Справа № 709/1853/24
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
01 листопада 2024 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Чорнобаївської селищної ради про позбавлення батьківських прав,
в с т а н о в и л а :
25.10.2024 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Чорнобаївської селищної ради (код ЄДРПОУ 45630125, вул. Центральна, 152, с-ще Чорнобай, Золотоніський район, Черкаська область) про позбавлення батьківських прав.
Згідно зі ст. 33 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) автоматизованою системою документообігу суду, з урахуванням положень ст.ст. 36, 37 ЦПК України, того ж дня було визначено головуючу суддю Шарую Л.О. та передано їй дану справу.
Відповідь про реєстрацію місця проживання відповідачки ОСОБА_2 надійшла на запит суду 01.11.2024.
Дослідивши позовну заяву, а також додані до неї документи, встановлено, позовна заява подана з додержанням вимог ст. 175-177 ЦПК України, віднесена до предметної, суб`єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції Чорнобаївського районного суду Черкаської області. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі, що визначені ст. 185-186 ЦПК України, на час вирішення питання про відкриття провадження відсутні.
За приписами п. 1, 4 ч. 4 ст. 19 ЦПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ і справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Пунктом 1 ч. 4 ст. 274 ЦПК України встановлено, що в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, розірвання шлюбу та поділ майна подружжя.
Враховуючи категорію та складність справи, кількість сторін та інших учасників справи, значення справи для сторін, предмет позову, обсяг та характер доказів у справі, обставини справи, які потрібно буде досліджувати та встановлювати, положення ст. 19,
274 ЦПК України, суддя вважає, що ця справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Позивач одночасно з зверненням до суду з позовною заявою подала клопотання про звільнення її від сплати судового збору, посилаючись на відсутність коштів для його сплати. Зазначає, що на цей час не працює, отримує соціальну виплату по безробіттю в сумі 1375 грн., є особою з інвалідністю ІІІ групи та отримує пенсіє в розмірі 2 980 грн., інших доходів не має.
Розглянувши клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору суддя дійшла такого.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 ЦПК України суд, з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
З цих же підстав суд може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати. При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідност. 10 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Разом з цим, у ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Пунктом 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Ураховуючи положення п. 1 ст. 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland)), відповідно до якої, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
У зв`язку із цим при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до Цивільного процесуального кодексу України, а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Так, відповідно до довідки про доходи № 3229422016962209 від 21.10.2024 та відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 21.10.2024 загальний дохід позивачки із січня по червень 2024 року складав 37 080,32 грн, із якого утриманий податок та військовий збір в сумі 2 769 грн.
Позивачкою заявлено дві вимоги немайнового характеру. Відповідно до положень
пп. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону «Про судовий збір» позивачка зобов`язана сплатити судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
За таких обставин, клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору, підлягає задоволенню з огляду на докази, що свідчать про незадовільний майновий стан позивачки, а також те, що розмір несплаченого судового збору перевищує 5 % розміру доходу, що є достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору.
Крім того, позивачем у позовній заяві в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору зазначено: Служба у справах дітей Чорнобаївської селищної ради Черкаської області.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору.
Суд вважає за необхідне залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору Службу у справах дітей Чорнобаївської селищної ради, оскільки рішення у справі може вплинути на її права та обов`язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Покликаючись на положення статей 19, 136, 175-180, 187 України, суддя
п о с т а н о в и л а :
Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Чорнобаївської селищної ради про позбавлення батьківських прав.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору при подачі позовної заяви до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Чорнобаївської селищної ради про позбавлення батьківських прав.
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Чорнобаївської селищної ради про позбавлення батьківських прав.
Залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Службу у справах дітей Чорнобаївської селищної ради Черкаської області (вул. Центральна, 152, с-ще Чорнобай, Золотоніський район, Черкаська область).
Розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області (19901, Черкаська обл., Золотоніський р-н, с-ще Чорнобай,
вул. Центральна, 134, зал № 3) 25 листопада 2024 року о 12 годині 00 хвилин.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України подання заяв по суті справи (відзиву, відповіді на відзив, заперечення) є правом учасників справи.
Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 178 ЦПК України, а також всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, зобов`язати відповідача надіслати (надати) копії такого відзиву та доданих до нього документів позивачу, а за наявності - іншим відповідачам, третім особам.
Роз`яснити відповідачу, що згідно із ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Роз`яснити відповідачу право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Позивач протягом трьох календарних дні з дня отримання відзиву на позовну заяву має право подати до суду відповідь на відзив. Одночасно з надісланням відповіді на відзив до суду, її копію та додані документи позивач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи.
Заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів можуть бути подані відповідачем до суду протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив. Одночасно з надісланням заперечень до суду, їх копію та копії доданих документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи.
Запропонувати третій особі протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати пояснення щодо позову, до яких застосовуються правила, встановлені ч. 3-6 ст. 178 ЦПК України.
Пояснення третьої особи повинні відповідати вимогам ч. 3-5 ст.178 ЦПК України, а також мають бути надані суду з наданням документів, що підтверджують їх одночасне надіслання іншим учасникам справи.
Роз`яснити учасникам процесу, що суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена об`єктивними обставинами.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи.
Відповідачу та третій особі яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору разом з копією ухвали про відкриття провадження у справі направити копію позовної заяви та копії доданих до неї документів.
Запропонувати учасникам справи зареєструвати офіційну електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі за посиланням https://id.court.gov.ua/ та повідомити про це суд.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України
http://ck.ck.court.gov.ua.
Ознайомитись з повним текстом ухвали суду, в електронній формі, сторони можуть за вебадресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Л.О. Шарая
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122731704 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Шарая Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні