Постанова
від 23.10.2024 по справі 916/683/22
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/683/22Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Ярош А.І.,

суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.

секретар судового засідання: Кияшко Р.О.

за участю представників учасників справи:

від прокуратури: Гузь В.Г.,

від Фонду державного майна України: Кравченко Ю.В.,

від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області: Максимчук М.Ю.,

від Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області: Ракович І.А.,

від Національної академії аграрних наук України: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі

апеляційну скаргу заступника керівника Одеської обласної прокуратури

на рішення Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 року, суддя в І інстанції Петренко Н.Д., повний текст якого складено 12.07.2024, в м. Одесі

у справі: №916/683/22

за позовом: заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Фонду державного майна України

до відповідачів:

1. Головного управління Держгеокадастру в Одеській області

2. Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Національної академії аграрних наук України

про визнання незаконним та скасування наказів, актів приймання-передачі, рішень, державної реєстрації прав власності та зобов`язання повернути земельні ділянки

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2022 року заступник керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Національної академії аграрних наук України (НААН України); Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення (ДП ДГ Новоселівське) звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області Господарського суду Одеської області, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:

-визнати незаконними та скасувати накази (визначені прокурором в прохальній частині позовної заяви та заяви про уточнення позовних вимог) Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про передачу спірних земельних ділянок державної власності у комунальну власність;

-визнати незаконними та скасувати акти приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення в частинах, що стосується передачі земельних ділянок з земель державної власності до земель комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області;

-визнати незаконними та скасувати додатки та окремі пункти додатків до актів приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної у комунальну власність;

-скасувати визначені прокурором в прохальній частині позову рішень державних реєстраторів Подільської районної державної адміністрації Одеської області;

-скасувати проведені державними реєстраторами речових прав на нерухоме майно Подільської районної державної адміністрації Одеської області державних реєстрацій права комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на земельну ділянку, які проведені на підставі рішень державних реєстраторів Подільської районної державної адміністрації Одеської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням права комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на спірні земельні ділянки;

- усунути перешкоди власнику - державі в особі Національної академії аграрних наук України, та землекористувачу - Державному підприємству Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення - у користуванні та розпорядженні 168 земельними ділянками загальною площею 1 158,4691 га шляхом зобов`язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області повернути у постійне користування Національної академії аграрних наук України та Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення 168 земельні ділянки загальною площею 1 158,4691 га з відповідними кадастровими номерами;

-усунути перешкоди власнику - державі в особі Національної академії аграрних наук України, та землекористувачу - Державному підприємству Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення - у користуванні та розпорядженні 101 земельною ділянкою загальною площею 358,239 га шляхом зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (Код ЄДРПОУ: 39765871, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) повернути у постійне користування Національної академії аграрних наук України та Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту національного центру насіннєзнавства та сортовивчення 101 земельну ділянку загальною площею 358,239 га з відповідними кадастровими номерами (визначені прокурором в прохальній частині позовної заяви).

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що накази Головного управління Держгеокадастру в Одеській області прийняті з порушенням ст. ст. 149, 150 Земельного кодексу України, ст. ст. 4, 5 Закону України Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу, оскільки землі Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів мають спеціальний правовий статус та перебувають під особливою охороною держави, а тому з огляду на вимоги ст. 178 ЦК України та ст. 84 ЗК України є обмежено оборотоздатними та не можуть бути вилучені без згоди землекористувачів та за погодженням з Верховною Радою України. Президія НААН України згоду на припинення права постійного користування ДП Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення земельними ділянками не надавала.

Отже, на думку прокурора, право постійного користування земельними ділянками ДП Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення припинено незаконно. У зв`язку із чим земельні ділянки підлягають поверненню у постійне користування позивачів.

Ухвалою суду від 21.04.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/683/22.

Ухвалою суду першої інстанції від 29.05.2023 за клопотанням прокурора залучено до участі у справі Фонд державного майна України як правонаступника Національної академії аграрних наук України, оскільки єдиний майновий комплекс ДП ДГ Новоселівське Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 № 37-р Деякі питання управління об`єктами державної власності передано із сфери управління Національної академії аграрних наук України до сфери управління Фонду державного майна України.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22 позов заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання незаконним та скасування наказів, актів приймання-передачі, рішень, державної реєстрації прав власності та зобов`язання повернути земельні ділянки залишено без розгляду.

Вказана ухвала мотивована тим, що ДП Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення є державним підприємством, що діє на основі державної форми власності, як самостійний суб`єкт господарювання, тому прокурор не має повноважень на ведення справ в частині таких вимог.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22 відмовлено у задоволенні позову заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду державного майна України; судові витрати у справі покладено на прокурора.

Суд дійшов висновку, що зміна цільового призначення особливо цінних земель державної власності, що перебувають у постійному користуванні, припинення права постійного користування ними, вилучення, припинення права державної власності та права постійного користування здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України.

Фонд державного майна України, виходячи з визначених прокурором підстав позову, не є органом, уповноваженим державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах, тобто вказана особа є неналежним позивачем.

Додатково суд зазначив, що із матеріалів справи вбачається, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 року № 37-р Деякі питання управління об`єктами державної власності єдиний майновий комплекс ДП Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення передано із сфери управління Національної академії аграрних наук України до сфери управління Фонду державного майна України. Водночас, матеріали справи не містять та сторонами не надано доказів набуття Фондом державного майна України речових прав щодо спірних земельних ділянок. Крім того, згідно наявного в матеріалах справи акту приймання-передачі єдиного майнового комплексу ДП Дослідне господарство Новоселівське із сфери управління НААНУ до сфери управління Фонду державного майна України на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 № 73-р НААНУ не надала ФДМУ пакет документів, необхідних для складання акту, зокрема, правовстановлюючі документи на нерухоме майно та земельні ділянки. Отже, матеріали справи не містять належних доказів передання спірної земельної ділянки до сфери управління Фонду державного майна України.

Окремо, суд зазначив, аргументуючи свою правову позицію, прокурор позиціонує заявлений ним позов як негаторний, а шляхи відновлення прав та інтересів держави у цьому випадку як визнання незаконними та скасування наказів Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, актів приймання-передачі; рішення Куяльницької селищної ради Подільського району Одеської області, скасування державної реєстрації прав на земельні ділянки та зобов`язання відповідачів повернути, у постійне користування Національної академії наук України (правонаступником якої є Фонд державного майна України) та Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення земельних ділянок площею 358,239 га та 1158,4691 га.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи як Національна академія аграрних наук України, так і Фонд державного майна України не були ані власниками, ані землекористувачами спірної земельної ділянки площею 8409 га. Отже, фактично даний позов покликаний на відновлення прав ДП Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, як постійного землекористувача, проте як слідує зі сталої судової практики представництво прокурором інтересів держави в особі державних компаній не допускається.

При цьому, судом враховано, що земельні ділянки площею 358,239 га не вибували з власності держави.

Враховуючи відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права осіб, за захистом яких звернувся прокурор в даній справі, зазначене стало підставою для відмови у задоволенні позову.

31.07.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга заступника керівника Одеської обласної прокуратури, в якій останній просить рішення Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги прокурор зазначає, що роблячи висновок про захист прокурором у цій справі виключно інтересів ДП «ДГ «Новоселівське» судом не враховано, що прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Національної академії аграрних наук України з посиланням на бездіяльність позивача стосовно захисту інтересів держави, яка полягала у неналежному реагуванні та невжитті відповідних заходів на незаконне вибуття із державної власності земельних ділянок загальною площею 8 409 га, які перебували в постійному користуванні зазначеного державного підприємства, яке в свою чергу відносилось до сфери управління Національної академії аграрних наук України.

На думку скаржника, оскільки Національна академія аграрних наук України наділена повноваженнями щодо управління об`єктами державної власності, що належать до сфери її управління, тобто на основі законодавства здійснює управлінські функції, то прокурор мав повноваження на представництво інтересів держави в особі Національної академії аграрних наук України, що відповідає приписам ч. 3 ст. 23 Закону У країни «Про прокуратуру». Аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2024 у справі №520/8065/19.

У зв`язку з цим, заступник керівника Одеської обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Національної академії аграрних наук у країни, яка на той момент була органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Апелянт стверджує, що на даний час ДП «ДГ «Новоселівське» належить до сфери

управління Фонду державного майна України. У зв?язку із залученням ухвалою Господарського суду Одеською області від 29.05.2023 Фонду державного майна України як правонаступника Національної академії аграрних наук України, до Фонду державного майна України перейшли усі процесуальні права Національної академії аграрних наук України, у тому числі щодо звернення до суду з позовом на захист інтересів держави щодо повернення в державну власність спірних земельних ділянок. Одними з основних завдань Фонду державного майна України є захист майнових прав державних підприємств, а також державних пакетів акцій (часток), що належать до сфери управління Фонду державного майна У країни на території України. У зв?язку з цим, Фонд державного майна України є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах та є належним позивачем у справі.

На думку прокурора, висновок суду першої інстанції про те, що як Національна академія аграрних наук України, так і Фонд державного майна України не були ані власниками, ані землекористувачами спірної земельної ділянки площею 8 409 га, а тому фактично позов прокурора направлений на відновлення прав ДП «ДГ «Новоселівське», як постійного землекористувача, а не на захист інтересів держави є необгрунтованим, оскільки відповідно до законодавства України, як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на даний час, державою саме на Національну академію аграрних наук України та на Фонд державного майна України покладено обов`язок щодо захисту майнових прав держави у спірних правовідносинах, а позов прокурора насамперед направлений на повернення спірних земельних ділянок до державної власності в особі Фонду державного майна України, як центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері управління об?єктами державної власності та здійснює захист майнових прав державних підприємств, що належать до сфери його управління.

Прокурор додатково зазначає, що посилання суду на те, що спірні земельні ділянки загальною площею 8 409 га відповідно до акту приймання-передачі єдиного майнового комплексу державного підприємства ДП «ДГ «Новоселівське» із сфери управління НААН України до сфери управління Фонду державного майна України від 28.02.2023 не передавались, як на підставу того, що Фонд державного майна України не набув жодних прав на ці земельні ділянки та не має права на захист інтересів держави щодо повернення спірних земельних ділянок до державної власності, є також необґрунтованим, оскільки земельні ділянки, право ДП «ДГ «Новоселівське» постійного користування якими було незаконно припинено у 2016-2017 роках та які незаконно передано у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області у 2019-2020 роках (зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на праві комунальної власності за Куяльницькою сільською радою у 2021 році), тобто вибули з державної власності на момент передачі єдиного майнового комплексу державного підприємства ДП «ДГ «Новоселівське» із сфери управління Національної академії аграрних наук України до сфери управління Фонду державного майна України, вочевидь не могли у 2023 році бути переданими до сфери управління Фонду державного майна України.

Наголошує, що землі Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів мають спеціальний правовий статус та перебувають під особливою охороною держави, а тому з огляду на вимоги ст. 178 Цивільного кодексу України та ст. 84 Земельного кодексу України вилучені з цивільного обороту та не можуть вилучатись із постійного користування підприємства без додержання спеціального порядку та передаватись до приватної та комунальної власності за будь-яких причин.

Таким чином, враховуючи вищевказані законодавчі обмеження земельні ділянки державної власності загальною площею 8 409 га, що перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське», яке у свою чергу, на момент виникнення спірних правовідносин входило до сфери управління національної галузевої академії наук - Національної академії аграрних наук України, є обмежено оборотоздатними об`єктами цивільних прав та не можуть вилучатись із постійного користування підприємства без додержання спеціального порядку та передаватись до приватної та комунальної власності за будь-яких причин.

Однак, в порушення вищезазначених норм законодавства України, незважаючи на відсутність рішень Верховної Ради України та Національної академії аграрних наук України щодо припинення права постійного користування спірними земельними ділянками, на підставі листа ліквідатора, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області протиправно прийнято накази про припинення права постійного користування ДП «ДГ «Новоселівське» та віднесення вказаних земельних ділянок до земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення, а у подальшому про поділ цих земельних ділянок та їх передачу в комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та приватну власність громадян.

Таким чином, внаслідок видання Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області вищезазначених наказів держава позбавлена права власності на особливо цінні земельні ділянки, які є обмежено оборотоздатними та не можуть перебувати ані в комунальній, ані в приватній власності.

До суду апеляційної інстанції від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та від Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області надійшли відзиви на апеляційну скаргу, в яких останні вважають аргументи скаржника безпідставними та необґрунтованими та просять залишити оскаржуване рішення без змін.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 19.08.2024 у відкрито апеляційне провадження за вказаною апеляційною скаргою, призначено розгляд даної справи на 01.10.2024 о 12:00 та в подальшому оголошено перерву в розгляді даної справи до 23.10.2024 о 12:30.

В засідання суду апеляційної інстанції 23.10.2024 прийняв участь прокуратур, представники Фонду державного майна України, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.

Представник Національної академії аграрних наук України в судове засідання не з`явились, про день, час і місце розгляду апеляційної скарги повідомлялися належним чином.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Зважаючи на те, що в ході апеляційного розгляду справи судом апеляційної інстанції було створено сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, надано достатньо часу та створено відповідні можливості для реалізації кожним учасником своїх процесуальних прав, передбачених ст. 42 ГПК України, оскільки неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути вказану апеляційну скаргу за відсутності Національної академії аграрних наук України, за наявними матеріалами справи яких достатньо для розгляду апеляційної скарги по суті.

Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, у 1996 році Дослідному господарству «Новоселівське» на підставі рішення Котовської районної ради народних депутатів від 09.02.1996 № 9-ХХІ видано державний акт на право постійного користування землею серії ОД 14-017.

Згідно вказаного Акту Господарству у постійне користування надано земельну ділянку площею 8409 га в межах згідно з планом землекористування для виробництва сільськогосподарської товарної продукції та елітного насіння сільськогосподарських рослин.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.01.2013 порушено провадження у справі № 916/61/13-г про визнання ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» банкрутом, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та залучено учасником провадження у справі Національну академію аграрних наук України, як орган по управлінню державним майном закріпленим за господарством.

У лютому 2015 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі ДП «ДГ «Новоселівське» на території Новоселівської сільської ради Котовського paйону Одеської області до Державного земельного кадастру внесено відомості про земельні ділянки з кадастровими номерами: 5122985600:01:001:0118, 5122985600:01:004:0003, 5122985600:01:001:0116, 5122985600:01:005:0017, 5122985600:01:001:0115, 5122985600:01:003:0045, 5122985600:01:003:0041, 5122985600:01:001:0120, 5122985600:01:003:0040, 5122985600:01:001:0124, 5122985600:01:001:0117, 5122985600:01:001:0128, 5122985600:01:001:0122, 5122985600:01:005:0015, 5122985600:01:004:0005, 5122985600:01:001:0121, 5122985600:01:005:0014, 5122985600:01:002:0063, 5122985600:011003:0046, 5122985600:01:001:0123, 5122985600:01:001:0119, 5122985600:01:003:0047, 5122985600:01:002:0059, 5122985600:01:002:0065, 5122985600:01:002:0069, 5122985600:01:005:0012, 5122985600:01:003:0042, 5122985600:01:003:0039, 5122985600:01:002:0058, 5122985600:01:003:0043, 5122985600:01:103:0048, 5122985600:01:001:0131, 5122985600:01:002:0064, 5122985600:01:002:0060, 5122985600:01:001:0130, 5122985600:01:005:0013, 5122985600:01:003:0049, 5122985600:01:005:0016, 5122985600:01:004:0006, 5122985600:01:003:0044, 5122985600:01:001:0125, 5122985600:01:001:0129, 5122985600:01:002:0061, 5122985600:01:004:0004, 5122985600:01:001:0126, які перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС».

Постановою Господарського суду Одеської області від 18.03.2015 припинено процедуру санації ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» у справі №916/61/13-г; припинено повноваження керуючого санацією арбітражного керуючого Шаргало Романа Вікторовича; визнано банкрутом ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого Шаргало Романа Вікторовича. /т. 10 а.с.119-130/.

Листом від 28.05.2015 № 10.1./83 /т. 13 а.с. 10-11/ Національна академія аграрних наук України у відповідь на лист ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» від 23.04.2015 № 02-14/108 щодо розпорядження майном, повідомило останнє, що з огляду на прийняття Господарським судом Одеської області постанови від 18.03.2015 про визнання ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» банкрутом та положення ч. 2 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», межі повноважень Національної академії аграрних наук, як органу по управлінню державним майном, закріпленим за підприємством визначаються вищевказаним законом.

24.12.2015 на підставі наказу ліквідатора ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» арбітражного керуючого Шаргала Р.В. від 16.12.2015 № 02-14/194Н комісією у складі: голова ліквідатор ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» Шаргало Р.В.; члени комісії представники Селекційно-генетичного інституту національний центр насіннєзнавства та сортовивчення Прокопенко С.Ю., Серіков В.О., складено акт інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, що знаходяться в постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» /т.13 а.с. 12-20/.

В результаті інвентаризації встановлено наступне:

«площа сільськогосподарських земель ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» на території Новоселіської сільської ради становить 8038, 1434 га (оскільки решту площі займають землі в межах населених пунктів ВАТ «Одесаобленерго», Служби автомобільних доріг, ВАТ «Укртранснафта» загальною площею 158 га та господарські двори загальною площею 212 га (землевпорядні роботи по виготовленню свідоцтв на право власності яких будуть розроблятись після виготовлення свідоцтв на право власності на будівлі)), в тому числі, 45 земельних ділянок з приміткою «не містить дослідних полів».

На земельних ділянках розташовані лінії електропередач, тому діють обмеження на використання: в охоронній зоні ЛЕП напругою 10кВ та 110кВ, яку обслуговує ВАТ «Одесаобленерго» та встановлені по 10м та 20 м по обидві сторони від крайніх проводів лінії. Використання земель в охоронних зонах ліній електропередач регламентуються «Про затвердження Правил охорони електричних мереж», затверджені постановою КМУ № 209 від 04.03.1997.

Через земельні ділянки проходить трубопровід, тому встановлені обмеження на використання: в охоронній зоні по 200 м від осі.

Право постійного користування зареєстроване згідно із вимогами чинного в Україні законодавства. Вказані земельні ділянки знаходяться у задовільному стані. Виробничий цикл на вказаних земельних ділянках завершений. Дослідні поля, що плануються використовуватися Селекційно-генетичним інститутом національного центру насіннєзнавства та сортовивчення знаходяться лише на земельній ділянці кадастровий номер: 5122985600:01:001:0126, загальною площею: 1597,5179 га. Площа дослідних полів, що знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер: 5122985600:01:001:0126 становить 1210 га. Інші земельні ділянки, що вказані в даному акті не містять дослідних полів».

У 2016 році ліквідатором ДП «ДГ «Новоселівське» СГІ-НЦНС» Шаргало Р.В. на ім`я начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області подано заяви про відмову від права постійного користування земельною ділянкою, а саме: від 03.02.2016 № 02-14/08 /т. 12 а.с. 78-81/, від 18.02.2016 № 02-14/19 /т. 9 а.с. 51-54/, № 02-14/20 /т. 12 а.с. 72-73, 76-77/, № 02-14/22 /т. 11 а.с. 113-116/, № 02-14/27 /т. 9 а.с. 42-45/, № 02-14/32 /т. 12 а.с. 82-85/, № 02-14/36 /т. 12 а.с. 173-175/, № 02-14/37, № 02-14/39 /т. 12 а.с. 89-92/, № 02-14/40 /т. 12 а.с. 93-96/, № 02-14/42, № 02-14/43, № 02-14/44, № 02-14/45, № 02-14/47, № 02-14/51 /т. 13 а.с. 63-66/, № 02-14/52, № 02-14/53, № 02-14/54 /т. 11 а.с. 195-198/, № 02-14/55, від 26.12.2016 № 02-14/199 /т. 10 а.с. 113-118/, з підстав того, що внаслідок введення процедури ліквідації виробничий цикл підприємства завершився і земельні ділянки не можуть використовуватись за призначенням, що може призвести до простою і приведення землі в непридатний стан, а також до штучного збільшення кредиторських вимог боржника через відсутність коштів для внесення плати за землю.

На підставі вказаних вище заяв Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області прийнято накази № 15-1524/13-16-СГ від 05.04.2016, № 15-1525/13-16-СГ від 05.04.2016, № 15-3555/13-16-СГ від 01.06.2016, № 15-3556/13-16-СГ від 01.06.2016, № 15-3558/13-16-СГ від 01.06.2016, № 15-4244/13-16-СГ від 16.06.2016, № 15-4249/13-16-СГ від 16.06.2016, № 15-4250/13-16-СГ від 16.06.2016, № 15-4828/13-16-СГ від 01.07.2016, № 15-4829/13-16-СГ від 01.07.2016, № 15-6690/13-16-СГ від 08.08.2016, № 15-7689/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7690/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7691/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7692/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7694/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7696/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7697/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7698/13-16-СГ від 13.09.2016, № 15-7734/13-16-СГ від 15.09.2016, № 15-751/13-17-СГ від 26.01.2017 про припинення права постійного користування ДП «ДГ «Новоселівське» вищевказаними земельними ділянками.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-9079/13-16-СГ від 31.10.2016 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 53,7218 га (кадастровий номер 5122985600:01:002:0063), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:002:0094 площею 0,1422 га, 5122985600:01:002:0095 площею 0,2401 га, 5122985600:01:002:0096 площею 0,1853 га, 5122985600:01:002:0097 площею 0,1557 га, 5122985600:01:002:0098 площею 1,6814 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-1144/13-17-СГ від 13.02.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 121,5299 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0117), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:001:0397 площею 0,9951 га, 5122985600:01:001:0398 площею 4,2616 га, 5122985600:01:001:0399 площею 0,7518 га, 5122985600:01:001:0400 площею 0,5003 га, 5122985600:01:001:0401 площею 0,3586 га, 5122985600:01:001:0402 площею 1,5312 га, 5122985600:01:001:0403 площею 0,2981 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2730/13-17-СГ від 24.03.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 63,0451 га (кадастровий номер 5122985600:01:005:0012), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:005:0374 площею 8,0020 га, 5122985600:01:005:0375 площею 0,2101 га, 5122985600:01:005:0376 площею 0,6431 га, 5122985600:01:005:0377 площею 0,1837 га, 5122985600:01:005:0378 площею 0,1984 га, 5122985600:01:005:0379 площею 0,1970 га, 5122985600:01:005:0380 площею 0,3225 га, 5122985600:01:005:0381 площею 0,0073 га, 5122985600:01:005:0382 площею 0,1336 га, 5122985600:01:005:0383 площею 3,1478 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2949/13-17-СГ від 31.03.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 4,8483 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0129), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:001:0450 3,0983 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2950/13-17-СГ від 31.03.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 87,4784 га (кадастровий номер 5122985600:01:004:0004), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:004:0339 площею 0,2040 га, 5122985600:01:004:0340 площею 21,1422 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-3171/13-17-СГ від 07.04.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 469,6090 га (кадастровий номер 5122985600:01:004:0005), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:004:0279 площею 0,4161 га, 5122985600:01:004:0280 площею 0,4595 га, 5122985600:01:004:0281 площею 0,4961 га, 5122985600:01:004:0283 площею 0,5118 га, 5122985600:01:004:0284 площею 0,3325 га, 5122985600:01:004:0285 площею 0,3186 га, 5122985600:01:004:0286 площею 0,344 га, 5122985600:01:004:0287 площею 0,3653 га, 5122985600:01:004:0304 площею 4,4375 га, 5122985600:01:004:0305 площею 2,2603 га, 5122985600:01:004:0306 площею 0,8549 га, 5122985600:01:004:0307 площею 1,4209 га, 5122985600:01:004:0309 площею 4,7195 га, 5122985600:01:004:0310 площею 3,8276 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-3414/13-17-СГ від 14.04.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 128,1459 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0128), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами, 5122985600:01:001:0452 площею 0,3422 га, 5122985600:01:001:0453 площею 0,5951 га, 5122985600:01:001:0454 площею 1,7086 га, 5122985600:01:001:0455 площею 0,3590 га, 5122985600:01:001:0456 площею 0,6703 га, 5122985600:01:001:0457 площею 0,3123 га, 5122985600:01:001:0458 площею 0,4200 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-3427/13-17-СГ від 14.04.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 105,0672 га (кадастровий номер 5122985600:01:005:0013), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:005:0417 площею 46,3966 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-3431/13-17-СГ від 14.04.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 489,0000 га (кадастровий номер 5122985600:01:003:0041), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:003:0629 площею 16,2715 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-5327/13-17-СГ від 06.06.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 99,6591 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0130), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:001:0527, площею 90,0966 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-6379/13-17-СГ від 23.06.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 51,7222 га (кадастровий номер 5122985600:01:002:0058), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:002:0267 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0285 площею 0,2026 га, 5122985600:01:002:0286 площею 0,5378 га, 5122985600:01:002:0287 площею 0,0487 га, 5122985600:01:002:0288 площею 2,0921 га, 5122985600:01:002:0289 площею 0,5764 га, 5122985600:01:002:0290 площею 2,2646 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-6384/13-17-СГ від 23.06.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 863,3911 га (кадастровий номер 5122985600:01:003:0040), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:003:0694 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0695 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0696 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0697 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0698 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0699 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0700 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0701 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0702 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0703 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0704 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0705 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0706 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0707 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0708 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0709 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0710 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0711 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0712 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0713 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0726 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0733 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0744 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0745 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0746 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0747 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0749 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0750 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0751 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0752 площею 2,0000 га, 5122985600:01:003:0753 площею 1,9857 га, 5122985600:01:003:0875 площею 0,1416 га, 5122985600:01:003:0877 площею 8,4348 га, 5122985600:01:003:0881 площею 4,0499 га, 5122985600:01:003:0883 площею 2,3013 га, 5122985600:01:003:0885 площею 7,4525 га, 5122985600:01:003:0888 площею 131,9148 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-6394/13-17-СГ від 23.06.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 65,5506 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0125), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:001:0556 площею 6,4495 га, 5122985600:01:005:0033 площею 0,4216 га, 5122985600:01:005:0046 площею 0,3760 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-6398/13-17-СГ від 23.06.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 213,9452 га (кадастровий номер 5122985600:01:005:0016), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:005:0470 площею 2,0000 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-6400/13-17-СГ від 23.06.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 114,9184 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0121), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерам 5122985600:01:001:0059 площею 1,8631 га, 5122985600:01:001:0061 площею 1,8631 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-7418/13-17-СГ від 21.07.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 115,7440 га (кадастровий номер 5122985600:01:002:0061), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:002:0308 площею 0,9414 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-7665/13-17-СГ від 01.08.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 305,2470 га (кадастровий номер 5122985600:01:003:0043), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:003:0966 площею 153,0340 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-9552/13-17-СГ від 06.09.2017 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 315,3197 га (кадастровий номер 5122985600:01:002:0059), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:002:0099 площею 0,0309 га, 5122985600:01:002:0100 площею 0,0846 га, 5122985600:01:002:0101 площею 0,6703 га, 5122985600:01:002:0102 площею 0,7596 га, 5122985600:01:002:0103 площею 0,7657 га, 5122985600:01:002:0104 площею 2,2495 га, 5122985600:01:002:0105 площею 3,2798 га, 5122985600:01:002:0106 площею 0,5271 га, 5122985600:01:002:0107 площею 0,0375 га, 5122985600:01:002:0108 площею 5,3966 га, 5122985600:01:002:0109 площею 9,4435 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-565/13-18-СГ від 01.02.2018 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 151,9277 га (кадастровий номер 5122985600:01:002:0060), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:002:0311 площею 1,5067 га, 5122985600:01:002:0312 площею 1,5064 га, 5122985600:01:002:0318 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0319 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0323 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0324 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0325 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0331 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0332 площею 2,0000 га, 5122985600:01:002:0336 площею 72,0508 га, 5122985600:01:002:0337 площею 2,4473 га, 5122985600:01:002:0338 площею 26,246 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-577/13-18-СГ від 01.02.2018 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1 597,5179 га (кадастровий номер 5122985600:01:001:0126), розташованої на території Новоселівської сільської ради Подільського району Одеської області (за межами населеного пункту), на підставі якої сформовано, у тому числі, земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:001:0577 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0687 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0720 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0721 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0722 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0723 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0724 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0725 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0726 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0727 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0728 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0729 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0730 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0731 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0732 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0733 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0734 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0735 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0736 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0737 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0738 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0739 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0741 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0742 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0743 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0754 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0758 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0760 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0767 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0851 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0936 площею 2,0000 га, 5122985600:01:001:0959 площею 0,4992 га, 5122985600:01:001:0960 площею 0,3667 га, 5122985600:01:001:0961 площею 0,9500 га, 5122985600:01:001:0962 площею 0,3046 га, 5122985600:01:001:0963 площею 0,3736 га, 5122985600:01:001:0964 площею 1,7451 га, 5122985600:01:001:0965 площею 2,3532 га, 5122985600:01:001:0966 площею 0,2741 га, 5122985600:01:001:0967 площею 0,7011 га, 5122985600:01:001:0968 площею 0,4673 га, 5122985600:01:001:0969 площею 0,6777 га, 5122985600:01:001:0970 площею 0,6777 га, 5122985600:01:001:0971 площею 0,4421 га, 5122985600:01:001:0972 площею 0,4548 га, 5122985600:01:001:0973 площею 0,5776 га, 5122985600:01:001:0974 площею 0,7325 га, 5122985600:01:001:0975 площею 1,0830 га, 5122985600:01:001:0976 площею 0,5414 га, 5122985600:01:001:0977 площею 2,2119 га, 5122985600:01:001:0978 площею 20,3839 га, 5122985600:01:001:0979 площею 20,1835 га, 5122985600:01:001:0980 площею 13,0135 га, 5122985600:01:001:0981 площею 10,9973 га, 5122985600:01:001:0982 площею 10,9249 га, 5122985600:01:001:0983 площею 9,6081 га, 5122985600:01:001:0984 площею 7,2158 га, 5122985600:01:001:0985 площею 6,9295 га, 5122985600:01:001:0986 площею 6,9295 га, 5122985600:01:001:0987 площею 4,5074 га, 5122985600:01:001:0988 площею 4,3665 га, 5122985600:01:001:0989 площею 3,4061 га, 5122985600:01:001:0990 площею 11,1939 га, 5122985600:01:001:0991 площею 56,0090 га, 5122985600:01:001:0992 площею 16,5303 га, 5122985600:01:001:0993 площею 15,2582 га, 5122985600:01:001:0994 площею 14,6089 га, 5122985600:01:001:0995 площею 6,6018 га, 5122985600:01:001:0996 площею 5,7598 га, 5122985600:01:001:0997 площею 3,7512 га, 5122985600:01:001:0998 площею 1,0576 га, 5122985600:01:001:0999 площею 1,8034 га, 5122985600:01:001:1000 площею 1,2743 га, 5122985600:01:001:1001 площею 81,1452 га, 5122985600:01:001:1002 площею 79,8615 га, 5122985600:01:001:1003 площею 0,2191 га, 5122985600:01:001:1004 площею 29,2999 га, 5122985600:01:001:1005 площею 21,6806 га, 5122985600:01:001:1006 площею 17,3592 га, 5122985600:01:001:1007 площею 14,6464 га, 5122985600:01:001:1008 площею 10,7660 га, 5122985600:01:001:1009 площею 8,0590 га, 5122985600:01:001:1010 площею 7,7148 га, 5122985600:01:001:1011 площею 7,4092 га, 5122985600:01:001:1012 площею 7,3530 га, 5122985600:01:001:1013 площею 7,3166 га, 5122985600:01:001:1014 площею 6,9019 га, 5122985600:01:001:1015 площею 6,0485 га, 5122985600:01:001:1016 площею 0,0230 га, 5122985600:01:001:1017 площею 5,7346 га, 5122985600:01:001:1018 площею 5,4405 га, 5122985600:01:001:1019 площею 4,6689 га, 5122985600:01:001:1020 площею 4,0430 га, 5122985600:01:001:1021 площею 3,8101 га, 5122985600:01:001:1022 площею 3,6548 га, 5122985600:01:001:1023 площею 3,2952 га, 5122985600:01:001:1024 площею 3,0702 га, 5122985600:01:001:1025 площею 0,8167 га, 5122985600:01:001:1026 площею 1,7439 га, 5122985600:01:001:1027 площею 1,6297 га, 5122985600:01:001:1028 площею 1,4425 га, 5122985600:01:001:1029 площею 1,0129 га, 5122985600:01:001:1030 площею 0,6569 га, 5122985600:01:001:1031 площею 0,3618 га, 5122985600:01:001:1032 площею 0,3096 га, 5122985600:01:001:1033 площею 0,0059 га, 5122985600:01:001:1034 площею 2,3243 га, 5122985600:01:001:1035 площею 1,3299 га, 5122985600:01:001:1036 площею 0,4289 га, 5122985600:01:001:1037 площею 0,3752 га, 5122985600:01:001:1038 площею 30,9259 га, 5122985600:01:001:1039 площею 28,3585 га, 5122985600:01:001:1040 площею 19,0076 га, 5122985600:01:001:1041 площею 19,0318 га, 5122985600:01:001:1042 площею 13,1221 га, 5122985600:01:001:1043 площею 8,7517 га, 5122985600:01:001:1044 площею 7,7304 га, 5122985600:01:001:1045 площею 6,9254 га, 5122985600:01:001:1046 площею 4,9939 га, 5122985600:01:001:1047 площею 4,8658 га, 5122985600:01:001:1048 площею 13,8151 га, 5122985600:01:001:1049 площею 8,8609 га, 5122985600:01:001:1050 площею 4,8649 га, 5122985600:01:001:1051 площею 2,1736 га, 5122985600:01:001:1052 площею 2,0933 га, 5122985600:01:001:1053 площею 1,9631 га, 5122985600:01:001:1054 площею 1,6458 га, 5122985600:01:001:1055 площею 1,5948 га, 5122985600:01:001:1056 площею 1,5141 га, 5122985600:01:001:1057 площею 1,1097 га, 5122985600:01:001:1058 площею 0,3438 га, 5122985600:01:001:1059 площею 0,4803 га, 5122985600:01:001:1060 площею 0,2000 га, 5122985600:01:001:1061 площею 0,9804 га, 5122985600:01:001:1062 площею 1,0539 га, 5122985600:01:001:1063 площею 0,7606 га, 5122985600:01:001:1064 площею 1,0097 га, 5122985600:01:001:1068 площею 0,4596 га.

В подальшому Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області на підставі наказів від 10.04.2019 за № 15-1884/13-19-СГ, 24.04.2019 за № 15-2149/13-19-СГ, 30.09.2019 за № 15-5620/13-19-СГ, 08.12.2020 за № 38-ОТГ, акту приймання-передачі від 10.04.2019 та пунктів 75, 76, 84, 103, 110 додатку до нього, акту приймання-передачі від 24.04.2019 та пунктів 12, 20, 48, 49, 50 додатку до нього, акту приймання-передачі від 30.09.2019 та пунктів 21, 22, 58, 59, 60, 108, 109, 119, 120 додатку до нього, акту приймання-передачі від 08.12.2020 та пунктів 25, 27, 28, 29 додатку до нього, у порушення вимог п. «е» ч. 2 ст. 84, ч. 2 ст. 117, ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України передано із державної власності у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області 31 земельну ділянку загальною площею 682,6454 га: 5122985600:01:001:0527, 5122985600:01:001:0741, 5122985600:01:001:0742, 5122985600:01:001:0743, 5122985600:01:001:0754, 5122985600:01:001:0758, 5122985600:01:001:0760, 5122985600:01:001:0767, 5122985600:01:001:0851, 5122985600:01:001:0936, 5122985600:01:001:0937, 5122985600:01:001:0978, 5122985600:01:001:0984, 5122985600:01:001:0999, 5122985600:01:001:1050, 5122985600:01:001:1061, 5122985600:01:002:0337, 5122985600:01:003:0888, 5122985600:01:003:0966, 5122985600:01:004:0307, 5122985600:01:004:0309, 5122985600:01:004:0340, 5122985600:01:004:0359, 5122985600:01:001:0527, 5122985600:01:001:0741, 5122985600:01:001:0742, 5122985600:01:001:0743, 5122985600:01:001:0754, 5122985600:01:001:0758, 5122985600:01:001:0760, 5122985600:01:001:0767, 5122985600:01:001:0851, 5122985600:01:001:0936, 5122985600:01:001:0937, 5122985600:01:001:0978, 5122985600:01:001:0984, 5122985600:01:001:0999, 5122985600:01:001:1050, 5122985600:01:001:1061, 5122985600:01:002:0337, 5122985600:01:003:0888, 5122985600:01:003:0966, 5122985600:01:004:0307, 5122985600:01:004:0309, 5122985600:01:004:0340, 5122985600:01:004:0359.

Рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 20.02.2020 № 4377-VII «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки з кадастровим номером 5122985600:01:004:0359 на утворені в результаті поділу земельні ділянки з кадастровими номерами 5122985600:01:004:0360 площею 4,3010 га, 5122985600:01:004:0361 площею 0,7022 га, 5122985600:01:004:0362 площею 23,0045 га та 5122985600:01:004:0363 площею 28,3468 га.

На підставі вищевказаних документів, а також п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України проведено державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на земельні ділянки загальною площею 1 158,4691 га.

Звертаючись до суду з даним позовом, прокурор зазначав, що наведені вище накази Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, прийняті з порушенням ст. ст. 149, 150 Земельного кодексу України (далі ЗК України), ст. ст. 4, 5 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу», оскільки землі Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів мають спеціальний правовий статус та перебувають під особливою охороною держави, а тому з огляду на вимоги ст. 178 ЦК України та ст. 84 ЗК України є обмежено оборотоздатними та не можуть бути вилучені без згоди землекористувачів та за погодженням з Верховною Радою України, а також те, що Президія НААН України згоду на припинення права постійного користування ДП «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» земельними ділянками не надавала.

Отже, предметом апеляційного перегляду є вимоги прокурора про визнання незаконним та скасування наказів, актів приймання-передачі, рішень, державної реєстрації прав комунальної власності, усунення перешкод у користуванні та розпорядження земельними ділянками загальною площею 8 409 га.

Судова колегія погоджується із висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, зважаючи на наступне.

За висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, у постанові від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20 та постанові від 18.01.2023 у справі № 488/2807/17, оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia ("суд знає закони") під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Частиною 2 статті 19 Конституції України на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи покладено обов`язок діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто органи державної влади і їх посадові особи повинні дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі ст. 53 ГПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб. У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 170 Цивільного кодексу України держава у цивільних відносинах діє через органи державної влади, а не через державні підприємства.

Частина 1 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 23 зазначеного Закону прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 23 зазначеного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

З наведених норм випливає, що прокурор наділений повноваженнями здійснювати представництво в суді лише двох суб`єктів права - громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) та держави, і не наділений повноваженнями здійснювати представництво в суді інших суб`єктів права.

За висновками Європейського суду з прав людини підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави (див. рішення від 15 січня 2009 року у справі "Менчинська проти Росії" (Menchinskaya v. Russia, заява №42454/02, §35))

На відміну від прокурора та органів владних повноважень, через які діє держава, юридичні особи, які не є такими органами, діють як самостійні суб`єкти права - учасники правовідносин. Конституцією України та Законом про прокуратуру не передбачена можливість прокурора здійснювати процесуальні та інші дії, спрямовані на захист інтересів юридичних осіб. Зокрема, до повноважень прокурора не належить здійснення представництва в суді державних підприємств (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22 жовтня 2019 року у справі № 923/876/16). Інтереси державного підприємства, як суб`єкта господарювання, можуть не збігатися з інтересами держави, яка має статус засновника (вищого органу) такого підприємства. (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі № 910/2861/18).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.07.2021 по справі № 911/2169/20 (провадження №12-20гс21) сформований правовий висновок, що заборона на здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, передбачена абзацом третім частини третьої статті 23 Закону, має застосовуватись з урахуванням положень абзацу першого частини третьої цієї статті, який передбачає, що суб`єкт, в особі якого прокурор може звертатись із позовом в інтересах держави, має бути суб`єктом владних повноважень, незалежно від наявності статусу юридичної особи.

Враховуючи зазначене та норми Закону України «Про прокуратуру», прокурор наділений повноваженнями здійснювати представництво в суді лише двох суб`єктів права - громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) та держави, і не наділений повноваженнями здійснювати представництво в суді інших суб`єктів права.

У зв`язку з цим позовні вимоги прокурора, спрямовані на захист прав або інтересів не держави, а державного підприємства, не підлягають розгляду по суті, оскільки позовну заяву за такими вимогами фактично подано не від імені та в інтересах держави, а від імені та в інтересах державного підприємства, а прокурор не має повноважень на ведення справ в частині таких вимог.

З матеріалів справи вбачається, що прокурор звернувся із відповідним позовом до суду в інтересах держави в особі: Національної академії аграрних наук України (НААН України) та Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення (ДП ДГ Новоселівське) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання незаконними та скасування наказів, актів приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, додатків до актів приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної у комунальну власність, рішень державних реєстраторів Подільської районної державної адміністрації Одеської області, а також про усунення перешкод власнику - державі в особі Національної академії аграрних наук України, та землекористувачу - Державному підприємству Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення - у користуванні та розпорядженні спірними земельними ділянками шляхом зобов`язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області повернути у постійне користування Національної академії аграрних наук України та Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення спірні земельні ділянки.

Так, згідно із ч. 1 ст. 24 Земельного кодексу України державним і комунальним сільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям надаються земельні ділянки із земель державної і комунальної власності у постійне користування для науково-дослідних, навчальних цілей та ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Частиною 1 ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06 вересня 2012 року №5245-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.

З матеріалів справи вбачається, що у 1996 році Дослідному господарству «Новоселівське» на підставі рішення Котовської районної ради народних депутатів від 09.02.1996 № 9-ХХІ видано державний акт на право постійного користування землею серії ОД 14-017.

Згідно вказаного Акту Господарству у постійне користування надано земельну ділянку площею 8409 га в межах згідно з планом землекористування для виробництва сільськогосподарської товарної продукції та елітного насіння сільськогосподарських рослин.

Згідно ст. 1 статуту Державного підприємства «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту національного центру насіннєзнавства та сортовивчення», затвердженого 27.04.2007, Господарство створене наказом Української академії аграрних наук від 14.04.1992 року № 100 «Про впорядкування та перейменування мережі наукових установ Української академії аграрних наук».

Господарство створене в результаті реорганізації державного підприємства дослідного господарства «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення (наказ Української академії аграрних наук від 20 листопада 2006 року № 121) і є правонаступником в частині майна, землі майнових прав і зобов`язань реорганізованого державного підприємства дослідного господарства «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.

Відповідно до Статуту ДП «ДГ «Новоселівське» господарство створено з метою організаційно-господарського забезпечення науково-дослідним установам Національної академії наук України умов для проведення досліджень, випробувань і доопрацювання наукових розробок, їх апробації, проведення виробничої перевірки і впровадження їх у виробництво та іншої господарської діяльності.

Згідно з п. 2.2 статуту ДП «ДГ «Новоселівське» господарство є державним сільськогосподарським статутним суб?єктом підприємницької діяльності, що здійснює дослідну, господарську і комерційні діяльність з метою досягнення позитивних економічних результатів та одержання прибутку.12:26

Отже, спірні земельні ділянки перебували на праві постійного користування ДП «ДГ «Новоселівське» відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії ОД №14-017 від 14.05.1996.

Так, постановою Господарського суду Одеської області від 18.03.2015

№916/61/13-г ДП «ДГ «Новоселівське» визнано банкрутом та щодо нього відкрито ліквідаційну процедуру.

Разом з цим, ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.12.2019 за заявою Національної академії аграрних наук України закрито провадження у справі №916/61/13-г про банкрутство ДП «ДГ «Новоселівське» на підставі п. 7 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства.

Таким чином, на даний час ДП «ДГ «Новоселівське» не перебуває в стані припинення та фактично здійснює свою діяльність.

В постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про відсутність підстав для представництва Прокурором інтересів держави в особі державного підприємства та зазначила про обґрунтованість висновків судів попередніх інстанції про необхідність залишення позову, поданого прокурором в інтересах держави в особі державного підприємства, без розгляду відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 226 Господарського процесуального кодексу України.

Судова колегія зазначає, що Державне підприємство «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення є державним підприємством, що діє на основі державної форми власності, як самостійний суб`єкт господарювання.

Отже, суд апеляційної інстанції зауважує, що представництво прокурором інтересів держави в особі державних компаній не допускається.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22 позов заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державного підприємства Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання незаконним та скасування наказів, актів приймання-передачі, рішень, державної реєстрації прав власності та зобов`язання повернути земельні ділянки залишено без розгляду.

Вказана ухвала, яка набрала законної сили та не оскаржувалась учасниками справи, мотивована тим, що ДП Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення є державним підприємством, що діє на основі державної форми власності, як самостійний суб`єкт господарювання, тому прокурор не має повноважень на ведення справ в частині таких вимог.

Так, при подані позову прокурором в якості органу, уповноваженого здійснювати захист інтересів держави у спірних правовідносинах також було визначено Національну академію наук України, яку в подальшому за клопотанням прокурора залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Щодо представлення прокурором інтересів держави в особі НААН у спірних правовідносинах, судова колегія зазначає таке.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та статуту державного підприємства ДП «ДГ «Новоселівське» останнє входить до сфери управління Національної академії аграрних наук України, яка і є єдиним засновником зазначеного державного підприємства.

Згідно з преамбулою Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» останній визначає особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук - Національної академії аграрних наук України, Національної академії медичних наук України, Національної академії педагогічних наук України, Національної академії правових наук України, Національної академії мистецтв України - та особливості управління державним майном, яке закріплено за установами, організаціями та підприємствами, що перебувають у віданні Національної академії наук України та національних галузевих академій наук.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 5 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» об`єкти майнового комплексу Національної академії наук України та національних галузевих академій наук використовуються відповідно до законодавства України, а також статуту Національної академії наук України та статутів національних галузевих академій наук, а також статутів організацій, що віднесені до їх відання.

Національна академія наук України, національні галузеві академії наук та організації, що віднесені до їх відання, мають право використовувати належне їм майно для участі у цивільних відносинах, у тому числі для ведення фінансово-господарської діяльності, відповідно до цілей їх утворення та в межах їх цивільної правоздатності.

Відповідно до пунктів 89-90 статуту Національної академії аграрних наук України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 за № 315 майновий комплекс Національної академії аграрних наук України складається з усіх матеріальних та нематеріальних активів, які перебувають на балансі Національної академії аграрних наук України і наукових та інших установ, підприємств та організацій, що перебувають у її віданні, закріплені державою за Національною академією аграрних наук України в безстрокове користування або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів, одержаних в результаті фінансово-господарської діяльності, чи набуті іншим шляхом, не забороненим законом.

Об`єкти майнового комплексу Національної академії аграрних наук

України належать їй на праві господарського відання і передаються науковим та іншим установам, підприємствам та організаціям, що перебувають у її віданні, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених законодавством та цим статутом.

Пунктом 95 статуту Національної академії аграрних наук України визначено, що вилучення земельних ділянок Національної академії аграрних наук України може здійснюватись лише за згодою президії відповідно до Земельного кодексу України.

Земельні ділянки, віднесені до особливо цінних земель, які перебувають у постійному користуванні наукових та інших установ, підприємств та організацій, що перебувають у віданні Національної академії аграрних наук України, вилученню не підлягають, крім випадків, передбачених земельним законодавством.

Відповідно до п. 98 вказаного статуту суб`єктом прав з розпорядження майновим комплексом наукових та інших установ, підприємств та організацій, що перебувають у відданні Національної академії аграрних наук у країни, є президія.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно із ч. 1 ст. З Закону України «Про управління об`єктами державної власності» об`єктами управління державної власності є, зокрема, державне майно, передане в безстрокове безоплатне користування НАН України, галузевим академіям наук.

Відповідно до статті 4 цього Закону суб`єктами управління об`єктами державної власності є, зокрема, НАН України, галузеві академії наук.

У статті 8 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» визначено, що об`єкти державної власності за рішенням Кабінету Міністрів України передаються НАН України, галузевим академіям наук у безстрокове безоплатне користування.

Національна академія наук України, галузеві академії наук, яким державне майно передано в безстрокове безоплатне користування, виконують щодо цього майна функції, передбачені п.п. 1, 3-11, 14-15, 18-38 ст. 6 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» об`єкти майнового комплексу НАН України та об`єкти майнового комплексу національних галузевих академій наук належать відповідно НАН України та національним галузевим академіям наук на праві господарського відання і передаються ними організаціям, що віднесені до відання НАН України та до відання національних галузевих академій наук, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Так, земельні ділянки передаються державним і комунальним науковим установам у постійне користування у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, і не можуть бути вилучені (припинено право постійного користування земельною ділянкою) за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування без згоди власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органу чи Президії Національної академії наук

України або національних галузевих академій наук (ст. 5 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»).

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» національні галузеві академії наук, здійснюючи повноваження з управління об`єктами майнового комплексу національних галузевих академій наук, забезпечують реалізацію прав держави як власника цих об?єктів, ефективно їх використовують та розпоряджаються цими об`єктами майнового комплексу у межах, визначених законодавством.

Вилучення земельних ділянок Національної академії наук України та національних галузевих академій наук може здійснюватися лише за згодою Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук відповідно до Земельного кодексу України (ст. 5 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу»).

Таким чином, розпорядником майнових прав на об`єкти майнового комплексу НААН України та об`єкти майнового комплексу національних галузевих академій наук, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Новоселівське» була Національна академія аграрних наук України, яка наділена повноваженнями щодо управління об`єктами державної власності, що належать до сфери її управління, тобто на основі законодавства здійснює управлінські функції.

Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/8065/19 в постанові від 10.04.2024 року зазначила, що наявність в органу повноважень щодо управління об`єктами державної власності, що належать до сфери його управління, тобто здійснення управлінських функцій на основі законодавства є достатньою підставою для здійснення прокурором представницьких повноважень цього органу, що відповідає приписам частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру».

При цьому, судова колегія зауважує, що повноваження НААН як органу управління стосуються саме щодо управління об`єктами державної власності, що належать до сфери його управління. В свою чергу НААН не є розпорядником майнових прав на земельні ділянки, що перебували на праві постійного користування ДП «ДГ «Новоселівське» відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії ОД №14-017 від 14.05.1996», оскільки не була та не є їх власником.

Отже, суд констатує, що НААН не був та не є ні землекористувачем спірних земельних ділянок, не їх власником.

Разом з цим, з матеріалів справи вбачається, що 17.05.2023 року Одеська обласна прокуратура подала клопотання в порядку ст. 52, 169, 170 ГПК України про залучення Фонду державного майна України до участі у справі №916/683/22 як правонаступника Національної академії аграрних наук України.

Вказане клопотання обґрунтовано тим, що єдиний майновий комплекс ДП «ДГ «Новоселівське» Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 № 37-р «Деякі питання управління об`єктами державної власності» передано із сфери управління Національної академії аграрних наук України до сфери управління Фонду державного майна України.

29.05.2023 судом першої інстанції постановлено ухвалу в порядку ст. 52 ГПК України про задоволення клопотання Одеської обласної прокуратури та залучення до участі у справі Фонду державного майна України як правонаступника Національної академії аграрних наук України.

22.09.2023 року Одеська обласна прокуратура подала через канцелярію суду клопотання про залучення НААН України до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, яке було задоволено.

На думку прокурора, Фонд державного майна України є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах та є належним позивачем у справі, оскільки на даний час ДП «ДГ «Новоселівське» належить до сфері

управління Фонду державного майна України як правонаступника Національної академії аграрних наук України, а тому до Фонду державного майна України перейшли усі процесуальні права Національної академії аграрних наук України, у тому числі щодо звернення до суду з позовом на захист інтересів держави щодо повернення в державну власність спірних земельних ділянок.

Отже, у даній справі залишився єдиний визначений прокурором позивач - Фонд державного майна України, в якого, на думку прокурора, наявні повноваження здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

З даного приводу, судова колегія вважає за необхідне зауважити на наступному.

Статтею 15 Цивільного кодексу України закріплено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: визнання правочину недійсним. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Під захистом права розуміють державно-примусову діяльність, спрямовану на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.

Колегія суддів зазначає, що наявність права на пред`явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а є лише однією з необхідних умов реалізації встановленого права. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права (інтересу), але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав (інтересів) має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Тобто, захисту підлягає наявний законний і порушений (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) такого інтересу та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушений інтерес, і чи цей інтерес порушено відповідачем.

Захисту підлягають не теоретичні або примарні права, а права практичні та ефективні. При цьому, відсутність порушеного права (інтересу) встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

В даному випадку, прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі ФДМУ щодо відновлення права постійного користування Державному підприємству Дослідне господарство Новоселівське Селекційно-генетичного інституту - національного центру насіннєзнавства та сортовивчення - у користуванні та розпорядженні земельними ділянками.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об`єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону України «Про Фонд державного майна України» до основних завдань Фонду державного майна України, у тому числі, належить захист майнових прав державних підприємств, а також державних пакетів акцій (часток), що належать до сфери управління Фонду державного майна України на території України; здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 року № 37-р «Деякі питання управління об`єктами державної власності» єдиний майновий комплекс ДП «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» передано із сфери управління Національної академії аграрних наук України до сфери управління Фонду державного майна України.

Згідно додатку 1 до вказаного розпорядження «Перелік єдиних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, що передаються до сфери управління Фонду державного майна» до переліку державних підприємств, які передаються у сферу управління Фонду державного майна України включено Державне підприємство «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» (Код ЄДРПОУ 00494611) (т.14 а.с.182).

На виконання вказаного Розпорядження складено акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення (код згідно ЄДРПОУ 00494611) із сфери управління Національної академії аграрних наук України до сфери управління Фонду державного майна України на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 № 73-р «Деякі питання управління об`єктами державної власності» від 28.02.2023, затвердженого першим заступником Голови Фонду державного майна України (т.15 а.с.86-88).

Згідно даного акту приймання-передачі майнового комплексу комісія, зокрема, встановила:

- листом від 13.02.2023 №№10.2-03/94 Національна академія аграрних наук України не надала Фонду державного майна України пакет документів, необхідний для складання акта приймання-передачі єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» (код згідно з ЄДРПОУ 00494611), зокрема, не надано: матеріали інвентаризації, правовстановлюючі документи на нерухоме майно та земельні ділянки, пооб`єктний перелік майна підприємства із зазначенням первісної і залишкової вартості, площі, місцезнаходження кожного об`єкта, земельних ділянок, що обліковуються за підприємством, договорів оренди нерухомого майна підприємства тощо;

-згідно з інформацією, яка міститься в Єдиному реєстрі об`єктів державної власності, Національною академією аграрних наук України подані відомості Фонду державного майна України, що на балансі державного підприємства «Дослідне господарство «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннезнавства та сортовивчення» обліковується 157 об?єктів нерухомого державного майна (дата проведення інвентаризації - 31.12.2018);

- Національною академією аграрних наук України не виконано вимогу Фонду державного майна України, викладену у листі Фонду державного майна України від 24.01.2023 №10-33-1719 щодо внесення у встановленому законодавством порядку актуальних (оновлених) відомостей про нерухоме майно до Єдиного реєстру об`єктів державної власності за результатами інвентаризації майна державного підприємства «Дослідне господарство «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення», проведеної не пізніше ніж станом на 2022;

- інші відомості: враховуючи вимоги пункту 10/2 Положення про порядок передачі об`єктів права державної власності, затвердженого постановою

Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482 (із змінами), у зв`язку з ненаданням Національною академією аграрних наук України жодного документа щодо державного підприємства «Дослідне господарство «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннезнавства та сортовивчення», акт приймання-передачі складено виключно на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо суб?єкта, відомостей з Єдиного реєстру об`єктів державної власності без виїзду на підприємство.

При цьому, НААНУ не надала ФДМУ пакет документів, необхідних для складання акту, зокрема, правовстановлюючі документи на нерухоме майно та земельні ділянки, натомість акт складено виключно на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, відомостей з Єдиного реєстру об`єктів державної власності без виїзду на підприємство (п. 2 Акту).

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, як Національна академія аграрних наук України, так і Фонд державного майна України не були ані власниками, ані землекористувачами спірної земельної ділянки площею 8409 га.

Таким чином, судова колегія вважає, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 року № 37-р «Деякі питання управління об`єктами державної власності» єдиний майновий комплекс ДП «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту-національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» стосуються саме єдиних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, що передаються до сфери управління Фонду державного майна, будь-яких відомостей про передання Фонду державного майна України ані Розпорядження, ані Акт спірних земельних ділянок загальною площею 8409 га не містить.

Як вже зазначалося по тексту постанови вище, земельні ділянки перебували на праві постійного користування саме у ДП «ДГ «Новоселівське» відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії ОД №14-017 від 14.05.1996».

Отже, судова колегія відзначає, що в даному випадку матеріали справи не містять та сторонами не надано доказів набуття НААН та Фондом державного майна України речових прав щодо спірних земельних ділянок, про що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Підсумовуючи, судова колегія дійшла висновку, що матеріали даної справи не містять належних доказів передання саме спірних земельних ділянок до сфери управління НААН та Фонду державного майна України, що, в свою чергу, свідчить про те, що визначений прокурором орган, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Фонд державного майна України не є та не був ані власником, ані землекористувачем спірних земельних ділянок загальною площею 8409 га.

Таким чином, як було вірно висновано місцевим господарським судом, визначений наразі прокурором позивач по даній справі - Фонд державного майна України, виходячи з визначених прокурором підстав позову, не є органом, уповноваженим державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах, його права не порушені, тобто вказана особа є неналежним позивачем.

Суд, розглядаючи справу, повинен вирішити питання про правильність визначення процесуальної правосуб`єктності сторін, зокрема, що позивач дійсно є суб`єктом тих прав, законних інтересів та юридичних обов`язків, які становлять зміст спірних правовідносин і з приводу яких суд повинен ухвалити судове рішення.

Якщо позов пред`явила особа, якій не належить право вимоги, суд повинен відкрити провадження, встановити дійсні обставини і, переконавшись у тому, що вимоги пред`явлено неналежним позивачем, відмовити йому у задоволенні позову.

У п.114 постанови Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц (провадження № 14-122цс20) зазначено: «Велика Палата Верховного Суду погоджується з позивачкою в тому, що кожна особа, чиї права чи інтереси було порушено, має право звернення до суду для їх захисту. Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити».

А тому, встановлення судом обставини звернення прокурора в інтересах неналежного позивача, тобто особи, яка не уповноважена на виконання функцій держави у спірних правовідносинах, має процесуальним наслідком відмову в задоволенні відповідного позову (зазначений висновок підтверджується позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 26.08.2020 у справі №911/2032/17, а також іншими постановами Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №923/560/18, від 10.04.2019 у справі №909/569/18, від 07.12.2018 у справі №924/1256/17, від 16.04.2019 у справі №925/650/18.)).

Підставою для звернення до суду є наявність порушеного права (охоронюваного законом інтересу), і таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту, в той час як відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, чи охоронюваного законом інтересу, є підставою для відмови у задоволенні такого позову (правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 25.06.2019 у справі №904/3169/18, від 28.01.2020 у справі №916/495/19, у постанові Верховного Суду України від 21.10.2015 у справі № 3-670гс15). Враховуючи відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права осіб, за захистом яких звернувся прокурор в даній справі, зазначене є підставою для відмови у задоволенні такого позову. Водночас, прокурором не надано належні докази існування таких обставин.

Заявляючи вимоги про визнання недійсними розпоряджень, актів, державної реєстрації та усунення перешкод у користуванні земельної ділянки з підстав незаконного припинення права постійного користування земельної ділянки, наданої ДП «ДГ «Новоселівське», прокурор по суті намагається захистити інтереси вказаного ДП «ДГ «Новоселівське», хоча, як вже було зазначено, не має права вимагати виконання рішення на користь юридичної особи (ДП), яка не уособлює державу, за захистом інтересів якої позивач звернувся з цим позовом до суду, адже наразі, за змістом положень статті 170 ЦК України держава у цивільних відносинах діє через органи державної влади, а не через державні, комунальні підприємства чи підприємства об`єднань громадян, які не мають статусу суб`єкта владних повноважень.

Судова колегія наголошує, що навіть у випадку визначення ДП «ДГ «Новоселівське» позивачем, на користь якого поверталась би земельна ділянка, задоволення такої вимоги не призвело би до ефективного захисту інтересів держави в особі ФДМУ, адже неможливо відновити права та інтереси держави в особі відповідного органу, шляхом повернення у постійне користування земельної ділянки на користь юридичної особи (ДП), яка є самостійним суб`єктом господарювання, не уособлює державу.

Отже, у даному випадку Фонд державного майна України не є належним позивачем, а прокурором не доведено наявність порушених прав вказаного органу, за захистом яких прокурор звернувся до суду, тобто визначений прокурором позивач не є органом, уповноваженим державою на захист її інтересів саме у спірних правовідносинах та відбулося звернення прокурора в інтересах неналежного позивача, що має процесуальним наслідком відмову в задоволенні відповідного позову.

Встановлення факту звернення прокурора в інтересах держави в особі неналежного позивача, є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Велика Палата Верховного Суду також неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає в цивільні, у тому числі господарські, правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов`язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у конкретних, зокрема цивільних, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов`язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах. Інакше кажучи, органи державної влади, насправді, не діють як юридичні особи, навіть якщо вони формально наділені таким статусом, а діють від імені держави, що відповідає за своїми зобов`язаннями державним майном, яким наділяє, зокрема, її органи (див. постанови від 20.11.2018 у справі №5023/10655/11, від 26.02.2019 у справі №915/478/18, від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, від 15.01.2020 у справі № 698/119/18, від 18.03.2020 у справі №553/2759/18, від 06.07.2021 у справі №911/2169/20, від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц, від 15.02.2022 у справі №910/6175/19, від 20.07.2022 у справі №910/5201/19, від 14.12.2022 у справі №2-3887/2009, від 12.07.2023 у справі №757/31372/18-ц, від 08.08.2023 у справі №910/5880/21).

Крім того, судова колегія вважає за необхідне надати оцінку доводам прокурора щодо віднесення останнім земельних ділянок, що перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське», до особливо цінних земель.

Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що прокурор вважає, що всі без винятку землі, що перебувають у постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське», відносяться до особливо цінних земель за юридичним критерієм як землі дослідних полів науково-дослідної установи (п. «в» ч. 1 ст. 150 ЗК України), а тому з огляду на вимоги ст. 178 ЦК України та ст. 84 ЗК України є обмежено оборотоздатними та не можуть бути вилучені без згоди землекористувачів та за погодженням з Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 ЗК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06 вересня 2012 року №5245-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.

За визначенням ч. 1, п. «а» ч. 2 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Статтею 141 ЗК України передбачено вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Відповідно до приписів ст. 142 ЗК України, припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу.

Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку. Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню.

Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Правове регулювання вилучення земельних ділянок, наданих у постійне користування із земель державної чи комунальної власності закріплене ст. 149 ЗК України.

Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради вилучають земельні ділянки спільної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб.

Районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності (крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті), які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо) з урахуванням вимог частини восьмої цієї статті.

Обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті.

Київська, Севастопольська міські державні адміністрації вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах їх територій для всіх потреб, крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, у межах сіл, селищ, міст та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті, а також погоджує вилучення таких земель районними державними адміністраціями на їх території для будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо).

Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та суб`єктів господарювання залізничного транспорту загального користування у зв`язку з їх реорганізацією шляхом злиття під час утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", крім випадків, визначених частинами п`ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу. У разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.

Приписами ст. 150 ЗК України визначено, що до особливо цінних земель відносяться, зокрема: а) у складі земель сільськогосподарського призначення: чорноземи нееродовані несолонцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолонцюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені ґрунти та чорноземи опідзолені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерново-буроземні глибокі і середньо глибокі ґрунти; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму, дернові глибокі ґрунти Закарпаття; б) торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини; в) землі, надані в постійне користування НВАО "Масандра" та підприємствам, що входять до його складу; землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів; г) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення.

Погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад.

На момент виникнення спірних правовідносин законодавець розмежував віднесення земель до особливо цінних за декількома критеріями, а саме: за матеріальним критерієм - в залежності від якісних характеристик грунтів та корисних копалин, що залягають на ділянці - за пунктами а та б частини 1 статті 150 ЗК України; за юридичним критерієм - в залежності від землекористувача та призначення земельної ділянки - за пунктами в та г частини 1 статті 150 ЗК України.

Виходячи з аналізу ч. 1 ст. 150 ЗК України до особливо цінних земель, розпорядження якими здійснює Кабінет Міністрів України, належать не всі землі науково-дослідних установ, а лише землі дослідних полів.

Відтак, не всі землі, у тому числі землі сільськогосподарського призначення, які передані в користування навчально-дослідних установ та навчальних закладів є особливо цінними, оскільки у процесі своєї діяльності наведені установи/заклади мають можливість (право) використовувати надані їм земельні ділянки для різних потреб, зокрема, як для розміщення їх об`єктів, провадження господарської діяльності так і для наукових досліджень.

У чинному законодавстві відсутнє визначення поняття «дослідне поле», проте зміст цього словосполучення у контексті його використання відносно науково-дослідних установ і навчальних закладів у земельному законодавстві дає підстави вважати, що дослідне поле - це ділянка землі призначена для науково-дослідних та освітніх цілей. При цьому, мета використання такої земельної ділянки повинна відповідати основній діяльності науково-дослідної установи або навчального закладу.

Отже, віднесення земельної ділянки, наданої науково-дослідній установі або навчальному закладу, до земель дослідних полів визначається не тільки приналежністю землі науково-дослідній установі або розташуванням цієї земельної ділянки в межах такої установи, а відбувається на підставі визначення природних якостей земельної ділянки, з урахуванням її використання для певних потреб, а саме метою та завданням її використання.

Враховуючи вищевикладені законодавчі норми, судова колегія зазначає, що зміна цільового призначення особливо цінних земель державної власності, що перебувають у постійному користуванні, припинення права постійного користування ними, вилучення, припинення права державної власності та права постійного користування здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 914/519/17.

При цьому, в контексті спірних правовідносин прокурор повинен був довести на підставі відповідних доказів те, що всі без винятку спірні земельні ділянки на час їх вилучення використовувалися як дослідне поле науково-дослідної установи, саме в наукових або освітніх цілях.

З матеріалів справи вбачається, що Селекційно-генетичним інститутом національним центром насіннезнавства та сортовивчення за запитом Одеської обласної прокуратури листом від 03.10.2023 за № 04/422 надано до обласної прокуратури інформацію про завдання державно-дослідних робіт, які виконувались на базі ДП «ДГ «Новоселівське» упродовж 2001-2015 років.

З наведеної інформації вбачається, що ДП «ДГ «Новоселівське» упродовж 2001-2015 років (тобто до моменту визнання підприємства банкрутом) за завданнями Національної академії аграрних наук України та Селекційно-генетичного інституту - Національного центра насіннезнавства та сортовивчення постійно виконувало державні науково-дослідні роботи, для проведення яких використовувались земельні ділянки, які перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ОД № 14-017 від 14.05.1996.

Разом з цим, судова колегія звертає увагу, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.11.2016 у справі № 815/5325/16 задоволено позов Державного підприємства «Дослідне господарство «Новоселівське» Селекційно-генетичного інституту Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 29.07.2016 року №8-15-0.6-12306/2-16 про відмову позивачу у припиненні права постійного користування земельною ділянкою площею 1597,5179 га на території Новоселівської сільської ради, Подільського (Котовського) району, згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ОД №14-017, кадастровий номер: 5122985600:01:001:0126, зобов`язання прийняти рішення, яким припинити право позивача постійного користування земельною ділянкою площею 1597,5179 га на території Новоселівської сільської ради, Подільського (Котовського) району, згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ОД №14-017, кадастровий номер: 5122985600:01:001:0126.

В межах даної справи адміністративним судом встановлено, що документацією на земельну ділянку з кадастровим номером 5122985600:01:001:0126, даними державного земельного кадастру, якими має підтверджуватися цільове призначення земельної ділянки не підтверджуються дослідні цілі використання землі, безпосередньо позивач не є науково-дослідною установою, або навчальним закладом, що не дає право відповідачу застосувати до спірних правовідносин положення п. «в» ч. 1, ч. 2 ст. 150 Земельного кодексу України та вимагати від позивача погодження добровільної відмови від земельної ділянки з Верховною Радою України. Рішення у даній справі набуло законної сили.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що прокурором не було виокремлено які саме земельні ділянки були призначені для науково-дослідних та освітніх цілей, тобто саме які земельні ділянки відносяться до особливо цінних, а тому доводи прокурора, що всі без винятку землі, що перебувають у постійному користуванні ДП «ДГ «Новоселівське», відносяться до особливо цінних земель за юридичним критерієм як землі дослідних полів науково-дослідної установи (п. «в» ч. 1 ст. 150 ЗК України) є необґрунтованими.

Таким чином, доводи Прокурора не знайшли свого підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, не впливають на юридичну оцінку обставин справи, здійснену господарським судом у відповідності до норм чинного законодавства та спростовуються викладеними вище висновками суду, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Враховуючи встановлені судами обставини справи, вищенаведені законодавчі положення, суб`єктний склад спірних правовідносин та предмет позовних вимог, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, що у позові слід відмовити.

Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Тому інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони висновків суду не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та остаточний висновок.

Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням того, що наведені в апеляційній скарзі порушення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу заступника керівника Одеської обласної прокуратури на рішення Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 у справі №916/683/22 - залишити без змін.

Постанова відповідно до вимог ст. 284 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, передбачені ст.ст.287-288 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 29.10.2024.

Головуючий суддяА.І. Ярош

суддіГ.І. Діброва

Н.М. Принцевська

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення23.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122675687
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку