Ухвала
від 30.10.2024 по справі 700/1097/23
КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/1097/23

Номер провадження 2-з/699/22/24

УХВАЛА

щодо забезпечення позову

30.10.2024 м. Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області у складі головуючого судді Літвінової Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні без виклику учасників заяву представника позивача ОСОБА_1 у справі за позовом Фермерського господарства "Персть" до ОСОБА_2

про визнання договору оренди землі поновленим на той самий строк і на тих же умовах,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області перебуває справа за позовом Фермерського господарства "Персть" до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі поновленим на той самий строк і на тих же умовах.

В указаному позові позивач просить визнати поновленим на той самий строк і на тих же самих умовах Договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2 та ФГ "Персть" від 30.12.2012, зареєстрований у Лисянському управлінні юстиції Черкаської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.10.2013 на земельну ділянку з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 площею 3,61 га, яка знаходиться за межами в с. Босівська Звенигородського району Черкаської області.

11.10.2024 від представника позивача ОСОБА_1 до суду надійшла заява про забезпечення позову, у якій представник просить вжити заходи забезпечення позову шляхом:

- заборони ОСОБА_2 вчиняти дії щодо розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475, у тому числі укладати договори оренди, продажу земельної ділянки, а також заборонити змінювати цільове призначення, здійснювати обробіток, перетворення, поділ, об`єднання земельної ділянки з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 з іншими земельними ділянками до набрання законної сили рішенням у даній справі;

- заборонити органам та суб`єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав згідно з Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вчиняти будь-які реєстраційні дії, що стосуються реєстрації права власності, користування (прав оренди, суборенди, сервітуту), в тому числі вносити будь-які записи до державного реєстру речових прав на нерухоме майно, зміни до таких записів та /або скасування таких записів щодо розпорядження та відчуження земельної ділянки з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 до набрання законної сил ирішенням у даній справі.

В обґрунтування вимог заявник посилається на те, що 30.12.2012 між ОСОБА_2 та ФГ «Персть» укладено Договір оренди землі. Відповідно до п.1.2 Договору, в строкове платне користування передається земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475, площею 3,61 га, в адмінмежах Босівської сільської ради.

Договором оренди передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідач ФГ "Персть" вважає, що після закінчення строку договору оренди, даний договір оренди землі від 30.12.2012 продовжив свою дію на тих самих умовах і на той самий строк до 30.12.2022, тому продовжує користуватися даною земельною ділянкою після 30.12.2022, маючи правомірні очікування на обробіток вказаної землі, заплановано повну підготовку ґрунту до посівної, а саме боронування, культивація та коткування, внесення добрив.

Позивач вважає, що забезпечення даного позову спрямоване насамперед проти несумлінних дій ОСОБА_2 щодо передачі у приватну власність або в користування іншим особам земельної ділянки, що знаходиться в користуванні ФГ «Персть» та фактичного обробітку земельних ділянок третіми особами.

Вирішуючи питання щодо забезпечення даного позову суд враховує, що статтею 151ЦПКУкраїни передбачено, що суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Згідно із ч.1 ст.153 ЦПК України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 153 ЦПК України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини втручання держави у право на мирне володіння майном є законним, якщо здійснюється на підставі закону нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним з питань застосування та наслідків дії його норм. Втручання є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу втручання держави у право на мирне володіння майном може бути виправдано за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності. Саме національні органи влади мають здійснювати первісну оцінку наявності проблеми, що становить суспільний інтерес, вирішення якої б вимагало таких заходів. Критерій "пропорційності" передбачає, що втручання у право власності розглядатиметься як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, визначеною для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідного балансу не буде дотримано, якщо особа несе "індивідуальний і надмірний тягар". При цьому з питань оцінки "пропорційності" ЄСПЛ, як і з питань наявності "суспільного", "публічного" інтересу, визнає за державою досить широку "сферу розсуду", за винятком випадків, коли такий "розсуд" не ґрунтується на розумних підставах. Тому суди зробили висновок, що у разі задоволення позову про витребування земельних ділянок відбудеться непропорційне втручання у майнові права власника спірної земельної ділянки.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи позивача, суд приходить до висновку, що заяву про забезпечення позову шляхом вжиття тих заходів, про які просить позивач, слід задоволити частково у частині заборони ОСОБА_2 укладати договори оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 до набрання законної сили рішенням у даній справі; заборони органам та суб`єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав згідно з Законом України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вчиняти будь-які реєстраційні дії, що стосуються реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Суд виходить з того, що відповідач на час розгляду справи у суді може мати можливість укласти договір оренди з іншою особою (особами), що у випадку задоволення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.

Щодо заборони відповідачу, як власнику земельної ділянки, розпоряджатися земельною ділянкою шляхом її продажу чи проводити будь-яке інше відчуження, то однозначно такий захід забезпечення позову не є необхідним, так як зміна власника земельної ділянки (орендодавця) не є підставою для припинення договору оренди землі, що прямо передбачено нормами закону "Про оренду землі".

Так само поділ, об`єднання земельної ділянки не припиняє права оренди на неї, про що зробила висновок Велика палата Верховного Суду у справі №357/8277/19.

Щодо заборони власнику-відповідачу здійснювати обробіток земельної ділянки, то на даний час саме позивач користується земельною ділянкою відповідача, про що останній зазначає у своїй заяві про забезпечення позову, а відповідач заперечує проти продовження договору оренди користування його земельною ділянкою позивачем, у зв`язку з чим і виник спір.

За таких обставин до вирішення спору по суті, суд не може забороняти обробіток спірної земельної ділянки одній із сторін та дозволяти її обробіток іншій, бо такими діями, віддаючи перевагу одній із сторін, суд до певної міри перейде до вирішення спору по суті.

Всі решта заборон, про які просить відповідач у заяві про забезпечення позову, при їх застосуванні носитимуть характер надмірного втручання у права власника земельної ділянки - відповідача ОСОБА_2 .

Керуючись ст. 151-153, п.3 ч.1 ст. 353 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву представника позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити частково.

У справі за позовом Фермерського господарства "Персть" до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі поновленим на той самий строк і на тих же умовах забезпечити позов шляхом:

- заборони ОСОБА_2 укладати договори оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 до набрання законної сили рішенням у даній справі;

- заборони органам та суб`єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав згідно з Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вчиняти будь-які реєстраційні дії, що стосуються реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7122880400:03:001:0475 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею, проте може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

СуддяЛітвінова Г. М.

СудКорсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122670921
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —700/1097/23

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

Ухвала від 26.12.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Рішення від 23.12.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Карпенко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні