Рішення
від 31.10.2024 по справі 908/2141/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 19/143/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2024 Справа № 908/2141/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Господарського суду Запорізької області Давиденко І.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Запорізької міської ради (6105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, ідентифікаційний код 04053915)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39 Г, кв. 49, ідентифікаційний код 33272861)

про стягнення 771 541,24 грн

без виклику учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Запорізької області через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява (вх. № 2361/08-07/24) Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС про стягнення 771 541,24 грн заборгованості за Договорами оренди землі.

Позов мотивовано тим, що відповідач, в порушення умов Договорів, не оплачує орендну плату за користування земельною ділянкою.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 08.08.2024, здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2141/24 та визначено до розгляду судді Давиденко І.В.

Оскільки, предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача суми в розмірі 771 541,24 грн, вказана сума перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, проте, справа не відноситься до визначеного ч. 4 ст. 247 ГПК України виключного переліку категорій справ, які не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження, справа не є складною, а тому така справа визнана судом малозначною. Суд ухвалив розглядати справу у спрощеному позовному провадженні.

Ухвалою суду від 13.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2141/24; присвоєно справі номер провадження 19/143/24, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Як встановлено судом, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС має електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд».

Частиною 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

У відповідності до пункту 17 Положення про ЄСІТС особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Таким чином, ухвала Господарського суду Запорізької області про відкриття провадження у справі від 13.08.2024 була внесена до АСДС та автоматично направлена в електронний кабінет відповідача.

Згідно з пунктом 42 Положення про ЄСІТС, у разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі.

Як вбачається з КП «ДСС», ухвалу Господарського суду Запорізької області про відкриття провадження у справі від 13.08.2024 доставлено до електронного кабінету Товариства з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС - 13.08.2024, про що свідчить довідка Господарського суду Запорізької області про доставку електронного листа.

В пункті 41 постанови Верховного Суду від 30.08.2022 по справі № 459/3660/21 викладена правова позиція, що довідка про доставку документа в електронному вигляді до «Електронного кабінету» є достовірним доказом отримання адресатом судового рішення.

Отже, відповідача належним чином повідомлено про відкриття провадження у даній справі.

У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України).

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно зі ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відзив на адресу суду від відповідача у справі № 908/2141/24 не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.

Згідно зі ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України, учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

За таких обставин, суд визнав наявні в матеріалах справи № 908/2141/24 письмові докази достатніми для всебічного, повного та об`єктивного розгляду спору.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 31.10.2024.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

З огляду на статтю 509 Цивільного кодексу України вбачається, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.

19.10.2016 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС (Орендар) укладено Договір оренди землі № 201603000100389 (Договір № 1).

Відповідно до п. 1 Договору № 1, Орендодавець відповідно до рішення п`ятої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №49/198 від 27.04.2016 надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розташування автостоянки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олімпійська, 7б.

Пунктом 3 Договору № 1 встановлено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,7142 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:033:0089.

На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомості майна: будівля Орендаря, та інші об`єкти, що не відносяться до нерухомого майна відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлею Орендаря (п.п. 4, 5 Договору № 1).

Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, щодо вказаної земельної ділянки, Договір оренди землі зареєстровано 01.12.2016 за № 201603000100389.

Згідно з п. 11 Договору № 1 сторонами погоджено, що Договір укладено до 25.10.2025.

Відповідно до п. 12 Договору № 1, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 108 745,52 грн на рік, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарних рік у цінах 2016 року.

За умовами п. 13 Договору № 1, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.

Згідно з п. 34.6 Договору № 1, Орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати, відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.

19.10.2016 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС (Орендар) укладено Договір оренди землі № 201603000100390 (Договір № 2).

Відповідно до п. 1 Договору № 2, Орендодавець відповідно до рішення п`ятої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №49/197 від 27.04.2016 надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розташування автостоянки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олімпійська, 9.

Пунктом 3 Договору № 2 встановлено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,8079 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:028:0004.

На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомості майна: будівля та споруда Орендаря, та інші об`єкти, що не відносяться до нерухомого майна відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлею Орендаря (п.п. 4, 5 Договору № 2).

Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, щодо вказаної земельної ділянки, Договір оренди землі зареєстровано 30.11.2016 за № 201603000100390.

Згідно з п. 11 Договору № 2 сторонами погоджено, що Договір укладено до 25.10.2025.

Відповідно до п. 12 Договору № 2, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 169 559,63 грн на рік, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарних рік у цінах 2016 року.

За умовами п. 13 Договору № 2, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.

Згідно з п. 34.6 Договору № 2, Орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати, відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.

29.12.2016 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС (Орендар) укладено Договір оренди землі № 201603000100682 (Договір № 3).

Відповідно до п. 1 Договору № 3, Орендодавець відповідно до рішень шостої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №54/71 від 25.05.2016 та девятої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради № 62/11 від 28.09.2016 надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розташування відкритої платної автостоянки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 42.

Пунктом 3 Договору № 3 встановлено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,6262 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:023:0059.

На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомості майна: будівля Орендаря, та інші об`єкти, що не відносяться до нерухомого майна відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлею Орендаря (п.п. 4, 5 Договору № 3).

Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, щодо вказаної земельної ділянки, Договір оренди землі зареєстровано 27.01.2017 за № 201603000100682.

Згідно з п. 11 Договору № 3 сторонами погоджено, що Договір укладено до 25.05.2026.

Відповідно до п. 12 Договору № 3, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 149 591,04 грн на рік, що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарних рік у цінах 2016 року.

За умовами п. 13 Договору № 3, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.

Згідно з п. 34.6 Договору № 3, Орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати, відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю». Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати за земельні ділянки: інші земельні ділянким. Запоріжжя становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно з листом Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради вих. №06.1-14/606 від 10.04.2024 за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів LOGIKA, через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, відповідачем до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації бюджету 18010600 Орендна плата з юридичних осіб протягом 2022 сплачено 190 952,50 грн, протягом 2023 сплачено 189 317,25 грн, в січні лютому 2024 року сплачено 19 738,99 грн.

Позивач посилався на те, що сума заборгованості відповідача за оренду землі за Договорами №№ 1, 2, 3 за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 складає 771 541,27 грн.

Невиконання відповідачем зобов`язання щодо сплати орендної плати за землю стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 вказаного Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, а саме: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні та ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, організація землеустрою, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Отже, плата за землю здійснюється в залежності від суб`єкта належності земельної ділянки: власником землі сплачується земельний податок, а орендарем за договором оренди землі - орендна плата.

Згідно з п.п. 288.1-288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Як встановлено судом, згідно з п.п. 6, 12 Договору № 1, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 624 850,68 грн, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 108 745,52 грн, що складає 3 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року.

Згідно з п.п. 6, 12 Договору № 2, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 651 987,61 грн, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 169 559,63 грн, що складає 3 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року.

Пунктами 6, 12 Договору № 3 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 986 367,98 грн, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 149 591,04 грн, що складає 3 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення господарських зобов`язань, які згідно зі статтями 193, 202 Господарського кодексу України та ст. ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом. Відповідно до ст. 202 Господарського кодексу України, ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Пунктами 14 Договорів №№ 1, 2, 3 встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на відповідний розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з п. 34.4 Договорів № 1, 2, 3, орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

За таких умов у відповідача виник обов`язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступними за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату в грошовій формі в 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року, проіндексованої на коефіцієнти індексації, визначені законодавством, на відповідний період.

Відповідно до п. 31.4 Договорів № 1, 2, 3, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати.

За умовами п. 13 Договорів № 1, 2, 3, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.

Виходячи зі змісту ст. 289.2, 289.3 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель на 1 січня поточного року та не пізніше 15 січня поточного року інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Пунктами 34.6 Договорів № 1, 2, 3 встановлено, що орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України листом від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов`язання на наступний рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок складає: за 2016 рік 1,06; за 2017 рік 1,0; за 2018 рік 1,0; за 2019 рік 1,0; 2020 рік 1,0; 2021 рік 1,1, за 2022 рік 1,15, за 2023 рік 1,051.

Таким чином, судом встановлено, що по Договору № 1 розрахунок орендної плати наступний:

Розмір річної орендної плати за 2017 рік становить: 3 624 850,68 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року) * 1,06 (коефіцієнт індексації) = 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2017 рік) * 3% = 115 270,25 грн.

Розмір річної орендної плати за 2018 рік становить: 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2018 рік) * 3% = 115 270,25 грн.

Розмір річної орендної плати за 2019 рік становить: 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2018 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2019 рік) * 3% = 115 270,25 грн.

Розмір річної орендної плати за 2020 рік становить: 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2020 рік) * 3% = 115 270,25 грн.

Розмір річної орендної плати за 2021 рік становить: 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2021 рік) * 3% = 115 270,25 грн.

Розмір річної орендної плати за 2022 рік становить: 3 842 341,72 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації) = 4 226 575,89 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2022 рік) * 3% = 126 797,28 грн.

Розмір річної орендної плати за 2023 рік становить: 4 226 575,89 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації) = 4 860 562,27 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 рік) * 3% = 145 816,87 грн.

Розмір річної орендної плати за 2024 рік становить: 4 860 562,27 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2023 року) * 1,051 (коефіцієнт індексації) = 5 108 450,95 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2024 рік) * 3% = 153 253,53 грн.

Враховуючи, що за 2024 рік позивачем заявлено період стягнення з 01.01.2024 по 29.02.2024, що складає 60 днів, розмір орендної плати за даний період складає 25 123,53 грн.

Судом встановлено, що по Договору № 2 розрахунок орендної плати наступний:

Розмір річної орендної плати за 2017 рік становить: 5 651 987,61 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року) * 1,06 (коефіцієнт індексації) = 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2017 рік) * 3% = 179 733,21 грн.

Розмір річної орендної плати за 2018 рік становить: 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2018 рік) * 3% = 179 733,21 грн.

Розмір річної орендної плати за 2019 рік становить: 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2018 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2019 рік) * 3% = 179 733,21 грн.

Розмір річної орендної плати за 2020 рік становить: 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2020 рік) * 3% = 179 733,21 грн.

Розмір річної орендної плати за 2021 рік становить: 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2021 рік) * 3% = 179 733,21 грн.

Розмір річної орендної плати за 2022 рік становить: 5 991 106,87 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації) = 6 590 217,56 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2022 рік) * 3% = 197 706,53 грн.

Розмір річної орендної плати за 2023 рік становить: 6 590 217,56 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації) = 7 578 750,19 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 рік) * 3% = 227 362,51 грн.

Розмір річної орендної плати за 2024 рік становить: 7 578 750,19 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2023 року) * 1,051 (коефіцієнт індексації) = 7 965 266,45 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2024 рік) * 3% = 238 957,99 грн.

Враховуючи, що за 2024 рік позивачем заявлено період стягнення з 01.01.2024 по 29.02.2024, що складає 60 днів, розмір орендної плати за даний період складає 39 173,44 грн.

По Договору № 3 розрахунок орендної плати наступний:

Розмір річної орендної плати за 2017 рік становить: 4 986 367,98 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року) * 1,06 (коефіцієнт індексації) = 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2017 рік) * 3% = 158 566,50 грн.

Розмір річної орендної плати за 2018 рік становить: 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2018 рік) * 3% = 158 566,50 грн.

Розмір річної орендної плати за 2019 рік становить: 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2018 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2019 рік) * 3% = 158 566,50 грн.

Розмір річної орендної плати за 2020 рік становить: 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2020 рік) * 3% = 158 566,50 грн.

Розмір річної орендної плати за 2021 рік становить: 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року) * 1,00 (коефіцієнт індексації) = 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2021 рік) * 3% = 158 566,50 грн.

Розмір річної орендної плати за 2022 рік становить: 5 285 550,06 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації) = 5 814 105,07 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2022 рік) * 3% = 174 423,15 грн.

Розмір річної орендної плати за 2023 рік становить: 5 814 105,07 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації) = 6 686 220,83 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 рік) * 3% = 200 586,62 грн.

Розмір річної орендної плати за 2024 рік становить: 6 686 220,83 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2023 року) * 1,051 (коефіцієнт індексації) = 7 027 218,09 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2024 рік) * 3% = 210 816,54 грн.

Враховуючи, що за 2024 рік позивачем заявлено період стягнення з 01.01.2024 по 29.02.2024, що складає 60 днів, розмір орендної плати за даний період складає 34 560,09 грн.

Згідно з листом Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради вих. №06.1-14/606 від 10.04.2024 за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів LOGIKA, через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, відповідачем до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації бюджету 18010600 Орендна плата з юридичних осіб протягом 2022 сплачено 190 952,50 грн, протягом 2023 сплачено 189 317,25 грн, в січні лютому 2024 року сплачено 19 738,99 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем за Договороми №№ 1, 2, 3 за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 складає 771 541,27 грн.

Матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем орендної плати за спірний період.

Судом встановлено, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів сплати заборгованості з орендних платежів за землю за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 на суму 771 541,24 грн та не надано заперечень проти позову.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача 771 541,24 грн орендної плати за землю за період з 01.01.2022 по 29.02.2024 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. При цьому виконання рішень, винесених судом, є невід`ємною частиною «права на суд», адже в іншому випадку положення статті 6 Конвенції будуть позбавлені ефекту корисної дії (пункти 34, 37 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бурдов проти Росії»).

Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судовий збір, в порядку ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39 Г, кв. 49, ідентифікаційний код 33272861) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний номер 04053915, р/р UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600) 771 541 (сімсот сімдесят одну тисячу п`ятсот сорок одну) грн 27 коп. заборгованості за Договорами оренди землі.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ВТФ-АСС (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39 Г, кв. 49, ідентифікаційний код 33272861) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний номер 02140892, р/р № UA058201720344270024000034816 в Державній Казначейській службі України м. Київ, ЄДРПОУ 02140892) судовий збір у розмірі 9 258 (дев`ять тисяч двісті п`ятдесят вісім) грн 50 коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

У зв`язку з постійними повітряними тривогами через загрозу ракетних обстрілів обласного центру і, відповідно, наявністю обставин, що загрожують життю, здоров`ю та безпеці, рішення складено та підписано 31.10.2024.

Суддя І.В. Давиденко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122715215
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —908/2141/24

Судовий наказ від 26.11.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Судовий наказ від 26.11.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Рішення від 31.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Ухвала від 13.08.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні