Єдиний унікальний номер 448/850/23
Провадження № 2/448/61/24
У Х В А Л А
(повний текст)
24.10.2024 року Мостиський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Кічака Ю.В.,
при секретарі судового засідання Романченко І.А.,
за участю представника позивача адвоката Кость Я.Р.,
представника відповідачів адвоката Пащука А.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Мостиська в режимі відеоконференції клопотання представника позивача адвоката Кость Ярини Романівни про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Шевченківського районного суду м.Львова у справі ЄУН 466/544/23, в межах цивільної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду перебуває вказана цивільна справа.
Представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест» адвокат Кость Я.Р. подала письмове клопотання про зупинення провадження у даній цивільній справі до набрання законної сили судовим рішенням Шевченківського районного суду м.Львова у справі ЄУН 466/544/23. Клопотання мотивоване наступними доводами: предметом спору у даній справі є стягнення коштів на виконання Договору підряду №2/10 від 02.10.2020р.; на підставі даного договору та дозволу на виконання будівельних робіт №ЛВ012201106373, виданого Інспекцією Державного Архітектурно-будівельного контролю у м.Львові 40181003 замовнику ОСОБА_1 генеральним підрядником Товариства з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест» виконувалися роботи по реконструкції нежитлової будівлі з добудовою під торгово-офісну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 ; значний обсяг матеріалів під об`єкт будівництва за вказаною адресою передано ОСОБА_3 ; ці матеріали були закуплені за кошти, передані ОСОБА_2 готівковими коштами; проте ОСОБА_2 звернулася до Шевченківського районного суду м.Львова з позовом про повернення цих коштів (справа ЄУН 466/544/23); таким чином, розмір заборгованості відповідачів у цій справі безпосередньо залежить від зарахування чи не зарахування судом вартості переданих матеріалів як виконання відповідачами зобов`язань за договором підряду по об`єкту реконструкції нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 . Представник позивача покликається на те, що до набрання законної сили рішенням Шевченківського районногосуду м.Львовау справіЄУН 466/544/23,яка наданий часперебуває на переглядів Львівськомуапеляційному суді,неможливо вирішитидану справуу Мостиськомурайонному судіЛьвівської області.
Представник відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвокат Пащук А.І. скерував письмове заперечення на клопотання сторони позивача про зупинення провадження у даній цивільній справі до набрання законної сили судовим рішенням Шевченківського районного суду м.Львова у справі ЄУН 466/544/23, у якому покликався на наступне: ОСОБА_2 немає жодного відношення до Товариства з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест»; стороною позивача не було представлено жодних доказів будь-яких договірних відносин із ОСОБА_2 ; надані позивачем в оригіналі документи є підробленими, а саме підпис від імені ОСОБА_4 , який міститься на наданих суду позивачем документах є підробленим; ОСОБА_4 категорично заперечує підписання будь-яких документів із Товариством з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест»; як обґрунтування клопотання про зупинення провадження по справі представник позивача посилається на те, що «значний обсяг матеріалів на об`єкт будівництва за адресою АДРЕСА_1 передано ОСОБА_3 , головним виконробом ТОВ "Емфесіс Інвест", ці матеріали були закуплені за кошти, передані ОСОБА_2 готівковими коштами, однак ОСОБА_2 звернулася до Шевченківського районного суду м.Львова з позовом про повернення цих коштів (справа N466/544/23)», однак сторона позивача не представили суду, що ОСОБА_3 передавав будь-які будівельні матеріали на ТОВ «Емфесіс Інвест»; важливим є те, що ні ТОВ "«Емфесіс Інвест», ні ОСОБА_3 не представили жодної накладної чи іншого бухгалтерського документу щодо закупівлі будівельних матеріалів, відтак посилання представника позивача на те, що ОСОБА_3 передавав значний обсяг матеріалів не відповідає дійсності та не підтверджений жодним документом; підстави для зупинення провадження у даній справі відсутні, бо в Шевченківському районному суді м.Львова розглядалась справа між іншими сторонами по справі, щодо інших підстав та предмету позову; дані спори взагалі не є взаємопов`язаними, оскільки рішення Шевченківського районного суду м.Львова жодним чином не впливає на розгляд справи в Мостиському районному суді Львівської області.
Представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест» адвокат Кость Я.Р. в судовому засіданні підтримала заявлене клопотання про зупинення провадження у справі з підстав та мотивів, що зазначені нею у поданому письмовому клопотанні.
Представник відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвокат Пащук А.І. в судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання сторони позивача про зупинення провадження у справі з підстав та мотивів, що наведені ним у письмовому запереченні на дане клопотання. Просить відмовити у задоволенні клопотання, заявленого представником позивача.
Заслухавши думку представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Сторонами даного цивільного спору у даній справі є Товариство з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест» (позивач) та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (відповідачі).
Предметом даного цивільного спору у цій справі є вимога про стягнення з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованості за виконані будівельні роботи в сумі 1342988,16 гривень згідно укладеного Договору підряду в реконструкції №2/10 від 02.10.2020р., укладеного між ОСОБА_1 (замовником) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Емфесіс Інвест» (підрядником) в особі директора ОСОБА_5 .
Згідно зазначеного договору (п.1 та п.2 Договору) його предметом є те, що замовник доручає, а підрядник забезпечує відповідно до проектної документації та умов договору виконання будівельно-монтажних робіт з реконструкції нежитлової будівлі під торгово-офісну будівлю. Об`єкт будівництва: реконструкція існуючої нежитлової будівлі з добудовою під торгово-офісну будівлю. Адреса розташування об`єкта АДРЕСА_1 .
При цьому, з пунктів 23-24 Договору, які регулюють забезпечення робіт матеріалами, устаткуванням та послугами, вбачається, що забезпечення робіт матеріалами, устаткуванням та послугами здійснюється із врахуванням умов, визначених в п.53 Загальних умов. Забезпечення робіт матеріалами та устаткуванням здійснює підрядник.
Сторонами цивільної справи ЄУН 466/544/23, яка перебувала на розгляді Шевченківського районного суду м.Львова, є ОСОБА_2 (позивач) та ОСОБА_3 (відповідач).
Предметом же цивільної справи ЄУН 466/544/23, яка перебувала на розгляді Шевченківського районного суду м.Львова, на яку покликається сторона позивача, є стягнення коштів в розмірі 165000 доларів США та 1739000 грн. за порушення ОСОБА_3 зобов`язання з виконання договору. При цьому, із судового рішення, ухваленого 08.07.2024р. Шевченківським районним судом м.Львова за результатами розгляду справи ЄУН 466/544/23 слідує наступне: 12.10.2020 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_2 кошти в сумі 45000 доларів США на придбання будівельних виробів, матеріалів та конструкційдля поставки на об`єкт будівництва; 26.12.2020 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_2 кошти в сумі 30000 доларів США на придбання будівельних матеріалів, залізобетонних виробів для поставки на об`єкт будівництва; 04.04.2021 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_2 кошти в сумі 20000 доларів США на придбання будівельних матеріалів для об`єкта будівництва та 337 000 грн. як оплату за підготовчі роботи по будівництву та на закупівлю залізобетонних лотків під оглядові ями; 12.08.2021 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_2 кошти на суму 945 000 грн. на закупівлю віконних блоків на об`єкт будівництва; 03.11.2021 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_2 кошти на суму 457 000 грн. на закупівлю віконних блоків на об`єкт будівництва; факт отримання даних коштів стверджується долученими до матеріалів справи копіями розписок за відповідні дати; передачу та, відповідно, отриманнятаких сум не заперечував сам ОСОБА_3 ; правовідносини, що виникли між сторонами не підпадають під ознаки договору поставки; між сторонами був укладений договір, який підпадає під визначення ст.6 ЦК України; тлумаченнястатті 6 ЦК Українисвідчить, що сторони мають право укладати договори, які не передбачені актами цивільного законодавства, за умови, що вони відповідають загальним засадам цивільного законодавства. Такі договори є непонайменованими, оскільки не визначені в актах законодавствах. (Постанова КЦС ВС від 21 березня 2018 року у справі №761/11589/16-ц). На такий договір розповсюджуються загальні положення цивільного законодавства України; саме такий договір був укладений між сторонами, а відтак на правовідносини, що виникли між ними, розповсюджуються положення цивільного законодавства; ОСОБА_3 в силу укладеного договору кошти на поставку товару отримав, проте не поставив товар; ОСОБА_3 не виконав умови договору, зокрема отримав кошти на придбання товару, а такий позивачу не доставив, відтак у нього виник обов`язок повернути отримані кошти.
Зі змісту цього ж судового рішення слідує, що в ході розгляду справи ЄУН 466/544/23 не знайшли свого підтвердження пояснення ОСОБА_3 про те, що за отримані ним кошти від придбав обумовлений товар та доставив його на об`єкт будівництва,однак такий товар передав не позивачу ОСОБА_2 , а підряднику ТзОВ «Емфесіс інвест», оскільки ОСОБА_3 не надано жодних доказів, в т.ч. будь-який документів, які б підтверджували такі його твердження.
Таким чином, проаналізувавши відомості про сторони та зміст заявлених позовних вимог двох зазначених справ, а також характер правовідносин, які виникли між сторонами в межах обох цивільних справ, суд приходить до переконання, що в цивільній справі №466/544/23 вирішуються питання, які не стосуються підстав вимог у даній справі.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом учинення процесуальних дій під час судового розгляду з визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і передбачити усунення яких неможливо.
Відповідно до висновків, зазначених у постанові Верховного Суду України № 6-1957цс16 від 01 лютого 2017 року, вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд повинен враховувати, що зупинення провадження у цивільній справі з мотивів наявності іншої справи, може мати місце тільки в тому разі, коли лише в тій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав вимог у даній справі чи умов, від яких залежить можливість її розгляду, і з`ясувати, чи дійсно від наслідків розгляду зазначеної цивільної справи залежить прийняття рішення у цій цивільній справі.
Правові висновки щодо необхідності зазначення обґрунтування зупинення провадження у справі та необхідності дотримання розумних строків розгляду справи зазначені у Постанові Верховного Суду у справі № 308/5006/16-ц від 27 лютого 2019 року та у Постанові Верховного Суду у справі № 1522/27468/12 від 07 листопада 2018 року
При цьому, суд звертає увагу, що підставою для зупинення провадження в справі є не лише існування справи в суді та припущення про те, що рішення в ній має значення для цивільної справи, а саме неможливість її розгляду до вирішення іншої справи.
Відповідно до роз`яснень п.33 постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов`язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, врахувати, що така підстава для зупинення провадження у справі, застосовується у тому разі, коли в цій іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у праві вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
За змістом вказаної норми зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи, що розглядається в порядку цивільного судочинства, викликається необхідністю встановлення у судовому рішенні по іншій справі фактів, які мають значення для даної справи.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду необхідно у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.
Отже, необхідність в зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо ухвалити рішення у цій справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи.
При цьому, межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що розумність тривалості провадження повинна оцінюватись з урахуванням обставин справи та таких критеріїв як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також важливості спору для заявника.
На переконання суду, сторона позивача належним чином не обґрунтувала, у чому полягає об`єктивна неможливість розгляду цієї справи. А сама по собі взаємопов`язаність позовних вимог двох справ ще не свідчить про неможливість розгляду однієї справи до прийняття рішення в іншій справі. Підставою для зупинення провадження у справі є не лише існування іншої справи на розгляді в суді та припущення про те, що рішення в ній має значення для справи, що розглядається, а саме неможливість її розгляду до вирішення іншої справи.
Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки на виконання положень п 6 ч.1 ст.251 ЦПК України стороною позивача не доведена об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи та вважає, що зупинення провадження призведе до затягування строків розгляду справи і є процесуально недоцільним, оскільки обставин, які унеможливлюють розгляд даної цивільної справи, - не встановлено.
Крім цього, клопотання про зупинення провадження у справі суперечить принципу ефективності судового процесу, направленому на недопущення затягування розгляду справи.
При цьому, суд вважає за доцільне роз`яснити, що в свою чергу, за умови, коли рішення по цивільній справі матиме значення для ухвалення судом рішення у вказаній цивільній справі, сторони не позбавлені права звернутись до суду із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
Керуючись ст.ст.251, 252, 260 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника позивача адвоката Кость Ярини Романівни про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Шевченківського районного суду м.Львова у справі ЄУН 466/544/23 відмовити.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає, заперечення на неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 29.10.2024р.
Суддя Ю.В. Кічак
Суд | Мостиський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122673799 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Мостиський районний суд Львівської області
Кічак Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні