САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЧЕРНІВЦІ
Справа № 726/2375/24
Провадження №1-кс/726/561/24
Категорія
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10.2024 м. Чернівці
Садгірський районний суд м. Чернівці у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого детектива Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про розкриття банківської таємниці та тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №72023261150000022, внесеного до ЄРДР 16.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.212 КК України,-
ВСТАНОВИВ :
Підрозділом детективів Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №72023261150000022, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212 КК України.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з метою ухилення від сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, в період з 2022 року і по даний час, шляхом здійснення виплати реальної заробітної плати готівковими коштами та/або у вигляді перерахуванням на особисті банківські картки працівників із призначенням «поповнення власних коштів», без належного відображення у бухгалтерській та податковій звітності підприємства, занизили розміри нарахування заробітної плати працівникам підприємства на суму 41 646 200 грн., що призвело до ухилення від сплати податку на доходи фізичних осіб на суму 7 496 316 грн., а також військового збору на суму 624 693,0 грн, а всього на загальну суму 8 121 009 грн., що є у великих розмірах.
Схема злочинної діяльності полягає в тому, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою ухилення від сплати податків створили механізм оформлення працівників на мінімальну зарплату або взагалі без такого оформлення та видачі неофіційної частини грошового забезпечення в «конвертах» у вигляді готівки.
Також встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », до своєї протиправної діяльності залучили ряд підконтрольних фізичних осіб підприємців, у тому числі діючих працівників установи, на рахунки яких перераховували грошові кошти за нібито наданні послуги, які в подальшому через касу банківських установ або через банкомати були зняті, а відповідний % повертався в касу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для подальшого використання їх для видачі неофіційної заробітної плати в «конвертах» працівникам медичного центру.
Так, один із співучасників протиправної діяльності, який залучений до вказаної схеми є ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2 ), який має відкритий розрахунковий рахунок в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_3 ), а саме:
№ НОМЕР_4 (980-Українська гривня).
Таким чином, з метою встановлення суми, яка фактично зараховувалася на розрахункові рахунки ФОП, та яка в подальшому знімалися особисто чи на підставі доручення з каси банківської установи, виникла необхідність у розкритті банківської таємниці та в проведенні тимчасового доступу.
На даний час з метою повного, всебічного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують особу, а також обставин, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, з метою надання цим обставинам належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, на стадії досудового слідства необхідно розкрити банківську таємницю, а тому просить суд постановити ухвалу, якою надати тимчасовий доступ з можливістю вилучення копій документів, пов`язаних із відкриттям та обслуговування розрахункового рахунку, відкритого в установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_3 ) - ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2 ), а саме:
- особову (юридичну) справу та документи, що стосуються відкриття (закриття) та обслуговування рахунків (в тому числі встановлення та обслуговування системи «Клієнт Банк»), свідоцтва, доручення, довідки, довіреності, копії паспортних даних, по розрахунковому рахунку:
№ НОМЕР_4 (980-Українська гривня).
- щосекундну роздруківку руху коштів, за період з 01.01.2022 по 25.10.2024, із зазначенням дати та часу проведення операцій, з розшифровками призначення платежів та із зазначенням контрагентів (їх кодів, та банківських рахунків) по розрахунковому рахунку: № НОМЕР_4 (980-Українська гривня), в тому числі в електронному вигляді;
- картки зі зразками підписів та відбитку печатки, які уповноважені розпоряджатися рахунком;
- документи касової дисципліни (чеки, платіжні доручення) по рахунку: № НОМЕР_4 (980-Українська гривня) та інші документи, що свідчать про отримання готівкових коштів в касі банку;
- записів з камер відео спостереження банкоматів та з каси банку через які було знято грошові кошти, за період з 01.01.2022 по 25.10.2024.
Детектив підрозділу детективів Територіального управління Бюро економічної безпеки у Чернівецькій області звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання за його відсутності, заявлене клопотання підтримує та просить задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться..
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя доходить висновку про необхідність задоволення клопотання враховуючи таке.
Ч.1,2 ст. 131 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заході забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Ч.1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Ч.1 ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ст.ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» від 07.12.2000 р., №2121-ІІІ (із змінами та доповненнями), банківська таємниця це інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку.
Вирішуючи питання про надання тимчасового доступу, слідчий суддя враховує, що стороною обвинувачення надано достатній обсяг доказів на підтвердження викладеного у клопотанні, існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що доводить існування підстав для застосування обраного заходу забезпечення кримінального провадження.
Встановлено, що інформація та документи, стосовно якої слідством порушується питання про надання тимчасового доступу, перебуває у володінні та розпорядженні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_3 АДРЕСА_1 ).
На переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування в даному випадку, виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи юридичної особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, оскільки із отриманих слідством документів та інформації, можуть бути встановлені суттєві обставини, що мають значення для кримінального провадження.
Зазначені документи та/чи інформація, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, мають значення для повного, всебічного та об`єктивного дослідження обставин кримінального провадження, зокрема підтвердження фактів руху грошових коштів на вищевказаних рахунках, та для встановлення суми збитків завданих державі, внаслідок заволодіння державними коштами. Крім того, значимість документів пов`язана і з специфікою розслідування кримінальних правопорушень про злочини у сфері господарської діяльності та проти власності, оскільки без дослідження певного ряду документів, в тому числі тих до яких планується отримати дозвіл на тимчасовий доступ, проведення відповідного аналізу податкових декларацій, аналізу руху коштів, бухгалтерських (первинних) документів та даних, які знаходяться у володінні банківських установ, не можливо прийняти відповідне законне процесуальне рішення та зробити висновок про наявність в діях певної особи ознак кримінального правопорушення.
У свою чергу, встановлення тих чи інших обставин кримінального провадження без застосування такого заходу забезпечення, унеможливить доведення обставин, які передбачається довести за допомогою цих документів та/чи інформації у інакший спосіб, що обґрунтовує необхідність його застосування, враховуючи потреби досудового розслідування. Крім того, суд вважає за необхідне надати дозвіл на вилучення необхідної інформації на паперовому або електронному носії, враховуючи при цьому, що здобуті, на підставі даної ухвали докази, можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, що забезпечить виконання його завдань та мети, зокрема швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду.
Будь-які інші обставини, існування яких унеможливлює задоволення заявленого клопотання та/чи ставлять під сумнів необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження відсутні.
Відтак, враховуючи положення ст.ст. 160, 163, 131 КПК України, слідчий суддя висновує, що заявлене клопотання є обґрунтованим, відповідає встановленим вимогам щодо форми, змісту та суті, а захід забезпечення, який просить застосувати слідство, в даному випадку відповідає критеріям законності, переслідує легітимну мету, є виправданим, доречним, достатнім, пропорційним у демократичному суспільстві, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 131-132, 160, 163-165, 166, 309, 532 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ :
Клопотання - задовольнити.
Зобов`язати АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_3 АДРЕСА_1 ), розкрити банківську таємницю та надати детективам ТУ БЕБ у Чернівецькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , працівникам УСБУ у Чернівецькій області за дорученням старшого групи детективів, тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів у паперовому та електронному вигляді - ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2 ), а саме:
- особову (юридичну) справу та документи, що стосуються відкриття (закриття) та обслуговування рахунків (в тому числі встановлення та обслуговування системи «Клієнт Банк»), свідоцтва, доручення, довідки, довіреності, копії паспортних даних, по розрахунковому рахунку: № НОМЕР_4 (980-Українська гривня).
- щосекундну роздруківку руху коштів, за період з 01.01.2022 по 25.10.2024, із зазначенням дати та часу проведення операцій, з розшифровками призначення платежів та із зазначенням контрагентів (їх кодів, та банківських рахунків) по розрахунковому рахунку: № НОМЕР_4 (980-Українська гривня), в тому числі в електронному вигляді;
- картки зі зразками підписів та відбитку печатки, які уповноважені розпоряджатися рахунком;
- документи касової дисципліни (чеки, платіжні доручення) по рахунку: № НОМЕР_4 (980-Українська гривня) та інші документи, що свідчать про отримання готівкових коштів в касі банку;
- записів з камер відео спостереження банкоматів та з каси банку через які було знято грошові кошти, за період з 01.01.2022 по 25.10.2024.
Строк дії ухвали, не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз`яснити особі у володінні якої знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_1
Суд | Садгірський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122639267 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні