Ухвала
від 28.10.2024 по справі 905/55/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649


У Х В А Л А

28.10.2024р. Справа № 905/55/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю. розглянувши у відкритому засіданні

клопотання ПАТ «Донбасенерго» про затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 05.10.2024 та введення процедури санації у справі № 905/55/24

за заявою Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» м.Запоріжжя

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області

про банкрутство

розпорядник майна арбітражний керуючий Паркулаб В.Г.

Представники сторін:

Від боржника: Середа В.В. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник

Розпорядник майна: Арбітражний керуючий Паркулаб В.Г. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції)

Від кредитора ПАТ "Донбасенерго": Горянін А.О. та Чирва Ю.Ю. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представники

Від кредитора АТ "ДТЕК Дніпроенерго": Коломієць І.О. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник

Від кредитора ТОВ "Моспінське вуглепереробне підприємство": Шамкій В.М. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник

Від кредитора Головне управління ПФУ в Донецький обл..: Литвиненко Ю.П. (поза приміщенням суду в режимі відеоконференції) - представник

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.01.2023 заяву АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, призначено підготовче засідання на 05.02.2024.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.02.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області; визнано грошові вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в розмірі 24 257 698,09 грн.; введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» строком на сто сімдесят календарних днів до 31.05.2024 року; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №983 від 23.05.2013 (адреса: 61002, м.Харків, вул.Потебні, 6; ел. адреса - ІНФОРМАЦІЯ_1 ); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; вжито заходи щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави (у разі наявності); встановлено дату попереднього засідання суду на 15.04.2024 о 12:00.

06.02.2024 за номером 72454 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про відкриття провадження у справі №905/55/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

05.08.2024 судом винесено ухвалу за результатами попереднього судового засідання, визначено дату підсумкового засідання на 09.09.2024.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 09.09.2024 року задоволено клопотання розпорядника майна боржника про продовження строку процедури розпорядження майном боржника у справі №905/55/24; задоволено клопотання ПАТ «Донбасенерго» в частині продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання; продовжено строк процедури розпорядження майном боржника до 15.10.2024; відкладено підсумкове засідання на 07.10.2024 року об 11:30.

07.10.2024 до суду від ПАТ «Донбасенерго» надійшло клопотання про введення процедуру санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) та затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) схваленого протокольним рішенням зборів кредиторів від 05.10.2024 з додатками.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 07.10.2024 року продовжено строк процедури розпорядження майном боржника до 29.10.2024, відкладено підсумкове засідання на 28.10.2024 року об 11:30 год.

Судове засідання 28.10.2024 відбулося у режимі відеоконференції за участю розпорядника майна, представників ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», УПФУ, ПАТ «Донбасенерго», АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», ТОВ «МОСПІНСЬКЕ ВУГЛЕПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО».

Представники інших кредиторів у судовому засіданні присутні не були.

18.10.2024 від розпорядника майна до суду надійшли пояснення щодо плану санації, наданого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО. У вказаних поясненнях він просить відмовити у задоволенні клопотання про введення процедури санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження плану санації долученого до клопотання.

Станом на 28.10.2024 заперечення щодо запропонованого ПАТ «Донбасенерго» Плану санації були надані наступники кредиторами: ТОВ "Параллель М ЛТД" (заява вхідна дата 21.10.2024); DTEK TRADING SA (заява вхідна дата 23.10.2024); АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (заява вхідна дата 24.10.2024); УПФУ у Донецькій області (заява вхідна дата 24.10.2024).

Розглянувши клопотання ПАТ «Донбасенерго» про введення процедуру санації у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) та затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) схваленого протокольним рішенням зборів кредиторів від 05.10.2024, суд зазначає наступне:

РОЗДІЛ 1

Щодо дослідження аналізу фінансово-господарського стану боржника.

Відповідно до частини першої статті 49 КУзПБ у підсумковому засіданні суду в процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі.

За приписами ч. 3 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства, в процедурі розпорядження майном боржника розпорядник майна зобов`язаний зокрема проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника, а також, не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство, провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість.

Внаслідок дослідження Господарським судом та надання правової оцінки повноти проведення розпорядником майна заходів, передбачених у процедурі розпорядження майном боржника, в частині здійснення ним аналізу фінансово-господарського стану боржника та проведення інвентаризації майна боржника із визначенням вартості цього майна, встановлені такі обставини.

Відповідно до ч.4 ст.205 ГК України у разі неспроможності суб`єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.

Тобто, боржник визнається банкрутом за умови встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані вимоги кредиторів інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.

Визнаючи боржника банкрутом, суд повинен встановити його неплатоспроможність шляхом здійснення аналізу повноти проведених розпорядником майна заходів, передбачених у процедурі розпорядження майном, та дослідити надані розпорядником майна належні та допустимі докази на підтвердження повноти проведення процедури розпорядження майном, визначеної законодавством з банкрутства.

Розмір пасиву боржника визначається згідно з реєстром вимог кредиторів, затвердженим судом в порядку Кодексу України з процедур банкрутства.

Звіт розпорядника майна про фінансово-майновий стан божника повинен містити відомості про активи боржника. Такий звіт має бути предметом розгляду зборів кредиторів (комітету кредиторів), і на його підставі кредитори приймають рішення про введення наступної судової процедури. У подальшому відомості про фінансово-майновий стан боржника (актив) мають бути предметом розгляду в судовому засіданні у справі про банкрутство.

Отже, завдання підсумкового засідання суду полягає в з`ясуванні ознак неплатоспроможності для визначення наступної судової процедури, згідно з клопотанням комітету кредиторів, однак остаточна їх оцінка надається судом.

Підставою для визнання боржника банкрутом є недостатність його майна для задоволення вимог кредиторів, що встановлюється судом шляхом зіставлення активів і пасивів боржника.

Без встановлення фінансового стану боржника, наявності чи відсутності майнових активів у нього, за рахунок яких можна продовжити виробничу діяльність з метою погашення кредиторської заборгованості, без перевірки можливості застосування до боржника іншої, ніж ліквідація, судової процедури, висновок про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури є передчасним, адже таке рішення повинно прийматися за наявності належних та допустимих доказів про відсутність можливості відновити платоспроможність боржника та погасити вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.

У підсумковому засіданні судом досліджений звіт від 30.05.2024 про результати аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та становища на ринках ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2021-2023 роки, щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій з майном ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Цей звіт складений ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» (реєстраційний номер у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності №1259) за зверненням розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Для інформаційно-організаційного забезпечення проведення аналізу Товариству «СТАНДАРТ-АУДИТ» були надані боржником надано основні джерела інформації:

Баланс підприємства (звіт про фінансовий стан) на 31.03.2021; 31.12.2021; 31.12.2022; 31.12.2023; 05.02.2024;

Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за І квартал 2021, 2021; 2022; 2023; за період 01.01.2024 -05.02.2024;

Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом) за 2021; 2022; 2023;

Звіт про власний капітал за 2021; 2022; 2023;

Копія витягу з ЄДРПОУ;

Копія статуту;

Інші документи бухгалтерського обліку, в яких відображені операції фінансово-господарчої діяльності.

Внаслідок дослідження звіту та документів наявних в матеріалах справи встановлено наступне.

ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 17.12.2001 року. Діюча редакція Статуту зареєстрована 02.10.2020 року.

Розмір статутного капіталу ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» відповідає діючий редакції Статуту та складає 12 702 300 грн.

Основним видом діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за період, що підлягає аналізу, є виробництво і реалізація електричної та теплової енергії на території України

Виробнича діяльність ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з моменту організації підприємства та до березня 2017 року здійснювалась на виробничих потужностях цілісних майнових комплексів (далі ЦМК) «КУРАХІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», взятих в оренду у власника майна ТОВ «ТЕХРЕМПОСТАВКА». При цьому з метою організації виробничої діяльності, що підлягає ліцензуванню, у складі ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» були виділені відокремлені підрозділи:

ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «КУРАХІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», (Код ЄДРПОУ П:26160824, Місцезнаходження: Україна, 85612, Донецька обл., Покровський р-н, місто Курахове, вул. Енергетиків, будинок 34).

ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», (Код ЄДРПОУ ВП:26174683, Місцезнаходження: Україна, 91480, Луганська обл., Новоайдарський р-н, місто Щастя, вул. Гагарина, будинок 1»О»).

ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», (Код ЄДРПОУ ВП:26160818,Місцезнаходження: Україна, 86783, Донецька обл., місто Харцизьк, місто Зугрес, вул. 60 років жовтня, будинок 100).

З березня 2017 року ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» втратило операційний контроль і доступ до майна ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у зв`язку з військовими діями на неконтрольованій Українською владою території м. Зугрес Донецької області та взяттям активів боржника під контроль незаконно самопроголошеною владою. В результаті виробництво електричної енергії та теплової енергії ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» було припинено.

З серпня 2020 року до лютого 2022 року виробнича діяльність ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» здійснювалась на виробничих потужностях ЦМК «КУРАХІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», взятих в суборенду у ТОВ «КУРАХІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» та ТОВ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ».

У зв`язку з повномасштабним вторгненням російських військ в Україну 24.02.2022 року та окупацією м. Щастя Луганської області виробничу діяльність ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» було припинено.

В результаті описаних вище фактів та обставин управлінським персоналом ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» ухвалено рішення про підготовку фінансової звітності за 2021-2023 роки на основі припущення про припинену діяльність.

У відповідності до цього припущення та норм МСФЗ у балансі боржника:

- дані щодо основних засобів, нематеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій відображені у складі оборотних активів;

- дані щодо довгострокових зобов`язань та забезпечень відображені у складі поточних зобов`язань та забезпечень.

При аналізі загальних показників діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за період, що аналізується, враховані:

Форс-мажорні обставини діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом 2021 -2023 років, а також попереднього періоду:

-втрата операційного контролю над значною часткою майна підприємства - ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у результаті захоплення м. Зугрес Донецької області незаконними збройними формуваннями у березні 2017 року;

-втрата операційного контролю над значною часткою майна підприємства - ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у зв`язку з окупацією м. Щастя Луганської області у ході повномасштабної російської агресії;

-скорочення, через форс - мажорні обставини, обсягів виробництва електричної та теплової енергії та, як наслідок, зменшення доходів боржника;

-виходячи з обставин неможливості використання активів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, а також зважаючи на повну відсутність з цієї причини їх економічної ефективності, формування резерву на знецінення основних засобів, необоротних активів, незавершених капітальних інвестицій та запасів ЦМК «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» та «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» з подальшим віднесенням сум резервів на збитки боржника.

Повна відсутність платоспроможності дебіторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», більша частина які:

-знаходиться на тимчасово окупованій російською федерацією території України;

-знаходиться в процедурі банкрутства та для яких введено мораторій задоволення вимог кредиторів;

-знаходиться на території російської федерації та є її суб`єктом.

Дія Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», що забороняє стягнення дебіторської заборгованості шляхом порушення справ про банкрутство відносно ДП «ЕНЕРГОРИНОК», найбільш крупного дебітора ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Наявність нормативно-правових актів, що діють на території НКТ, та передбачають сплату вартості проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії.

Відсутність за вищевказаними обставинами у необхідних обсягах власних оборотних коштів для ведення прибуткової фінансово-господарчої діяльності.

Збитковість діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у результаті впливу наступних негативних обставин:

-використання у технологічному процесі ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» природного газу, середньозважена ціна якого практично вдвічі перевищувала ціну вугілля з огляду на блокування поставок вугілля з боку РФ та за відсутності інших логістичних альтернатив постачання вугілля;

-запровадження практики цінових обмежень по реалізації електричної енергії ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «КУРАХІВСЬКАЯ ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» на організованих сегментах ринку електричної енергії на рівні, який не покривала собівартість виробництва електроенергії;

-подорожчання палива для виробництва електричної енергії в умовах військового стану та пов`язана з цим збитковість реалізації продукції за 2022 рік.

Чистий дохід від реалізації продукції ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2023 рік відсутній.

За кожен рік періоду, що розглядається, боржником були отримані збитки:

-за 2021 рік 69 835 тис. грн.;

-за 2023 рік 103 796 тис. грн.

Збиткова діяльність зумовила від`ємне значення власного капіталу: станом на станом на 31.12.2021 року у сумі «-5 403 212» тис. грн., станом на 31.12.2023 року у сумі « 6 811 355» тис. грн. В цілому за аналізований період від`ємне значення власного капіталу збільшилось на 26%.

За період, що аналізується, зменшення поточної кредиторської заборгованості склало 2 254 347 тис. грн., поточної дебіторської заборгованості 3 115 069 тис. грн., запасів 421 170 тис. грн.

Функціонуючий капітал має від`ємне значення станом на 31.12.2023 року та склало «-6 811 355» тис. грн. Відсутність функціонуючого капіталу визначає неможливість погашення поточних зобов`язань за рахунок власних оборотних активів підприємства, що підтверджує надмірну залежність боржника від позикових джерел фінансування.

Аналіз показників ліквідності показав, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» попадає в зону високого ризику станом на 31.12.2023 року, коли наявні чинники втрати платоспроможності. У підприємства відсутні власні оборотні активи для погашення його зобов`язань, навіть з порушенням строків погашення. Підприємство неспроможне перетворити активи на гроші для виконання всіх необхідних платежів у міру настання строку їх сплати.

З метою встановлення моменту виникнення загрози неплатоспроможності боржника, та підстави для звернення керівником боржника до господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство проведено дослідження дати, на яку виникало перевищення сумарного розміру грошових зобов`язань перед всіма кредиторами боржника, строк виконання яких настав, над розміром всіх активів боржника.

Щоквартальний аналіз показників за 2022 рік показав, що станом на 31.12.2022 року сума поточних зобов`язань та забезпечень перевищила загальну суму активів на 167 371 тис. грн., що свідчить про виникнення ознак загрози неплатоспроможності боржника станом на цю дату.

Обов`язок керівника щодо звернення до суду із заявою про банкрутство виникає у момент, коли добросовісний та сумлінний керівник, який перебуває у подібних обставинах, у рамках стандартної управлінської практики, враховуючи масштаб діяльності боржника, мав об`єктивно визначити наявність факту загрози неплатоспроможності останнього.

Пунктом 1-6 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що тимчасово, під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102IX, а також протягом шести місяців після його припинення чи скасування не застосовується відповідальність, передбачена частиною шостою статті 34 цього Кодексу, до органів управління боржника, якщо боржник не звернувся до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі у випадках, передбачених цим Кодексом, внаслідок збройної агресії проти України, у тому числі через перебування єдиного майнового комплексу боржника на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Як зазначено у розділі 1 «Загальна характеристика підприємства» Звіту ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» втратило операційний контроль і доступ до майна:

ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» з березня 2017 року у зв`язку з військовими діями на неконтрольованій Українською владою території м. Зугрес Донецької області та взяттям активів боржника під контроль незаконно самопроголошеною владою.

ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» з лютого 2022 року у зв`язку з повномасштабним вторгненням російських військ в Україну та окупацією м. Щастя Луганської області .

ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «КУРАХІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» розташовано на території Курахівській міської територіальної громади Покровського району Донецька області, яка включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (зі змінами та доповненнями).

У зв`язку з цим, боржник не звернувся до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі, внаслідок збройної агресії проти України, та через перебування єдиного майнового комплексу боржника на територіях, на яких ведуться бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Дії керівника боржника є виправданими, оскільки в умовах перебування майна боржника на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях та територіях ведення бойових дій, постійними обстрілами Курахівській міської територіальної громади Покровського району Донецька області, де знаходиться ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та діяльність якого є виробництво електричної енергії, відноситься до критичної інфраструктури, об`єкти якої піддаються постійним ворожим обстрілам, що є загальновідомим фактом, відсутня можливість належним чином здійснювати аналіз фінансово-господарської діяльності боржника, провести інвентаризацію його майна та визначити його вартість, продати майно, а також здійснити стягнення дебіторської заборгованості внаслідок знаходження як певних контрагентів так й документів на територіях, на яких ведуться бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, а також не визначеності періоду продовження воєнного стану.

Враховуючи вищевикладене у рамках стандартної управлінської практики, враховуючи масштаб діяльності боржника, режим, специфіку, характер діяльності боржника, обставини за яких виникли фінансові ускладнення його діяльності, керівник ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не мав об`єктивної можливості визначити наявність факту загрози неплатоспроможності останнього.

Оцінка основних показників фінансової стійкості підприємства.

В процесі проведеної оцінки ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за результатами періоду, що аналізується, виявлені ознаки, які відповідають фінансовому стану потенційного банкрутства.

Таким чином, зміни результатів фінансово-господарської діяльності за 2021 -2023 роки, а також динаміка платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» мають тенденцію к погіршенню. Значення всіх показників, передбачених Методичними рекомендаціями, станом на 31.12.2023 року знаходяться на більш низькому рівні у порівнянні з їх нормативними значеннями.

В результаті аналізу коефіцієнтів ліквідності підприємства встановлено, що їх значення погіршились на 31.12.2023 року. Перспектива відновлення платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є малоймовірна. На 31.12.2023 року підприємство є неспроможним за рахунок внутрішніх джерел оперативно знайти резерви платіжних коштів, необхідних для погашення боргів і постійно, на будь-який момент часу, підтримувати рівновагу між обсягами і строками перетворення активів в грошові кошти та обсягами і строками погашення зобов`язань.

Результат аналізу коефіцієнтів фінансової стійкості підприємства обумовлює кризовий стан фінансового положення та відсутність фінансової самостійності підприємства. Не забезпечується самофінансування та незалежність підприємства від залучених джерел фінансування. Підприємство повністю функціонує за рахунок позикових коштів.

Внаслідок аналізу фінансових факторів, що призвели до неплатоспроможності встановлено, що протягом 2021-2023 років балансова вартість необоротних активів боржника зменшилась на 64 425 тис. грн. Частка необоротних активів в загальних активах станом на 31.12.2023 року складає 0,22%.

Незначна балансова вартість необоротних активів станом на 31.12.2023 року зумовлена втратою операційного контролю та доступу до майна, яке розташовано на території ВП «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» та ВП «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ», у зв`язку з військовими діями у м. Зугрес Донецької області та м. Щастя Луганської області.

Враховуючи ці обставини, на вартість необоротних активів нараховано резерви, з відношенням сум на витрати боржника. Нарахування резервів на вартість необоротних активів є необхідністю у відповідності до норм МСФЗ.

Необоротні активи, що рахуються на балансі боржника станом на 31.12.2023 року, не можуть бути визнані об`єктами, реалізація яких призведе до збільшення економічних вигод та покращення платоспроможності підприємства.

Вчинення незаконних дій з майном ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не виявлено.

Результат аналізу оборотних активів підприємства протягом періоду, що аналізується, визначає іммобілізацію 94,65% оборотних активів в дебіторській заборгованості на 31.12.2023 року, що веде до «заморожування» оборотного капіталу, зменшення долі готівкових коштів, погіршення платоспроможності, зумовлює залучення зовнішніх фінансових ресурсів на покриття термінових витрат, що збільшує частку позикового капіталу в джерелах фінансування підприємства.

Результат аналізу власних оборотних засобів підприємства виявив їх відсутність протягом всього періоду, що аналізується. Дане положення ініціює потребу в залучені зовнішніх джерел фінансування діяльності боржника.

Наявних грошових потоків ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» недостатньо для погашення набутих боргів та одночасного розвитку діяльності підприємства. Розбалансування структури грошового потоку свідчить про погіршення фінансової стійкості, незалежності підприємства. Дефіцит грошового потоку підтверджує незабезпеченість підприємства власними коштами.

Результат аналізу власного капіталу підприємства виявив від`ємне значення власного капіталу на кінець кожного року періоду, що аналізується. Зміни складу власного капіталу засвідчують економічну неефективність господарської діяльності боржника. Співвідношення коефіцієнтів надходження та вибуття власного капіталу посвідчує перевагу величини коефіцієнтів вибуття, що визначає втрату фінансової стійкості, економічної самостійності, відсутність джерел погашення збитків, та визначає відсутність перспектив його подальшого розвитку за рахунок власних джерел фінансування.

Результат аналізу дебіторської заборгованості підприємства протягом періоду, що аналізується свідчить, що:

В оборотних активах боржника станом на 31.12.2023 року частка дебіторської заборгованості складає 94,65%.

Прострочена дебіторська заборгованість складає 5,24% від загального обсягу дебіторської заборгованості за первісною вартістю.

Наявність сум дебіторської заборгованості для покриття поточних зобов`язань має тенденцію к суттєвому зниженню, що свідчить про зростання ризику непогашення боргів, зменшення високоліквідних грошових коштів, зростання неплатоспроможності боржника.

Результат аналізу кредиторської заборгованості підприємства протягом періоду, що аналізується, свідчить про зменшення її абсолютної величини. Проте наявність від`ємного значення власного капіталу в сумі, яка показує нестачу наявних активів, які могли би бути направлені на погашення зобов`язань, демонструє відсутність фінансової стійкості боржника, визначає неможливість погашення зобов`язань у повному обсягу навіть з порушенням строків їх погашення.

Фінансовий результат діяльності підприємства до оподаткування має від`ємне значення за усі роки періоду, що аналізується. Значення чистого фінансового результату за 2021 2023 роки є від`ємними. Така тенденція неминуче призводить до незадовільної структури балансу, росту збитку, збільшенню заборгованості підприємства. Тривала збиткова операційна діяльність загрожує подальшому існуванню підприємства і призводить до його банкрутства.

Оцінка резервів підвищення ефективності функціонування підприємства та відновлення його платоспроможності

Забезпечення фінансового оздоровлення підприємства, відновлення його платоспроможності потребує пошуку та використання як зовнішніх, так і внутрішніх резервів підвищення ефективності його функціонування, за допомогою яких підприємство може не лише подолати внутрішні причини кризи, а й зменшити залежність від залучення зовнішніх фінансових ресурсів. Зовнішні резерви полягають у здатності підприємства мобілізувати необхідний обсяг обігових коштів для виконання своїх зобов`язань перед кредиторами. Внутрішні у здатності забезпечити обсяг обігових коштів, необхідних для ведення господарської діяльності.

Для вивчення ознак можливості використання процедури санації для поліпшення фінансово-господарського стану підприємства та виведення його з неплатоспроможного стану проведено аналіз поточної дебіторської заборгованості ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що рахується в бухгалтерському обліку за первиною вартістю на 31.12.2023 року в сумі 5 041 587 тис. грн. (Таблиця 12 звіту), який показав, що:

- 25,27% від загальної вартості поточної дебіторської заборгованості це заборгованість оптового постачальника електричної енергії, щодо якого не може бути порушено справу про банкрутство у зв`язку з законодавчими обмеженнями;

- 59,4% від загальної вартості поточної дебіторської заборгованості це заборгованість учасників ринку електричної енергії НКТ. Згідно умов Багатостороннього договору між учасниками ринку НКТ Виробник має право вимагати від Постачальника оплату за поставлену електричну енергію в межах коштів, перерахованих Постачальнику споживачами у відповідності з Алгоритмом розподілу грошових коштів, передбачених цим договором між учасниками ринка електричної енергії;

- 2,7 % від загальної вартості поточної дебіторської заборгованості це заборгованість контрагентів, що є суб`єктом російської федерації або знаходиться на тимчасово окупованій російською федерацією території України;

- 0,5% від загальної вартості поточної дебіторської заборгованості - це заборгованість контрагентів, які знаходиться в процедурі банкрутства.

Що складає 87,92% дебіторської заборгованості (4 432 463 тис. грн від 5 041 587 тис. грн.).

Об`єктивними підставами неможливості стягнення дебіторської заборгованості та як наслідок неплатоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є:

наслідки специфіки діяльності оптового покупця електричної енергії ДП «Енергоринок»;

наслідки специфіки діяльності учасників ринка НКТ згідно умов Багатостороннього договору;

наявність дебіторів, що знаходяться на окупованій території та на території російської федерації;

наявність дебіторів, що перебувають у процесі банкрутства.

Під цими видами заборгованості перебувають понад три чверті об`єктів дебіторської заборгованості ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та санація через недостатність такої кількості економічних ресурсів неможлива. Економічних ресурсів для санації немає і через обставини, що склалися, забезпечити їх немає можливості

Таким чином, 87,92% дебіторської заборгованості ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що рахується в бухгалтерському обліку за первиною вартістю на 31.12.2023 року не є ресурсами, реалізація яких може призвести до оздоровлення фінансово-господарського становища боржника та задоволення вимог кредиторів в рамках процедури санації.

Станом на 05.02.2024 року - дати порушення справи про банкротства, боржник має 185 232 тис. грн. балансових активів для погашення заявлених вимог кредиторів, які заявлені в процедурі банкрутства в сумі 4 723 504 724,80 грн.

Згідно даного Звіту, приймаючи до уваги фінансово-господарський стан ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», сформовану структуру балансу, подальша ефективна діяльність підприємства та відновлення його платоспроможності малоймовірна.

Ознак фіктивного банкрутства, дій з доведення до банкрутства, дій з приховування банкрутства ТОВ «ДТЕК ДСХІДЕНЕРГО» станом на 05.02.2024 року внаслідок проведеного дослідження не виявлено.

Від`ємні показники поточної платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», які свідчать про постійну нестачу наявних коштів та високоліквідних активів для погашення поточних боргів, що розглядається як неспроможність підприємства після настання встановленого строку сплатити грошові зобов`язання кредиторам на початок та кінець кожного звітного кварталу, а також низькі значення коефіцієнту покриття, що не досягають норми (яка дорівнює 1) і низькі значення коефіцієнта забезпечення власними засобами, що не досягають норму (яка дорівнює 0,1), свідчать про наявність ознак критичної неплатоспроможності.

Значення коефіцієнтів забезпечення власними засобами (-18,35) та покриття (0,03), від`ємного значення поточної неплатоспроможності (--6 989 828 тис. грн.) на кінець кварталу, станом на 31.12.2023 року вказують на ознаки неплатоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства.

За підсумками 2023 року коефіцієнт покриття ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» складає 0,3, що менше норми (яка дорівнює 1), підприємство отримало збиток 103 796 тис. грн. Тому такий його фінансовий стан характеризується наявністю ознак надкритичної неплатоспроможності, що відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства, коли, згідно положенням Методичних рекомендацій, задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе шляхом застосування ліквідаційної процедури в процесі провадження справи про банкрутство.

Отже, згідно підсумовуючих висновків документального аналізу проведеного ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» у Звіті від 30.05.2024 фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та становища на ринках ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2021-2023 роки:

Результати фінансово-господарської діяльності за 2021 2023 роки, а також динаміка платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» мають тенденцію к погіршенню. Значення всіх показників, передбачених Методичними рекомендаціями, знаходяться на низькому рівні у порівнянні з їх нормативними значеннями.

ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є неплатоспроможним підприємством, а перспектива відновлення платоспроможності малоймовірна.

Результат аналізу коефіцієнтів фінансової стійкості підприємства обумовлює кризовий стан фінансового положення та відсутність фінансової самостійності підприємства. Підприємство повністю функціонує за рахунок позикових коштів.

Щоквартальний аналіз показників за 2022 рік показав, що станом на 31.12.2022 року сума поточних зобов`язань та забезпечень перевищила загальну суму активів на 167 371 тис. грн., що свідчить про виникнення ознак загрози неплатоспроможності боржника станом на цю дату. Боржник не звернувся до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі, внаслідок збройної агресії проти України, та через перебування єдиного майнового комплексу боржника на територіях, на яких ведуться бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій. Дії керівника боржника є виправданими, оскільки в умовах перебування майна боржника на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях та територіях ведення бойових дій, постійними обстрілами Курахівській міської територіальної громади Покровського району Донецька області, де знаходиться ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та діяльність якого є виробництво електричної енергії, відноситься до критичної інфраструктури, об`єкти якої піддаються постійним ворожим обстрілам, що є загальновідомим фактом, відсутня можливість належним чином здійснювати аналіз фінансово-господарської діяльності боржника, провести інвентаризацію його майна та визначити його вартість, продати майно, а також здійснити стягнення дебіторської заборгованості внаслідок знаходження як певних контрагентів так й документів на територіях, на яких ведуться бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, а також не визначеності періоду продовження воєнного стану.

Станом на 31.12.2023 року частка необоротних активів в загальних активах складає 0,22% у сумі 409 тис. грн. Незначна балансова вартість необоротних активів на кінець періоду, що аналізується, зумовлена втратою операційного контролю над значною часткою майна боржника - ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у результаті захоплення м. Зугрес Донецької області незаконними збройними формуваннями у березні 2017 року, а також втратою операційного контролю над значною часткою майна боржника - ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у зв`язку з окупацією м. Щастя Луганської області у ході повномасштабної російської агресії. Внаслідок цих обставин, на вартість основних засобів, нематеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій нараховано резерви, з відношенням сум на витрати боржника.

Необоротні активи, що рахуються на балансі боржника станом на 31.12.2023 року, не можуть бути визнані об`єктами, реалізація яких призведе до збільшення економічних вигод та покращення платоспроможності підприємства.

Станом на 31.12.2023 року 94,65% активів іммобілізовано в дебіторській заборгованості, що призвело до «заморожування» оборотного капіталу і як наслідок до погіршення платоспроможності. Власні оборотні засоби підприємства відсутні протягом всього періоду, що аналізується, що ініціює потребу в залучені зовнішніх джерел фінансування.

Погашення дебіторської заборгованості ускладнено тим, що більша частина дебіторів боржника знаходиться на тимчасово окупованій російською федерацією території України або в процедурі банкрутства та для яких введено мораторій задоволення вимог кредиторів, або на території російської федерації.

Наряду з цим неможливість погашення дебіторської заборгованості обумовлено дією наступних нормативно-правових актів, а саме:

-Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», що забороняє стягнення дебіторської заборгованості шляхом порушення справ про банкрутство відносно ДП «ЕНЕРГОРИНОК», найбільш крупного дебітора ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

- нормативно-правові актів, що передбачають сплату вартості проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії.

Прострочена дебіторська заборгованість складає 5,24% від загального обсягу дебіторської заборгованості за первісною вартістю.

Фінансовий результат діяльності підприємства має від`ємне значення за усі роки періоду, що аналізується. Збитки за період, що аналізується, склали 1 567 036 тис. грн. Розмір збитків боржника у значній мірі обумовлений наступними обставинами:

-скороченням, через форс - мажорні обставини, обсягів виробництва електричної та теплової енергії та, як наслідок, зменшення доходів боржника;

- неможливістю використання активів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, а також зважаючи на повну відсутність з цієї причини їх економічної ефективності, формування резерву на знецінення основних засобів, необоротних активів, незавершених капітальних інвестицій та запасів ЦМК «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» та «ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» з подальшим віднесенням сум резервів на збитки боржника;

-використанням у технологічному процесі ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» природного газу, середньозважена ціна якого практично вдвічі перевищувала ціну вугілля з огляду на блокування поставок вугілля з боку РФ та за відсутності інших логістичних альтернатив постачання вугілля;

-запровадженням практики цінових обмежень по реалізації електричної енергії ВІДОКРЕМЛЕНИМ ПІДРОЗДІЛОМ «КУРАХІВСЬКАЯ ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» на організованих сегментах ринку електричної енергії на рівні, який не покривала собівартість виробництва електроенергії;

-подорожчанням палива для виробництва електричної енергії в умовах військового стану та пов`язана з цим збитковість реалізації продукції за 2022 рік.

Збиткова діяльність зумовила від`ємне значення власного капіталу, що засвідчує економічну неефективність господарської діяльності боржника. Його значення станом на 31.12.2023 року складає «- 6 811 355» тис. грн. Це значення власного капіталу більшою мірою сформувалося за рахунок віднесення резервів та забезпечень, відображених в бухгалтерському обліку у відповідності до МСФЗ, на витрати з подальшим відображенням у складі нерозподілених збитків боржника у сумі, яка перевищує отримані доходи.

Сума резервів на знецінення станом на 31.12.2023 року склала 6 232 773 тис. грн., а саме резерв на знецінення:

-нематеріальних активів 1 077 тис. грн.;

-основних засобів 877 316 тис. грн.;

-незавершені капітальні інвестиції 301 518 тис. грн;

-авансів, сплачених за капітальні інвестиції 77 593 тис. грн.;

-запасів - 111 747 тис. грн;

-дебіторської заборгованості 4 863 522 тис. грн.

Сума забезпечень станом на 31.12.2023 року склала 3 354 265, а саме:

-справедлива вартість фінансової гарантії виданої 2 923 739 тис. грн.

-резерви по судовим позовам та претензіям 286 729 тис. грн.,

-резерви з пенсійного забезпечення (державний пенсійний план) -142 088 тис. грн.,

-резерви відпусток та бонусів 1 709 тис. грн.

У боржника станом на 31.12.2023 року є 188 121 тис. грн. балансових активів на погашення поточних зобов`язань у сумі 6 999 476 тис. грн. Тобто для покриття поточних зобов`язань не вистачає 6 811 355 тис. грн. Недостатня величина балансової вартості активів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» сформована внаслідок форс-мажорних обставин функціонування боржника та необхідності нарахування резервів на необоротні активи, запаси та дебіторську заборгованість у значних сумах, відповідно до норм МСФЗ.

Аналіз правочинів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а також після відкриття провадження у справі про банкрутство, показав доцільність та реальність таких правочинів, відсутність вчинення їх на шкоду кредиторам з метою уникнення відповідальності за зобов`язаннями боржника.

Ознак фіктивного банкрутства ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» станом на 05.02.2024 року не існує.

Ознак дій з доведення до банкрутства ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» станом на 05.02.2024 року не існує.

Ознак дій з приховування банкрутства ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» станом на 05.02.2024 року не існує.

Фінансово-господарський стан ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» характеризується надкритичною неплатоспроможністю, кризовою ліквідністю, відсутністю фінансової стійкості, надмірним залученням позикових коштів, відсутністю власного капіталу, що визначає як неможливість погашення набутих зобов`язань за рахунок власних активів, так і неможливість подальшого розвитку підприємства за рахунок власних джерел фінансування. Подальша ефективна діяльність підприємства й відновлення платоспроможності малоймовірні.

Таке фінансове становище ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» характеризується наявністю ознак надкритичної неплатоспроможності, що відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства, задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе шляхом застосування ліквідаційної процедури в процесі провадження справи про банкрутство.

Положеннями статті 12 КУзПБ на розпорядника майна покладено обов`язок із здійснення аналізу фінансово-господарської діяльності боржника з метою забезпечення ефективного використання його майнових активів та подальшого застосування щодо нього господарським судом оптимальної судової процедури (санації, мирової угоди чи ліквідації) для задоволення в повному обсязі чи частково вимог кредиторів.

Звіт розпорядника майна про фінансово-майновий стан божника повинен містити відомості про активи боржника. Такий звіт має бути предметом розгляду зборів кредиторів (комітету кредиторів), і на його підставі кредитори приймають рішення про введення наступної судової процедури. У подальшому відомості про фінансово-майновий стан боржника (актив) мають бути предметом розгляду в судовому засіданні у справі про банкрутство.

Висновки та доводи аудитора, викладені у звіті від 30.05.2024 аналізу фінансово-господарської діяльності боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО ні кредиторами, ні боржником, ні розпорядником майна ТОВ «ДТЕК Східенерго», належними та допустимими доказами не спростовані.

Наявний у матеріалах справи №905/55/24 звіт від 30.05.2024 про результати аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та становища на ринках ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2021-2023 роки, щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, вчинення незаконних дій з майном ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» складений ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» (реєстраційний номер у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності №1259) за зверненням розпорядника майна боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Для інформаційно-організаційного забезпечення проведення аналізу Товариству «СТАНДАРТ-АУДИТ» були надані боржником надано основні джерела інформації.

З цього аудиторського звіту вбачається, що питання аналізу правочинів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а також після відкриття провадження у справі про банкрутство були досліджені. За наслідками аудиту, фактів вчинення їх на шкоду кредиторам з метою уникнення відповідальності за зобов`язаннями боржника не встановлено.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» - аудит фінансової звітності - аудиторська послуга з перевірки даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності та/або консолідованої фінансової звітності юридичної особи або представництва іноземного суб`єкта господарювання, або іншого суб`єкта, який подає фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність групи, з метою висловлення незалежної думки аудитора про її відповідність в усіх суттєвих аспектах вимогам національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, міжнародних стандартів фінансової звітності або іншим вимогам (п.1);

аудитор - фізична особа, яка підтвердила кваліфікаційну придатність до провадження аудиторської діяльності, має відповідний практичний досвід та зареєстрована у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності (п.2);

аудиторська діяльність - незалежна професійна діяльність аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності, зареєстрованих у Реєстрі аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності, з надання аудиторських послуг (п.3);

аудиторський звіт - документ, підготовлений суб`єктом аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту та вимог цього Закону за результатами аудиту фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності, комбінованої фінансової звітності) (п.6).

Суд не вбачає недоліків у висновках наявного у матеріалах справи аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»

У господарського суду відсутні докази, які свідчать про невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на аудитора ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» при проведенні перевірки ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», зловживання правами; подання до суду неправдивих відомостей; наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів при проведенні аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

З огляду на зазначене, суд у відповідності до приписів ст.ст. 76, 77,78 ГПК України, приймає аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» проведеного аудиторською фірмою ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» як належний на підставі якого можна встановити обставини, які входять в предмет доказування, а наявну у звіті інформацію, як достовірні докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

РОЗДІЛ 2

Щодо скликання та проведення зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК Східенерго» розпорядником майна у справі №905/55/24 про банкрутство

За змістом статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства «Збори кредиторів та комітет кредиторів», протягом 10 днів з дня постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду розпорядник майна письмово повідомляє кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів, уповноважену особу працівників боржника та уповноважену особу засновників (учасників, акціонерів) боржника про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.

Учасниками зборів кредиторів боржника з правом вирішального голосу є конкурсні кредитори, визнані господарським судом у попередньому засіданні та внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів (ч.1).

Перші збори кредиторів вважаються повноважними, якщо на них присутні кредитори, які мають не менше ніж дві третини голосів. Якщо перші збори не відбулися через відсутність кредиторів із необхідною кількістю голосів, протягом двох тижнів проводяться повторні перші збори, які вважаються повноважними у разі присутності на них кредиторів, що мають більше половини голосів. Якщо ж і ці збори не відбулися через відсутність кредиторів із необхідною кількістю голосів, протягом двох тижнів проводяться наступні перші збори, які вважаються повноважними у разі присутності на них кредиторів, що мають більше чверті голосів.

Кількість голосів кредиторів на зборах визначається відповідно до частини четвертої цієї статті (ч.2).

Збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.

Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання.

У разі якщо арбітражний керуючий не скликає збори кредиторів, комітет кредиторів чи інші кредитори, які ініціюють скликання зборів кредиторів, мають право скликати збори кредиторів самостійно.

Збори кредиторів проводяться за місцезнаходженням боржника. Збори кредиторів мають право визначити інше місце проведення зборів (ч.3).

Конкурсні кредитори мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів за результатами попереднього засідання господарського суду та кратну одній тисячі гривень.

Під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода, судовий збір у справі про банкрутство, заявлені або сплачені кредиторами в провадженні у справі про банкрутство (ч.4).

Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів (ч.9).

У відповідності до абз. 3 п. 1-6 Розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства, збори (комітет) кредиторів можуть проводитися шляхом опитування. Ініціатор опитування надсилає всім учасникам зборів (комітету) кредиторів запит з проектом рішення щодо запропонованого питання (питань). У такому запиті зазначаються адреса, на яку учасники опитування мають надіслати свою відповідь, та строк надання відповіді. Запит надсилається на адреси електронної пошти учасників зборів (комітету) кредиторів, зазначені в заявах з грошовими вимогами до боржника, або на офіційно повідомлену адресу. У разі відсутності в учасника опитування адреси електронної пошти запит надсилається поштовим відправленням.

У судовому засіданні встановлено, що 24.08.2024 за ініціативою арбітражного керуючого проводились збори кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго» (перші збори кредиторів) шляхом опитування, на які було запропоновано наступний порядок денний:

Визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Визначення місця проведення зборів та комітету кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Звіт розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у т.ч. аналіз фінансово-господарської діяльності боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Визначення шляхів подальшого провадження у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», у тому числі розгляд питання про звернення до Господарського суду Донецької області з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство.

У зборах кредиторів шляхом опитування прийняли участь кредитори, що сукупно мають менше ніж дві третини від загального обсягу голосів, а саме 40,53 відсотків від загальної кількості голосів.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 КУзПБ, перші збори кредиторів вважаються повноважними, якщо на них присутні кредитори, які мають не менше ніж дві третини голосів.

Проте Рішення по питанням порядку денного не прийняті внаслідок того, що збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 24.08.2024 не є повноважними.

21.09.2024 проводились збори кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго» (повторні перші збори) шляхом опитування, на які було запропоновано наступний порядок денний:

Визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Визначення місця проведення зборів та комітету кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Звіт розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у т.ч. аналіз фінансово-господарської діяльності боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Визначення шляхів подальшого провадження у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», у тому числі розгляд питання про звернення до Господарського суду Донецької області з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство.

У зборах кредиторів шляхом опитування прийняли участь кредитори, що сукупно мають менше половини голосів від загального обсягу голосів, а саме 19,9 відсотків від загальної кількості голосів.

Відповідно до ч. 2 ст. 48КУзПБ, якщо перші збори не відбулися через відсутність кредиторів із необхідною кількістю голосів, протягом двох тижнів проводяться повторні перші збори, які вважаються повноважними у разі присутності на них кредиторів, що мають більше половини голосів. Якщо ж і ці збори не відбулися через відсутність кредиторів із необхідною кількістю голосів, протягом двох тижнів проводяться наступні перші збори, які вважаються повноважними у разі присутності на них кредиторів, що мають більше чверті голосів.

Рішення по питанням порядку денного не прийняті внаслідок того, що збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 21.09.2024 не є повноважними.

08.10.2024 проводились збори кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго» (наступні перші збори) шляхом опитування, на які було запропоновано наступний порядок денний:

Визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Визначення місця проведення зборів та комітету кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Звіт розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у т.ч. аналіз фінансово-господарської діяльності боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»;

Визначення шляхів подальшого провадження у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», у тому числі розгляд питання про звернення до Господарського суду Донецької області з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство.

У зборах кредиторів шляхом опитування прийняли участь кредитори, що сукупно мають менше чверті голосів від загального обсягу голосів, а саме 15,034 відсотків від загальної кількості голосів.

Відповідно до ч. 2 ст. 48 КУзПБ, наступні перші збори вважаються повноважними у разі присутності на них кредиторів, що мають більше чверті голосів.

Рішення по питанням порядку денного не прийняті внаслідок того, що збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 08.10.2024 не є повноважними.

Оскільки збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 24.08.2024, 21.09.2024, 08.10.2024 не були повноважними, то Звіт розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та аналіз фінансово-господарської діяльності боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (Звіт ТОВ «СТАНДАРТ-АУДИТ» від 30.05.2024) не стали предметом розгляду зборів кредиторів (комітету кредиторів) і на їх підставі кредитори не прийняли рішення про введення наступної судової процедури.

РОЗДІЛ 3

Щодо проведення 05.10.2024 зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за ініціативи ПАТ «Донбасенерго».

07.10.2024 до Господарського суду від ПАТ «Донбасенерго» надійшло клопотання про введення процедуру санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) та затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) схваленого протокольним рішенням зборів кредиторів від 05.10.2024 з додатками.

Обґрунтовуючи доводи про введення процедуру санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», ПАТ «Донбасенерго» зазначило наступне.

На підставі статті 48, абзацу 3 пунктів 1-6 Розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства, 20.09.2024 кредитор у справі №905/55/24 Публічне акціонерне товариство «ДОНБАСЕНЕРГО» - ініціатор опитування (далі по тексту - кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО», ініціатор опитування), повідомив кредиторів про проведення зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРЕО» (код ЄДРПОУ 31831942) 05.10.2024 шляхом опитування у наступному порядку, зокрема:

20.09.2024 кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО» надіслав зі своєї електронної пошти office@de.com.ua всім учасникам зборів кредиторів на їх адреси електронної пошти, зазначені в заявах з грошовими вимогами до боржника або на офіційно повідомлену адресу, Запит з проектом рішення щодо запропонованих питань зборів кредиторів засвідчені електронним підписом представника кредитора ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО».

Підписаний Запит з проектом рішення щодо запропонованих питань зборів кредиторів має бути відправлено кредиторами на електрону пошту кредитора ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО» office@de.com.ua в строк до 05.10.2024 до 24 години 00 хвилин за київським часом. Разом з Запитом з проектом рішення щодо запропонованих питань зборів кредиторів, кредитор повинен надіслати копію документу, що підтверджує повноваження представника кредитора, у форматі *.pdf шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису.

Кредитор надсилає прийняте ним рішення ініціатору опитування - кредитору ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО» протягом встановленого строку, зазначеного в запиті. Рішення кредитора має бути безумовним. Відповіді, надіслані після закінчення встановленого строку або такі, зміст яких не дає змоги встановити волевиявлення учасника опитування щодо порушеного питання, не враховуються під час підрахунку результатів голосування з такого питання.

Ініціатор опитування викладає прийняте рішення у формі протоколу, додає до нього копії відповідей усіх учасників опитування, які взяли участь у голосуванні, та надсилає всім учасникам зборів кредиторів у порядку, встановленому для надсилання запитів, протягом 10 днів з дати завершення строку для прийняття ним відповідей від учасників зборів кредиторів.

Датою прийняття рішення вважається 05.10.2024 року.

Порядок денний зборів - Розгляд та схвалення плану санації боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

Господарський суд Донецької області ухвалою попереднього засідання від 05.08.2024 у справі №905/55/24 затвердив розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів:

-AT «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130872) у розмірі 24 351 878,09 грн. (94 180,00 грн. - перша черга, 24 257 698,09 грн. - четверта черга).

-ТОВ «ДТЕК ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» (код ЄДРПОУ 43589678) у розмірі 3 508 242,56 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 3 502 186,56 грн. - четверта черга).

-DTEK HOLDINGS LIMITED у розмірі 879 837 077,16 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 879 831 021,16 грн. - четверта черга).

-ТОВ «ДТЕК ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 36511938) у розмірі 9 843 366,02 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 9 837 310,02 грн. - четверта черга).

-ТОВ «ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС» (код ЄДРПОУ 43594541) у розмірі 2 463 994 612,91 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 2 463 988 556, 91 грн. - четверта черга).

-AT «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» (код ЄДРПОУ 00176472) у розмірі 132 976 942,47 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 30 000 000,00 грн. - шоста черга, та 102 970 886,47 грн. - четверта черга).

-ТОВ «МОСПІНСЬКЕ ВУГЛЕПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО» (код ЄДРПОУ 31616011) у розмірі 756 323,52 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 750 267,52 грн. - четверта черга).

-ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» (код ЄДРПОУ 00178353) у розмірі 17 554 836,93 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 17 548 780,93 грн. - четверта черга).

-DTEK TRADING SA у розмірі 1 435 093,89 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 1 429 037,89 грн. - четверта черга).

-AT «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23269555) у розмірі 118 600,91 грн. (6056,00 грн. - перша черга, 112 544,91 грн. - четверта черга). ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 24316073) в загальному розмірі 623 396 125,91 грн.(623 390 069,91 грн. - четверта черга та 6056,00 грн. - перша черга).

-ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» (код ЄДРПОУ 24316073) в загальному розмірі 493 909,94 грн. (487 853,94 грн. - четверта черга та 6 056,00 грн. - перша черга).

-ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТ (код ЄДРПОУ 13486010) станом на 05.08.2024 (з виправленнями відповідно до ухвали від 08.08.2024 р.) у розмірі 18 437 524,68 грн. (4 844,80 грн. - перша черга, 18 432 679,88 грн. - четверта черга).

Кредитором ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» було направлено арбітражному керуючому звернення з вимогою скликати збори кредиторів боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) з включенням до порядку денного питання «Розгляд та схвалення плану санації боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942)» (надалі за текстом - Звернення).

Кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» попередньо виявив бажання взяти участь у санації боржника та 23.08.2024 направив на пошту арбітражному керуючому Заяву про участь у санації, де надав свої пропозиції щодо санації. Також, кредитором ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» було розроблено план санації боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» й направлено арбітражному керуючого Паркулабу В.Г. вимогу щодо скликання зборів кредиторів для розгляду та схвалення плану.

За умовами абзацу першого частини 5 статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника.

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» пояснило, що кінцевим бенефіціаром кредиторів боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а саме: - АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО", ТОВ «ДТЕК ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» , DTEK HOLDINGS LIMITED (є власником істотної участі Боржника відповідно до Витягу ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»), ТОВ «ДТЕК ТРЕЙДІНГ», ТОВ «ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС», AT «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ», ТОВ «МОСПІНСЬКЕ ВУГЛЕПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО», ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», DTEK TRADING SA, AT «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», є та сама особа ОСОБА_1 .

Тому, згідно доводів ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», перелічені кредитори є пов`язаними між собою особами щодо боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а тому в розумінні частини 5 статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства є заінтересованими особами стосовно боржника.

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» стверджує, що при скликанні зборів кредиторів, де вирішується питання схвалення плану санації слід враховувати одну третину голосів від кількості кредиторів, які мають право вирішального голосу, щодо даного питання.

Рішення зборів кредиторів про звернення до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації та призначення керуючого санацією приймається зборами кредиторів у порядку, визначеному статтею 52 Кодексу України з процедур банкрутства для схвалення плану санації. При цьому для визначення кількості голосів кредиторів не враховуються голоси кредиторів, які відповідно до статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства не мають права голосу при схваленні плану санації або змін до нього.

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» вказує, що конкурсними кредиторами, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу, є:

ТОВ "ПАРАЛЛЕЛЬ - М ЛТД", з кількістю голосів 488, відсоток від загальної кількості голосів, що мають право вирішального голосу на зборах 0,0759;

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», з кількістю голосів 623 390, відсоток від загальної кількості голосів, що мають право вирішального голосу на зборах 97,054;

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ з кількістю голосів 18 433, відсоток від загальної кількості голосів, що мають право вирішального голосу на зборах 2,869.

Зі змісту протоколу №1.05/10-24 зборів кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вбачається, що у засіданні зборів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» шляхом опитування прийняв участь тільки кредитор ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ - 23343582) в особі представника Чирви Юлії Юріївни, що діє на підставі довіреності №91/1, свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серія ЧК №001488 від 01.09.2023.

Згідно пояснень ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", саме цей кредитор має в сукупності 623390 голоси, що становить 97,054% від загальної кількості голосів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», тому саме цей кредитор має право вирішального голосу відповідного питання порядку денного на зборах 05.10.2024..

Всі кредитори ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», які включені до реєстру вимог кредиторів поділяються на наступні класи, зокрема:

Клас кредиторів першої черги з сумою вимог першої черги:

-AT «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» у розмірі - 94 180,00 грн.;

-ТОВ «ДТЕК ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у розмірі 6056,00 грн.;

-DTEK HOLDINGS LIMITED у розмірі 6056,00 грн.;

-ТОВ «ДТЕК ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 36511938) у розмірі 6056,00 грн.;

-ТОВ «ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС» у розмірі 6056,00 грн.;

-AT «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» у розмірі 6056,00 грн.;

-ТОВ «МОСПІНСЬКЕ ВУГЛЕПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО» у розмірі 6056,00 грн.; ПрАТ «ДТЕК ПABЛОГРАДВУГІЛЛЯ» у розмірі 6056,00 грн.;

DTEK TRADING SA у розмірі 6056,00 грн.;

-AT «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» у розмірі 6056,00 грн.;

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 6056,00 грн.;

ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» у розмірі 6 056,00 грн.;

-ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТ у розмірі 4 844,80 грн..

Клас кредиторів четвертої черги :

-AT «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» у розмірі 24 257 698,09 грн.;

-ТОВ «ДТЕК ЛУГАНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» у розмірі 3 502 186,56 грн.;

-DTEK HOLDINGS LIMITED у розмірі 879 831 021,16 грн.;

-ТОВ «ДТЕК ТРЕЙДІНГ» у розмірі 9 837 310,02 грн.;

-ТОВ «ДТЕК КУРАХІВСЬКА ТЕС» у розмірі 2 463 988 556, 91 грн.;

-AT «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» у розмірі 102 970 886,47 грн.;

-ТОВ «МОСПІНСЬКЕ ВУГЛЕПЕРЕРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО» у розмірі 750 267,52 грн.;

-ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» у розмірі 17 548 780,93 грн.;

-DTEK TRADING SA у розмірі 1 429 037,89 грн.;

-AT «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» у розмірі 112 544,91 грн.;

-ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 623 390 069,91 грн.;

-ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» у розмірі 487 853,94 грн.;

- ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТ у розмірі 18 432 679,88 грн..

Клас кредиторів шостої черги:

- АТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» у розмірі ЗО 000 000,00 грн..

Згідно доводів ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», - АТ «ДТЕК ДОБРОПІЛЬСЬКА ЦЗФ» у розмірі 30 000 000,00 грн.

Оскільки планом санації передбачено невідкладно (відразу після затвердження судом плану санації) повне погашення вимог кредиторів, що входять до класу кредиторів першої черги (тобто розмір та порядок задоволення яких за планом санації не відрізнятиметься від того, який був би застосований у разі введення процедури ліквідації), то згідно частини 3 статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства цей клас кредиторів не бере участі в голосуванні.

На зборах кредиторів четвертого класу виявив присутність кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», сума грошових вимог (у відповідному класі) якого становить 623 390 069,91 коп., що станом на день проведення голосування є 100% голосів. Відповідний кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» схвалив План санації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) в редакції станом на 05.10.2024 проголосувавши «ЗА» по питанню порядку денного (що підтверджується результатами запиту на голосування питань порядку денного відповідних зборів кредиторів, підписаний представником ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Чирвою Юлією Юріївною ДОВІРЕНІСТЬ №91/1 від 10 травня 2024 року).

Клас кредиторів шостої черги складається з єдиного кредитора, що є заінтересованою особою стосовно боржника, а тому його голоси не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації, то згідно частини 5 статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства цей клас кредиторів не бере участі в прийнятті рішення про схвалення (відхилення) плану санації.

Отже, у зборах кредиторів шляхом опитування прийняв участь кредитор, що сукупно має 623 390 голоси, що становить 97,054% від загальної кількості голосів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з правом вирішального голосу відповідного питання порядку денного.

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» стверджує, що рішення по питанню порядку денного зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 05.10.2024 є прийнятим в редакції:

«Схвалити план санації боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації в редакції: ПЛАН САНАЦІЇ БОРЖНИКА ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) провадження у справі №905/55/24 про банкрутство, відкрите Господарським судом Донецької області ухвалою від 05.02.2024.

РОЗДІЛ 4

Дослідження порядку скликання та проведення зборів 05.10.2024 кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за ініціативи ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

У судовому засіданні представника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» надав пояснення згідно яких ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вважає, що скликання та проведення зборів 05.10.2024 Товариством «ДОНБАСЕНЕРГО» було проведено з порушенням вимог КУзПБ, тому рішення прийняті на цих зборах є незаконними.

ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звернуло увагу, що абзацом 2 ч. 3 ст. 48 КУзПБ передбачено, що збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання.

Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 48 КУзПБ, у разі якщо арбітражний керуючий не скликає збори кредиторів, комітет кредиторів чи інші кредитори, які ініціюють скликання зборів кредиторів, мають право скликати збори кредиторів самостійно.

ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» стверджує, що Ініціатор санації (ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО») направив вимогу про скликання зборів 20.09.2024 й у той самий день, не дочекавшись спливу двох тижнів, направив повідомлення про проведення зборів кредиторів самостійно.

Кредитори скликують (але не проводять фактично) збори самостійно після того, як пройшло два тижні з моменту направлення арбітражному керуючому вимоги про проведення зборів кредиторів.

ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вважає, що рішення, прийняті на зборах кредиторів 05.10.2024, які скликані до закінчення двох тижнів, з моменту направлення арбітражному керуючому вимоги про проведення зборів кредиторів, не мають правового значення при розгляді справи судом.

ТОВ «Параллель М ЛТД» вважає, що запропоновані ПАТ «Донбасенерго» в плані санації заходи не запобігають визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, не спрямовані на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, оскільки всупереч ст. 50 КУзПБ не передбачають реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.Також, запропонований ПАТ «Донбасенерго» план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» містить реальних та досяжних заходів відновлення платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та/або погашення вимог всіх кредиторів у повному обсязі, а тому не схвалюється ТОВ "Параллель - М ЛТД".

DTEK TRADING SA вважає, що у Плані санації, запропонованому ПАТ «Донбасенерго», висновок про можливість відновлення платоспроможності боржника та задоволення визнаних судом вимог кредиторів є безпідставним та спростовується змістом Звіту розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», який викладено у Запитах. План санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не місить реальних та не оспорюваних кроків його виконання, не призведе до оздоровлення фінансово господарського становища боржника для відновлення його платоспроможності та не призведе до погашення вимог кредиторів.

АТ «ДТЕК Дніпроенерго» заперечує проти задоволення клопотання ПАТ «Донбасенерго» про введення процедури санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Зазначає, що ним з метою оцінки можливості оздоровлення фінансово-господарського становища ТОВ «ДТЕК Східенерго», а також задоволення вимог кредиторів за результатами заходів, зазначених у ПЛАНІ САНАЦІЇ БОРЖНИКА ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» який поданий ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», залучено ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АУДИТОРСЬКА ФІРМА «АУДИТ-ОПТІМ», яке включене до Реєстру аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності (витяг з Реєстру аудиторів та суб`єктів аудиторської діяльності № 16101610130295 від 16.10.2024).

ПРИВАТНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «АУДИТОРСЬКА ФІРМА «АУДИТ-ОПТІМ» 18.10.2024 надано «Звіт щодо оцінки можливості оздоровлення фінансово господарського становища ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а також задоволення вимог кредиторів за результатами заходів, зазначених у ПЛАНІ САНАЦІЇ БОРЖНИКА ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (звіт від 18.10.2024 доданий до заперечень поданих до суду)

У Звіті від 18.10.2024 зроблено висновок: «враховуючи вищевикладене, ПЛАН САНАЦІЇ БОРЖНИКА ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) провадження у справі №905/55/24 про банкрутство, відкрите Господарським судом Донецької області ухвалою від 05.02.2024р., який поданий ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 07.10.2024 через Електронний суд, не свідчить про можливість оздоровлення фінансово-господарського становища ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а також задоволення вимог кредиторів за результатами заходів з відновлення платоспроможності, зазначених у ньому».

Спираючись на висновки зазначені у Звіті від 18.10.2024 кредитор заперечує проти затвердження поданого Плану санації.

ГУ ПФУ в Донецькій області враховуючи результати Звіту щодо результатів аналізу фінансово-господарського стану вважає, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є неплатоспроможним підприємством, перспектива відновлення його платоспроможності малоймовірна. Враховуючи введення воєнного стану в Україні, який триває вже понад два з половиною роки, той факт, що місцезнаходженням ВП «ЗУЇВСЬКА ТЕС» та ВП «ЛУГАНСЬКА ТЕС» є тимчасово окупована російською федерацією територія України, ВП «КУРАХІВСЬКА ТЕС» припинила роботу внаслідок російських обстрілів, які завдали серйозних пошкоджень обладнанню підприємства, а Курахівська міська територіальна громада Покровського району Донецької області віднесена до території активних бойових дій, вважаємо, що запропонований ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» План санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не містить заходів, які можуть бути належним чином реалізовані та призведуть до відновлення платоспроможності боржника й погашення вимог кредиторів.

Просить суд постановити ухвалу про відмову у затвердженні Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», наданого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» разом з клопотанням про введення процедуру санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

Доводи розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»

Розпорядник майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», арбітражний керуючий Паркулаб Володимир Григорович заявляє про необхідність відмови у затвердженні плану санації через невідповідність законодавству процедури скликання та проведення зборів кредиторів з огляду на наступне.

Зі змісту Клопотання ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» від 07.10.2024 про введення процедури санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження плану санації долученого до клопотання (надалі за текстом Клопотання від 07.10.2024) вбачається, що на думку ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», ним скликано та 05.10.2024 проведено збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», за результатами голосування на яких прийнято рішення про схвалення плану санації боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) та подання до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації.

Факт проведення зборів кредиторів 05.10.2024 ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» обґрунтовує тим, що:

- ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 20.09.2024 направлено арбітражному керуючому звернення з вимогою скликати збори кредиторів боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з включенням до порядку денного питання «Розгляд та схвалення плану санації боржника ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942)»;

- У відповідності до приписів статті 48, абзацу 3 пунктів 1-6 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства, 20.09.2024 кредитором у справі №905/55/24 Публічним акціонерним товариством «ДОНБАСЕНЕРГО» було ініційовано збори кредиторів, шляхом надіслання повідомлення кредиторам про проведення зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942) 05.10.2024 шляхом опитування.

Розпорядник майна боржника стверджує, що збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 05.10.2024, скликані за ініціативою ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» не можна вважати проведеними з огляду на наступне.

Про порушення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» процедури скликання зборів кредиторів «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства (надалі також - КУзПБ), збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.

Згідно до абз. 1 ч. 4 ст. 48 КУзПБ, конкурсні кредитори мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів за результатами попереднього засідання господарського суду та кратну одній тисячі гривень.

В абз. 2 ч. 4 ст. 48 КУзПБ зазначено про те, що під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода, судовий збір у справі про банкрутство, заявлені або сплачені кредиторами в провадженні у справі про банкрутство.

Ухвалою за результатами попереднього засідання Господарського суду Донецької області від 05.08.2024 по справі № 905/55/24, включено до реєстру вимог кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вимоги ПАТ «Донбасенерго» в загальному розмірі 623 396 125,91 грн. (623 390 069,91 грн. - четверта черга та 6056,00 грн. - перша черга). Отже, ПАТ «Донбасенерго» має 623390 голоси.

Загальна кількість голосів кредиторів 4 146 540 голосів. Таким чином, ПАТ «Донбасенерго» володіє 15,034% голосів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», що вдвічі менше від третини кількості голосів.

Тобто, ПАТ «Донбасенерго» не володіє необхідною сумою вимог та не володіє необхідною кількістю голосів для набуття права ініціювати скликання зборів кредиторів у провадженні у справі про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Зазначене вище свідчить про те, що збори кредиторів були ініційовані ПАТ «Донбасенерго» всупереч приписам ч. 3 ст. 48 КУзПБ, що має наслідком незаконність проведених 05.10.2024 зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та незаконність прийнятого на них протоколу.

Враховуючи, що ПАТ «Донбасенерго» не мало повноважень (необхідного обсягу цивільної дієздатності) для скликання зборів кредиторів, протокол № 1.05/10-24 від 05.10.2024 зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є недійсним (так як складений на зборах кредиторів, скликаних протиправно) та не створює правових наслідків.

У клопотанні від 07.10.2024 про введення процедури санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження плану санації, долученого до клопотання, вказано наступне: «При скликанні зборів кредиторів, де вирішується питання схвалення плану санації слід враховувати одну третину голосів від кількості кредиторів, які мають право вирішального голосу, щодо даного питання.

За умовами абзацу першого частини п`ятої статті 52 Кодексу України з процедур банкрутства не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника.

Враховуючи, що право голосу при схваленні плану санації мають кредитори: ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» та ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ, то й одну третини кількості голосів ініціюючих кредиторів для скликання зборів кредиторів арбітражним керуючим для вирішення питання схваленні плану санації слід вираховувати з відповідної кількості вимог цих кредиторів, що мають право голосу з питань внесених до порядку денного».

ПАТ «Донбасенерго» довільно тлумачить частину 3 статті 48 КУзПБ щодо обмеження кола кредиторів, які мають право ініціювати скликання зборів кредиторів.

Частиною 3 ст. 48 КУзПБ передбачено, що збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.

Стаття 48 КУзПБ не містить застережень про те, що для мети затвердження зборами кредиторів плану санації ініціювати скликання зборів кредиторів мають право кредитори, які володіють однією третиною кількості голосів, які мають право голосу при схваленні плану санації.

Про не вірне тлумаченням ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» ч. 5 ст. 52 КУзПБ

Як було зазначено вище, ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» обґрунтовуючи одноосібне скликання зборів кредиторів посилається на абз. 1 ч. 5 ст. 52 КУзПБ, яким передбачено, що не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника.

На підставі абз. 1 ч. 5 ст. 52 КУзПБ ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у клопотанні від 07.10.2024 робить висновок «Враховуючи, що право голосу при схваленні плану санації мають кредитори: ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ-М ЛТД» та ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ, то й одну третини кількості голосів ініціюючих кредиторів для скликання зборів кредиторів арбітражним керуючим для вирішення питання схваленні плану санації слід вираховувати з відповідної кількості вимог цих кредиторів, що мають право голосу з питань внесених до порядку денного».

Частиною 9 ст. 48 КУзПБ визначено, що рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів. Рішення зборів кредиторів про звернення до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації та призначення керуючого санацією приймається зборами кредиторів у порядку, визначеному статтею 52 цього Кодексу для схвалення плану санації. При цьому для визначення кількості голосів кредиторів не враховуються голоси кредиторів, які відповідно до статті 52 цього Кодексу не мають права голосу при схваленні плану санації або змін до нього.

Тобто, ч.9 ст. 48 КУзПБ регламентує порядок прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації, але не регламентує порядок скликання зборів кредиторів.

Частиною 5 ст. 52 КУзПБ (на яку посилається Ініціатор санації) передбачено, що вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника, не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації.

Приписи ч. 5 ст. 52 КУзПБ щодо визначення кількості голосів при голосуванні за схвалення плану санації не поширюються для визначення кількості голосів для набуття права скликати збори кредиторів.

Тобто, ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» не вірно тлумачить абз. 1 ч. 5 ст. 52 КУзПБ та не вірно застосовує її для визначення кількості голосів кредиторів для набуття права скликати збори кредиторів.

Розпорядник майна боржника стверджує, що ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» порушило вимоги ч. 3 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства щодо дотримання вимоги про кількісний склад кредиторів, які мають право ініціювати скликання зборів кредиторів, внаслідок чого проведені ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 05.10.2024 збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є незаконними та, відповідно, є незаконними прийняті на таких зборах рішення. вимоги про їх скликання.

Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 48 КУзПБ, у разі якщо арбітражний керуючий не скликає збори кредиторів, комітет кредиторів чи інші кредитори, які ініціюють скликання зборів кредиторів, мають право скликати збори кредиторів самостійно.

Звернення з вимогою скликання зборів кредиторів боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з включенням питання до порядку денного датовано 20.09.2024 (надалі Звернення від 20.09.2024).

Щодо недотримання ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» строку скликання зборів кредиторів

Абзацом 2 ч. 3 ст. 48 КУзПБ передбачено, що збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання.

Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 48 КУзПБ, у разі якщо арбітражний керуючий не скликає збори кредиторів, комітет кредиторів чи інші кредитори, які ініціюють скликання зборів кредиторів, мають право скликати збори кредиторів самостійно. Звернення з вимогою скликання зборів кредиторів боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» з включенням питання до порядку денного датовано 20.09.2024 (надалі Звернення від 20.09.2024).

В цей же день, 20.09.2024 в 12:23 зазначене звернення отримано на електронну пошту розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича

З 20.09.2024 двотижневий строк для вирішення питання про скликання зборів кредиторів (у випадку ініціювання скликання зборів кредиторами, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів) закінчився 05.10.2024 року.

Абз. 3 ч.3 ст. 48 КУзПБ передбачено, що у разі якщо арбітражний керуючий не скликає збори кредиторів, комітет кредиторів чи інші кредитори, які ініціюють скликання зборів кредиторів, мають право скликати збори кредиторів самостійно.

Тобто, кредитори скликують (але не проводять фактично) збори самостійно після того, як пройшло два тижні з моменту направлення арбітражному керуючому вимоги про проведення зборів кредиторів.

Відповідно, за ініціативи кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів збори кредиторів могли б бути скликані наступного дня після 05.10.2024 року.

Незважаючи на приписи вищевказаної правої норми, Запит з проектом рішення щодо запропонованих питань зборів кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та повідомлення про проведення зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» надійшли на електронну пошту арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича та кредиторів 20.09.2024 об 16:26.

Тобто між вимогою ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» скликати збори кредиторів та скликанням ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» зборів кредиторів за власною ініціативою минуло не два тижні, як цього вимагає абз. 3 ч.3 ст. 48 КУзПБ, а чотири години.

Згідно доводів розпорядника майна боржника, ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» порушило вимоги абз. 3 ч. 3 ст. 48 КУзПБ щодо дотримання строку скликання зборів кредиторів, внаслідок чого проведені ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 05.10.2024 збори кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є незаконними та, відповідно, є незаконними прийняті на таких зборах рішення.

Щодо відсутності схвалення Плану санації кредиторами «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»

Відповідно до п. 4 ст. 52 КУзПБ, план санації вважається схваленим класом незабезпечених кредиторів, якщо за схвалення плану санації віддано більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу, а також якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному класі. В іншому випадку вважається, що план санації відхилений відповідним класом кредиторів.

Тобто, план санації вважається схваленим за одночасної наявності двох умов: 1) за схвалення плану санації віддано більше половини голосів незабезпечених кредиторів, включених до відповідного класу; 2) якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному/цьому класі.

На зборах кредиторів, протиправно ініційованих ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 05.10.2024 проголосувало лише ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО». Жодин з кредиторів більше не проголосував на зборах, що підтверджує відсутність визнання кредиторами законності таких зборів.

Згідно з незаконним протоколом №1.05/10-24 від 05.10.2024, перелік конкурсних кредиторів, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу є наступним:

1) Кредитор ТОВ «ПАРАЛЛЕЛЬ М ЛТД» з 488 голосами;

2) Кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» з 623 390 голосами;

3) Кредитор ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ з 18 433 голосами.

Загальна кількість голосів кредиторів, включених до четвертого класу незабезпечених кредиторів складає 642 31 голоси; загальна кількість кредиторів, які мають право голосу за даними ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у даному класі 3 кредитора.

Отже для прийняття рішення про схвалення плану санації протокол голосування четвертого класу незабезпечених кредиторів мав містити відомості про його схвалення не менше ніж 2 кредиторами, проте рішення з такими результатами голосування до суду не надано.

Таким чином, План санації, наданий ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до Клопотання від 07.10.2024, не схвалений кредиторами відповідно до п. 4 ст. 52 КУзПБ.

Розпорядник майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» просить суд відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» про введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Доводи ТОВ "Параллель - М ЛТД"

Висловлюючи письмово свою позицію щодо запропонованого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», ТОВ "Параллель - М ЛТД" звернуло увагу на наступне.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 50 Кодексу України з процедур банкрутства (надалі також - КУзПБ), господарський суд затверджує схвалений план санації боржника і постановляє ухвалу про введення процедури санації. Під санацією розуміється система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Статтею 51 КУзПБ передбачено вимоги до плану санації, зокрема передбачено що план санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника.

ТОВ "Параллель - М ЛТД" вважає, що запропоновані ПАТ «Донбасенерго» в плані санації заходи не запобігають визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, не спрямовані на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, оскільки всупереч ст. 50 КУзПБ не передбачають реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Запропонований ПАТ «Донбасенерго» план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не містить реальних та досяжних заходів відновлення платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та/або погашення вимог всіх кредиторів у повному обсязі, а тому не схвалюється ТОВ "Параллель - М ЛТД".

ТОВ "Параллель - М ЛТД" просить суд відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» про введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Дослідивши доводи кредиторів щодо порядку скликання та проведення зборів 05.10.2024 ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» суд дійшов до висновку про наступне.

Щодо права ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (ініціатора санації) скликати збори кредиторів Боржника

Частиною 3 ст. 48 КУзПБ встановлено, що збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.

Ухвала попереднього засідання є підставою для визначення кількості голосів, які належать кожному конкурсному кредитору під час прийняття рішення на зборах (комітеті) кредиторів. (Частина 2 ст. 47 КУзПБ).

Частиною 4 ст. 48 КУзПБ передбачено, що конкурсні кредитори мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів за результатами попереднього засідання господарського суду та кратну одній тисячі гривень.

Під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода, судовий збір у справі про банкрутство, заявлені або сплачені кредиторами в провадженні у справі про банкрутство.

Як вже було зазначено судом, ухвалою попереднього засідання господарського суду від 05.08.2024, включено до реєстру вимог кредиторів Боржника вимоги Ініціатора санації в розмірі 623 396 125,91 грн. (623 390 069,91 грн. - четверта черга та 6056,00 грн. - перша черга).

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (Ініціатор санації) має 623 390 голоси із загальної кількості 4 146 540 голосів (що становить 15,034% від загальної кількості голосів), тобто має менше однієї третини кількості голосів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРЕО».

20.09.2024 кредитор у справі №905/55/24 Публічне акціонерне товариство «ДОНБАСЕНЕРГО» - ініціатор опитування (далі по тексту - кредитор ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО», ініціатор опитування), повідомив кредиторів про проведення зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРЕО» 05.10.2024.

За змістом частини 3 ст. 48 КУзПБ, збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.

З матеріалів справи вбачається, що збори на 05.10.2024 ні арбітражним керуючим, ні комітетом кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів не скликались.

Ці збори скликані за ініціативи ПАТ «ДОНБАСЕНЕРЕО», проте цей кредитор має менше однієї третини кількості голосів кредиторів.

Крім того, ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», посилаючись на ч.9 ст.48 КУзПБ стверджує, що при скликанні зборів кредиторів, де вирішується питання схвалення плану санації слід враховувати одну третину голосів від кількості кредиторів, які мають право вирішального голосу, щодо даного питання.

Проте, суд вважає, що посилання ініціатора санації на ч.9 ст.48 КУзПБ при скликанні зборів кредиторів, де вирішується питання схвалення плану санації, про необхідність враховувати одну третину голосів від кількості кредиторів, які мають право вирішального голосу, є помилковим.

Так, частиною 9 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що фізичні особи та/або юридичні особи, які бажають взяти участь у санації боржника (далі - інвестори), можуть подати розпоряднику майна заяву про участь у санації боржника та свої пропозиції щодо санації боржника (план санації тощо).

Частиною 9 ст.48 КУзПБ визначено, що рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів.

Рішення зборів кредиторів про звернення до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації та призначення керуючого санацією приймається зборами кредиторів у порядку, визначеному статтею 52 цього Кодексу для схвалення плану санації. При цьому для визначення кількості голосів кредиторів не враховуються голоси кредиторів, які відповідно до статті 52 цього Кодексу не мають права голосу при схваленні плану санації або змін до нього.

Тобто, ч.9 ст.48 КУзПБ регламентує порядок прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації, але не регламентує порядок скликання зборів кредиторів.

Частиною 5 ст.52 КУзПБ (на яку посилається Ініціатор санації - ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО») передбачено, що вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника, не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації.

Тобто, приписи ч.5 ст.52 КУзПБ щодо визначення кількості голосів при голосуванні за схвалення плану санації не поширюються на порядок визначення кількості голосів для набуття права скликати збори кредиторів.

Статтею 202 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно до частини 1 ст.215 ЦR України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 203 ЦК України передбачено, що особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Враховуючи, що ПАТ «Донбасенерго» не мало повноважень (необхідного обсягу цивільної дієздатності) для скликання зборів кредиторів, протокол № 1.05/10-24 від 05.10.2024 зборів кредиторів ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є недійсним (так як складений на зборах кредиторів, скликаних з порушенням приписів КУзПБ) та не створює правових наслідків.

ВИСНОВОК:

Оскільки збори кредиторів на 05.10.2024, в порушення приписів частини 3 ст. 48 КУзПБ скликані кредитором - ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» , який має менше однієї третини кількості голосів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРЕО», то ці збори не є повноважними, а рішення прийняті на цих зборах не вважаються легітимними та законними.

Щодо доводів розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРЕО» про незаконність направлення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» 20.09.2024 вимогу про скликання зборів, то суд вважає їх помилковими, такими, що не ґрунтуються на нормах права.

Так, відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 48 КУзПБ, у разі якщо арбітражний керуючий не скликає збори кредиторів, комітет кредиторів чи інші кредитори, які ініціюють скликання зборів кредиторів, мають право скликати збори кредиторів самостійно.

Абзацом 2 ч. 3 ст. 48 КУзПБ передбачено, що збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання.

Розпорядник майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» стверджує, що ініціатор санації (ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО») направив вимогу про скликання зборів 20.09.2024 й у той самий день, не дочекавшись спливу двох тижнів, направив повідомлення про проведення зборів кредиторів самостійно.

Розпорядник майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вважає, що кредитори мають право скликати (але не проводять фактично) збори самостійно лише після того, як пройшло два тижні з моменту направлення арбітражному керуючому вимоги про проведення зборів кредиторів. Тому, рішення, прийняті на зборах кредиторів, які скликані до закінчення двох тижнів, з моменту направлення арбітражному керуючому вимоги про проведення зборів кредиторів, не мають правового значення при розгляді справи судом.

Суд звертає увагу сторін, що поняття "протягом двох тижнів" в законодавстві зазвичай тлумачиться як максимальний строк, протягом якого повинна бути виконана певна дія, але не встановлює мінімального строку. Іншими словами, термін «протягом» означає, що певна дія має бути виконана не пізніше кінцевої межі вказаного строку, але допускається її виконання на будь-якому етапі до завершення цього строку, включно з першим днем.

У контексті абзацу 2 частини 3 статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ), де зазначається, що збори кредиторів мають проводитися "протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги", це формулювання вказує на те, що арбітражний керуючий зобов`язаний скликати збори в межах двотижневого строку. Однак це не означає, що збори повинні обов`язково відбутися в останній день цього періоду. Арбітражний керуючий може організувати їх і на наступний день після надходження вимоги або навіть у той самий день, якщо це можливо з організаційних і процедурних причин.

Отже, в тлумаченні фрази "проводяться протягом двох тижнів" важливо підкреслити, що законодавець надає можливість провести збори в будь-який момент в межах цього двотижневого періоду. Відсутність чіткого мінімального строку означає, що така дія, як скликання зборів кредиторів, може відбутися раніше, ніж через два тижні, і це не суперечить закону. Таким чином, закон не забороняє проведення зборів в той самий день, коли була отримана письмова вимога.

РОЗДІЛ 5

Щодо судового контролю при затверджені плану санації боржника

Відповідно до частини першої статті 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону про банкрутство, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно із частиною шостою статті 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

Частиною першої статті 2 КУзПБ визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Відповідно до преамбули КУзПБ цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Процедура банкрутства щодо боржника переслідує публічний та приватний інтерес. Захист публічного інтересу, зокрема, знаходить свій вияв у недопущенні фіктивного банкрутства, а також недопущення доведення боржника до банкрутства. Водночас, захист приватного інтересу, полягає в максимальному задоволенні вимог кредиторів, відновленні платоспроможності боржника або його ліквідації та продажу його майна у ліквідаційній процедурі з метою погашення вимог кредиторів (вказаний висновок викладений у постанові судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.09.2021 у справі № 911/2043/20).

Отже, однією з основних функцій господарського суду під час провадження у справі про банкрутство є дотримання балансу захисту публічного та приватного інтересів.

Провадження у справі про банкрутство є самостійним видом судового провадження і характеризується особливим процесуальним порядком розгляду справ, специфічністю цілей і завдань, особливим суб`єктним складом, тривалістю судового провадження, які істотно відрізняють це провадження від позовного.

Застосування судами законодавства про банкрутство зобов`язує суди відповідно до частини першої статті 3 ГПК України також використовувати відображені у нормах цього законодавства особливі принципи інституту неплатоспроможності для забезпечення мети законодавства про банкрутство - якнайповнішого задоволення вимог кредиторів боржника.

Одним із принципів, які характерні для правового інституту неспроможності є принцип судового контролю у процедурах банкрутства щодо повноти та належності дій учасників провадження у справі про банкрутство, що зобов`язує суд з достатньою повнотою встановити об`єктивні обставини правовідносин сторін по множинних предметах спорів, які виникають у процедурах банкрутства.

Тож на відміну від справ позовного провадження, в яких господарський суд обмежений принципами диспозитивності та змагальності сторін, у справах про банкрутство судовий контроль є невід`ємною складовою цього провадження (схожий за змістом висновок, викладений у постанові судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.09.2021 у справі № 911/2043/20).

Застосування судами принципу судового контролю у процедурах банкрутства щодо повноти та належності дій учасників справи про банкрутство, єдиного правового захисту інтересів кредиторів в межах процедур банкрутства та пропорційності надає суду у процедурі банкрутства правові важелі, які можуть забезпечити дотримання балансу інтересів кредиторів та боржника на кожному з етапів процедур банкрутства, в тому числі і процедури санації.

Суд звертає увагу, що відповідно до КУзПБ кожна судова процедура у справі про банкрутство має своє завдання та мету, а їх запровадження має здійснюватися із дотриманням правил (наявності визначених КУзПБ для цього умов) переходу від однієї судової процедури до наступної.

За змістом абзацу другого частини першої статті 50 КУзПБ санація є системою заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

До того ж, абзац 3 частини першої статті 51 КУзПБ визначає, що план санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника.

Суд враховує, що санація є пріоритетною судовою процедурою у справі про банкрутство, адже за своє метою є направленою на усунення ознак неплатоспроможності боржника, що відповідає сутнісній характеристиці санації - від латинського "sanare", що означає "видужання", "оздоровлення".

Тож очевидно, що поданий на затвердження суду план санації боржника має відповідати меті визначеній у частині першій статті 50 КУзПБ та передбачати заходи спрямовані на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, відновлення його платоспроможності та задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.

Тобто план санації має містити ряд істотних умов, які підлягають юридичній та економічній оцінці на предмет досягнення основної мети процедури санації - відновлення платоспроможності боржника шляхом погашення грошових вимог всіх кредиторів (в повному обсязі або частково) внаслідок реалізації плану санації (близький за змістом висновок викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 908/2755/19).

За приписами частини п`ятої статті 49 КУзПБ затверджуючи план санації, господарський суд перевіряє, чи дотримано порядок його схвалення.

Частиною восьмою статті 52 КУзПБ передбачено постановлення ухвали про відмову у затвердженні плану санації у разі, якщо план санації не відповідає вимогам законодавства.

Зазначені норми за методом правового регулювання є імперативними, а тому при з`ясуванні наявності підстав для затвердження плану санації та введення у справі процедури санації боржника необхідним є дослідження обґрунтованості таких підстав, відповідності меті та суті санації, а також змісту плану санації та порядку його схвалення вимогам КУзПБ.

Системний аналіз статей 49, 50, 52 КУзПБ свідчить, що процедура санації боржника проводиться під судовим контролем, який можна умовно розмежувати на такі етапи:

І етап - частини третя, п`ята статті 49, частини сьома, восьма статті 52 КУзПБ - суд здійснює перевірку плану санації на предмет дотримання порядку його схвалення, погодження забезпеченими кредиторами та відповідності його вимогам законодавства;

ІІ етап - частина третя статті 49, частина перша статті 50, частини сьома, восьма статті 52 КУзПБ - суд здійснює розгляд плану санації та за результатами розгляду постановляє ухвалу про затвердження плану санації та введення процедури санації або про відмову у затвердженні плану санації;

ІІІ етап - частини четверта, п`ята, шоста, дев`ята, десята, одинадцята статті 50 КУзПБ, частина п`ята статті 54 КУзПБ, частина сьома статті 55 КУзПБ, частина перша статті 56 КУзПБ, частини восьма-дванадцята статті 57 КУзПБ - суд здійснює функції нагляду за процедурою санації, що проявляється у його повноваженнях щодо накладення арешту на майно боржника та інших обмежень дій боржника щодо розпорядження його майном, розгляду заяв про визнання правочинів (договорів), укладених боржником, недійсними, розгляду інформації керуючого санацією про виконання плану санації, розгляд заяв про відшкодування збитків, що виникли через відмову від виконання договору, у процедурі провадження у справі про банкрутство, припинення процедури санації достроково у разі невиконання умов виконання плану санації та/або в разі невиконання поточних зобов`язань боржника, розгляд змін до плану санації, скасування заходів забезпечення вимог кредиторів, розгляд звіту керуючого санацією та скарг кредиторів, затвердження або відмова в затвердженні звіту керуючого санацією, продовження строку процедури санації тощо.

Ураховуючи наведене, з метою дотримання балансу інтересів кредиторів та боржника, суд повинен займати активну процесуальну позицію при затвердженні плану санації, яка має полягати в повному, всебічному та об`єктивному з`ясуванні обставин, які стосуються перевірки порядку його схвалення та дослідження змісту плану санації.

Щодо перевірки порядку схвалення плану санації та умов, які мають включатися до плану санації

Відповідно до частини першої статті 49 КУзПБ у підсумковому засіданні суду в процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі.

Згідно з частиною другою статті 49 КУзПБ до закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають одне з таких рішень: схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації; подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. У разі наявності обставин, що не дають зборам кредиторів можливості у встановлені строки прийняти одне з таких рішень, збори кредиторів можуть прийняти рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом.

За частиною третьою статті 49 КУзПБ у підсумковому засіданні господарський суд ухвалює одне з таких судових рішень:

- ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом;

- ухвалу про введення процедури санації та затвердження плану санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому цим Кодексом;

- постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство.

Отже, саме суд у підсумковому судовому засіданні в залежності від обставин справи визначає наступну судову процедуру щодо боржника та ухвалює судове рішення про її введення. Одним із судових рішень, яке може бути ухвалене судом частина третя статті 49 КУзПБ визначає ухвалу про введення процедури санації та затвердження плану санації за умови його схвалення зборами кредиторів та погодження забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому цим Кодексом.

Тлумачення частини п`ятої статті 49 КУзПБ за якою затверджуючи план санації, господарський суд перевіряє, чи дотримано порядок його схвалення свідчить, що цією нормою визначено обов`язок суду щодо перевірки дотримання порядку схвалення плану санації.

Щодо порушення порядку схвалення плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» на зборах кредиторів 05.10.2024

Розпорядник майна ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» стверджує, що конкурсними кредиторами, які мають на зборах кредиторів 05.10.2024 право вирішального голосу, є:

ТОВ "ПАРАЛЛЕЛЬ - М ЛТД", з кількістю голосів 488, відсоток від загальної кількості голосів, що мають право вирішального голосу на зборах 0,0759;

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», з кількістю голосів 623 390, відсоток від загальної кількості голосів, що мають право вирішального голосу на зборах 97,054;

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ з кількістю голосів 18 433, відсоток від загальної кількості голосів, що мають право вирішального голосу на зборах 2,869.

Зі змісту протоколу №1.05/10-24 зборів кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вбачається, що у засіданні зборів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» шляхом опитування прийняв участь тільки кредитор ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ - 23343582) в особі представника Чирви Юлії Юріївни, що діє на підставі довіреності №91/1, свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серія ЧК №001488 від 01.09.2023.

Згідно пояснень ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", саме цей кредитор має в сукупності 623390 голоси, що становить 97,054% від загальної кількості голосів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», тому саме цей кредитор має право вирішального голосу відповідного питання порядку денного на зборах 05.10.2024..

Тобто, на зборах кредиторів 05.10.2024 проголосувало лише Ініціатор санації.

У протоколі №1.05/10-24 від 05.10.2024 відображений перелік конкурсних кредиторів, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу:

1)ТОВ "ПАРАЛЛЕЛЬ - М ЛТД" з 488 голосами;

2)Ініціатор санації ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» з 623 390 голосами;

3)ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ з 18 433 голосами.

Порядок розгляду та схвалення плану санації кредиторами урегульовано статтею 52 "Розгляд плану санації кредиторами" КУзПБ.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 52 КУзПБ з метою прийняття рішення про схвалення або відхилення плану санації усі конкурсні кредитори поділяються на класи. Кредитори, включені до кожної черги, формують окремий клас кредиторів. Кредитор, вимоги якого підлягають включенню до двох і більше черг, підлягає включенню відповідно до двох і більше класів кредиторів.

Вимоги забезпечених кредиторів утворюють окремий клас, до якого включаються вимоги у тій їх частині, яка забезпечена заставою майна. У частині вимог, не забезпечених заставою, вимоги таких кредиторів підлягають включенню до класу незабезпечених кредиторів. Якщо планом санації передбачається зміна пріоритету вимог забезпечених кредиторів, план санації має бути схвалений кожним таким кредитором (абзаци другий, третій частини першої статті 52 КУзПБ).

План санації не може передбачати різний порядок задоволення вимог кредиторів, включених до одного класу (частина друга статті 52 КУзПБ).

Згідно із абзацом першим частиною третьою статті 52 КУзПБ прийняття рішення про схвалення або відхилення плану санації приймається кожним класом окремо шляхом голосування.

Отже, схвалення плану санації кредиторами передбачає поділ усіх без винятку конкурсних кредиторів, в тому числі забезпечених кредиторів (вимоги яких в частині забезпеченій заставою утворюють окремий клас, а в частині не забезпечених заставою - включенню до класу незабезпечених кредиторів) на класи, кожен з яких голосує за схвалення/відхилення плану санації окремо шляхом голосування.

Абзацом другим частини третьої статті 52 КУзПБ визначено, що у голосуванні щодо схвалення плану санації не бере участі клас кредиторів, розмір та порядок задоволення вимог якого за планом санації не відрізнятиметься від того, який був би застосований у разі введення процедури ліквідації.

У разі якщо план санації передбачає розстрочення чи відстрочення або прощення (списання) боргів із сплати податків, зборів (обов`язкових платежів) чи їх частини, план санації вважається схваленим органом стягнення в частині задоволення вимог з податків, зборів (обов`язкових платежів) на умовах плану санації без необхідності голосування органом стягнення. При цьому податковий борг, який виник у строк, що передував трьом рокам до дня проведення зборів кредиторів, які затверджують план санації, визнається безнадійним та списується, а податковий борг, який виник пізніше, розстрочується (відстрочується) або списується на умовах плану санації, які повинні бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог кредиторів, які голосували за схвалення плану санації, а також розмір та порядок задоволення вимог, які були б застосовані у разі введення процедури ліквідації (абзац третій частини третьої статті 52 КУзПБ).

Якщо план санації передбачає задоволення вимог окремого незабезпеченого кредитора негайно після затвердження плану санації, такі вимоги не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації (абзац другий частини п`ятої статті 52 КУзПБ).

План санації може містити умову про надання права одному або декільком забезпеченим кредиторам звернути стягнення на заставлене майно після затвердження плану санації господарським судом. У такому випадку такі забезпечені кредитори (у межах вимог, забезпечених заставою) не беруть участі у голосуванні щодо питання про схвалення, внесення змін або відхилення плану санації (абзацу третій частини п`ятої статті 52 КУзПБ).

Окрім того, за умовами абзацу першого частини п`ятої статті 52 КУзПБ не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації вимоги кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника.

З огляду на те, що зазначена норма в частині вжитого терміну "заінтересованими особами стосовно боржника" носить відсильний характер з метою визначення його правової характеристики слід звернутися до статті 1 КУзПБ, яка регулює понятійний апарат Кодексу.

Так, за змістом абзацу шостого частини першої статті 1 КУзПБ - заінтересовані особи стосовно боржника - юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює контроль над боржником, юридична або фізична особа, контроль над якою здійснює боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, які входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство, а також особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою - боржником, а саме: подружжя та їхні діти, батьки, брати, сестри, онуки, а також інші особи, щодо яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими; для цілей цього Кодексу заінтересованими особами стосовно арбітражного керуючого чи кредиторів визнаються особи в такому самому переліку, як і заінтересовані особи стосовно боржника.

Граматичне тлумачення цієї норми свідчить про те, що законодавцем шляхом застосування сполучника "також" сформовано 3 групи з ідентифікуючими ознаками щодо кваліфікації осіб як заінтересованих, а саме:

І група - юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює контроль над боржником, юридична або фізична особа, контроль над якою здійснює боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, які входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство;

ІІ група - особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою - боржником, а саме: подружжя та їхні діти, батьки, брати, сестри, онуки;

ІІІ група - інші особи, щодо яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими.

Крім того, відповідно до частини четвертої статті 52 КУзПБ план санації вважається схваленим:

- класом незабезпечених кредиторів, якщо за схвалення плану санації віддано більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу, а також якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному класі.

- класом забезпечених кредиторів, якщо за схвалення плану санації віддано дві третини голосів кредиторів, включених до класу забезпечених кредиторів, а також якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу в цьому класі. В іншому випадку вважається, що план санації відхилений відповідним класом кредиторів.

Таким чином, за приписами частини четвертої статті 52 КУзПБ план санації вважається схваленим як зі сторони незабезпечених, так і забезпечених кредиторів за одночасної наявності двох умов:

1) за схвалення плану санації віддано: більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу (незабезпечені кредитори)/віддано дві третини голосів кредиторів, включених до класу забезпечених кредиторів (забезпечені кредитори);

2) якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному/цьому класі (незабезпечені/забезпечені кредитори

(аналогічний за змістом висновок викладений у Постанові ВС від 23.12. 2021 року у справі справа № 924/1155/18 )

Як вже зазначалося судом, загальна кількість голосів кредиторів, включених до четвертого класу незабезпечених кредиторів складає 642 31 голоси; загальна кількість кредиторів, які мають право голосу за даними Ініціюючого кредитора у даному класі 3 кредитора.

Тому, для прийняття рішення про схвалення плану санації протокол голосування четвертого класу незабезпечених кредиторів мав містити відомості про його схвалення не менше ніж 2 кредиторами, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу.

Зі змісту протоколу №1.05/10-24 зборів кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вбачається, що у засіданні зборів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 05.10.2024 прийняв участь тільки кредитор ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" і тільки цей кредитор проголосував за схвалення плану санації.

Інші кредитори план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» на зборах 05.10.2024 не схвалювали.

Отже для прийняття рішення про схвалення плану санації на зборах 05.10.2024 протокол №1.05/10-24 голосування конкурсних кредиторів, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу мав містити відомості про його схвалення не менше ніж 2 кредиторами, проте рішення за схвалення плану санації з такими результатами голосування у матеріалах справи відсутнє.

ВИСНОВОК:

Вказані обставини свідчать про порушення приписів частини четвертої статті 52 КУзПБ при схваленні плану санації на зборах кредиторів 05.10.2024, тому запропонований ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі про банкрутство №905/55/24 вважається незатвердженим, не схваленим протокольним рішенням зборів кредиторів від 05.10.2024.

Цей факт є достатньою правовою підставою для відмови у задоволенні клопотань (від 07.10.2024) ПАТ «Донбасенерго» про затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та про введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

РОЗДІЛ 6

Дослідження плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» запропонованого ПАТ «Донбасенерго»

Згідно із частиною сьомою статті 52 КУзПБ господарський суд постановляє ухвалу про затвердження плану санації боржника, якщо:

- план санації схвалений всіма класами конкурсних кредиторів, розмір та/або порядок задоволення вимог яких змінені планом санації порівняно з умовами, які були б застосовані у разі введення процедури ліквідації;

- план санації схвалений класом забезпечених кредиторів;

- розмір задоволених вимог кредиторів, які проголосували проти схвалення плану санації, не буде меншим у процедурі санації, ніж розмір вимог, який був би задоволений у разі введення процедури ліквідації.

Аналіз приписів абзацу другого частини третьої статті та частини сьомої статті 52 КУзПБ приводить до висновку, що при перевірці умов плану санації на суд покладається обов`язок з`ясування розміру задоволених вимог кредиторів, у т.ч. для кредиторів, які проголосували проти схвалення плану санації, зокрема через аналіз та співставлення розміру задоволених вимог кредиторів у разі введення процедури ліквідації порівняно із таким розміром, що передбачається планом санації, який не має бути меншим.

За таких умов, надання судом оцінки фінансово-економічного стану боржника задля встановлення ознак економічної ефективності, доцільності заходів відновлення платоспроможності боржника та з`ясування доведеності ключової ознаки, що передбачена планом санації - спрямованості його на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника і задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів, а також розміру задоволених вимог кредиторів у порівнянні із процедурою ліквідації є правомірним та відповідає завданню та цілям судової процедури санації боржника.

Водночас частиною восьмою статті 52 КУзПБ закріплено право суду на відмову у затверджені плану санації у разі, якщо він не відповідає вимогам законодавства.

Частиною десятою статті 45 КУзПБ визначено, що в процедурі розпорядження майном розпорядник майна за участю боржника розробляє план санації боржника відповідно до вимог цього Кодексу та подає його на розгляд зборів кредиторів.

Тобто підготовка та розроблення плану санації відноситься до прерогативи розпорядника майна, який згідно із частиною десятою статті 45 КУзПБ розробляє його за участю боржника відповідно до вимог цього Кодексу та подає його на розгляд зборів кредиторів.

При цьому, нормами Кодексу України з процедур банкрутства (КзПБ), кредитору не заборонено розробляти план санації у справі про банкрутство. Отже, санація боржника може бути ініційована як самим боржником, так і кредиторами. Таким чином, розробка плану санації кредитором є законною та не забороненою нормами права. Це відкриває можливості для активної участі кредиторів у процесах реструктуризації боргів та відновлення платоспроможності боржника.

Вимоги до змісту плану санації наведено у статті 51 КУзПБ, яка визначає, що у плані санації обов`язково зазначається розмір вимог кожного класу кредиторів, які були б задоволені у разі введення процедури ліквідації боржника.

План санації може бути змінений у порядку, встановленому для його затвердження.

План санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника.

План санації має передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за умови погашення вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів (частина перша).

- має передбачатися строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за умови погашення вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів (абзац четвертий частини першої цієї статті);

- обов`язково повинно передбачатися забезпечення погашення заборгованості боржника з виплати заробітної плати (абзац п`ятий частини першої цієї статті);

- повинно передбачатися погашення вимог кредиторів з урахуванням черговості, встановленої цим Кодексом, якщо самі кредитори не схвалили рішення про погіршення умов їхнього класу (частини п`ята цієї статті).

Умови щодо змісту плану санації боржника, визначені частинами першою, п`ятою статті 51 КУзПБ є обов`язковими.

За змістом частини другої статті 51 КУзПБ заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини; виконання зобов`язання боржника третіми особами; задоволення вимог кредиторів в інший спосіб, що не суперечить цьому Кодексу; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Кодексу; продаж частини майна боржника; виконання зобов`язань боржника власником боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов`язань; відчуження майна та погашення вимог кредиторів шляхом заміщення активів; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Кодексу позачергово за рахунок продажу майна боржника; одержання позик та кредитів, придбання товарів у кредит; інші заходи з відновлення платоспроможності боржника.

Отже, однією з обов`язкових умов плану санації є визначення в ньому заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, перелік яких наведений частині другій статті 51 КУзПБ не є вичерпним. Головною метою таких заходів з урахуванням визначення поняття санації наведеного у статті 50 КУзПБ є оздоровлення фінансового-господарського становища боржника (іншими словами - відновлення його платоспроможності) та задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів боржника.

Із встановлених обставин справи вбачається, що 07.10.2024 до Господарського суду від ПАТ «Донбасенерго» надійшло клопотання про введення процедуру санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», додатком до якого долучено план санації боржника.

Заходи передбачені Планом санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» по відновлення платоспроможності боржника та погашення грошових вимог всіх кредиторів:

Грошові вимоги 1 - ої черги в сумі 165 640,80 грн. погашаються за рахунок грошових коштів боржника.

З метою погашення грошових вимог 4-ї і 6-ї черги провадяться наступні заходи, спрямовані на збільшення активів боржника:

На виконання приписів абз. 8 п. 16 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства, здійснюється оцінка збитків завданих боржнику збройною агресією російської федерації проти України. Фактичне припинення господарської діяльності боржника пов`язане із захопленням російською федерацією і підконтрольними їй терористичними організаціями «днр» і «лнр» теплових електричних станцій, на яких боржник виробляв електричну енергію. Розмір завданих боржнику збитків значно перевищує сукупні вимоги конкурсних кредиторів. На підставі проведеної оцінки збитків, в межах процедури банкрутства, боржник звертається із позовом про стягнення збитків до російської федерації. Сума задоволених судом позовних вимог боржника включається до складу його активів.

Виходячи зі складу конкурсних кредиторів боржника, основними його контрагентами при здійсненні господарської діяльності є особи із заінтересованістю. Необхідно провести аналіз всіх правочинів, в першу чергу з заінтересованими особами, укладених боржником за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство та за наявності підстав, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства та судовою практикою звернутись до суду з позовними заявами про визнання таких договорів недійсними.

Кошти, отримані в результаті визнання договорів недійсними, спрямувати на погашення вимог кредиторів.

Провести заходи із ліквідації наявної дебіторської заборгованості на загальну суму (грн) 5 117 050 345,06 грн. шляхом її оцінки та продажу в порядку, передбаченому Кодексом України з процедур банкрутства.

Провести заходи із ліквідації суми боргу російської федерації перед боржником (у випадку задоволення господарським судом відповідного позову) дебіторської заборгованості на загальну суму (грн) 5 117 050 345,06 грн. шляхом її оцінки та продажу в порядку, передбаченому Кодексом України з процедур банкрутства.

Кошти, отримані від ліквідації дебіторської заборгованості спрямувати на погашення вимог кредиторів.

Залишок вимог кредиторів, які залишилися непогашеними після вжиття вищенаведених заходів, погасити за рахунок відступлення права вимоги до дебіторів боржника, в тому числі російської федерації.

За висновками ПАТ «Донбасенерго», даним планом санації передбачене повне погашення зобов`язання боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» перед кредиторами та відновлення платоспроможності підприємства. Визначена можливість виконання своїх зобов`язань перед кредиторами та збереження підприємства з метою запобігання його ліквідації, вжиття заходів, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника.

Строк відновлення платоспроможності боржника - протягом 1 року.

Доводи розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» щодо плану санації.

Розпорядник майна боржника пояснив, що заходи розробленого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (долученого до клопотання ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» від 07.10.2024 про введення процедури санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та затвердження плану санації) не направлені на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а по суті дублює заходи, які повинні бути вчинені ліквідатором у процедурі ліквідації боржника. Такий план санації призведе до затягування процедури банкрутства без фактичної можливості оздоровлення фінансово-господарського становища боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Приймаючи до уваги фінансово-господарський стан ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», сформовану структуру балансу, відсутність необоротних активів для продовження виробничої діяльності боржника, а також відсутність інвесторів, ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не здатне відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.

З огляду на зазначене, розпорядник майна боржника просить суд відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» про затвердження плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Доводи ТОВ "Параллель - М ЛТД" щодо плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

ТОВ "Параллель - М ЛТД" стверджує, що запропоновані ПАТ «Донбасенерго» в плані санації заходи не запобігають визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, не спрямовані на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, оскільки всупереч ст. 50 КУзПБ не передбачають реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Запропонований ПАТ «Донбасенерго» план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не містить реальних та досяжних заходів відновлення платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та/або погашення вимог всіх кредиторів у повному обсязі, а тому не схвалюється ТОВ "Параллель - М ЛТД".

Тому, ТОВ "Параллель - М ЛТД" просить суд відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» про затвердження плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Доводи DTEK TRADING SA щодо плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

DTEK TRADING SA вважає, що у Плані санації, запропонованому ПАТ «Донбасенерго», висновок про можливість відновлення платоспроможності боржника та задоволення визнаних судом вимог кредиторів є безпідставним та спростовується змістом Звіту розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», який викладено у Запитах. План санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не місить реальних та не оспорюваних кроків його виконання, не призведе до оздоровлення фінансово господарського становища боржника для відновлення його платоспроможності та не призведе до погашення вимог кредиторів.

Доводи АТ «ДТЕК Дніпроенерго» щодо плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

АТ «ДТЕК Дніпроенерго» зазначає, що ПЛАН САНАЦІЇ БОРЖНИКА ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), який поданий ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», не свідчить про можливість оздоровлення фінансово-господарського становища ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а також задоволення вимог кредиторів за результатами заходів з відновлення платоспроможності, зазначених у ньому»

Доводи ГУ ПФУ в Донецькій області щодо плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

ГУ ПФУ в Донецькій області враховуючи результати Звіту щодо результатів аналізу фінансово-господарського стану вважає, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» є неплатоспроможним підприємством, перспектива відновлення його платоспроможності малоймовірна. Враховуючи введення воєнного стану в Україні, який триває вже понад два з половиною роки, той факт, що місцезнаходженням ВП «ЗУЇВСЬКА ТЕС» та ВП «ЛУГАНСЬКА ТЕС» є тимчасово окупована російською федерацією територія України, ВП «КУРАХІВСЬКА ТЕС» припинила роботу внаслідок російських обстрілів, які завдали серйозних пошкоджень обладнанню підприємства, а Курахівська міська територіальна громада Покровського району Донецької області віднесена до території активних бойових дій, вважаємо, що запропонований ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» План санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не містить заходів, які можуть бути належним чином реалізовані та призведуть до відновлення платоспроможності боржника й погашення вимог кредиторів.

Просить суд постановити ухвалу про відмову у затвердженні Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», наданого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» разом з клопотанням про введення процедуру санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів.

Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язками, відносинами і залежностями. Таке з`ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

У пунктах 1 - 3 частини першої статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.

З`ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності.

Суд зауважує, що чітке обґрунтування та аналіз є базовими вимогами до судових рішень та важливим аспектом права на справедливий суд.

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки. Зважаючи на прецедентну практику ЄСПЛ, суд зобов`язаний мотивувати свої дії та рішення, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Господарський суд, проаналізувавши умови поданого ПАТ «Донбасенерго» плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», вважає, що цей план не містить, передбачених частиною другої статті 51 КУзПБ вимог поетапного вирішення завдань щодо відновлення платоспроможності, а вказані у плані заходи відновлення платоспроможності боржника не відповідають загальним вимогам, визначеним у статтях 51, 52 КУзПБ.

Вказаний план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», не схвалено зборами кредиторів боржника, а передбачені цим планом санації дії не містять заходів, які спрямовані на погашення вимог кредиторів, та на наступне відновлення платоспроможності боржника.

Щодо дотримання порядку схвалення плану санації боржника, то вище господарський суд вже дослідив наявні обставини справи, та дійшов до наступних висновків.

Збори кредиторів на 05.10.2024, скликані кредитором - ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», який має менше однієї третини кількості голосів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРЕО» з порушенням приписів частини 3 ст. 48 КУзПБ, тому ці збори не є повноважними, а рішення прийняті на цих зборах не вважаються легітимними та законними.

Приписами частини четвертої статті 52 КУзПБ встановлено, що план санації вважається схваленим як зі сторони незабезпечених, так і забезпечених кредиторів за одночасної наявності двох умов:

1) за схвалення плану санації віддано: більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу (незабезпечені кредитори)/віддано дві третини голосів кредиторів, включених до класу забезпечених кредиторів (забезпечені кредитори);

2) якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу у відповідному/цьому класі (незабезпечені/забезпечені кредитори

(висновок викладені у Постанові ВС від 23.12. 2021 року у справі справа № 924/1155/18).

Як вже зазначалося судом, загальна кількість голосів кредиторів, включених до четвертого класу незабезпечених кредиторів складає 642 31 голоси; загальна кількість кредиторів, які мають право голосу за даними Ініціюючого кредитора у даному класі 3 кредитора.

Тому, для прийняття рішення про схвалення плану санації протокол голосування четвертого класу незабезпечених кредиторів мав містити відомості про його схвалення не менше ніж 2 кредиторами, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу.

Зі змісту протоколу №1.05/10-24 зборів кредиторів у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вбачається, що у засіданні зборів кредиторів боржника - ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» 05.10.2024 прийняв участь тільки кредитор ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" і тільки цей кредитор проголосував за схвалення плану санації.

Інші кредитори план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» на зборах 05.10.2024 не схвалювали.

Отже для прийняття рішення про схвалення плану санації на зборах 05.10.2024 протокол №1.05/10-24 голосування конкурсних кредиторів, які мають на зборах кредиторів право вирішального голосу мав містити відомості про його схвалення не менше ніж 2 кредиторами, проте рішення за схвалення плану санації з такими результатами голосування у матеріалах справи відсутнє.

Висновок:

Вказані обставини свідчать про порушення приписів частини четвертої статті 52 КУзПБ при схваленні плану санації на зборах кредиторів 05.10.2024, тому запропонований ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" план санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у справі про банкрутство №905/55/24 вважається незатвердженим, не схваленим протокольним рішенням зборів кредиторів від 05.10.2024.

Цей факт є достатньою правовою підставою для відмови у задоволенні клопотань (від 07.10.2024) ПАТ «Донбасенерго» про затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та про введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Щодо відповідності заходів плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» вимогам по поетапному вирішенню завдань для відновлення платоспроможності боржника

З огляду на результати документального аналізу, проведеного ТОВ "СТАНДАРТ-АУДИТ" для оцінки платоспроможності боржника відповідно до національного законодавства України та Методичних рекомендацій щодо визначення фінансової стійкості підприємств, стає очевидним, що запропонований ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" план відновлення платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не відповідає вимогам права.

Висновок про це базується на детальному аналізі фінансово-господарського стану підприємства за 2021 2023 роки.

1. Оцінка платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО»

Згідно з аудиторським звітом, результати діяльності компанії демонструють системне погіршення платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості. Основні аспекти фінансової кризи такі:

Значення всіх показників фінансової стійкості нижчі за нормативні.

Поточні зобов`язання значно перевищують активи компанії, а їх сумарна різниця на 31.12.2022 року становить 167 371 тис. грн, що прямо свідчить про виникнення ознак неплатоспроможності.

Негативна динаміка свідчить, що можливість відновлення платоспроможності є вкрай низькою. Такі висновки підтверджуються відсутністю власного капіталу та постійним залученням позикових коштів.

Здатність підприємства виконувати свої фінансові зобов`язання є одним із ключових критеріїв оцінки його платоспроможності. Однак результати фінансового аудиту показують, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не має достатньо активів для покриття своїх поточних зобов`язань, що є підставою до банкрутства боржника.

2. Втрата контролю над активами та резерви на знецінення

Важливим фактором, що значно впливає на фінансовий стан компанії, є втрата операційного контролю над основними активами внаслідок війни. Як зазначено в аудиторському звіті, контроль над майновими об`єктами такими як Зуївська та Луганська теплові електростанції було втрачено через окупацію. Це призвело до нарахування резервів на знецінення основних засобів, нематеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій та запасів.

Так, сума резервів на знецінення станом на 31.12.2023 року склала 6 232 773 тис. грн, що значно вплинуло на збитки компанії. Відповідно до вимог Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), формування таких резервів є вимогою для об`єктивного відображення реальної фінансової ситуації. Однак на практиці це тільки поглиблює проблеми компанії, роблячи відновлення її платоспроможності неможливим.

3. Заблоковані активи та дебіторська заборгованість

Іншим важливим аспектом є іммобілізація оборотних активів компанії. Аудиторський звіт вказує, що 94,65% активів підприємства заморожені у дебіторській заборгованості. Це фактично означає відсутність активів, які можна оперативно використати для підтримки фінансової діяльності або покриття зобов`язань. Водночас погашення дебіторської заборгованості ускладнене через обставини форс-мажору: збройну агресію РФ, окупацію територій, де знаходяться боржники, а також мораторій на задоволення вимог кредиторів для певних контрагентів.

Такі обставини унеможливлюють використання дебіторської заборгованості як джерела ліквідності для підприємства, що також свідчить про фактичну відсутність економічної вигоди від активів.

4. Негативний фінансовий результат та відсутність перспектив відновлення

Загальний фінансовий результат підприємства за 2021 2023 роки є збитковим, причому збитки склали 1 567 036 тис. грн. Причинами цього є:

Зменшення обсягів виробництва через форс-мажорні обставини.

Неможливість використання активів на тимчасово окупованих територіях.

Високі витрати на виробництво електричної енергії, зокрема через блокаду постачання вугілля та вимушене використання дорогого природного газу.

Фактично, негативний фінансовий результат ставить під сумнів можливість продовження діяльності підприємства без зовнішньої підтримки, а відсутність власного капіталу та критична залежність від позикових коштів роблять будь-які плани відновлення неефективними.

5. Відсутність умов для відновлення платоспроможності

Згідно з положеннями КУзПБ, план відновлення має передбачати реальні можливості повернення платоспроможності через внутрішні або зовнішні ресурси. Однак аналіз фінансового стану ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» показує, що:

Власні ресурси підприємства відсутні.

Більшість активів заблоковані або втрачено.

Збиткова діяльність і відсутність перспектив на покращення ситуації роблять підприємство неспроможним до відновлення.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що досліджений План санації не враховує об`єктивну реальність, яка полягає в тому, що підприємство не має можливості відновити свою платоспроможність через відсутність ресурсів та критичну фінансову залежність від зовнішніх обставин.

Висновок:

На підставі аналізу фінансової ситуації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за період 2021 2023 роки, результати якого вказують на глибоку фінансову кризу, неможливо вважати запропонований план відновлення платоспроможності реалістичним. Основні активи боржника втрачено або заблоковано, а діяльність підприємства є збитковою. Критична залежність від позикових коштів, відсутність власного капіталу та можливостей для погашення зобов`язань свідчать про неможливість реалізації плану відновлення.

Отже, план відновлення платоспроможності боржника не містить умов, що забезпечують реальні перспективи виходу з фінансової кризи, і найбільш ймовірним шляхом є застосування ліквідаційної процедури в рамках справи про банкрутство.

Аналіз плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» запропонованого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» в звіту про результати аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за 2021-2023 роки

Проведене аудиторською фірмою «СТАНДАРТ-АУДИТ» дослідження виявило вкрай критичний стан фінансової діяльності підприємства за період 2021-2023 років. Згідно з висновками аудиту, підприємство зазнало значного погіршення платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості, що веде до його фактичної неплатоспроможності.

Це зумовлює необхідність детального аналізу кожного аспекту запропонованого плану санації в порівняння з висновками проведеного аудиту фінансово-господарського стану ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

1. Погашення грошових вимог 1-ї черги

План санації: Передбачає погашення грошових вимог 1-ї черги в сумі 165 640,80 грн. за рахунок грошових коштів боржника.

Аудиторський звіт: Проте, на підставі аудиторського аналізу, стає очевидним, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» опинилося в боргах, що перевищують 6 999 476 тис. грн., і його активи не спроможні покрити зобов`язання. Це ставить під сумнів реальність виконання цього пункту плану, адже підприємство переживає кризу, що загрожує його подальшому існуванню.

2. Заходи щодо збільшення активів

План санації: Передбачає оцінку збитків, завданих боржнику внаслідок збройної агресії, та подання позову до російської федерації.

Аудиторський звіт: Однак, враховуючи воєнний стан і неможливість доступу до значної частини активів на тимчасово окупованих територіях, реалізація цього заходу виглядає малоймовірною. Збільшення активів у таких умовах є завданням практично непосильним, що підкреслює серйозність фінансової ситуації.

3. Аналіз правочинів

План санації: Пропонує проведення аналізу правочинів з заінтересованими особами.

Аудиторський звіт: Аудиторський звіт вказує на ускладнення проведення цього аналізу через відсутність доступу до документації. В умовах окупації частини активів, ефективність цього заходу є під сумнівом.

4. Ліквідація дебіторської заборгованості

План санації: Пропонує ліквідувати дебіторську заборгованість на загальну суму 5 117 050 345,06 грн. шляхом її оцінки та продажу.

Аудиторський звіт: 94,65% активів боржника «заморожено» в дебіторській заборгованості, що перетворює їх у непроникний капітал. Багато дебіторів знаходяться на окупованих територіях, що унеможливлює їх стягнення. Це викликає сумніви щодо життєздатності даного заходу.

5. Відступлення права вимоги

План санації: Передбачає погашення залишку вимог кредиторів шляхом відступлення права вимоги до дебіторів.

Аудиторський звіт: Однак, правові обмеження, що ускладнюють стягнення дебіторської заборгованості з найбільшого дебітора (відносно ДП «ЕНЕРГОРИНОК»), ставлять під загрозу реальність цього кроку. Отже, цей етап плану виглядає малореальним.

6. Погашення вимог кредиторів

План санації: Включає погашення вимог кредиторів після виконання попередніх заходів.

Аудиторський звіт: Аудит підтверджує, що через фінансову нестабільність та обмеженість доступних активів, можливість виконання цього пункту є вкрай малоймовірною. Від`ємний власний капітал у розмірі -6 811 355 тис. грн. виключає можливість ефективного погашення зобов`язань перед кредиторами.

Висновок:

На основі проведеного аналізу суд приходить до висновку, що в умовах надкритичної неплатоспроможності, відсутності ліквідності та економічної стійкості, перспективи відновлення платоспроможності ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» на підставі запропонованого ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» плану санації видаються малоймовірними. Результати аудиту підтверджують, що задоволення вимог кредиторів, за сучасних умов, можливе лише шляхом ліквідаційної процедури ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Щодо інвестицій

Згідно до ч. 9 ст. 45КУзПБ, фізичні особи та/або юридичні особи, які бажають взяти участь у санації боржника (далі - інвестори), можуть подати розпоряднику майна заяву про участь у санації боржника та свої пропозиції щодо санації боржника (план санації тощо).

У відповідності до приписів ч.9 ст. 39 КУзПБ, з метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника 06.02.2024 за номером 72454 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено оголошення про відкриття провадження у справі №905/55/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

Розпорядник майна «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» повідомив суд, що з часу розміщення вказаного оголошення і до теперішнього дня не надходило жодних пропозицій від кредиторів чи осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника.

На електрону адресу арбітражного керуючого, розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» Паркулаба Володимира Григоровича надійшов 23.08.2024 лист з електронним цифровим підписом представника ПАТ «ДОБНБАСЕНЕРГО» Чирви Юлії, який має назву Заява про участь у санації боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (ч. 9 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства).

Частиною 2 ст.5 Закону України «Про інвестиційну діяльність» визначено, інвестори це суб`єкти інвестиційної діяльності, які приймають рішення про вкладення власних, позичкових і залучених майнових та інтелектуальних цінностей в об`єкти інвестування.

Виходячи зі змісту даної статті, для визнання інвестором не достатньо наявності бажання взяти участь у санації та подання заяви й пропозицій щодо санації. Виявлення бажання й наміру виступити інвестором повинно бути здійснено у певній офіційній формі, складовою якої має бути надання письмового зобов`язання про вкладення цінностей в об`єкт інвестування.

Однак, у Заяві про участь у санації боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (ч. 9 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства) від 23.08.2024 не вказано пропозиції щодо обсягу й умов внесення власних, позичених чи залучених майнових і інтелектуальних цінностей ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» в об`єкти інвестування та обсяги відповідальності за невиконання своїх зобов`язань.

Щодо наведених у Заяві про участь у санації боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (ч. 9 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства) від 23.08.2024 року пропозицій, то з матеріалів справи вбачається, що арбітражним керуючим проведені дії, передбачені Кодексом України з процедур банкрутства, проте, підстав для відновлення платоспроможності боржника шляхом проведення процедури санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» та розробки плану санації не вбачається.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 КУзПБ під санацією розуміється система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Згідно з ч. 1 ст. 61 КУзПБ ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження:

формує ліквідаційну масу;

подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника;

вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;

продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Частиною 5 ст. 65 КУзПБ визначено щодо наслідків проведення ліквідаційної процедури, що якщо майна банкрута вистачило для задоволення вимог кредиторів у повному обсязі, він вважається таким, що не має боргів і може продовжувати свою підприємницьку діяльність. У такому разі ліквідатор протягом п`яти днів з дня прийняття господарським судом відповідного рішення повідомляє про це орган або посадову особу органу, до компетенції яких належить призначення керівника (органів управління) боржника, та за потреби скликає загальні збори чи засідання відповідного органу і продовжує виконувати повноваження керівника (органів управління) боржника до їх призначення в установленому порядку. Господарський суд може постановити ухвалу про ліквідацію юридичної особи, що звільнилася від боргів, лише у разі, якщо залишок її майнових активів є меншим, ніж вимагається для продовження нею господарської діяльності згідно із законодавством.

Згідно вимог частини другої статті 51 КУзПБ план санації має передбачати, поетапне вирішення завдань щодо відновлення платоспроможності, а визначені ним заходи відновлення платоспроможності боржника відповідати загальним вимогам, визначеним у статтях 51, 52 КУзПБ, схвалені зборами кредиторів боржника та спрямовані на погашення вимог кредиторів, а в результаті й відновлення платоспроможності боржника.

Суд звертає увагу, що відповідно до КУзПБ кожна судова процедура у справі про банкрутство має своє завдання та мету, а їх запровадження має здійснюватися із дотриманням правил (наявності визначених КУзПБ для цього умов) переходу від однієї судової процедури до наступної.

Такою метою для процедури санації з урахуванням визначення поняття санації наведеного у абзаці другому частини першої статті 50 КУзПБ є оздоровлення фінансового-господарського становища боржника (іншими словами - відновлення його платоспроможності) та задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів боржника.

Господарський суд з`ясував та надав оцінку наведеним плані санації боржника заходам, що направлені на реалізацію мети та цілей процедури санації, визначених абзацом другим частини першої статті 50 КУзПБ із урахуванням розміру визнаних та затверджених судом кредиторських вимог до боржника та вимог, які будуть погашені згідно плану санації, строку реалізації заходу щодо відновлення платоспроможності, що відповідно до плану санації складає до одного року

Висновок господарського суду щодо відсутності підстав для затвердження плану санації та введення у справі процедури санації боржника зроблений на підставі аналізу дійсного фінансового-господарського стану боржника.

Тлумачення положень КУзПБ свідчить, що дійсний фінансово-господарський стан боржника у справі про банкрутство встановлюється господарським судом на підставі комплексного дослідження всіх наявних у справі доказів, зокрема й аналізу фінансового стану боржника, подання якого до господарського суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, є обов`язком розпорядника майна боржника, визначеним пунктом 5 частини 3 статті 44 КУПБ, що дозволить суду встановити наявність чи відсутність підстав для висновку про платоспроможність боржника (вказаний висновок, викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 908/2755/19).

Ураховуючи вищенаведене, КУзПБ передбачена певна сукупність умов, які підлягають включенню до плану санації за наявності яких, розглянутий та схвалений кредиторами з дотриманням порядку визначеного статтею 52 КУзПБ план санації, підлягає затвердженню судом. Невідповідність змісту плану санації вимогам законодавства та недотримання порядку його схвалення є підставою для відмови у його затвердженні.

План санації боржника, розроблений ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (додаток до клопотання від 07.10.2024 про введення процедури санації) не направлений на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», а по суті дублює заходи, які повинні бути вчинені ліквідатором у процедурі ліквідації боржника. Заходи цього плану санації призведуть до затягування процедури банкрутства без фактичної можливості оздоровлення фінансово-господарського становища боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Цей план санації, в порушення вимог частини другої статті 51 КУзПБ не передбачає, поетапне вирішення завдань щодо відновлення платоспроможності, а визначені ним заходи не направлені на відновлення платоспроможності боржника, також план не схвалений зборами кредиторів боржника в порядку визначеному четвертою статті 52 КУзПБ.

Відповідно до ч. 8 ст. 52 КУзПБ, господарський суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні плану санації у разі, якщо план санації не відповідає вимогам законодавства.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши доводи кредиторів боржника, розпорядника майна ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» - ініціатора санації, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які містяться у матеріалах справ, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотань ПАТ «Донбасенерго» про затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 05.10.2024 та введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

Керуючись статтями 2, 9, 45, 48 - 52 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 3, 77-79, 86, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Донбасенерго» про затвердження Плану санації ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 05.10.2024 та введення процедури санації у справі № 905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).

Ухвала набирає законної сили 28.10.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду у строки передбачені ГПК України.

В судовому засіданні 28.10.2024 оголошено вступну та резолютивну ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 31.10.2024.

Суддя Е.В. Зекунов

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122715047
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи