Справа № 766/8765/23
н/п 2/766/3146/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10. 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: Майдан С.І.,
за участю секретаря: Кирпиченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Херсонської міської ради Херсонської області, третя особа: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Нікодон Олексія Олександровича, про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Вимоги обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме квартиру АДРЕСА_1 . Позивач є єдиним спадкоємцем після померлої. 03.11.2021 року приватним нотаріусом було надано відповідь № 20801-16 про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, передбачений ст.1270 ЦК України, та відсутністю документів на право власності. Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 24..01.2022 року (справа №766/22244/21) ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини строком в один місяць. 11.08.2023 року, позивач повторно звернувся до приватного нотаріуса, яким була надана відповідь про відмову і учинені нотаріальної дії № 26/01/16, у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини, передбачений ст.. 1270 ЦК України та відсутністю документів на право власності. В обгрунтування поважності причин пропущеного строку для прийняття спадщини позивач зазначив, що вважав, що на час військового стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, тим паче, що місце відкриття спадщини (м. Херсон) перебувало тривалий час в окупації, та й на даний час перебуває під сильними обстрілами. Також зазначив, що з 24.02.2022 року Херсонській міський суд Херсонської області припинив здійснювати правосуддя, у зв`язку з чим позивач не мав можливості отримати рішення суду, яке набрало законної сили. Тому, позивач вважає, що причину пропуску терміну для подачі заяви до нотаріальноїконтори про прийняття спадщини поважною. На підставі викладено, позивач просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 16.01.2024 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження до підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 13.05.2024 року закрито підготовче засідання та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 15.08.2024 року замінено неналежного відповідача Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району на належного Херсонську міську раду.
03.09.2024 року представник відповідача Херсонської міської ради надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що з матеріалів позовної заяви встановлено, що смерть спадкодавця настала ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вперше позивач звернувся до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини 03.11.2021, отримавши відмову у зв`язку з пропущенням
встановленого законом шестимісячного строку та рекомендацію звернутися до суду
для встановленнядодаткового строкудля прийняттяспадщини.Рішенням Херсонськогоміського судуХерсонської областівід 24.01.2022позов ОСОБА_1 про визначеннядодаткового строкуна поданнязаяви проприйняття спадщинизадоволено та останньому визначено строк тривалістю в 1 місяць з дня набрання рішенням законної сили (справа №766/22244/21). Позивач повторно звертається до нотаріуса 11.08.2023, в результаті розгляду звернення повторно отримує відмову у зв`язку з пропущенням саме шестимісячного троку для подання заяви на прийняття спадщини. В позовній заяві позивач зазначає про причини пропуску строку для прийняття спадщини, посилаючись на воєнний стан, цивільно-процесуальне законодавство та постанову Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 №219 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану», якою визначалося зупинення строку для прийняття спадщини на період дії воєнного стану, але не більше, ніж на чотири місяці. В даному випадку наявне рішення суду, яке набрало законної сили, про визначення додаткового строку в 1 місяць для подання заяви на прийняття спадщини. Згідно пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено.
Позивач та його представник ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, підримав позицію викладену у відзові від 03.09.2024 року, просив у задоволені позову відмовити.
Приватний нотаріус Нікодон О.О. в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, у вирішенні справи покладався на розсуд суду.
З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за можливе провести розгляд справи у судовому засіданні за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі письмових доказів та, у відповідності до ч.2ст.247 ЦПК України, без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до змістустатей 1216,1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу) ч.ч. 1, 2 ст. 1220ЦПК України.
За правиламистатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За правилами частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1ст. 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першоїстатті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до цієї норми поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від
17.12.2021 у справі № 369/6254/19-ц вбачається, що при оцінці наявності поважних
причин для визначення додаткового строку на прийняття спадщини, суди повинні
розмежовувати два періоди та оцінювати наявність об`єктивних, непереборних
перешкод для реалізацією особою права на прийняття спадщини. Перший період
період визначений законом для прийняття спадщини (6 місяців від дня відкриття
спадщини), а другий період від дня закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини до дня звернення до суду із позовом при визначеннядодаткового строку для прийняття спадщини.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного
стану в Україні», з 24.02.2022 на території України введено воєнний стан. Відповідно
до пункту 10 розділу 2 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або
тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Міністерства з
питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року
№ 309, Херсонська міська територіальна громади належала до територій України,
тимчасово окупованих російською федерацією із датою початку тимчасової окупації
01.03.2022 та датою завершення 11.11.2022.
Відповідно до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна
сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх
вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 24.01.2022 року по цивільній справі № 766/22244/21 (н/п 2/776/3982/22) позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якого на підставі ордеру діє адвокат Старюк Віталій Анатолійович, до Херсонської міської ради, заінтересована особа приватний нотаріус - приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Херсонської області Нікодон Олексій Олександрович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволено. Визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю в один місяць (з дня набрання рішенням законної сили).
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , про що с/р ім. 10 років КССР Іртиського району Павлодарської області 19 вересня 1961 року зроблено актовий запис №40 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 23 червня 2018 року Дніпровським районним у місті Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області зроблено актовий запис №636 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_4 є власницею квартири АДРЕСА_1 , що підтверджено договором купівлі-продажу посвідченим 13.12.2005 року приватним нотаріусом Херсонського МНО Йосипенко В.В. за реєстровим №2682 та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №9561074 від 13.01.2006 року.
Листом від 03.11.2021 року за вих. №20801-16 приватний нотаріус Херсонського МНО Нікодон О.О. роз`яснив, що ОСОБА_1 пропущено установлений законом строк для прийняття спадщини.
Листом від 22.12.2021 року за вих. №261/01-16 приватний нотаріус Херсонського МНО Нікодон О.О. повідомив, що ним не заводилася спадкова справа після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом визнано поважними причини пропуску строку позивачем для звернення із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, визначивши позивачу додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_4 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю в один місяць з дня набрання рішенням законної сили.
Відповідно до частини четвертої статті 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
11.08.2023 року приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Нікодон О.О. на усне звернення ОСОБА_1 щодо заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було відмовлено, оскільки останнім не була подана заява про прийняття спадщини в установлений законом строк та на момент смерті не був зареєстрованим за адресою з померлим.
В позовній заяві позивач, як на причину пропуску строку для прийняття
спадщини, посилається на воєнний стан, цивільно-процесуальне законодавство та
постанову Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 №219 «Про внесення змін до
деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в
умовах воєнного стану», якою визначалося зупинення строку для прийняття
спадщини на період дії воєнного стану, але не більше, ніж на чотири місяці.
Відповідно допостанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 "Про судову практику у справах про спадкування"повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено.Якщо рішенням суду спадкоємцю раніше було визначено додатковий строк для прийняття спадщини і він цим не скористався та не прийняв спадщину, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Аналогічна позиція зазначена в листі Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування».
Під час судового розгляду судом встановлено, що згідно даних,що містятьсяв Єдинійсудовій інформаційно-комунікаційнійсистемі,наявне рішенняХерсонського міськогосуду Херсонської області від 24.01.2022 року по цивільній справі № 766/22244/21 (н/п 2/776/3982/22) за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради, заінтересована особа приватний нотаріус - приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Херсонської області Нікодон Олексій Олександрович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, та містить відомості про набрання рішенням законної сили 24.02.2022 року.
Матеріали справи не містять доказів того, що позивач не мав можливості отримати належним чином завірену копію рішення, та звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, спадкоємцю ранішебуло визначенододатковий строкдля прийняттяспадщини івін цимне скориставсята неприйняв спадщину, то у даному випадку відсутні правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити
Керуючись ст. ст.2,4,7,9,10,76-81,258,259,263,264,265,268,273,352,354,355 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Херсонської міської ради Херсонської області, третя особа: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Нікодон Олексія Олександровича, про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою Херсонського міського суду Херсонської області: http://ksm.ks.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С.І. Майдан
Повний текст рішення виготовлений 22.10.2024 року
Суддя: С.І. Майдан
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122676472 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Майдан С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні