Ухвала
від 23.10.2024 по справі 127/8684/21
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №127/8684/21

Провадження №1-в/127/918/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2024 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді: ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

засудженого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду №22 в м. Вінниці клопотання засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про приведеннявироку Вінницькогоміського судуВінницької областівід 14.02.2022у відповідністьдо вимогчинного законодавства,суд,

ВСТАНОВИВ:

17.09.2024 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання ОСОБА_4 про приведення вироку Вінницького міського суду Вінницької області від 14.02.2022 у відповідність до вимог чинного законодавства.

Клопотання мотивоване тим, що 09.08.2024 набрав чинності Закону України №3886-ІХ від 18.07.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів Українищодо посилення відповідальностіза дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», яким внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, викладено у новій редакції ст. 51 КУпАП, тому виникла необхідність привести вирок за яким засуджений відбуває покарання у відповідність до чинного законодавства.

В судовому засіданні засуджений ОСОБА_4 підтримав клопотання та просив суд задовольнити, з підстав вказаних у ньому.

Прокурор ОСОБА_3 зазначив, що враховуючи зміни, які були внесенні в законодавство, клопотання засудженого підлягає задоволенню, оскільки суму викраденого ним майна на момент вчинення правопорушення не перевищує двох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Заслухавши пояснення засудженого, думку прокурора, дослідивши матеріали подання та матеріали особової справи засудженого, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 539 КПК України передбачено, що клопотання (подання) про вирішення питання, пов`язаного із виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених пунктами 10 (у частині клопотань про заміну покарання відповідно до частини третьої статті 57, частини першої статті 58, частини першої статті 62 Кримінального кодексу України), 11, 13, 13-2 частини першої статті 537 цього Кодексу.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про звільнення від покарання і пом`якшення покарання у випадках, передбачених частинами 2 і 3 статті 74 Кримінального кодексу України.

Положеннями ч. 2 та ч. 3 ст. 74 КК України передбачено, що особа, засуджена за діяння, караність якого законом усунена, підлягає негайному звільненню від призначеного судом покарання. Призначена засудженому міра покарання, що перевищує санкцію нового закону, знижується до максимальної межі покарання, встановленої санкцією нового закону. У разі якщо така межа передбачає більш м`який вид покарання, відбуте засудженим покарання зараховується з перерахуванням за правилами, встановленими частиною першою статті 72 цього Кодексу.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_4 засуджений вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 14.02.2022 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України, до покарання у виді трьох років позбавлення волі, звільнений на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з іспитовим строком два роки. Вирок суду набрав законної сили 17.03.2022.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 09.05.2024 було скасовано звільнення ОСОБА_4 від відбування покарання з іспитовим строком та направлено засудженого ОСОБА_4 для відбування призначеного вирок Вінницького міського суду Вінницької області від 14.02.2022 у виді трьох років позбавлення волі. Дане рішення набрало законної сили 17.05.2024.

Засуджений ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про приведення вказаного вироку у відповідність до чинного законодавства, оскільки набрав чинності Закону України №3886-ІХ від 18.07.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», яким внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та який прямо пов`язаний з настанням кримінальної відповідальності.

На думку суду, клопотання засудженого є необґрунтованим, не відповідає вимогам закону та не підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.

Так, Законом України №3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» змінено ст. 51 КУпАП та посилено відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, зокрема, передбачено її в КУпАП, якщо вартість викраденого майна не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Необхідно зауважити, що ст. 51 КУпАП в редакції Закону №3886-IX посилює адміністративну відповідальність та встановлює її за викрадення чужого майна в розмірі від 0,2 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно норм ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2000 від 19.04.2000р., в якому розглядалась аналогічна ситуація пов`язана зі зміною законодавцем розміру та виду облікової одиниці що використовується для кваліфікації дій особи як кримінально-караних зазначив, що «кримінальний закон, який визначає діяння як злочин, може містити посилання на положення інших нормативно-правових актів. Якщо, ці положення в наступному змінюються, загальний зміст кримінального закону, в даному випадку диспозиція його норм, змін не зазнає». Відповідно, зміна розміру неоподатковуваного мінімуму доходу громадян, який використовується для кваліфікації дій особи за чинним КК України, в певній категорії майнових злочинів, відповідним нормативно-правовим актом не тягне за собою зміни диспозиції, зміст якої визначається із застосуванням такого розміру.

Згідно положень ст. 5 КК України, закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

На думку суду, набрання чинності Законом України №3886-ІХ від 18.07.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», пов`язане із інфляційними процесами у державі, проте жодним чином не пов`язано із декриміналізацією дій осіб, які скоїли кримінальні правопорушення до набрання ним чинності, не скасовують кримінально протиправність діяння, не пом`якшують кримінальну відповідальність, або іншим чином не поліпшують становище особи.

Враховуючи вищевикладене, положення ст. 58 Конституції України та ст. 5 КК України про зворотну дію закону України про кримінальну відповідальність в часі, суд не вбачає підстав вважати зміни, що внесені до ст. 51 КУпАП змінами закону про кримінальну відповідальність, а отже і належних підстав до застосування зворотної дії закону про кримінальну відповідальність у часі.

Згідно ч. 2 ст. 4 КК України кримінально протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність що діяв на час вчинення цього діяння.

Дії, за які був засуджений ОСОБА_4 у вчинені яких він визнав свою вину та наразі відбуває покарання, на час їх вчинення були кримінально-караними та містили всі необхідні елементи кримінального правопорушення.

Застосування вданому випадкузвільнення особивід відбуванняпокарання,суперечить завданнямКримінального кодексуУкраїни,яке полягаєу правовому забезпеченні охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від кримінально-протиправних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання кримінальним правопорушення, а також, меті призначеного покарання, яке полягає не лише у караності діянні, а й виправленні засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Зміна розміру або виду облікової одиниці, яка використовується при кваліфікації дій особи, як кримінально-караних, пов`язана із економічним розвитком держави або з плином часу, не може бути підставою для перекваліфікації дій особи яка вчинила кримінально-каране діяння, в минулому та наразі продовжує визнаватись законодавцем злочином, оскільки буде порушено принципи законності, правової визначеності, а також фактично порушено право потерпілого на захист від кримінальних правопорушень, що повністю узгоджується із позицією висловленою у рішенні Конституційного суду України №6-рп/2000 від 19.04.2000р.

Крім того, клопотання є неконкретизованим та незрозумілим, у ньому не зазначено, які саме дії необхідно вчинити суду для приведення вироку у відповідність до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, клопотання засудженого ОСОБА_4 про приведення вироку Вінницького міського суду Вінницької області від 14.02.2022 у відповідність до вимог чинного законодавства, не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України №3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», ст. 74 КК України, ст. ст. 376, 535, 537, 539 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про приведеннявироку Вінницькогоміського судуВінницької областівід 14.02.2022у відповідністьдо вимогчинного законодавства відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом семи днів з дня її оголошення, а засудженим, який знаходиться під вартою в той же строк, з дня отримання копії ухвали.

Суддя: ОСОБА_1

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення23.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122684286
СудочинствоКримінальне
КатегоріяСправи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про приведення вироку у відповідність до нового закону, який звільняє від покарання або пом’якшує його

Судовий реєстр по справі —127/8684/21

Ухвала від 03.12.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Рупак А. А.

Ухвала від 28.11.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Рупак А. А.

Ухвала від 28.11.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Рупак А. А.

Ухвала від 21.11.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Мішеніна С. В.

Ухвала від 21.11.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Мішеніна С. В.

Ухвала від 13.11.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Мішеніна С. В.

Ухвала від 07.11.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Мішеніна С. В.

Ухвала від 23.10.2024

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іванченко Я. М.

Ухвала від 23.10.2024

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іванченко Я. М.

Ухвала від 19.09.2024

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іванченко Я. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні