Справа № 727/11991/23
Провадження № 2/727/97/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2024 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Гавалешка П.С.,
за участі: секретаря судового засідання: Рудій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буковинського державного медичного університету про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визнання незаконним наказу №328-к від 09.10.2023 року про звільнення ОСОБА_1 з роботи за п.3ст.40КЗпП Українита просила поновити її на роботі, стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу з відповідача та моральну шкоду.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що працювала на посаді провідного бухгалтера бухгалтерської служби у Буковинському державному медичному університеті з 01 листопада 2002 року по 09.10.2023 року.
09 жовтня 2023 року на підставі п.3 ч.1 ст.40 КЗпП України. Було винесено наказ про її звільнення з займаної посади. Вважає, що її було звільнено незаконно, оскільки у трудовій книжці вказано наступне: «звільнено у зв`язку із систематичним невиконанням працівником без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядження».
Вважає таке звільнення незаконним з огляду на те, що всі обов`язки, які були покладені на неї через дію посадової інструкції від 2016 року, вона виконувала в повному обсязі.
Рух по справі
Ухвалою від 09 листопада 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
11 грудня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 11 січня 2024 року провадження у справі зупинено, до набрання законної сили судового рішення у справі: 727/9873/23 за позовами ОСОБА_1 про скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани, про стягнення моральної шкоди, про стягнення надбавки за складність та напруженість, розгляд якої здійснюється Шевченківським районним судом м. Чернівці.
Ухвало суду від 24 червня 2024 року провадження у справі було поновлено.
Позивач та в її інтересах представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити з підстав, зазначених в позові.
Представники відповідача позовні вимоги визнали частково, просили відмовити у стягненні моральної шкоди.
Фактичні обставини, встановлені судом
Відповідно до наказу Буковинського Державного медичного Університету від 28 жовтня 2002 року за № 195-к ОСОБА_2 було прийнято на роботу на посаду бухгалтера 2-ї категорії господарського складу з 01 листопада 2002 року.
Відповідно до наказу Буковинського Державного медичного Університету від 11 грудня 2019 року за № 407-к ОСОБА_1 було переведено на посаду провідного бухгалтера бухгалтерської служби з 01 січня 2020 року з посадовим окладом 3496 грн. на місяць.
Відповідно до наказу до наказу Буковинського Державного медичного Університету від 09 жовтня 2019 року за № 328-к ОСОБА_1 було звільнено з посади провідного бухгалтерської служби у зв`язку із систематичним невиконанням працівником без поважних причин обов`язків, покладених на неї трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку на підставі п.3 ч.1 ст 40 КЗпП України.
21.09.2016 року ректором БДМУ було затверджено посадову інструкцію бухгалтера 1-категорії ОСОБА_1 , з якою ОСОБА_1 було ознайомлено під підпис того ж дня.
Відповідно до вказаної посадової інструкції на ОСОБА_1 покладено наступні завдання та обов`язки:
Облік необоротнихактивів:10 «Основні засоби» за субрахунками 101, 103, 104, 105, 106, 107, 109; 11 «Інші необоротні матеріальні активи» за субрахунками 113,114; 12 «нематеріальніактиви» засубрахунками 121,122; 13 «Знос необоротних активів» за субрахунками 131, 133.
Облік запасів: 20 «Виробничі запаси» за субрахунком 201; 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» за субрахунками 221, 222; 23 «Матеріали» за субрахунками 231, 234, 235, 236, 238, 239.
Облік грошових документів у національній валюті за рахунком 331.
Облік орендованих необоротних активів та бланків суворого обліку за позабалансовими рахунками 01,05, 06, 08.
Здійснювати господарські операції з надходження, збереження, внутрішнього переміщення основних засобів та інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів, запасів у розрізі кафедр, відділів, служб та прізвищ матеріально відповідальних осіб медичного університету відповідно до чинних інструкцій з ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах.
Здійснювати списання матеріальних цінностей з балансу з дотриманням чинної типової інструкції про списання матеріальних цінностей.
Вести облік надходження матеріальних цінностей як гуманітарної допомоги, згідно порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги.
Формувати річну звітність до Міністерства охорони здоров`я за ф.№5 «Звіт про рух необоротних активів»; ф.№6 «Звіт про рух матеріалів»; надавати до Управління статистики квартальну звітність за ф.№2 - інвестиції 3 - про капітальні інвестиції».
Здійснювати інвентаризацію матеріальних цінностей, згідно чинної типової інструкції.
Володіти як користувач програмним забезпеченням ведення бухгалтерського обліку, що використовується в медичному університеті.
Виконувати вимоги Закону «Про охорону праці», Інструкції з охорони праці, протипожежної безпеки та виробничої санітарії.
Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку університету.
У відповідності до розпорядження головного бухгалтера обсяг і зміст обов`язків може змінюватись, доповнюватись і корегуватись.
27.03.2023 року в.о. ректора БДМУ було затверджено посадову інструкцію провідного бухгалтера (матеріальний відділ), якою значно розширено перелік посадових обов`язків провідного бухгалтера. ОСОБА_1 вказану посадову інструкцію не підписала.
Як вбачається із дослідженого судом протоколу загальних зборів працівників бухгалтерської служби БДМУ від 03.01.2023 року провідному бухгалтеру ОСОБА_1 було запропоновано ознайомитись і погодити проект посадової інструкції, яка включала в себе обов`язки по матеріальному відділу бухгалтерської служби. ОСОБА_1 відмовилась ознайомлюватись і погоджувати даний проект посадової інструкції та надала головному бухгалтеру на погодження свій варіант посадової інструкції. Вказаним протоколом було погоджено оформлення головним бухгалтером ОСОБА_3 доповідної записки на ім`я т.в.о. ректора про неналежне виконання своїх посадових обов`язків провідним бухгалтером ОСОБА_1 та некоректну поведінку по відношенню до керівника та співробітників бухгалтерської служби.
14.07.2023 року наказом БДМУ №314-адм. у зв`язку з систематичним невиконанням своїх посадових обов`язків, порушенням правил професійної етики, на підставі р.2 та р.7 Посадової інструкції, р. ІІІ Правил внутрішнього трудового розпорядку ОСОБА_1 , провідному бухгалтеру бухгалтерської служби, оголошено догану за порушення трудової дисципліни: систематичне невиконання своїх посадових обов`язків. У якості підстави винесення наказу зазначено 62 документи.
Вказаний наказ № 314-адм, про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани, оскаржений в судовому порядку. Відповідно до Рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07 березня 2024 року визнаний незаконним та скасований. Постановою чернівецького апеляційного суду від 13 червня 2024 року вказане рішення залишено без змін.
Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню частково.
Стаття 12 ЦПК Українипередбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно достатті 139 КЗпП Українипрацівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Трудова дисципліна - це система правових норм, що регулюють внутрішній трудовий розпорядок, встановлюють трудові обов`язки працівників та роботодавця, визначають заохочення за успіхи в роботі й відповідальність за невиконання цих обов`язків.
Згідно з положеннямистатті 147 КЗпП Українидогана є одним із заходів дисциплінарного стягнення, який може бути застосовано до працівника за порушення трудової дисципліни.
Частиною першоюстатті 148 КЗпП Українивизначено, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення.
Ознакою порушення трудової дисципліни є наявність проступку в діях або бездіяльності працівника.
Дисциплінарний проступок визначається як винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов`язків. Складовими дисциплінарного проступку є дії (бездіяльність) працівника; порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов`язків; вина працівника; наявність причинного зв`язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов`язків.
Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.
Отже, для правомірного розірвання роботодавцем трудового договору на підставі пункту 3 частини першоїстатті 40 КЗпП Українинеобхідна наявність факту не першого, а повторного (тобто вдруге чи більше разів) допущення працівником винного невиконання чи неналежного виконання обов`язків після того, як до нього уже застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення за вчинення таких дій раніше.
Систематичним невиконанням обов`язків вважається таке, що вчинене працівником, який раніше допускав порушення покладених на нього обов`язків і притягувався за це до дисциплінарної відповідальності, проте застосовані заходи дисциплінарного чи громадського стягнення не дали позитивних наслідків і працівник знову вчинив дисциплінарний проступок.
Важливим є те, що при звільненні працівника відповідно до вимог пункту 3 частини першоїстатті 40 КЗпП Українипідприємство повинно навести у наказі конкретні факти допущеного працівником невиконання обов`язків, зазначити, коли саме вони мали місце, які проступки вчинив працівник після застосування до нього стягнення та коли.
За змістом вказаної норми для звільнення працівника з підстав систематичного невиконання ним своїх трудових обов`язків необхідно невиконання їх без поважних причин.
Таким чином, для звільнення працівника за систематичне порушення трудової дисципліни необхідно, щоб він вчинив конкретний дисциплінарний проступок, тобто допустив невиконання або неналежне виконання трудових обов`язків, щоб це невиконання або неналежне виконання трудових обов`язків було протиправним та винним і носило систематичний характер, а за попередні порушення трудової дисципліни (одне чи декілька) до працівника застосовувались заходи дисциплінарного чи громадського стягнення з додержанням порядку їх застосування, але вони не дали позитивних наслідків і працівник знову вчинив дисциплінарний проступок. Вказаного порядку не було дотримано відповідачем, доказів протилежного суду надано не було.
В судовому засіданні представники відповідача визнали позовні вимоги часткового, а саме: в частині визнання незаконнимта скасуваннюнаказу Буковинськогодержавного медичногоуніверситету за№ 328-квід 09.10.2023року прозвільнення ОСОБА_1 ,поновленню ОСОБА_1 на займанійпосаді провідногобухгалтера бухгалтерськоїслужби уБуковинському державномууніверситеті.Стягненню з відповідача середньомісячної заробітної плати провідного бухгалтера матеріального відділу бухгалтерської служби Буковинського державного медичного університету за час вимушеного прогулу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про недоведеність в діях позивача систематичного порушення трудової дисципліни, вчинення нею дисциплінарного проступку, який міг би потягти за собою звільнення з підстав ч.3ст.40 КЗпП.
Таким чином, позивача слід поновити на роботі та стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Статтею 27 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВРпередбачено, що порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Середній заробіток працівника визначається відповідно достатті 27 Закону України «Про оплату праці»за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період. Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Заробітна плата позивача у серпні - вересня 2023 року, що передували звільненню, становила 4201,65 грн. відповідно, до наданої довідки № 363 від 03.10.2024 року. Кількість робочих днів у двох останніх робочих місяцях - 17 днів, середньоденний заробіток складав 247,15 грн. (4201,65, :17).
За таких обставин, середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача з 09.10.2023 року по 14.10.2024 року (день винесення рішення суду) включно дорівнює 65743 (шістдесят п`ять тисяч сімсот сорок три) гривні 46 копійок.
Беручи до уваги негативні зміни в житті, відсутність фінансування у зв`язку із звільненням позивача, скрутне економічну ситуацію у зв`язку з браком коштів, вплив звільнення на репутацію позивача, зважаючи на задоволення судом вимоги в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, розумним, справедливим та достатнім буде відшкодування моральної шкоди у розмірі 5000 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст. 38, 139, 147, 149, 237-1 КЗпП України, ст. 23 ЦК України, ст. 3, 8, 10, 11, 58, 60, 61, 64, 79, 81, 83, 88, 208, 209, 212-215, 218, 294, 367 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 доБуковинського державногомедичного університетупро скасуваннянаказу прозвільнення,поновлення нароботі,оплату зачас вимушеногопрогулу тавідшкодування моральноїшкоди задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати наказ Буковинського державного медичного університету за № 328-к від 09.10.2023 року про звільнення ОСОБА_1 , у зв`язку із систематичним невиконанням працівниками без поважних причин обов`язку покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього розпорядження на підставі ч.1 ст.40 КЗпП України.
Поновити ОСОБА_1 на займаній посаді провідного бухгалтера бухгалтерської служби у Буковинському державному університеті.
Стягнути з Буковинського державного медичного університету (ЄДРПОУ: 02010971, місце знаходження: м. Чернівці, Театральна площа, 2) на користь ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , інд. код: НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ) середньомісячну заробітну плату провідного бухгалтера матеріального відділу бухгалтерської служби Буковинського державного медичного університету за час вимушеного прогулу за період з 09.10.2023 року по 14.10.2024 року в сумі 65 743 (шістдесят п`ять тисяч сімсот сорок три) гривні 46 копійок.
Стягнути з Буковинського державного медичного університету (ЄДРПОУ: 02010971, місце знаходження: м. Чернівці, Театральна площа, 2) на користь ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , інд. код: НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ) 5000 (п`ять тисяч) гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Стягнути з Буковинського державного медичного університету (ЄДРПОУ: 02010971, місце знаходження: м. Чернівці, Театральна площа, 2) на користь держави судовий збір у розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Допустити негайне виконання рішення в частині виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 18.10.2024 року.
Суддя: П.С. Гавалешко
Суд | Шевченківський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122687696 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про поновлення на роботі, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Чернівців
Гавалешко П. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні