ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 грудня 2024 року м. Херсон
Єдиний унікальний номер справи: 766/8765/23
Номер провадження: 22-ц/819/468/24
Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Склярської І.В. ,
суддів: Воронцової Л.П., Майданіка В.В.,
секретар Вєрємєєнко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса апеляційну скаргу Миколюка Антона Петровича, який діє від імені ОСОБА_1 , на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 10 жовтня 2024 року у складі судді Майдан С.І., у справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області, третя особа - приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Нікодон Олексія Олександровича, про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
1.Описова частина
Короткий змістпозовних вимог
18жовтня 2023року адвокат Старюк В.А, який діяв від імені ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позовна заява мотивована тим, що рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 24.01.2022 (справа №766/22244/21) ОСОБА_1 було визначено додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини строком в один місяць.
Разом з тим, з 24.02.2022 Херсонській міський суд Херсонської області припинив здійснювати правосуддя, у зв`язку з чим позивач не мав можливості отримати рішення суду, яке набрало законної сили. Також, в обґрунтування поважності причин пропущеного строку для прийняття спадщини позивач зазначив, що вважав, що на час військового стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, тим більше, що місце відкриття спадщини (м. Херсон) перебувало тривалий час в окупації, та й на даний час перебуває під сильними обстрілами.
Послався на те, що згідно постанови КМ України від 24.09.2022 №719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану», перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану , але не більше ніж на 4 місяці. Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено воєнний стан з 05 год 30 хв. 24.02.2022, який продовжується до наступного часу.
Позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме - квартиру АДРЕСА_1 та він є єдиним спадкоємцем, після померлої.
03.11.2021 приватним нотаріусом було відмовлено йому, у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, передбачений ст. 1270 ЦК України, та відсутністю документів на право власності.
11.08.2023, позивач повторно звернувся до приватного нотаріуса, яким була надана відповідь про відмову, у вчинені нотаріальної дії № 26/01/16, у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини, передбачений ст. 1270 ЦК України та відсутністю документів на право власності.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішення Херсонського міськогосудуХерсонськоїобласті від10жовтня2024рокуу задоволенні позову ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області, третя особа: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Нікодон Олексія Олександровича, про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, відмовлено.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
Не погоджуючисьз рішеннямсуду першоїінстанції, ОСОБА_4 ,який дієвід імені ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, яким ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні позовних вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини; позов ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити; визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом одного місяця з дня набрання рішенням суду законної сили.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
(1) Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
В обґрунтування доводів апеляційної скарги особа, яка її подала, посилається на те, що при винесені рішення суд не врахував поважності причин пропуску строку прийняття спадщини, а саме, з підстав того що, рішення набрала законної сили 24.02.2022, в день повномасштабного вторгнення рф на територію України, а тому позивач фізично не міг скористатись своїм правом щодо звернення до нотаріальної контори.
Херсон перебував у окупації та після деокупації міста нотаріус, у якого була відкрита спадкова справа - ОСОБА_5 , як і інші нотаріуси, розпочав роботу не відразу За першої можливості представник звернувся до нотаріуса, щодо видачі свідоцтва, однак отримав повторно відмову.
При цьому, спадкова справа після смерті спадкодавця не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за законом.
Введення воєнного стану в Україні, постійні обстріли міста Херсона, відсутність будь яких робочих місць для існування є причинами того, що позивач, знаходиться та проживає за межами міста.
Апелянт вказує, що у постанові від 13 березня 2020 року по справі № 314/2550/17 Верховний Суд вніс до переліку поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини складні умови праці спадкоємців, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонними.
Також зазначив з посиланням на відповідний Указ Президента України про введення в Україні воєнного стану, положення постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» доповнено п. 3, яким установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється та умови положення постанови КМ № 719 від 24 червня 2022 року якими установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Починаючи з 18 червня 2023 року, постановою КМ № 469 від 09 травня 2023 року п. 3 постанову КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» виключено, тобто повернуто 6-ти місячний строк для прийняття спадщини.
Крім того, суд першої інстанції не врахував, що відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
(2) Позиція інших учасників
У відзиві на апеляційну скаргу представник Херсонської міської ради Херсонської області - Фролова Т.С., апеляційну скаргу не визнала; просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги Миколюка Антона Петровича, який діє від імені ОСОБА_1 , на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 10.10.2024 року та залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Зазначила, що ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.08.2024 замінено неналежного відповідача Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області на належного - Херсонську міську раду, проте апелянт зазначає сторону - Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.
З апеляційної скарги не вбачається в чому саме полягає незаконність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, які саме обставини неправильно установлені та досліджені судом першої інстанції та які норми права порушені.
Приватний нотаріус Нікодон О.О. в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, у вирішенні справи покладався на розсуд суду.
2.Мотивувальна частина
ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог скарги, колегія суддів апеляційного суду приходить до наступного.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Частиною першоюстатті 15 ЦК Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статей1216,1217,1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч. 1 ст. 1220 ЦК України).
Право наспадкування виникаєу деньвідкриття спадщини (ст. 1223 ЦК України).
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1ст. 1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст.1269 ЦК України).
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст.1270 ЦК України).
Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.
Тобто, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Відповідно дост. 1221 ЦК України, в редакції на час звернення позивача до суду з позовом, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом
Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 24 січня 2022 року (справа №766/22244/21) позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), в інтересах якого на підставі ордеру діє адвокат Старюк Віталій Анатолійович (місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул.. Потьомкінська, буд. 86, оф. 1) до Херсонської міської ради (ЄДРПОУ 26347681, місцезнаходження: 73003, м. Херсон, просп. Ушакова, буд. 37), заінтересована особа Приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Херсонської області Нікодон Олексій Олександрович (місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул. Преображенська, буд. 25) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволено. Суд вирішив: визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 тривалістю в один місяць (з дня набрання рішенням законної сили).
Відповідно до інформації зазначеній в ЄДРСР дата набрання законної сили вказаного рішення -24.02.2022.
Відповідно до ч. 4ст. 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постановах від 11 липня 2018 року у справі №381/4482/16-ц (провадження №61-12844св18) та від 11 листопада 2020 року у справі №750/262/20 (провадження №61-14038св20) Верховний Суд зробив висновки про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, наприклад: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Водночас судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Водночас повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законом не передбачено ( п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування»). Аналогічна позиція зазначена в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-13.
Щодо доводів апеляційної скарги колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
Статтею 251 ЦК України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Частиною першою статті 253 ЦК України визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Відповідно до частин першої, другої статті 255 ЦК України, якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції.
Письмові заяви та повідомлення, здані до установи зв`язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2020 року N? 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, який в подальшому було продовжено і діє на сьогоднішній день.
Відповідно до пункту 10 розділу 2 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Міністерства з
питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року
№ 309, Херсонська міська територіальна громади належала до територій України,
тимчасово окупованих російською федерацією із датою початку тимчасової окупації
01.03.2022 та датою завершення 11.11.2022.
Також, суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження голови Верховного Суду № 1/0/9-22 від 06.03.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів",враховуючи неможливість здійснювати правосуддя під час воєнного стану, територіальна підсудність справ, зокрема, Херсонського міського суду Херсонської області, змінена на Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу.
Відповідно до розпорядження голови Верховного Суду № 52 від 26.09.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ судів Херсонської області» відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з метою забезпечення доступу до правосуддя, дотримання розумних строків під час розгляду справ, внесено зміни до розпорядження голови Верховного Суду № 1/0/9-22 від 06.03.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», визнавши з 03 жовтня 2022 року територіальну підсудність судових справ, зокрема, Херсонського міського суду Херсонської області на Малиновського районного суду м. Одеси.
Рішенням ВРП № 566/0/15/-23 від 30 травня 2023 року «Про відновлення роботи Херсонського міського суду Херсонської області, зміну територіальної підсудності судових справ окремих судів Херсонської області, відтермінування початку відновлення роботи Білозерського районного суду Херсонської області», ухвалено відновити з 1 червня 2023 року роботу Херсонського міського суду Херсонської області, територіальну підсудність судових справ якого змінено розпорядженнями Голови Верховного Суду від 6 березня 2022 року № 1/0/9-22 (зі змінами, внесеними розпорядженням Голови Верховного Суду від 26 вересня 2022 року № 52), від 10 січня 2023 року № 2. Датою початку процесуальної діяльності Херсонського міського суду Херсонської області визначити 12 червня 2023 року.
Отже, незважаючи на тимчасове зупинення здійснення судочинства Херсонським міським судом Херсонської області в місті Херсоні, позивач чи його представник мали право отримати копію рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 24.01.2022 (у справі №766/22244/21), яким ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини строком в один місяць, в суді першої інстанції, якому визначена підсудність справ Херсонського міського суду Херсонської області, з відміткою про набрання законної сили рішення.
Однак матеріали справи не містять і позивачем не доведено, що він звертався до судів, яким була визначена територіальна підсудність судових справ з заявою про видачу судового рішення, яке має видаватися заявнику відповідно до положень р.11 п.6 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України.
Зазначення апелянтом у апеляційній скарзі: « у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні, який продовжується і по теперішній час, позивач, знаходиться проживає за межами міста, так як в місті відбувається постійний обстріл з боку країни агресора та відсутні будь які робочі місця, для існування» має загальний виклад, а отже не надає підстав для висновку, що позивач не мав можливості звернутися до визначеного за територіальною підсудністю суду та доказів іншого ним не надано.
Відсутність наведених доказів ( відмови у видачі рішення суду, неможливості його отримання) унеможливлює погодитися з доводами апелянта щодо поважності причин пропуску строку.
Крім того, наданий позивачем єдиний письмовий доказ ( відповідь нотаріуса) свідчать, що у серпні 2023 року позивач усно звернувся до нотаріуса щодо заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та отримав відповідні роз`яснення (а.с.11).
Проте, з урахуванням деокупації м. Херсона 11.11.2022 року та наданого доказу звернення ОСОБА_1 до нотаріуса лише у серпні 2023 року без підтвердження причин неможливості звернення до нотаріуса свідчить, що апелянт у сукупності не довів поважних причин пропуску строку звернення до нотаріуса з відповідною заявою.
Щодо доводівапеляційної скарги зпосиланням на постанову Кабінету Міністрів України №164 від 28 лютого 2022 року, колегія суду зазначає, що дійсно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» №164 від 28 лютого 2022 року (з наступними змінами), встановлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Разом з цим, Верховний Суд у постанові від 25 січня 2023 року № 676/47/21 дійшов висновку, що пункт 3постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»суперечить статтям1270,1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню.
На підставіПостанови Кабінету Міністрів України № 469 від 09 травня 2023 рокупункт 3 виключено із постанови № 164 від 28 лютого 2022 року.
Відтак, з травня 2023 року колізія щодо строків подання заяви на прийняття спадщини, була усунена.
Проте, як під час дії цього нормативного акту , так і після, позивачем не доведено, що він здійснював дії для отримання рішення суду першої інстанції у суді за визначеною територіальною підсудністю та надання його нотаріусу.
Також, суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів, що спадкова справа була відкрита у приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу Нікодон Олексія Олександровича, до якого позивач звертався із заявою.
З урахуванням викладеного, доводи апеляційної скарги про те, що строк для подання заяви про прийняття спадщини пропущений у зв`язку із запровадженням воєнного стану, відсутності можливості отримати рішення суду, яке набрало законної сили та подати вчасно заяву до нотаріуса є недоведеними.
Щодо суті апеляційної скарги
Відповідно до статті 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями367,374,375, 382 ЦПК України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Миколюка Антона Петровича, який діє від імені ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 10 жовтня 2024 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст постанови складено 10 грудня 2024 року.
Головуючий І.В. Склярська
Судді: Л.П. Воронцова
В.В. Майданік
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123687888 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Склярська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні