Справа № 468/1448/24
Провадження № 2/485/431/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2024 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Квєтка І.А.,
секретар судового засідання Семенака А.Г.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Снігурівка Миколаївської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Снігурівської міської ради Миколаївської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Баштанської районної ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, яку мотивує таким.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Івано-Кепине Баштанського району Миколаївської області померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно, у тому числі на житловий будинок та земельну ділянкудля його обслуговування площею 0,15 га, що розташовані по АДРЕСА_1 . Позивач та її брат ОСОБА_2 , відповідач по справі, є спадкоємцями першої черги за законом.
За звернення до нотаріальної контори, позивачу та їїх брату ОСОБА_2 було відмовлено в оформленні спадкових прав за пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини.
Вважає, що вона з поважних причин пропустила строк для прийняття спадщини після смерті матері через широкомасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року, й у зв`язку з цим окупацію м.Херсон у період з 01 березня по 11 листопада 2022 року, де позивач на той час перебувала та відсутність державних органів, які у період окупації міста свої повноваження не здійснювали, а також після деокупації м.Херсон вимушеного переїзду до м.Миколаїв у зв`язку постійними його обстрілами.
Просить суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю в три місяці.
Ухвалою суду від 24 вересня 2024 року замінено неналежного відповідача Баштанську районну раду на належного Снігурівську міську раду Баштанського району Миколаївської області.
Сторони у судове засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їх участі.
Позивачка позовні вимоги підтримує, судові витрати просила віднести на її рахунок (вх.№ЕП-2558/24-вх.від 31.10.2024р.).
Представник відповідача Снігурівської міської ради Самойленко І.І. позовні вимоги визнають, позов просять розглядати без участі їх представника (вх.№ЕП-2545/24-вх.від 31.10.2024р.).
Відповідач ОСОБА_2 позов визнає (вх.№6487/24-вх.від16.09.2024р.).
Суд вважає можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до ч. 2 ст.247 ЦПК України розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу.
Згідно з ч. 4 ст.200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
За таких обставин, суд ухвалив слухати справу у підготовчому судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Івано-Кепине Баштанського району Миколаївської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується даними копії свідоцтва про її смерть, виданого за актовим записом № 502, що вчинений 23 жовтня 2021 року, місце реєстрації смерті: Снігурівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а.с.10).
Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 0,15 га для обслуговування житлового будинку та господарчих споруд, розташована на території Павлівської сільської ради в межах с.Івано-Кепине; земельну ділянку площею 5,44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Павлівської сільської ради; право власності спадкодавця на які підтверджується копіями свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04 жовтня 1990 року, зареєстрованого в реєстрі за №2-1047 та державного акта на право приватної власності на землю від 01 квітня 1996 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за №608; державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №918433 від 20 лютого 2008 року.
Позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є дітьми спадкодавиці та спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 .
На підтвердженняфакту родиннихвідносин міжпозивачем таспадкодавцем,як міжматір`ю тадонькою,позивачем наданосвідоцтво просвоє народженнясерії НОМЕР_1 ,виданого 23грудня 1958року Василівськоюсільською радоюСнігурівського районуМиколаївської області,та свідоцтвопро укладенняшлюбу серії НОМЕР_2 ,видане повторноВідділом державноїреєстрації актівцивільного стануу містіМиколаєві Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса),на підтвердженнязміни прізвищана " ОСОБА_4 ".Відповідач ОСОБА_2 є сином спадкодавиці, що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_3 , виданого 11 квітня 1969 року Василівською сільською радою Баштанського району Миколаївської області.
Згідно копії спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведеної приватним нотаріусом Баштанського районного нотаріального округу Миколаївської області Горбенком О., спадкоємцем за законом є її донька ОСОБА_1 , позивач по справі, та син ОСОБА_2 , відповідач по справі, які 21 березня 2024 року подали заяви про прийняття спадщини. Постановами про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29 березня 2024 року №64/02-31 та №65/02-31, позивачці ОСОБА_1 та відповідачу ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 з підстав пропущення строку для прийняття спадщини.
Згідно довідки №261 від 09 лютого 2024 року, виданої Павлівським старостинським округом Снігурівської міської ради Миколаївської області, ОСОБА_3 з 1977 року по день своєї смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею за вказаною адресою на момент її смерті ніхто не проживав.
Між сторонами мають місце правовідносини, що виникають зі спадкових прав.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
За нормою ч. ч. 1, 2 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).
Частинами першою та третьою статті 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов`язок доведення поважності пропущеного строку покладається на спадкоємця.
Строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті матері закінчився 13 квітня 2022 року.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжувався і триває дотепер.
Відповідно до наказу Мінреінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" територія м.Херсон у період з 01 березня 2022 року по 11 листопада 2022 року перебувала під окупацією. З 11 листопада 2022 року по 01 травня 2023 року Херсонська міська територіальна громада відносилась до території можливих бойових дій, а з 01 травня 2023 року по даний час - до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Згідно довідки №22 від 11 квітня 2024 року, виданої ТОВ Керуюча компанія "Старий центр", позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Фактично проживала за вищевказаною адресою за період з 24 лютого 2022 року по 15 лютого 2023 року.
У позовній заяві позивач зазначила, що у лютому 2023 року через постійні обстріли м.Херсон за рекомендаціями місцевої влади виїхала до м.Миколаєва, де проживає по теперішній час.
Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року прийняв постанову №164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (в редакції від 28.04.2022 року), у якій у п.3 установив, що що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини, з наступними змінами у редакції від 24.06.2022 року, згідно якої було визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
09 травня 2023 року постановою Кабінету Міністрів України №469 зазначену вище норму виключено, тобто, повернуто шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Верховним судом в постанові по справі № 580/1300/22 від 18.01.2023 року було роз`яснено, що "69. Крім того, у Рішенні Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 вказано, що юридичну визначеність слід розуміти через такі її складові елементи: чіткість, зрозумілість, однозначність норм права; право особи у своїх діях розраховувати на розумну та передбачувану стабільність існуючого законодавства та можливість передбачати наслідки застосування норм права (легітимні очікування). 70. У Рішенні Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 також зазначено, що кожна особа залежно від обставин повинна мати можливість орієнтуватися в тому, яка саме норма права застосовується у певному випадку, та мати чітке розуміння щодо настання конкретних юридичних наслідків у відповідних правовідносинах з огляду на розумну та передбачувану стабільність норм права. 75. Також колегія суддів зазначає, що поняття "легітимні очікування", головним чином походять від англійського терміну "legitimate expectations" як розумні, небезпідставні або обґрунтовані очікування. У юридичній практиці зазначений термін також має такі альтернативні назви як правомірні, законні, розумні або виправдані сподівання. 76. Принцип легітимних очікувань широко застосовується у судовій практиці та ґрунтується на низці конституційних положень, які гарантують захист права власності (стаття 41 Конституції України) та передбачуваність (прогнозованість) законодавства, яким визначаються обмежувальні заходи (статті 22, 57, 58, 94 та 152 Конституції України). Реалізація принципу легітимних очікувань полягає у досягненні бажаного результату шляхом вчинення правомірних дій з огляду на заздалегідь передбачені ймовірні наслідки; втілення легітимних очікувань унеможливлюється, зокрема, у випадку, коли особа не може досягнути прогнозованого результату внаслідок зміни правової основи у такі строки, що не є розумними та обґрунтованими. 79. Правовим підґрунтям для виникнення в особи легітимного очікування можуть бути: норми права (законодавство), судова практика, акт індивідуальної дії, конкретне судове рішення, що набуло законної сили, або умови договору; відсутність у законі приписів щодо певного права, яке однак, слідує із загальних конституційних принципів або природного права, або відсутність закону, який визначає механізм реалізації такого права, не може свідчити про відсутність правового підґрунтя для виникнення в особи легітимного очікування щодо реалізації такого права.
Суд ураховує, що після введення в Україні з 24 лютого 2022 року воєнного стану, реалізація права на спадкування ускладнилася через масову евакуацію громадян, відключення державних реєстрів, проблем зі зв`язком та транспортом, загрозою ракетних ударів, частим та тривалим вимкненням світла.
При цьому, факт пропуску строку для прийняття спадщини не може бути підставою для усунення від спадкування.
Таким чином, повномаштабне вторгнення та активні бойові дії зі сторони держави агресора, зокрема, на території Херсонської міської територіальної громади, за місцем проживання позивача, зміни у законодавстві, які допускали зупинення перебігу строку для прийняття спадщини, у сукупності зі зміною місця проживання за необхідності вжиття позивачем заходів з організації умов збереження свого життя та здоров`я, пропуск позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини пов`язаний з наявністю у неї об`єктивних труднощів для своєчасного прийняття спадщини.
Враховуючи вищенаведені причини пропуску позивачем строку на прийняття спадщини, які суд вважає поважними, визнання позову відповідачами, суд вважає наявними підстави для задоволення позовних вимог до відповідача Снігурівської міської ради Миколаївської області й поновлення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, що відповідатиме принципам верховенства права та справедливості.
Разом з тим, у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 хоча і є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , однак спадщину в установлений строк не прийняв, заявлені до нього позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Отже, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в частині вимог до Снігурівської міської ради Миколаївської області.
На прохання позивача суд відносить судові витрати на її користь.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 141, 142, 200, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Снігурівської міської ради Миколаївської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,- задовольнити частково.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяці з дня набрання даним рішенням законної сили.
В задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача ОСОБА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду, який відраховується з дати складення повного судового рішення.
Суддя І.А.Квєтка
Дата складення повного судового рішення 31.10.2024.
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122705909 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Квєтка І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні