Справа №:755/7211/24
Провадження №: 2-о/755/535/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді Гончарука В.П.,
з секретарем Гриценко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участю заінтересованих осіб: Авдіївська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, Департаменту з питань реєстрації Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , звернулися до Дніпровського районного суду м. Києва з заявою про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення, в якій просять суд встановити факт, що належна їм на праві спільної часткової власності в рівних частках квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована Донецьким бюро технічної інвентаризації, про що зроблено запис в реєстрову книгу № 28 за реєстровим № 4998 від 07.12.2001 року.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що заявники володіють квартирою за адресою: АДРЕСА_2 з 2001 року на праві спільної часткової власності, проте, у зв`язку із бойовими діями, будинок, в якому знаходилась квартира заявників внаслідок бойових дій знищений. Для отримання грошової компенсації за програмою «Є-відновлення» їм необхідно надати документи, які підтверджують право власності заявників на знищене нерухоме майно. Проте, оскільки належна заявникам квартира, набута ними у власність у 2001 році, тобто до появи у 2013 році Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно, відомості про речове права на вказане майно у даному реєстрі відсутні. Заявники мають оригінали правовстановлюючих документів на нерухоме майно, однак реєстрація речового права унеможливлена у зв`язку з неможливістю отримати від БТІ інформацію про зареєстровані права на неї до 01 січня 2013 року.
В судовому засіданні представник заявників підтримувала та просила задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі з підстав викладених у змісті заяви.
Представник заінтересованої особи Авдіївська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, в судове засідання не з`явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Поважність причин неявки в судове засідання не повідомив.
Представник заінтересованої особи Департаменту з питань реєстрації Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в судовому засіданні просила суд ухвалити рішення відповідно до норм чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, прийшов до таких висновків.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. ч. 2, 7 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Перелік фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, міститься у ч. 2 ст. 293 ЦПК України, зокрема встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на житло, виданого 12.11.2001 року виконавчим комітетом міської ради м. Авдіївка Донецької обл., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (надалі - заявники) на праві спільної часткової власності належить трикімнатна квартира загальною площею 45,8 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Загальновідомим є той факт, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та поширення у лютому-березні 2024 року лінії фронту на територію м. Авдіївка Донецької області, місто було зруйноване.
21 квітня 2023 року Урядом України прийнято постанову № 381, якою затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» («Порядок»). Вказаний Порядок визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення». Підтвердження права власності на пошкоджене або знищене житло - є обов`язковою умовою для отримання компенсації в межах електронної публічної послуги «єВідновлення». Таке підтвердження відбувається саме за наявною інформацією про право власності на пошкоджене/знищене житло в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
17 лютого 2024 року заявники звернулися до державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про надання адміністративної послуги - державної реєстрації права власності на нерухоме майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для вчинення вказаної реєстрації дії заявниками було надано реєстратору: заяву, технічний паспорт № НОМЕР_1 , складений 12.11.2001, свідоцтво про право власності на житло, видане 12.11.2001 виконавчим комітетом міської ради м. Авдіївка Донецької області, довіреність № 94 від 13.02.2024 і довіреність № 499 від 31.01.2024, що підтверджується описом документів, що надані для виконання адміністративної послуги.
22 лютого 2024 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) прийнято рішення № 71729455 про зупинення розгляду заяви у зв`язку з неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон № 1952), відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 01.01.2013. Зі змісту вказаного рішення вбачається, що державним реєстратором під час розгляду заяви було здійснено пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, в результаті якого встановлено, що інформація про реєстрацію права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 в Реєстрі прав власності на нерухоме майно - відсутня. Направлено запит до Авдіївської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області.
У відповідь на запит від Авдіївської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно повідомлено, що до 01 січня 2013 року державну реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані у місті Авдіївка Донецької області здійснювали Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації м. Донецька (ЄДРПОУ 03336670), Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради (ЄДРПОУ 33796504). Дана інформація міститься на відбитках печаток на реєстраційних надписах в документах, що посвідчують право власності на об'єкти нерухомого майна. До квітня 2014 року архівні справи на паперових носіях щодо об`єктів нерухомого майна, розташованих у місті Авдіївка, зберігались в БТІ в місті Ясинувата Донецької області. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 в місті Ясинувата (населеному пункті Донецького району) органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зазначений населений пункт знаходиться на тимчасово окупованій території України. Таким чином, на сьогоднішній день не можливо отримати від БТІ інформацію про зареєстровані права до 01 січня 2013 року на будь-який об'єкт нерухомого майна, розташований в місті Авдіївка, в тому числі на зазначений у запиті об'єкт, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на отриману вище відповідь та керуючись Законом України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком державної реєстрації речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМ України від 25.12.2015 № 1127, Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМ України від 26.10.2011 № 1141, державний реєстратор відмовив заявникам у проведенні реєстраційної дії у зв`язку з тим, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Отже, реєстрація речового права заявників на квартиру в Держаному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлена об`єктивною неможливістю державного реєстратора отримати від БТІ інформацію про зареєстровані права на неї до 01 січня 2013 року, тобто підтвердити факт такої реєстрації.
Разом з тим, з оглянутого в судовому засіданні оригіналу свідоцтва на право власності на житло, виданого 12.11.2001, вбачається, що на зворотній його стороні проставлений реєстраційний напис БТІ, а саме: «Визначений у цьому документі житловий будинок/домобудівництво, квартира в рівних долях зареєстрован /о, а/ Донецьким бюро технічної інвентаризації на праві приватної власності за: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 і записан /о.а./ в реєстрову книгу № 28 за реєстровим № 4998 від 07.12.2001 р.»
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У постанові від 30.05.2018 у справі № 761/16799/15-ц Велика Палата Верховного Суду виклала висновок, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Як встановлено судом, заявники мають оригінали правовстановлюючих документів на квартиру, однак в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про таке право власності, так як квартира набута ними у власність до 1 січня 2013 року.
В той же час, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952- IV від 1 липня 2004 року декларує, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за умови, що реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або ж на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації (частина третя статті 3). Згідно вказаного закону на державного реєстратора покладено обов`язок під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитувати від БТІ інформацію, необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником (стаття 10 Закону № 1952- IV). Відсутність документів або інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону № 1952-ІV є підставою відмови в державній реєстрації прав.
Згідно рішення державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №71778632 від 26.02.2024 вбачається, що підставою відмови у здійсненні реєстрації речового права заявників на квартиру в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є неможливість отримати від БТІ інформацію про зареєстроване речове право на неї до 2013 року, так як до квітня 2014 року архівні справи на паперових носіях щодо об`єктів нерухомого майна, розташованих у місті Авдіївка, зберігались в БТІ в місті Ясинувата Донецької області, а відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 в місті Ясинувата органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження у зв`язку з тимчасовою окупацією даної території.
Отже, єдиним способом підтвердити інформацію про зареєстроване речове право на нерухоме майно для здійснення державним реєстратором реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та отримати доступ до компенсації за програмою «єВідновлення» у заявників є звернення до суду для підтвердження відповідної інформації, яка міститься на зворотній частині оригіналу свідоцтва про право власності на житло наступного змісту: «Визначений у цьому документі житловий будинок/домобудівництво, квартира в рівних долях зареєстрован /о, а/ Донецьким бюро технічної інвентаризації на праві приватної власності за: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 і записан /о.а./ в реєстрову книгу № 28 за реєстровим № 4998 від 07.12.2001 р.»
Таким чином, факт, про встановлення якого просять заявники, має для них юридичне значення. Між заявниками і Авдіївською міською військовою адміністрацією, Департаментом з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) відсутній цивільно-правовий спір про право власності на нерухоме майно, а тому встановлення факту про реєстрацію прав на квартиру в Реєстрі речових прав на нерухоме майно до 01 січня 2013 року не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Підсумовуючи викладене вище, суд вважає, що у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт, що належна заявникам на праві спільної часткової власності в рівних частках квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована Донецьким бюро технічної інвентаризації, про що зроблено запис в реєстрову книгу № 28 за реєстровим № 4998 від 07.12.2001 року, а тому суд вважає, що заява обґрунтована та є всі підстави для її задоволення.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
У відповідності до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Належність доказів - правова категорія, яка свідчить про взаємозв`язок доказів з обставинами, що підлягають встановленню як для вирішення всієї справи, так і для здійснення окремих процесуальних дій.
Правила допустимості доказів визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину в справі. Правила допустимості доказів встановлені з метою об`єктивності та добросовісності у підтвердженні доказами обставин у справі, виходячи з того, що нелегітимні засоби не можуть використовуватися для досягнення легітимної мети, а також враховуючи те, що правосудність судового рішення, яке було ухвалене з урахуванням нелегітимного доказу, завжди буде під сумнівом.
Допустимість доказів є важливою ознакою доказів, що характеризує їх форму. Допустимість доказів означає, що обставини справи, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про захист прав заявників і вважає, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участю заінтересованих осіб: Авдіївська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, Департаменту з питань реєстрації Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про встановлення факту, що має юридичне значення - підлягає повному задоволенню.
На підставі вищезазначеного, керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст. ст. 10, 76, 81, 89, 256, 258, 265, 273, 293, 294, 315 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участю заінтересованих осіб: Авдіївська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, Департаменту з питань реєстрації Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що належна ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на праві спільної часткової власності в рівних частках квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована Донецьким бюро технічної інвентаризації, про що зроблено запис в реєстрову книгу № 28 за реєстровим № 4998 від 07.12.2001 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 01 жовтня 2024 року.
Учасники справи:
Заявники:
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 );
ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 );
ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 );
ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ).
Заінтересовані особи:
Авдіївська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44000591, адреса місцезнаходження: вул. Молодіжна, 5, м. Авдіївка, Донецька область, 86060);
Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 40452947, адреса місця знаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).
Суддя:
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122695139 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Гончарук В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні