Рішення
від 24.10.2024 по справі 380/18326/22
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2024 рокусправа № 380/18326/22

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючої судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Кудли Д.Ю.,

представника позивача Гавриченко Ж.В., Могиляк Х.Р.,

представників відповідача Подкалюк М.О. (в режимі відеоконференції),

представника третьої особи Здрок Б.Л. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до Головного управління ДПС у м. Києві, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 359, оф. 238; код ЄДРПОУ 42022634) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011) з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати: податкове повідомлення-рішення №00121330902 від 27.06.2022, податкове повідомлення-рішення №00121230902 від 27.06.2022, податкове повідомлення-рішення №00121100902 від 27.06.2022.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що за наслідками проведеної фактичної перевірки відповідача було складено Акт про результатами фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконання якого покладений на органи ДПС від 26.05.2022 № 12232/Ж5/26-15-09-02/42022634, відповідно до якого встановлено порушення абзацу 9 частини другої статті 17 ЗУ від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального: зберігання пального без наявності ліцензії, частини 21 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», здійснення роздрібної торгівля пальним може за відсутності у них ліцензій на роздрібну торгівлю, п.п. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі. На підставі зазначеного акту про результати фактичної перевірки, відповідачем винесено оскаржувані податкові-повідомлення рішення.

Позивачем не заперечується факт реалізації в період з 11.01.2022 по 12.01.2022. Однак, правомірність реалізації пального позивачем пояснюється наступним. 29.03.2021 ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 в місці продажу: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, буд. 3, корпус Г. Станом на дату реалізації пального в період 11.01.2022 по 12.01.2022 позивачем, розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 в електронний кабінет ТзОВ «Експерт-Оіл» не надходило, а тому позивач вважає, що реалізація пального в період з 11.01.2022 по 12.01.2022 здійснювалась правомірно, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, оскільки ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв`язку. Тому позивач вважає, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення від 27.06.2022 №00121330902 є протиправним.

Також представник позивача зазначив, що, Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» №03030314202100006 за адресою: Волинська область, Іваничівський р-н, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25. Відповідно до інформаційних баз ДПС України, дата анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03030314202100006 06.12.2021. Відповідно до наданої в ході перевірки оборотно-сальдової відомості по рахунку 282, встановлено, що станом на 31.12.2021 на АЗС за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд, 25 обліковується на залишку дизельне пальне в кількості 5 632,04 л. Також, відповідно до поданих ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до контролюючого органу довідок про зведені дані за добу підсумкові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1016279 (за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25) відображено наявність залишків пального у період 07.12.2021 року по 15.02.2022 в кількості 5 782, 82 л. Позивачем, отримано Розпорядження про анулювання ліцензії №03030314202100006 в місці продажу: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, рекомендованим листом 06.12.2021 о 18 год 15 хв., а тому, позивач фактично був позбавлений можливості реалізувати залишки пального, оскільки спеціальним законом передбачена відповідальність в розмірі 250000,00 грн за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії.

Відсутність вини під час зберіганні пального після анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним позивач пояснює тим, що на зберіганні залишилось пальне, яке було ним придбане для подальшої реалізації під час дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. А сам факт анулювання ліцензії позбавив позивача права реалізувати залишки пального. Тому застосування до позивача штрафних фінансових санкцій в розмір 500000,00 грн є неправомірним, а податковеповідомлення рішення № 00121230902 від 27.06.2022 підлягає скасуванню.

Ухвалою від 26.12.2022 судом залишено позовну заяву без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків позовної заяви.

На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивачем усунуто вказані недоліки.

Ухвалою суду від 04.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

23.01.2023 за вх. №1346 представником позивача подано клопотання про перехід до загального позовного провадження.

23.01.2023 за вх. №1347ел від представника позивача надійшло клопотання про залучення у справу третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ГУ ДПС у Волинській області.

23.01.2023 за вх.№1348ел від представника позивача надійшло клопотання про витребування доказів.

25.01.2023 за вх.№5372 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. Зазначив, що перевіркою встановлено факт зберігання пального без наявності ліцензії на право зберігання пального, чим порушено вимоги ч. 1, 8 ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обліку спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» та порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 та статті 12 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. ГУ ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку позивача, в ході якої встановлено, зокрема, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 (уніфікований номер акцизного складу 1016278) за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г, термін дії з 21.03.2021 до 21.03.2026 (анульовано 10.01.2022) та №03030314202100006 (уніфікований номер акцизного складу 1016279) за адресою: Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25, термін дії з 21.03.2021 до 21.03.2026 (анульовано 06.12.2021).

Водночас, згідно бази даних Єдиний реєстр акцизних накладних 2019 у період з 11.01.2022 по 12.01.2022 з акцизного складу уніфікований номер 1016278, позивачем складено та зареєстровано акцизні накладні на реалізацію пального у загальній кількості 3811,97л, тобто позивачем здійснено реалізацію пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено вимоги ч. 21 ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обліку спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».

Також, згідно наданої в ході перевірки оборотно-сальдової відомості по рахунку 282, встановлено, що станом на 31.12.2021 (уніфікований номер акцизного складу 1016279) обліковуються залишки пального в кількості 5632,04 л. Вказане свідчить про порушення позивачем вимог ч. 1 ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обліку спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».

Також перевіркою встановлено, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» сформовано довідку розпорядника акцизних складів пального з уніфікованими номерами 1014862, 1014863, 1014875, 1016279, 1016278, 1017546 та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі обладнання, що використовується на автозаправних станціях. На підтвердження позитивного результату повірки вимірювальної техніки, що використовується ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», відповідно до поданих свідоцтв про повірку відповідно яких рівнеміри-лічильники мають позитивний результат повірки та відповідають вимогам чинного законодавства. При цьому, відповідно до наданих формулярів на витратоміри-лічильники з номерами 1548, 1549, 1550, у період з 13.03.2021 по 19.04.2021 не мали позитивного результату повірки або оцінки відповідальності, таким чином ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» в період з 27.03.2021 по 19.04.2021 використовувало витратоміри-лічильники, в яких відсутній позитивний результат повірки, чим порушено п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового Кодексу України.

З огляду на наведене, вважає, що відсутні підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою суду від 26.01.2023 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів.

Ухвалою суду від 26.01.2023 вирішено перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду адміністративної справи № 380/18326/22 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання. Залучено до участі у справі третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський м-н, буд. 4; код ЄДРПОУ 44106679).

28.02.2023 за вх.№13483 від представника Головного управління ДПС у Волинській області надійшли письмові пояснення. Зазначив, що під час здійснення відпрацювання незаконного обігу пального па території Волинської області встановлено, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», подало недостовірні документи разом із заявою на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та відповідно до листа КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації», що технічна інвентаризація об`єктів нерухомого майна на автозаправну станцію, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3Г, станом на 31.12.2021 року не проводилась. З метою належного реагування, що суперечать нормам згідно ст. 15 та вимогам Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» Комісією з питань, ліцензування торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального прийнято рішення про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у зв`язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувались такими органами згідно розпорядження від 04.01.2022 №1. Зазначив, що дане рішення було надіслано платнику на його електронний кабінет, відповідно ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» отримало розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним через електронний кабінет у день відправлення такого рішення, а саме 04.01.2022.

Крім цього, зазначив, що ГУ ДПС у Волинській області виявлено випадок надання документів суб`єктом господарювання ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», на об`єкт який не забезпечує діяльність АЗС/АГС, а видано виключно на станцію технічного обслуговування, управлінням контролю за підакцизними товарами вжито заходи реагування щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що знаходиться за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25, відповідно до вимог Закону №481. З метою належного реагування, Комісія з питань ліцензування торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального прийняло рішення про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у зв`язку з отриманням від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувались такими органами згідно Розпорядження від 30.11.2021 року №55. Зазначив, що дане рішення було надіслано платнику на його електронний кабінет 01.12.2021. Вважає позовні вимоги безпідставними, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

28.02.2023 за вх.№13671 від представника третьої особи надійшли письмові пояснення у справі, аналогічні тим, які надійшли 28.02.2024 за вх.№13483.

Ухвалою суду від 28.02.2023 задоволено клопотання представників відповідача та третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

14.03.2023 за вх.№17053 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В засіданні суду, яке відбулось 14.03.2023 судом задоволено клопотання представника позивача про відкладення розгляду справу, призначено судове засідання на 28.03.2023 о 12:00 год в режимі відеоконференції.

28.03.2023 за вх.№20641 від представника позивача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів. Зазначив, що відповідач не зміг належними доказами, довести факт отримання позивачем в електронній формі засобами електронного зв`язку Розпорядження про анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним № 03190314202100005 за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, буд. 3, винесено ГУ ДПС у Волинській області. Оскільки, стаття 15 ЗУ №481 пов`язує факт анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним з моментом одержання суб`єктом господарювання розпорядженням в електронній формі засобами електронного зв`язку, то відсутність факту одержання розпорядження про анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним № 03190314202100005 за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, буд. 3, виключає факт анулювання самої ліцензії.

28.03.2023 за вх.№20655 від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою від 28.03.2023 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

06.04.2023 за вх.№23849 від представника позивача надійшла заява про поновлення процесуального строку.

Ухвалою суду від 11.04.2023 задоволено клопотання представника позивача про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до Головного управління ДПС у м. Києві, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду. Продовжено розгляд справи та призначено судове засідання.

Ухвалою суду від 02.05.2024 зупинено провадження в адміністративній справі №380/18326/22 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до Головного управління ДПС у м. Києві, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 140/1568/23 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії.

10.05.2024 за вх.№35872 від представника позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.

28.05.2024 за вх.№40472 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 28.05.2024 поновлено провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 20 червня 2024 року о 10:30 год.

В засіданні суду, яке відбулось 20.06.2024 судом відкладено розгляд справи до 09.07.2024 о 13:00 год для подання письмових пояснень та додаткових доказів у справі.

09.07.2024 за вх.№51854 від представника Головного управління ДПС у Волинській області надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що ГУ ДПС у Волинській області, відповідно до процедури, визначеної Законом та нормативними актами, що регулюють дане питання, 04.01.2022 надіслано через Електронний кабінет платника податку ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» витяг з розпорядження.

09.07.2024 судом відкладено розгляд справи до 16.07.2024 о 09:00 год для подання додаткових доказів у справі.

16.07.2024 за вх.№ 53727 та за вх.№53746 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що позивач у спірний період здійснював зберігання з пального на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 03030314202100006 за адресою: Україна, Волинська область, Іваничівський р-н, с. Осмиловичі, вул. Львівська, будинок 25. Натомість розпорядження про її анулювання визнано протиправним та скасовано у судовому порядку. Тому відсутні підстави вважати, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» порушено вимоги чинного законодавства та здійснено зберігання пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в період описаний на ст. 4 Акту фактичної перевірки. На підставі наведених мотивів та обґрунтувань, вважає, що податкове повідомлення-рішення № 00121230902 від 27.06.2022 року на суму 500 тисяч грн належить визнати протиправним та скасувати.

Щодо оскарження податкового повідомлення-рішення від 27.06.2022 року №00121330902 на суму 250 тисяч грн, представник позивача зазначив, що позивачем не заперечується факт реалізації в період з 11.02.2020 по 12.02.2022. 29.03.2021 ТзОВ «ЕКСПЕРТ-ОІЛ» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 в місці продажу: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, буд. 3, корпус Г. Станом на дату реалізації в період 11.01.2020 по 12.01.2022 пального позивачем, розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 в електронний кабінет ТзОВ «ЕКСПЕРТ-ОІЛ» не надходило, отже реалізація пального в період з 11.01.2020 по 12.01.2022 здійснювалась правомірно, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Просить позовні вимоги задовольнити.

16.07.2024 за вх.№53746 від представника третьої особи надійшли письмові пояснення, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

16.07.2024 за вх.№53784 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

16.07.2024 за вх.№ 53810 від представника Головне управління ДПС у м. Києві надійшли додаткові пояснення у справі, вважає позовні вимоги безпідставними, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

У зв`язку з неявкою сторін в засідання суду, яке було призначено на 16.07.2024, суд ухвалив відкласти розгляд справи до 12.09.2024 о 10:00 год.

11.09.2024 за вх.№68011 від представника позивача надійшло клопотання представника позивача, в якому просила провести підготовче засідання, призначене на 12.09.2024 без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує, проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду не заперечує.

У зв`язку з неявкою сторін в засідання суду, яке було призначено на 12.09.2024, суд ухвалив відкласти розгляд справи до 03.10.2024 о 12:00 год.

Ухвалою суду від 03.10.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду справи по суті.

08.10.2024 за вх.№74634 від представника третьої особи надійшло клопотання, в якому зазначив, що 04.01.2022 позивачу було надіслано витяг з розпорядження щодо анулювання ліцензії.

В судовому засіданні, яке відбулось 27.10.2024 судом ухвалено відкласти розгляд справи до 24.10.2024 об 11:30 год для надання пояснень по досліджених доказах.

В засіданні суду, представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позовні вимоги задовольнити. Зазначили, що їм не було відомо про прийняття розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005, в електронний кабінет ТзОВ «ЕКСПЕРТ-ОІЛ» таке не надходило.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи щодо задоволення позовних вимог заперечив, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» зареєстроване як юридична особа, за адресою: 79040, м. Львів, вул. Городоцька, 359, оф. 238; код ЄДРПОУ 42022634.

Основним видом діяльності ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

29.03.2021 на підставі заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г.

Також, ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №03030314202100006 за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, автозаправочна станція (АЗС).

Розпорядженням Головного управління ДПС у Волинській області від 04.01.2022 №1 анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» №03030314202100005 за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Волинській області від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пального, за порушення вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» №03030314202100006 за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, автозаправочна станція.

На підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 12.01.2022 №164-п, направлень на перевірку №2859/26-15-09-02 та №2861/26-15-09-02 від 15.02.2022, п.п. 191.1.4.,, п.п. 191..1.16, п.п. 191.1.17 п. 191.1 ст. 191, керуючись п.п. 20.16, п.п. 20.1.8, п.п. 20.1.9, п.п.20.1.10, п.п.20.1.11, п.п.20.1.12, п.п. 20.1.13 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст. 80 розділу ІІ п. 522 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації. Транспортування та обліку пального, відповідачем 15.02.2022 було розпочато проведення фактичної перевірки ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ».

В ході проведення фактичної перевірки ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», ГУ ДПС у м. Києві звернулось до позивача із запитом від 15.02.2022 з вимогою надати до перевірки пояснення та документальне підтвердження з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального.

На письмову вимогу, ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» надано документи, а саме: договори з ТзОВ «ВІКТОРІЯ ТРАНС ЗАХІД», з ФОП ОСОБА_1 , з МПП «ІРЕНА», з ТзОВ «АТЛАНТ ОІЛ ТРЕЙДИНГ»; дозволи ГУ Держпраці у Київській області, формуляри на паливно-роздавальні колонки, свідоцтва про повірку; договори оренди; ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним; оборотно-сальдові відомості по рахунках 631, 361, 282 за період з червня 2020 року по грудень 2021 року; картка рахунку 282 за січень 2022 року.

З 24.02.2022 фактична перевірка ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» була зупинена у зв`язку з введенням воєнного стану згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ.

Листом від 25.05.2022 за №27142/6/26-15-09-02-07 ГУ ДПС у м. Києві повідомило позивача, що на підставі п. 69.2 підрозділу 10 ХХ «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України та наказу ГУ ДПС у м. Києві від 23.05.2022 №1594-п з 25.05.2022 поновлено проведення фактичної перевірки ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» на залишок невикористаних днів перевірки 1 календарний день.

25.05.2022 відповідачем складено акт про неможливість вручення копії наказу ГУ ДПС у м. Києві від 23.05.2022 №1594-п щодо поновлення проведення фактичної перевірки, у зв`язку з відсутністю посадових осіб позивача за податковою адресою.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт фактичної перевірки №12232/Ж5/26-15-09-02/4202263.

Відповідно до вказаного акту фактичної перевірки, відповідачем встановлено, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до інформаційного ресурсу ДПС, ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» зареєстровано акцизні склади:

- уніфікований номер АС 1014862 автозаправочна станція (АЗС) 2; місцезнаходження: Львівська область, м. Червоноград, вул. Промислова, 2Є;

- уніфікований номер АС 1014863 автозаправочна станція (АЗС) 3; місцезнаходження: Львівська область, Золочівський район, с. Підгородне, вул. Тернопільська, 16;

- уніфікований номер АС 101487 автозаправочна станція (АЗС) 1; місцезнаходження: Львівська область, Сокальський район, с. Добрячин, вул. Червоноградська, 1б;

- уніфікований номер АС 1016279 автозаправочна станція (АЗС) 6; місцезнаходження: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25;

- уніфікований номер АС 1016278 автозаправочна станція (АЗС) 7; місцезнаходження: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г;

- уніфікований номер АС 1017546 автозаправочна станція (АЗС) 4; місцезнаходження: Львівська область, Сокальський район, м. Сокаль, вул. Тартаківська, 101.

В ході проведеної перевірки встановлено, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» сформовано довідку розпорядника акцизних складів пального з уніфікованими номерами 1014862, 1014863, 1014875, 1016279, 1016278, 1017546 та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі обладнання, що використовується на автозаправних станціях.

На підтвердження позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки (рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників), що використовуються ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до перевірки надано свідоцтва про повірку відповідно яких рівнеміри-лічильники мають позитивний результат повірки та відповідають вимогам чинного законодавства. При цьому, відповідно наданих формулярів (паспортів) на витратоміри-лічильники (паливороздавальні колонки) з номерами 1548, 1549, 1550 у період з 13.03.2021 по 19.04.2021 не мали позитивного результату повірки або оцінки відповідності.

Таким чином, ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» в період з 27.03.2021 по 19.04.2021 використовувало 3 (три) витратоміри-лічильники (паливороздавальні колонки), в яких відсутній позитивний результат повірки або оцінки відповідності, чим порушено вимоги абзацу 4 п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ.

Крім цього, відповідно до Єдиного державного реєстру суб?єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним:

- №13130314202000089 за адресою: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Промислова, буд. 2Є, термін дії з 10.06.2020 до 10.06.2025;

- № 13190314202000090 за адресою: Львівська обл., Золочівський р-н, с. Підгородне, вул. Тернопільська, буд. 1Б, термін дії з 10.06.2020 до 10.06.2025;

- № 13290314202000093 за адресою: Львівська обл., Сокальський р-н, с. Добрячин. сул. Червоноградська, буд. 1Б. термін дії з 26.06.2020 до 26.06.2025;

- №13290314202100074 за адресою: Львівська обл., Сокальський р-н, м. Сокаль, вул. Тартаківська, буд. 101, термін дії з 30.07.2021 до 30.07.2026;

- №03190314202100005 за адресою: Волинська обл., м. Нововолинськ, вул. Луцька, буд. 3, корпус Г, термін дії з 21.03.2021 до 21.03.2026 (анульовано);

- №03030314202100006 за адресою: Волинська обл., Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, термін дії з 21.03.2021 до 21.03.2026 (анульовано).

Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» №03190314202100005 за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г. Відповідно до інформаційних даних баз ДПС України, дата анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03190314202100005 10.01.2022.

Згідно бази даних Єдиний реєстр акцизних накладних 2019 у період з 11.01.2022 по 12.01.2022 з акцизного складу з уніфікованим номером 1016278 (адреса: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г) у період з 11.01.2022 по 12.01.2022 відображена наступним чином:

- Дебет 902 - Кредит 281 - 1411,91 л (відображено об?єм реалізованого покупцям Бензину автомобільного марки А-95);

- Дебет 902 - Кредит 281 2400,06 л (відображено об?єм реалізованого покупцям Дизельного пального).

Також, відповідно поданих ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до контролюючого органу довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1016278 відображено дані щодо добового обсягу реалізованого пального:

- за 11.02.2022: Дизельного пального в кількості 457,03 л бензину марки А-95 - 600,00л;

- за 12.02.2022: Дизельного пального в кількості 1943,03 л бензину марки А-95 790,23л.

Реалізації пального у період з 11.01.2022 по 12.01.2022 підтверджуються також наданими до перевірки періодичними Z-звітами за 11.01.2022 та 12.01.2022.

Таким чином, на підставі наданих документів та інформаційних баз ДПС встановлено факт реалізації ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» пального у період з 11.01.2022 по 12.01.2022 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено вимоги ч. 21 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв. тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Відповідальність передбачена абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Також, в ході перевірки встановлено, що Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» №03030314202100006 за адресою: Волинська обл., Іваничівський р-н, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25.

Відповідно інформаційних баз ДПС України, дата анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №03030314202100006 - 06.12.2021.

Відповідно до наданої в ході перевірки оборотно-сальдової відомості по рахунку 282, встановлено, що станом на 31.12.2021 на АЗС за адресою: Волинська обл., Іваничівський р-н.,с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25 обліковуються залишки дизельного пального в кількості 5632,04 л.

Також, відповідно поданих ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до контролюючого органу довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1016279 (за адресою: Волинська обл., Іваничівський р-н., с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25) відображено наявність залишків пального у період з 07.12.2021 по 05.02.2022 в кількості 5782,82 л.

Відповідно до Єдиного державного реєстру суб?єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОП» жодних діючих ліцензії за адресою: Волинська обл., Іваничівський р-н, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25. у період з 07.12.2021 по 15.02.2022 не мало. Таким чином, перевіркою встановлено зберігання ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» пального за адресою: Волинська обл., Іваничівський р-н, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25 без наявності ліцензії на право зберігання пального, чим порушено вимоги ч. 1, 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Так, за результатами проведеної фактичної перевірки, контролюючий орган прийшов до висновку порушення ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОТЛ»:

- ч. 8 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»;

- ч. 21 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв. тютюнових виробів, рідин. що використовуються в електронних сигаретах, та пального»:

- п.п. 230.1.2 л. 230.1 ст. 230 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-V1. (зі змінами та доповненнями).

На підставі акту фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у м. Львові винесено податкові повідомлення рішення від 27.06.2022 №00121230902, від 27.06.2022 №00121330902 та від 27.06.2022 №00121100902.

Податковим повідомленням-рішенням від 27.06.2022 №00121230902 за порушення ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 500000,00 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 27.06.2022 №00121330902 за порушення ч. 21 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 250000,00 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 27.06.2022 №00121100902 за порушення п.п. 230.1.2 л. 230.1 ст. 230 Податкового Кодексу України до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 60000,00 грн.

Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішенням від 27.06.2022 №00121230902, №00121330902, представником ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» було подано скаргу до Державної податкової служби України.

14.09.2022 Державною податковою службою України прийнято рішення №11021/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги, яким залишено оскаржені податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві без змін, а скаргу без задоволення.

Крім цього, судом встановлено, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» звернулось до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, з вимогами про визнання протиправним та скасування розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №1195/03-20-09-03-15 від 30.11.2021; зобов`язання Головного управління ДПС у Волинській області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, інформацію щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та поновити інформацію (внести відомості) до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за № 03030314202100006.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №140/1568/23 визнано протиправним та скасувати розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №1195/03-20-09-03-15 від 30 листопада 2021 року.

Зобов`язано Головне управління ДПС у Волинській області видалити запис про анулювання ліцензії товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ», реєстраційний номер 03030314202100006, за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, автозаправочна станція (АЗС) 6 з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та внести відомості до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2024 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2023 року у справі № 140/1568/23 - без змін. Рішення набрало законної сили.

Позивач не погоджуючись з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями звернувся з вказаним позовом до суду.

При вирішенні спору, суд виходить з такого.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).

Згідно з підпункту 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Відповідно до пункту 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).

Відповідно до вимог пункту 80.5 статті 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Приписами статті 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Підстави призначення, обставини та порядок проведення перевірки визначено положеннями статті 80 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема (1) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, (2) а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

У постановах від 12 серпня 2021 року (справа №140/14625/20), від 10 квітня 2020 року (справа №815/1978/18), від 05 листопада 2018 року (справа №803/988/17), від 20 березня 2018 року (справа №820/4766/17), від 22 травня 2018 року (справа №810/1394/16) Верховний Суд вказав, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо, а саме:

- наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства. Норма підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України щодо визначення цієї підстави фактичної перевірки кореспондується з нормами Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (з наступними змінами і доповненнями).

Так, судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 12.01.2022 №164-п, направлень на перевірку №2859/26-15-09-02 та №2861/26-15-09-02 від 15.02.2022, п.п. 191.1.4.,, п.п. 191..1.16, п.п. 191.1.17 п. 191.1 ст. 191, керуючись п.п. 20.16, п.п. 20.1.8, п.п. 20.1.9, п.п.20.1.10, п.п.20.1.11, п.п.20.1.12, п.п. 20.1.13 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст. 80 розділу ІІ п. 522 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації. Транспортування та обліку пального, відповідачем було проведено фактичну перевірку ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ».

За результатами проведеної перевірки, Головним управлінням ДПС у м. Києві складено акт фактичної перевірки від 26.05.2022 №12232/Ж5/26-15-09-02/42022634, на підставі якого складено оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 27.06.2022 №00121230902, №00121330902 та №00121100902.

Щодо податкового повідомлення-рішення №00121330902 від 27.06.2022, суд зазначає таке.

Вказаним податковим повідомленням-рішенням за порушення ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 250000,00 грн.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України, визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

Так, відповідно до ст. 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відповідно до ст. 1 Закону №481/95-ВР місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/ газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ст. 15 цього Закону ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Отже, з аналізу зазначених норм вбачається, що суб`єкт господарювання має право здійснювати роздрібну торгівлю пальним за умови наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним у відповідному місці роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Згідно з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №00121330902 від 27.06.2022, Головним управлінням ДПС у м. Києві застосовано до ТзОВ «ЕКСПЕРТ-ОІЛ» суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 250000,00 грн за порушення ч.8 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії за місцем роздрібної торгівлі пальним.

Так, підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №00121330902 від 27.06.202 є акт фактичної перевірки, в якому встановлено та зроблено висновок про те, що в період з 11.01.2022 по 12.01.2022 включно на АЗС, що належать ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», здійснювалась реалізація пального без наявності відповідної ліцензії, а саме:

- на АЗС за адресою: м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г, 11.01.2022 реалізовано дизельного пального в кількості 457,03 л та бензину марки А-95 600,0 л; 12.01.2022 реалізовано дизельного пального в кількості 1943,03 л та бензину марки А-95 790,23 л.

Судом встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г, реєстраційний номер 03190314202100005, терміном дії з 21.03.2021 до 21.03.2026.

Встановлено, що розпорядженням Головного управління ДПС у Волинській області від 04.01.2022 №1 «Про анулювання ліцензії» вказана ліцензія на право роздрібної торгівлі була анульована.

Представник позивача стверджує, що вказане розпорядження позивачем не було отримано, оскільки відповідачем не скеровувалось.

З цього приводу, суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 затверджений Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827).

Цей Порядок визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу.

Електронний документообіг - сукупність процесів створення, подання, приймання, електронної ідентифікації, оброблення, зберігання, використання електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та (у разі необхідності) з підтвердженням факту одержання таких документів.

Електронні документи - документи (у тому числі податкова звітність, фінансова та статистична звітність, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до податкових та акцизних накладних, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, повідомлення, рішення, інші документи), які створені в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу, та/або пов`язане з реалізацією прав та обов`язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами цього Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.

Враховуючи вищезазначене, ГУ ДПС у Волинській області 25.05.2023 надіслало товариству розпорядження від 04.01.2022 №1 про анулювання ліцензії №03180314202300005 (з терміном дії з 21.03.2021 до 21.03.2026) до електронного кабінету платника податків шляхом застосування програмного забезпечення. Відтак, вказане розпорядження є врученим позивачу з дотриманням вимог чинного законодавства.

Про те, що товариство отримало відповідне повідомлення в електронному кабінеті від контролюючого органу свідчить власне витяг з розпорядження №1 від 04.01.2022 про анулювання ліцензії ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», який був долучений представником третьої особи (а.с.141 том І).

Згідно з п.42-1.1 ст. 42-1 ПК України електронний кабінет створюється та функціонує за такими принципами:

прозорості - обов`язкового оприлюднення методології реалізації положень цього Кодексу в роботі електронного кабінету;

контрольованості - забезпечення можливості незалежної перевірки коректності роботи електронного кабінету через тестового платника (платників) на емуляторі, створеному на веб-сайті методолога електронного кабінету на предмет відсутності помилок у програмному забезпеченні, унеможливлення несанкціонованого втручання у роботу програмного забезпечення електронного кабінету, що означає порушення цілісності та автентичності вихідного програмного коду;

інтеграції із системами, що використовуються платниками податків, - у відкритому, вільному доступі розміщуються API програмного інтерфейсу для електронного обміну даними (EDI - Electronic data interchange);

своєчасності усунення технічних та/або методологічних помилок - забезпечення оприлюднення на офіційному веб-сайті методолога електронного кабінету реєстру технічних та/або методологічних помилок, виявлених платниками податків, технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету, із визначенням рівня критичності таких помилок та встановленням строків для їх усунення, інформування всіх користувачів електронного кабінету про факт виявлення технічної та/або методологічної помилки, а також про факт її усунення та відновлення роботи електронного кабінету в повному обсязі;

автоматизованості - максимальної автоматизації процесів створення, прийняття, реєстрації, оброблення, зберігання документів, оброблення та відображення даних (показників) документів та інших облікових даних платника податків;

повноти функціоналу - наявності такого інтерфейсу електронного сервісу, який забезпечує можливість реалізації прав та обов`язків платника податків, отримання документів, передбачених законодавством, та інформації, що стосується такого платника податків, онлайн (через Інтернет у режимі реального часу) або через програмний інтерфейс (АРІ), іншими засобами інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем;

спрощення процедури взаємодії платників податків та контролюючого органу та прискорення електронного документообігу між ними;

здійснення автоматизованого внесення до журналу всіх дій (подій), що відбуваються в електронному кабінеті, включаючи, зокрема, фіксацію дати і часу відправлення, отримання документів через електронний кабінет та будь-якої зміни даних, доступних в електронному кабінеті, за допомогою кваліфікованої електронної позначки часу. Інформація про дату і час надсилання та отримання документів, іншої кореспонденції з ідентифікацією відправника та отримувача зберігається безстроково і може бути отримана через електронний кабінет у вигляді електронного документа, в тому числі у вигляді квитанції у текстовому форматі;

заборони втручання, створення обмежень у функціонуванні та/або можливостей у використанні платниками податків електронного кабінету, що передбачені цим Кодексом;

пріоритетності документів, що надходять від державних, у тому числі контролюючих, органів, початок роботи в електронному кабінеті з автоматичного відкриття повідомлень, що надходять від державних органів, та/або блокування можливості надіслання документів платником податків до отримання таким платником податків документів, що надійшли до його електронного кабінету від державних органів.

Відтак, встановлені фактичні обставини справи свідчать про правомірність та обґрунтованість висновків ГУ ДПС у м. Львові про порушення товариством передбачене ст. 15 Закону №481/95-ВР в частині встановлення факту роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» без наявної ліцензії у період з 11.01.2022 по 12.01.2022, у зв`язку із чим оскаржуване рішення від 27.06.2022 №00121330902 є законним та обґрунтованим.

Позивач вказаного факту не заперечує, однак вважає, що відповідне порушення мало місце з об`єктивних причин, а саме через анулювання чинної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним самим контролюючим органом.

Суд враховує ту обставину, що листом Департаменту стратегічних розслідувань у Волинській області від 24.12.2021 №5911/1/55/102/01-2021 було проінформовано ГУ ДПС у Волинській області, що управлінням стратегічних розслідувань у Волинській області під час здійснення відпрацювань встановлено, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» для отримання ліцензії №03190314202100005 на роздрібну торгівлю пальним за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, 3, корпус Г, подало недостовірні документи разом із заявою на отримання ліцензії та не надало акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, або документи, що підтверджують прийняття АЗС чи будь-якого іншого об`єкту роздрібної торгівлі пальним в експлуатацію.

Власне, на підставі зазначено, Головним управлінням ДПС у Волинській області прийнято розпорядження №1 від 04.01.2022 про анулювання ліцензії ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ».

Доказів оскарження чи скасування такого, представником позивача під час розгляду справи до суду не подано.

Докази того, що інформація про анулювання товариству ліцензії на роздрібну торгівлю пальним не була внесена відповідачем у встановлені строки до Єдиного реєстру ліцензіатів та оприлюднена на сайті контролюючого органу ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ», також надані не були.

В засіданні суду представник позивача мотивує підставність визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення лиш так як не отримано рішення про анулювання ліцензії. Однак доказів оскарження дій контролюючого органу щодо такого анулювання не надано і не вважає за потрібне оскаржувати, як спосіб захисту, навіть з моменту звернення в суд 20.12.2022 з вимогами визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення і вже ознайомившись з розпорядженням про анулювання ліцензії під час судового розгляду не оскаржено.

Таким чином, встановлені фактичні обставини справи свідчать про правомірність та обґрунтованість висновків ГУ ДПС у м. Києві про допущення позивачем порушень частини 21 статті 15 Закону №481/95-ВР внаслідок виявлення фактів роздрібної торгівлі бензином без наявної ліцензії у період з 11.01.2022 по 12.01.2022, у зв`язку з чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.06.2022 №00121330902, яким до ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 250000,00 грн, суд визнає правомірним, а позов - безпідставним в цій частині.

На переконання суду відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 27.06.2022 №00121330902, а відтак у задоволенні позову ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» в цій частині слід відмовити.

Щодо податкового повідомлення-рішення №00121100902 від 27.06.2022, суд зазначає таке.

Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно з підпунктом 230.1.4. пункту 230.1 статті 230 ПК України порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів (далі Порядок №891).

Згідно пп.1 та 2 п.2 Порядку №891, витратомір-лічильник (дачі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам`ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах; рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об`єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.

Зі змісту наведених норм чинного законодавства України випливає, що кожний введений в експлуатацію стаціонарний резервуар, розташований на акцизному складі, повинен бути обладнаний рівнеміром-лічильником, який повинен відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. Кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу, розташоване на акцизному складі, повинно бути обладнане витратомірами-лічильниками

Водночас, функції витратомірів-лічильників можуть виконувати встановлені на акцизних складах паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства.

Що стосується проведення повірки витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників на АЗС та їх документального оформлення, суд зазначає наступне.

Метрологічні характеристики рівнемірів і витратомірів під час визначення обсягу обігу та залишку пального повинні відповідати вимогам законодавства.

Зокрема, таку повірку здійснює Науковий метрологічний центр - Національний науковий центр Інститут метрології.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Вимогами Закону України від 05 червня 2014 року №1314-VII Про метрологію та метрологічну діяльність щодо сфери законодавчо регульованої метрології визначені види діяльності, щодо яких з метою забезпечення єдності вимірювань та простежуваності здійснюється державне регулювання стосовно вимірювань, одиниць вимірювання та засобів вимірювальної техніки з обчислення сум податків і зборів, податковий та митний контроль.

Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року №94 (далі - ТР), встановлено вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов`язаних з вимірюваннями.

Засоби вимірювання витратоміри/рівнеміри проходять процедуру оцінки відповідності по своїм модулям (B та F) згідно з ТР.

Питання відповідності процедурам оцінки засобів вимірювання належить до компетенції ДП «Укрметртестстандарт».

В залежності від технічних та технологічних аспектів роботи акцизного складу, розпорядник акцизного складу самостійно приймає рішення щодо вибору марок, моделей витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, програмного забезпечення для повноцінного їх функціонування, якими повинні бути обладнані акцизні склади.

Враховуючи вищевикладене можна зробити висновок, що витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри- лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 08 лютого 2016 року №193 затверджено порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів (далі - Порядок №193).

Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки (п.1 Розділу IV Порядку №193).

Результати повірки ЗВТ вважають позитивними, якщо їх метрологічні і технічні характеристики відповідають вимогам Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність та технічних регламентів щодо ЗВТ (далі - встановлені вимоги).

Результати повірки ЗВТ, що випущені з виробництва і введені в експлуатацію до набрання чинності технічними регламентами щодо ЗВТ, вважають позитивними, якщо їх метрологічні та технічні характеристики відповідають вимогам нормативних документів, чинних на момент їх виробництва і введення в експлуатацію (п.2. Розділу IV Порядку №193).

Оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином:

позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. На вимогу заявника можливе поєднання зазначених видів засвідчення результатів повірки;

свідоцтво про повірку ЗВТ може бути оформлене: на паперовому носії; в електронній формі - у разі дотримання вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та цього Порядку;

форма і розміри повірочних тавр наведені в додатку 3 до цього Порядку (п.3 Розділу IV Порядку №193).

З матеріалів справи вбачається, що в ході проведеної перевірки, на підтвердження позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки (рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників), що використовуються ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» надано свідоцтва про повірку відповідно до яких рівнеміри-лічильники мають позитивний результат повірки та відповідають вимогам чинного законодавства.

При цьому, відповідно до наданих формулярів (паспортів на витратоміри-лічильники (паливороздавальні колонки) з номерами 1548, 1549, 1550 у період з 13.03.2021 по 19.04.1991 не мали позитивного результату повірки або оцінки відповідності.

Таким чином, контролюючий орган прийшов до висновку, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» в період з 27.03.2021 по 19.04.2021 використовувало три витратоміри-лічильники (паливороздавальні колонки), в який відсутній позитивний результат повірки або оцінки відповідності, чим порушено вимоги абзацу 4 п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

Зазначене позивачем в ході розгляду справи не спростовано.

Таким чином, суд вважає, що встановлений перевіркою факт використання ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» витратомірів-лічильників, без позитивного результату повірки, знайшов своє підтвердження під час розгляду справи, а тому суд дійшов висновку про правомірність нарахування податкових зобов`язань податковим повідомленням-рішенням №00121100902 від 27.06.2022, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 60000,00 грн.

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Волинській області №00121100902 від 27.06.2022, не підлягає скасуванню, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо податкового повідомлення-рішення №00121230902 від 27.06.2022, суд зазначає таке.

Вказаним податковим повідомленням-рішенням за порушення ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 500000,00 грн.

Так, підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №00121230902 від 27.06.2022 є акт фактичної перевірки від 26.05.2022 №12232/Ж5/26-15-09-02/42022634 у якому встановлено та зроблено висновок про те, що в період з 07.12.2021 по 15.02.2022 ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» здійснювало зберігання пального за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25 без наявності ліцензії на право зберігання пального.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 481 зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Згідно з ч.ч. 8, 10 ст. 15 Закону № 481 суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (утому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років.

Частиною 16 ст. 15 Закону № 481 встановлено, що суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Частиною 17 ст. 15 Закону № 481 встановлено, що суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Відповідно до ч. 19 ст. 15 Закону №481 ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються: підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету; підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву; суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Згідно з абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону № 481 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Судом встановлено, що товариству з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» було видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №03030314202100006 за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, автозаправна станція (АЗС).

Розпорядженням Головного управління ДПС у Волинській області від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пального, за порушення вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» №03030314202100006 за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, автозаправна станція.

У витягу з розпорядження №17665/6/03-20-09-03-06 від 30.11.2021 зазначено, що анулювання ліцензії здійснено у зв`язку з встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

В зв`язку з наведеним, податковий орган прийшов до висновку, що позивачем здійснив зберігання пального за вищевказаною адресою без наявності ліцензії на право зберігання пального.

Поряд тим, судом встановлено, що розпорядження Головного управління ДПС у Волинській області від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 було предметом розгляду у справі №140/1568/23, за результатами розгляду якої, Волинським окружним адміністративним судом прийнято рішення від 09.08.2023 у справі №140/1568/23, яким визнано протиправним та скасувати розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №1195/03-20-09-03-15 від 30.11.2021 та зобов`язано Головне управління ДПС у Волинській області видалити запис про анулювання ліцензії товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ», реєстраційний номер 03030314202100006, за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, буд. 25, автозаправна станція (АЗС) 6 з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та внести відомості до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2024 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2023 року у справі № 140/1568/23 - без змін.

Отже, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №140/1568/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2024, встановлено відсутність підстав для анулювання Головним управлінням ДПС у Волинській області позивачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним №03030314202100006.

Таким чином, обставини щодо правомірності анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним встановлені у рішенні суду по адміністративній справі № 140/1568/23.

Приписами ч. 4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Зважаючи на наведену норму права, суд не встановлює обставин, пов`язаних із правомірністю анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

В свою чергу, як зазначалось вище, підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 27.06.2022 №00121230902 став акт фактичної перевірки, в якому зазначено, що в період 07.12.2021 по 15.02.2022 ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» здійснювало зберігання пального за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25 без наявності ліцензії на право зберігання пального, оскільки розпорядженням Головного управління ДПС у Волинській області від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним було анульовано.

Суд зауважує, що, саме відсутність такої ліцензії стало наслідком прийняття спірного рішення про застосування штрафних санкцій.

Слід зазначити, що згідно п.19 ч.1 ст.4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Розпорядження Головного управління ДПС у Волинській області від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 є індивідуальним актом, яким анульовано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ».

Водночас слід зазначити, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.08.2018 у справі №822/1815/16 (адміністративне провадження № К/9901/29162/18) вказав, що у разі визнання незаконним (протиправним) індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, а нормативно-правовий, якщо інше не встановлено законом або не зазначено судом, втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.

Отже, для індивідуального акту скасування є наслідком визнання незаконним (протиправним) і неможливість застосування його з моменту його прийняття.

Відтак, зважаючи на те, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №140/1568/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2024, встановлено відсутність підстав для анулювання відповідачем позивачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Волинській області 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 (яке є актом індивідуальної дії), то суд дійшов висновку про помилковість висновків відповідача щодо зберігання позивачем на належній йому АЗС пального, в період з 07.12.2021 по 15.02.2022 включно, без наявної на те ліцензії, оскільки, як зазначено судом вище, наслідком визнання протиправним та скасування розпорядження Головного управління ДПС у Волинській області від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15 є неможливість застосування його з моменту його прийняття, тобто з 30.11.2021.

При цьому суд зауважує, що анульована ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним відновлює свою дію з дня прийняття Головним управлінням ДПС у Волинській області розпорядження від 30.11.2021 №1195/03-20-09-03-15, а саме 30.11.2021, яке в подальшому визнано протиправним та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №140/1568/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2024.

Тому, суд приходить до висновку, що позивач здійснював діяльність з реалізації оптових партій пального, зокрема і в спірний період, саме на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер №03030314202100006, анулювання якої в судовому порядку визнано протиправним, а відтак подальші наслідки такого анулювання є незаконними, з огляду на що відсутні підстави вважати, що ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» порушено вимоги чинного законодавства щодо реалізації пального без наявності ліцензії.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного суду від 27.07.2023 у справі №380/16375/21.

З огляду на вищевказане суд зазначає, що доводи та висновки відповідача про зберігання позивачем на АЗС, розміщеної за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Осмиловичі, вул. Львівська, 25 пального без наявності ліцензії у період з 07.12.2021 по 15.02.2022 є помилковими.

Таким чином, з огляду на не підтвердження належними та допустимими доказами фактів зберігання на АЗС пального без наявності ліцензії, суд приходить до висновку, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідач діяв протиправно та не у відповідності до вимог чинного законодавства, що є підставою для їх скасування.

Зважаючи на відсутність доказів порушення позивачем ч. 8 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", суд приходить до висновку про протиправність застосування до позивача штрафних санкцій у сумі по 500000,00 грн згідно оскаржуваного рішення.

Відтак, позовна вимог в частині визнання протиправним та скасування оскарженого податкового повідомлення-рішення від 27.06.2022 №00121230902 підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 359, оф. 238; код ЄДРПОУ 42022634) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський м-н, буд. 4; код ЄДРПОУ 44106679) про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення №00121230902 від 27.06.2022 прийняте Головним управлінням ДПС у м. Києві.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» судовий збір в сумі 7500,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 30.10.2024.

СуддяСподарик Наталія Іванівна

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122745708
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них акцизного податку, крім акцизного податку із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції)