Справа №751/9392/24
Провадження №1-кс/751/2478/24
УХВАЛА
29 жовтня 2024 р. місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву слідчого судді Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_3 про самовідвід від участі в справі № 751/9392/24 за скаргою ОСОБА_4 на бездіяльність посадових осіб прокуратури Чернігівської області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою від 10.10.2024 року
ВСТАНОВИВ:
22.10.2024 р. ОСОБА_4 звернувся до Новозаводського районного суду міста Чернігова зі скаргою на бездіяльність посадових осіб прокуратури Чернігівської області, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей за заявою від 10.10.2024 року.
28.10.2024 р. слідчий суддя ОСОБА_3 заявила самовідвід від розгляду вищезазначеної скарги з підстав, передбачених п.4 ч.1 ст.75 КПК України. Заява вмотивована тим, що у своїх вимогах заявник просить зобов`язати прокурора внести відомості в ЄРДР стосовно судді ОСОБА_5 , який на даний час є головою Новозаводського районного суду міста Чернігова, а тому вказана обставина може викликати сумніви у неупередженості слідчого судді при розгляді скарги.
Особи, які приймають участь в кримінальному провадженні, в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Оскільки приписами ст.81КПК України не передбачено обов`язкової участі осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні при вирішення питання про відвід, суд вважає за можливе провести розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Дослідивши заяву про самовідвід, матеріали справи, суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 75 КПК України встановлений перелік підстав для відводу слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні.
Відповідно до положень п.4 ч.1ст.75 КПК України, слідчий суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості. Згідно вимог ч.5 ст.80КПК України відвід повинен бути вмотивованим.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, при оцінці безсторонності суду слід розмежовувати суб`єктивний та об`єктивний аспект. Так, у справі "Гаусшильдт проти Данії", " ОСОБА_6 проти України" зазначається, що наявність безсторонності, для цілей п.1 ст.6 Конвенції, має визначатися за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. Щодо суб`єктивної складової даного поняття, то у справі "Гаусшильдт проти Данії" вказано, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. Причому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного.
Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім (рішення у справі "Мироненко і Мартиненко проти України").
В конкретному випадку заява про самовідвід слідчого судді базується на факті спільного працевлаштування в суді з іншими суддями, що об`єктивно свідчить лише про наявність робочих взаємовідносин. Про наявність будь-яких інших взаємовідносин, які можна було б охарактеризувати як дружні або ж навпаки неприязні, слідчим суддею в заяві про самовідвід не зазначено.
Питання про існування в слідчого судді ОСОБА_3 , окрім робочих взаємовідносин з суддею ОСОБА_5 , не підіймав і заявник ОСОБА_4 ,що такожсвідчить провідсутність підставдля підданнясумніву вйого неупередженості.
Монреальська універсальна декларація про незалежність правосуддя визначає, що у процесі прийняття рішень судді є незалежними від своїх колег по суду та вищих посадових осіб. Жодна ієрархічна структура суддівства і жодна різниця у ранзі чи класі суддів ніяким чином не можуть ставати на перешкоді праву судді на вільне ухвалення рішення.
Враховуючи, що всі судді системи судоустрою України мають єдиний статус та відповідно однакове юридичне становище в усіх аспектах, однакові гарантії незалежності та недоторканості, сам лише факт перебування судді ОСОБА_5 на адміністративній посаді жодним чином не викликає сумнів у неупередженості та об`єктивності інших суддів в даному суді.
Існування внутрішнього корпоративного ризику впливу голови суду на суддю, з огляду на звужені повноваження, є малоймовірним, і слідчим суддею ОСОБА_3 в конкретному випадку не спростовано.
Аналізуючи наведені в заяві про самовідвід судді обставини на предмет їх відповідності вищенаведеним положенням кримінального процесуального законодавства та практики ЄСПЛ, суд вважає, що в поданій заяві про відвід не зазначено підстав, передбаченихп.4 ст.75 КПК України, для відводу судді.
Сам факт спільної роботи судді з суддями в одній судовій установі, за умови недоведеності заявником інших обставин щодо небезсторонності останнього, жодним чином не може свідчити про його упередженість або необ`єктивність.
Керуючись ст.ст.81,34 КПК України, суддя -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви слідчого судді Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_3 про самовідвід від участі в справі № 751/9392/24 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122635989 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Павлов В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні