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно з ч.2 ст.1220ЦК України - часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Частиною 1 ст.1268ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

У відповідності до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270ЦК України для прийняття спадщини.

Також відповідно до п.24 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , яке видане 25.11.1955 року районною радою смт. Калінінський, Свердловського району, Ворошиловградської області, актовий запис №71, та її батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .

15.07.1982 року ОСОБА_4 уклала шлюб зі ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про укладання шлюбу серії НОМЕР_2 , яке видане Артемівським відділом РАЦС міста Ворошиловграда, актовий запис №250, та змінила прізвище з ОСОБА_6 на Скляревську.

Рішенням Ленінського районного суду міста Харкова від 22.07.2021 року у справі №642/4594/21, було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, та встановлено факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Лутугине, Луганської області, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 у Свердловському районі, Луганської області.

ІНФОРМАЦІЯ_8 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , яке видане 26.07.2021 року Холодногірським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), актовий запис №18.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно, а саме будинок АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт, який посвідчений Калінінською селищною радою міста Свердловська, Луганської області.

ІНФОРМАЦІЯ_9 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , яке видане 26 липня 2021 року Холодногірським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), актовий запис №101.

17.09.2021 року ОСОБА_1 звернулась до П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори (відокремлений підрозділ), з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .

20.09.2021 року ОСОБА_1 звернулась до П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори (відокремлений підрозділ), з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .

20.09.2021 року ОСОБА_1 постановою державного нотаріуса П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори (відокремлений підрозділ) Лоли Юлії, було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ОСОБА_1 не було надано нотаріусу доказів сумісного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_7 на момент її смерті. Крім того, ОСОБА_1 пропущено передбачений законодавством шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Згідно спадкової справи №592П/2021, заведеної 17.09.2021 року після смерті ОСОБА_2 , до державного нотаріуса П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_1 , інші спадкоємці не звертались.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 2-20 СМ №0000896, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , був визнаний особою з інвалідністю І групи з 01.05.2007 року безстроково та потребував постійного стороннього догляду, у зв`язку із значним порушенням життєдіяльності.

Згідно довідки №6342-5002178822 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої 27.09.2022 року посадовою особою структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , перемістилась з тимчасово окупованої території до АДРЕСА_3 .

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 червня 2021 року в справі №484/1626/20 (провадження № 61-18752св20) зроблено висновок, що: «поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи».

Як вбачається з позовної заяви, зазначаючи про поважність причин пропуску встановленого законом шестимісячного строку на прийняття спадщини, позивачка посилалась на те, що місто Лутугине Луганської області з 2014 є окупованою територією. Після смерті матері ОСОБА_2 , вона не могла виїхати з міста через ускладнення перетину лінії розмежування, які виникли у зв`язку з діями сторони протилежної Україні на час карантином пов`язаним із захворюванням коронавірусом. Крім того, вона доглядала за своїм чоловіком до дня його смерті (22.06.2021 року), який був визнаний особою з інвалідністю І групи та потребував постійного стороннього догляду.

Шестимісячний строк подання позивачкою заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 сплив 02.10.2020 року, а із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_1 звернулась 17.09.2021 року.

Суд дійшов висновку, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини щодо майна ОСОБА_2 з поважних причин, а тому визначення судом позивачці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Враховуючи те, що позивачка в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, суд вважає доцільним визнати поважними причини пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини, та визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 258, 263, 264-265, 280-282 ЦПК України, ст.ст.1216, 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, - суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Довжанської міської громади Довжанського району Луганської області, третя особа П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженці радгоспу Калініна, Свердловського району, Луганської області, РНОКПП НОМЕР_5 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Судові витрати по справі залишити за позивачкою ОСОБА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його постановив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи відповідно до п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженка радгоспу Калініна, Свердловського району, Луганської області, РНОКПП НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Довжанська міська громада Довжанського району Луганської області, місце знаходження: Луганська область, місто Довжанськ, вулиця Енгельса, будинок №42, ЄДРПОУ 25992043.

Третя особа: П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора, місце знаходження: місто Харків, вулиця Ярослава Мудрого, будинок №26, ЄДРПОУ 02900726.

Суддя С.С.Кривошея

СудПершотравенський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено31.10.2024
Номер документу122623391
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —186/291/24

Рішення від 28.10.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Кривошея С. С.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Кривошея С. С.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Кривошея С. С.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Кривошея С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні