ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
28.10.2024р. Справа № 905/55/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю. розглянувши у відкритому засіданні
клопотання ПАТ «Донбасенерго» від 25.10.2024 про відсторонення арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. від виконання повноважень розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі №905/55/24
за заявою Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» м.Запоріжжя
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області
про банкрутство
розпорядник майна арбітражний керуючий Паркулаб В.Г.
Представники сторін:
Від боржника: Середа В.В. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник
Розпорядник майна: Арбітражний керуючий Паркулаб В.Г. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції)
Від кредитора ПАТ "Донбасенерго": Горянін А.О. та Чирва Ю.Ю. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представники
Від кредитора АТ "ДТЕК Дніпроенерго": Коломієць І.О. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник
Від кредитора ТОВ "Моспінське вуглепереробне підприємство": Шамкій В.М. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник
Від кредитора Головне управління ПФУ в Донецький обл..: Литвиненко Ю.П. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.01.2023 заяву АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, призначено підготовче засідання на 05.02.2024.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.02.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області; визнано грошові вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в розмірі 24 257 698,09 грн.; введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» строком на сто сімдесят календарних днів до 31.05.2024 року; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №983 від 23.05.2013 (адреса: 61002, м.Харків, вул.Потебні, 6; ел. адреса - ІНФОРМАЦІЯ_1 ); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; вжито заходи щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави (у разі наявності); встановлено дату попереднього засідання суду на 15.04.2024 о 12:00.
06.02.2024 за номером 72454 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про відкриття провадження у справі №905/55/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).
05.08.2024 судом винесено ухвалу за результатами попереднього судового засідання, визначено дату підсумкового засідання на 09.09.2024.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 09.09.2024 року задоволено клопотання розпорядника майна боржника про продовження строку процедури розпорядження майном боржника у справі №905/55/24; задоволено клопотання ПАТ «Донбасенерго» в частині продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання; продовжено строк процедури розпорядження майном боржника до 15.10.2024; відкладено підсумкове засідання на 07.10.2024 року об 11:30.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 07.10.2024 року продовжено строк процедури розпорядження майном боржника до 29.10.2024, відкладено підсумкове засідання на 28.10.2024 року об 11:30 год.
Судове засідання 28.10.2024 відбулося у режимі відеоконференції за участю розпорядника майна, представників ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», УПФУ, ПАТ «Донбасенерго», АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», ТОВ «МОСПІНСЬКЕ ВУГЛЕПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО».
Представники інших кредиторів у судовому засіданні присутні не були.
24.10.2024 до господарського суду від ПАТ «Донбасенерго» надійшло клопотання про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень.
ПАТ «Донбасенерго» просить суд відсторонити арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. від виконання повноважень розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі N 905/55/24, вказавши, що:
1.Висновок у Аналізі фінансового-господарського стану ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з питань аналізу правочинів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а також після відкриття провадження у справі про банкрутство, на думку ПАТ «Донбасенерго», є неповним та не підтверджується наданням первинної документації для підтвердження достовірності результатів аналізу, яка використовувалась розпорядником для проведення аналізу.
2. Ненадання арбітражним керуючим Паркулаб В.Г. для ознайомлення ПАТ «Донбасенерго» та всім затвердженим кредиторам боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» всіх правочинів, укладених боржником за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство для встановлення наявності або відсутності підстав щодо визнання їх недійсними
Розпорядник майна арбітражний керуючий Паркулаб В.Г. проти клопотання ПАТ «Донбасенерго» заперечує, оскільки вважає доводи цього кредитора необґрунтованими та неправомірними.
Дослідивши доводи ПАТ «Донбасенерго», розпорядника майна арбітражного керуючого Паркулаба В.Г., заслухавши пояснення та доводи присутніх представників кредиторів, боржника, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» з огляду на наступне.
Щодо неповноти висновків у Аналізі фінансового-господарського стану ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з питань аналізу правочинів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а також після відкриття провадження у справі про банкрутство.
В матеріалах справи №905/55/24 наявний звіт від 30.05.2024 про результати аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та становища на ринках ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2021-2023 роки, щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій з майном ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Цей звіт складений ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» (реєстраційний номер у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності №1259) за зверненням розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Для інформаційно-організаційного забезпечення проведення аналізу Товариству «СТАНДАРТ-АУДИТ» були надані боржником надано основні джерела інформації.
З цього аудиторського звіту вбачається, що питання аналізу правочинів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а також після відкриття провадження у справі про банкрутство були досліджені. За наслідками аудиту, фактів вчинення їх на шкоду кредиторам з метою уникнення відповідальності за зобов`язаннями боржника не встановлено.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» - аудит фінансової звітності - аудиторська послуга з перевірки даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності та/або консолідованої фінансової звітності юридичної особи або представництва іноземного суб`єкта господарювання, або іншого суб`єкта, який подає фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність групи, з метою висловлення незалежної думки аудитора про її відповідність в усіх суттєвих аспектах вимогам національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, міжнародних стандартів фінансової звітності або іншим вимогам (п.1);
аудитор - фізична особа, яка підтвердила кваліфікаційну придатність до провадження аудиторської діяльності, має відповідний практичний досвід та зареєстрована у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності (п.2);
аудиторська діяльність - незалежна професійна діяльність аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності, зареєстрованих у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності, з надання аудиторських послуг (п.3);
аудиторський звіт - документ, підготовлений суб`єктом аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту та вимог цього Закону за результатами аудиту фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності, комбінованої фінансової звітності) (п.6).
Суд не вбачає недоліків у висновках наявного у матеріалах справи аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»
У господарського суду відсутні докази, які свідчать про невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на аудитора ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» при проведенні перевіри ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», зловживання правами; подання до суду неправдивих відомостей; наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів при проведенні аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
З огляду на зазначене, суд у відповідності до приписів ст.ст. 76, 77,78 ГПК України, приймає аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» проведеного аудиторською фірмою ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» як належний на підставі якого можна встановити обставини, які входять в предмет доказування, а наявну у звіті інформацію, як достовірні докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Згідно з презумпцією правомірності правочину, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Статтею 42 КУпБ врегульоване визнання недійсними правочинів боржника в процедурі банкрутства.
Господарський суд у межах провадження у справі про банкрутство за заявою арбітражного керуючого або кредитора, поданою в порядку, визначеному статтею 7 цього Кодексу, може визнати недійсними правочини або спростувати майнові дії, вчинені боржником після відкриття провадження у справі про банкрутство або протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, якщо вони порушили права боржника або кредиторів, з таких підстав визначених кодексом.
Отже, ПАТ «Донбасенерго», інші кредитори, або арбітражний керуючий не позбавлені права звернутися до суду із заявою про визнання недійсними конкретних угод боржника.
Щодо ненадання арбітражним керуючим Паркулаб В.Г. для ознайомлення ПАТ «Донбасенерго» та всім затвердженим кредиторам боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» всіх правочинів.
ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» вказує, що неодноразово, вимагав від арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. надати для ознайомлення всім затвердженим кредиторам боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» всі документи по правочинам, укладеним боржником за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство для встановлення наявності або відсутності підстав щодо визнання їх недійсними.
Згідно доводів ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», ненадання витребуваних кредитором документів, є підставою для відсторонення арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. від виконання повноважень розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі №905/55/24.
Відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 12 КУзПБ арбітражний керуючий зобов`язаний неухильно дотримуватися вимог законодавства. Під час реалізації своїх прав та обов`язків арбітражний керуючий зобов`язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов`язки надано (покладено).
Частиною 2 статті 12 КУзПБ визначені загальні обов`язки арбітражного керуючого, а саме він зобов`язаний:
- неухильно дотримуватися вимог законодавства;
- здійснювати заходи щодо захисту майна боржника;
- проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію;
- подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого у порядку, встановленому законодавством;
- розкривати інформацію про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство на спеціалізованій сторінці веб-сайту державного органу з питань банкрутства (у закритій частині сторінки), до якої забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, а також (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури) поточних кредиторів, та забезпечувати оновлення такої інформації не менше одного разу на місяць у порядку, визначеному державним органом з питань банкрутства.
До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство належить інформація про:
значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов`язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов`язань);
інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації);
дебіторів боржника, розмір заборгованості яких перевищує 5 відсотків сукупних вимог конкурсних кредиторів (зазначається найменування або ім`я, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та розмір заборгованості);
обтяження майна боржника (об`єкт обтяження, вид обтяження, орган або особа, в інтересах якої накладено обтяження, підстави накладення обтяження);
реєстр вимог кредиторів;
строки виконання плану санації (для керуючого санацією) або плану реструктуризації (для керуючого реструктуризацією);
аналіз фінансово-господарської діяльності боржника;
дату, час і місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів (зазначається не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення таких зборів);
тексти рішень зборів та комітету кредиторів (вносяться протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення);
текст затвердженого судом плану санації або плану реструктуризації (вноситься протягом трьох робочих днів з дня затвердження плану судом);
декларацію про майновий стан боржника - фізичної особи;
створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим вимог законодавства;
здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог;
надавати державному реєстратору в електронній формі через веб-портал електронних сервісів відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;
вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту інтересів;
надсилати до органів Національної поліції чи прокуратури повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку;
виконувати інші повноваження, передбачені законодавством.
Частиною 3 КУзПБ статті 44 встановлено, що розпорядник майна зобов`язаний:
розглядати заяви кредиторів з грошовими вимогами до боржника, що надійшли в установленому цим Кодексом порядку;
вести реєстр вимог кредиторів;
повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог;
вживати заходів для захисту майна боржника;
проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника, встановлювати за результатами його проведення наявність або відсутність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій у разі банкрутства;
повідомляти правоохоронні органи у разі виявлення ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій з майном боржника;
скликати збори і комітет кредиторів та організовувати проведення їх засідань;
подавати відомості (інформацію), необхідні для ведення Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;
надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, а також здійснювати розкриття кредиторам інформації щодо фінансового стану боржника та ходу провадження у справі;
не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість;
за можливості проведення санації боржника розробити план санації боржника та подати його на розгляд зборам кредиторів;
виконувати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Як вже було зазначено судом, частиною 2 статті 12 КУзПБ арбітражний керуючий зобов`язаний розкривати інформацію про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство на спеціалізованій сторінці веб-сайту державного органу з питань банкрутства (у закритій частині сторінки), до якої забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, а також (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури) поточних кредиторів, та забезпечувати оновлення такої інформації не менше одного разу на місяць у порядку, визначеному державним органом з питань банкрутства.
До інформації про фінансовий стан боржника, зокрема належить інформація про значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов`язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов`язань).
Суд звертає увагу сторін, що приписами статей 12, 44 КУзПБ на арбітражного керуючого покладено обов`язок виконувати повноваження, передбачені законодавством.
Проте нормами КУзПБ не передбачено обов`язку арбітражного керуючого/розпорядника майна боржника надавати усім кредиторам для ознайомлення всі документи про всі правочини, укладені боржником за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство.
Зі змісту звіту ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» від 30.05.2024 про результати аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та становища на ринках ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2021-2023 роки, щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій з майном ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вбачається наступне.
Аналіз фінансово-господарського стану боржника включає дослідження правочинів (у тому числі господарських договорів), вчинених боржником після відкриття провадження у справі про банкрутство та протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, на предмет їх впливу на фінансовий стан боржника, доцільності та реальності таких правочинів, обґрунтованості цін відчуження та придбання активів, реальності та наслідків таких правочинів.
За аналізований період боржником укладено 1 464 правочинів з юридичними особами з продажу товарів робіт, послуг на загальну суму 26 546 323 тис. грн., у том числі на 24 335 499 тис. грн. по реалізації товарів та послуг основного виду діяльності виробництво електричної та теплової енергії, що складає 91,67 % загального обсягу продаж товарів та послуг.
Серед інших продажів товарів, робіт, послуг - постачання природного газу, послуги централізованого водопостачання гарячою та холодною водою, відшкодування послуг з капітального ремонту орендованого обладнання, інші види діяльності, що дозволені статутом ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Крім того, протягом 2021-2022 років здійснювалась реалізація централізованого опалення, водопостачання, постачання вугілля населенню.
Аналіз правочинів протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а також після відкриття провадження у справі про банкрутство, показав, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»:
не виконав майнові зобов`язання раніше встановленого строку;
не брав на себе зобов`язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним;
не здійснював безоплатне відчуження майна, не брав на себе зобов`язання без відповідних майнових дій іншої сторони, не відмовлявся від власних майнових вимог;
не брав на себе грошових зобов`язань перед іншими кредиторами виконання яких повністю або частково стало неможливим;
не уклав договорів дарування;
не здійснив відчуження або придбання майна за цінами, нижчими або вищими від ринкових.
Аудиторською перевіркою не встановлено ознак недійсності правочинів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», права боржника або кредиторів не було порушено.
Дослідження господарських договорів боржника показало доцільність та реальність таких правочинів, відсутність вчинення їх на шкоду кредиторам з метою уникнення відповідальності за зобов`язаннями боржника.
Звіт ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» від 30.05.2024 про результати аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» доступний для ознайомлення усім затвердженим кредиторам боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Проте, станом на 28.10.2024 (дата розгляду клопотання ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» про відсторонення арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. від виконання повноважень розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі №905/55/24), від жодного з цих кредиторів до суду на надходило повідомлень, про відмову розпорядника майна надати для ознайомлення документи щодо яких-то конкретних договорів досліджених аудиторами у звіті, з 1 464 правочинів, укладених боржником за 2021-2023 роки.
У судовому засіданні 28.10.2024 присутні в режимі відеоконференції представники боржника та кредиторів, окрім ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», не висловлювали нарікань та зауважень до діяльності розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» Паркулаба В.Г., у тому числі щодо розкриття інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство.
Виготовлення копій всіх 1 464 правочинів, укладених ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у період 2021-2023 років, для 13 кредиторів створює надмірне навантаження на фінансові, робочі та людські ресурси підприємства-боржника. Забезпечення такої великої кількості копій потребує суттєвих затрат часу і коштів, що може негативно позначитись на поточній діяльності підприємства та зумовити затримки в інших операційних процесах.
Звіт ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» від 30.05.2024 про результати аналізу фінансово-господарського стану ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», інформація про діяльність боржника доступна для ознайомлення всім затвердженим кредиторам у справі №905/55/24.
Це свідчить про можливість доступу кредиторів до всієї необхідної інформації, уникнувши таким чином потреби дублювати та копіювати великий обсяг документів.
Також, у своєму клопотанні від 25.10.2024 ПАТ «Донбасенерго» вказує, що діючи в інтересах всіх кредиторів просило надати для ознайомлення всі правочини, укладені боржником за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство для встановлення наявності або відсутності підстав щодо визнання їх недійсними.
Під розпорядженням майном згідно з ч. 1 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, здійснення аналізу його фінансового стану, а також визначення наступної процедури (санації чи ліквідації).
Задля досягнення наведеної мети розпорядник майна зобов`язаний, зокрема: проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника; виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, а також здійснювати розкриття кредиторам інформації щодо фінансового стану боржника та ходу провадження у справі; не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість (частина третя статті 44 Кодексу України з процедур банкрутства ), а також виконувати ряд інших обов`язків покладених на нього нормами Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою від 05.08.2024 за результатами попереднього засідання затверджено реєстр вимог кредиторів та включено до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) вимоги 13 кредиторів, станом на 28.10.2024 заяв та скарг на розпорядника майна від жодного з кредиторів не надходило.
У клопотанні про відсторонення ПАТ «Донбасенерго» зазначає, в даній справі більшість кредиторів боржника є підприємствами групи ДТЕК, тобто особами які пов`язаними із боржником відносинами контролю. Основними контрагентами боржника в трирічний період, що передував відкриттю провадження у справі про банкрутство також є особами, пов`язаними із боржником. Ненадання розпорядником майна договорів боржника може свідчити про те, що його бездіяльність спрямована на приховування умов договорів із пов`язаними особами. Тобто розпорядник майна не є безстороннім і неупередженим, а діє в інтересах групи ДТЕК
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до положень ст.1 КУзПБ кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
За змістом абзацу шостого частини першої статті 1 КУзПБ - заінтересовані особи стосовно боржника - юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює контроль над боржником, юридична або фізична особа, контроль над якою здійснює боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, які входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство, а також особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою - боржником, а саме: подружжя та їхні діти, батьки, брати, сестри, онуки, а також інші особи, щодо яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими; для цілей цього Кодексу заінтересованими особами стосовно арбітражного керуючого чи кредиторів визнаються особи в такому самому переліку, як і заінтересовані особи стосовно боржника.
Кодекс України з процедур банкрутства передбачає обмеження для заінтересованих осіб, зокрема статтею 52 КУзПБ встановлено, що вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника, не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації, в інших ж випадках кредитори - заінтересовані особи наділені такими ж самими повноваженнями як і кредитори відповідних груп/черг, Кодекс не містить інших заборон щодо їх участі та реалізації своїх прав у процедур банкрутства.
Статтею 28 Кодексу України з процедур банкрутства визначено порядок та підстави для відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень.
Згідно з частиною 4 статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий може бути відсторонений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого реструктуризацією, керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реалізацією за його заявою (абзац 1 частини 4 статті 28 КУзПБ).
Відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень здійснюється господарським судом за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою у разі: 1) невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого; 2) зловживання правами арбітражного керуючого; 3) подання до суду неправдивих відомостей; 4) відмови арбітражному керуючому в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Кодексом; 5) припинення діяльності арбітражного керуючого; 6) наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів (абзац 2 частини 4 статті 28 КУзПБ).
Комітет кредиторів має право в будь-який час звернутися до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень незалежно від наявності таких підстав (абзац 3 частини 4 статті 28 КУзПБ).
Але, право кредиторів на відсторонення арбітражного керуючого не є абсолютним, а верховенство права, як один з основних принципів демократичного суспільства, залишає за господарським судом контроль над втручанням у право арбітражного керуючого у справі про банкрутство для забезпечення його незалежності від кредиторів, а також забезпечення прав кредиторів на належну і професійну процедуру.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що суд у справі про банкрутство повинен сам приймати рішення стосовно виду та інтенсивності нагляду з урахуванням процедури провадження, особи боржника та арбітражного керуючого, а також інших обставин справи.
Розглядаючи питання відсторонення за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою господарського суду за наявністю підстав, визначених у самому Кодексі суд зазначає, що такі підстави визначені пунктами 1) - 6) абзацу другого частини 4 статті 28 Кодексу та пов`язані із встановленням у різній формі фактів невиконання або неналежного виконання арбітражним керуючим покладених на нього обов`язків, або існування обставин, що об`єктивно унеможливлюють виконання арбітражним керуючим відповідних повноважень.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про:
невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого;
зловживання правами арбітражного керуючого;
подання до суду неправдивих відомостей;
припинення діяльності арбітражного керуючого;
наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів.
У судовому засіданні 28.10.2024 присутні в режимі відеоконференції представники кредиторів, у тому числі і ГУ ПФУ в Донецькій області, окрім ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», не повідомляли суд про порушення їх прав розпорядником майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» Паркулабом В.Г.
Господарський суд не вбачає в діях арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. порушень вимог ч.3 ст.44 Кодексу України з процедур банкрутства щодо неналежного проведення аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника.
Враховуючи вищенаведене, у господарського суду відсутні правові підстави вважати, що арбітражним керуючим Паркулаб В.Г. невиконанні або неналежно виконані обов`язки, покладених на нього повноважень розпорядника майна у справі №905/55/24, а тому відсутні передбачені ст.28 КУзПБ підставі для задоволення клопотання ПАТ «Донбасенерго» про відсторонення арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. від виконання повноважень розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі №905/55/24.
Керуючись статтями 1, 2, 9, 28, 48 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 12, 73-75, 76-79, 86, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» від 25.10.2024 про відсторонення арбітражного керуючого Паркулаба В.Г. від виконання повноважень розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі №905/55/24.
Ухвала набрала законної сили 28.10.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду у строки передбачені ГПК України.
В судовому засіданні 28.10.2024 оголошено вступну та резолютивну ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 31.10.2024.
Суддя Е.В. Зекунов
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122715034 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зекунов Едуард Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні