Справа № 216/7578/24
провадження № 2/216/2897/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
30 жовтня 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Чирський Г.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Криворізького міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісіїГоловного управлінняМВС Українив Дніпропетровськійобласті провідшкодування моральноїшкоди-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовною заявою до Криворізького міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області про відшкодування моральної шкоди, в якій позивач просить стягнути на його користь з відповідачів моральну шкоду, спричинену йому звільненням з посади інспектора патрульної служби взводу №5 батальйону патрульної служби Криворізького міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, що призвело до моральних страждань, втрати мною нормальних життєвих зв`язків та вимагало від мене додаткових зусиль для організації свого життя та поновлення порушеного права.
Дослідивши матеріали позовної заяви суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1ст.2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. (ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України). Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України. Подання позовної заяви має відбуватись з дотриманням певних умов.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу. Так, відповідно до ч. 1 ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до ч. 4ст. 177 Цивільного процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем підтвердження сплати судового збору до позовної заяви не додано, разом із тим, позивач зазначає, що згідно п.13 ч.2ст.3 Закону України «Про судовий збір»: Судовий збір не справляється.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначеноЗаконом України «Про судовий збір».
Так, відповідно до п.13 ч.2 ст.3 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі (пункт 1 частини першоїстатті 5 Закону України «Про судовий збір»).
Суд вважає, що зазначені позивачем доводи про звільнення від сплати судового збору на підставі п.13 ч.2 ст.3 ЗУ «Про судовий збір» є необґрунтованими, оскільки ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом щодо відшкодування моральної шкоди Криворізьким міським управлінням Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Дніпропетровській області у зв`язку з незаконним звільненням позивача із займаної посади, під час перебування останнього у відпустці по догляду за дитиною, тобто спір пов`язаний з наявністю порушень трудових прав позивача, а тому положення норм Закону України «Про судовий збір», вказані позивачем, у даному випадку не застосовуються.
З приводу сплати судового збору за вимоги про відшкодування моральної шкоди у трудових спорах на даний час існує усталена практика підтверджена, зокрема, висновками Верховного Суду у вищевказаних постановах у справах № 265/5327/20, № 725/5849/20, № 761/943/18, підстав для відступу від яких колегією суддів не встановлено».
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 червня 2021 року у справі № 725/5849/20 (провадження № 61-4525св21) вказано, що: «Закон України «Про судовий збір» не визначає пільг щодо сплати судового збору за позовну вимогу про відшкодування моральної шкоди у вказаній категорії справ. Таким чином, при зверненні з указаним позовом позивач був звільнений від сплати судового збору лише в частині вимог про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, а в іншій частині вимог судовий збір підлягав оплаті. Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 761/943/18, від 15 лютого 2021 року у справі № 372/4328/19, підстави для відступу від якого відсутні.
Таким чином, посилання в позові на звільнення від сплати судового збору відповідно до положеньзакону є помилковими та не ґрунтуються на вимогах закону, тому позивач має сплатити судовий збір за подання позовної заяви, однак, в порушення вимог ч.4ст.177 ЦПК Українипозивачем не надано документ, що підтверджує сплату судового збору.
Вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою, а отже, судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру, що узгоджується з правовою позицією, викладено в Постанові Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 761/11472/15-ц.
Частина 1ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»передбачає, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частина 2 вказаної норми визначає, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: а саме: за подання до суду: позовної заяви майнового характеру, яка подана:фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; та відповідно позовної заяви про відшкодування моральної шкоди 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В позовній заяві заявлено вимогу про відшкодування моральної шкоди у розмірі 1189105,64 гривень, 1,5 відсотка ціни даного позову становить 17836,58 (сімнадцять тисяч вісімсот тридцять шість гривень 58 коп.).
Відповідно до ч. 3 ст.4Закону України«Про судовийзбір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 ст.4цього закону в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовна заява позивачем подана через підсистему «Електронний суд», тому вищевказаний коефіцієнт підлягає застосуванню у даному випадку.
Враховуючи викладене, з урахуванням змісту позовних вимог, позивачу вказано на необхідність сплатити судовий збір у розмірі 14 269,26 грн. (із розрахунку: 17836,58 х 0,8=14 269,26 грн.) та додати до позовної заяви документ, що підтверджує його сплату, або документи, вказано реквізити для сплати судового збору.
Крім того, згідно ч.1ст.42 ЦПК Україниу справах позовного провадження учасниками справи є сторони (позивач та відповідач), треті особи.
Так, з позовної заяви вбачається, що позивачем позов пред`явлено до Криворізького міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області.
Разом з цим, Криворізьке міське управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області перебуває на стадії припинення, про що свідчить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису: 1 224 120 0000 045362 з 07.11.2015 року.
З огляду на викладене, позивачу необхідно уточнити склад осіб цивільного позову, зазначивши належних відповідачів та подати позов в новій редакції з усунутими недоліками разом з копіями відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Вищезазначені обставини є перешкодою до відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1-3 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177 цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175і177цьогоКодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, щопозовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст.ст.43,177-178,185,261,263,273,353,354,355 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Криворізького міського управління Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісіїГоловного управлінняМВС Українив Дніпропетровськійобласті провідшкодування моральноїшкоди- залишити без руху.
Надати позивачу строк у п`ять днів з дня вручення цієї ухвали для усунення вказаних недоліків. Роз`яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала не підлягає оскарженню. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Суддя Г.М.Чирський
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122727392 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
ЧИРСЬКИЙ Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні