Справа №: 272/860/24
Провадження № 2/272/447/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 року
Андрушівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючої судді - Чуб І.А.
секретаря судового засідання Хитоніній М.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Андрушівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд
встановив:
Представник позивача звернувся до суду з позовом в інтересах позивача в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна сестра позивача - ОСОБА_3 . Позивач є спадкоємцем за заповітом від 08.05.2018 року згідно якого ОСОБА_3 житловий будинок та прилеглу земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 заповіла позивачу ОСОБА_1 .. Проте впозасудовому порядкупозивач невзмозіреалізувати своєправо наспадщину потій причині, що не подала заявудо нотаріальноїконтори проприйняття спадщини у встановлений ст.1270ЦК Українистрок,який починаєтьсяз часувідкриття спадщини,що підтверджується постановою провідмову увчиненні нотаріальноїдії ПНБердичівського РНО Житомирської області ОСОБА_4 .. Причина пропуску строку дляподання заяви про прийняття спадщиниполягає втому,що позивач має похилий вік, проживає на значній відстані від місця знаходження спадкового майна. Крім того, позивач постійно доглядає та допомагає своїй хворій сестрі ОСОБА_5 , що перешкодило подати в шестимісячний термін заяву про прийняття спадщини. Вважає, що позивач пропустила строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини з поважної причини. Просив визначити ОСОБА_1 , додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
В підготовче судове засідання представник позивача направив заяву про розгляд справи у його відсутність та у відсутність позивача, зазначивши, що позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в підготовче судове засідання направив заяву в якій просив справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги визнає та не заперечує проти заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову відповідачем проводиться в порядку, встановленомуст. 206 ЦПК України.
Згідно ч.4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Спірні правовідносини регулюються ст. ст. 1270, 1272 ЦК України.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 5). Позивач є спадкоємцем за заповітом від 08.05.2018 року згідно якого ОСОБА_3 житловий будинок та прилеглу земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 заповіла позивачу ОСОБА_1 (а.с. 6). Із відомостей ПН Бердичівського РНО Житомирської області ОСОБА_4 вбачається, що спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом подачі заяви про прийняття спадщини прийняв син - ОСОБА_2 та на його ім"я видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 4,3167 га (а.с.23-24).
05.07.2024 року із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину звернулася ОСОБА_1 , однак була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки спадкоємцем ОСОБА_1 пропущено строк для прийняття спадщини (а.с.7).
Позивач не подала заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк після смерті ОСОБА_3 ,оскільки вона має похилий вік, проживає на значній відстані від місця знаходження спадкового майна. Крім того, позивач постійно доглядає та допомагає своїй хворій сестрі ОСОБА_5 (а.с.8-11).
Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строку шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями,строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця і місцем знаходження спадкового майна є поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що строк для подання заяви про прийняття спадщини позивач пропустила з поважних причин та визначає їй додатковий строк для прийняття спадщини два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 80 - 81, 89, 259, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 1218, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_3 - два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.1 п.п.15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Андрушівський районний суд Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя:І. А. Чуб
Суд | Андрушівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122698000 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Андрушівський районний суд Житомирської області
Чуб І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні