Справа № 277/704/24
У Х В А Л А
"29" жовтня 2024 р. смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Заполовського В.В.
за участю секретаря с/з Лук`янчук Т.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
представника відповідача
ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Ємільчине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , третя особа Ємільчинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звягельському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про оспорювання батьківства, виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини та встановлення факту батьківства
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить виключити з актового запису про народження ОСОБА_9 відомості про батька ОСОБА_6 , змінити та вказати в актовому записі відомості, що державна реєстрація народження проведена відповідно до частини першої статті 135 СКУ (за вказівкою матері), встановити факт, що ОСОБА_10 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_9 та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_9 , а саме внести відомості про батька: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, змінити прізвище дитини на « ОСОБА_11 » та по батькові дитини на « ОСОБА_12 ».
Позовна заява обґрунтована тим, що протягом 2 років, з 13.12.2013 року до кінця липня 2015 року вона проживала у цивільному шлюбі з ОСОБА_10 , як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.
Під час спільного проживання з ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народилась дочка ОСОБА_13 . Оскільки вона проживала в цивільному шлюбі з ОСОБА_10 і не перебувала в офіційному шлюбі ні з ким, то народжену дочку вони зареєстрували відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері), а саме « ОСОБА_13 » і відповідно батько « ОСОБА_14 », а саме прізвище дитині та батьку дано за прізвищем матері, а власне ім`я та по батькові батька ОСОБА_15 . Після народження дитини вони збирались зареєструвати шлюб, а також ОСОБА_12 хотів визнати батьківство щодо своєї дочки. Однак, в подальшому між нею та ОСОБА_10 зіпсувались подружні відносини і вона разом з дочкою переїхала на постійне місце проживання в інший населений пункт, де познайомилась з ОСОБА_6 з яким 05.08.2016 року вона зареєструвала шлюб.
У 2021 році вона попросила свого чоловіка ОСОБА_6 визнати батьківство відповідно до статті 126 СКУ та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_16 , на що чоловік погодився. 05.02.2021 року вони отримали нове свідоцтво про народження дитини, де їй було присвоєно прізвище « ОСОБА_17 », по батькові « ОСОБА_16 » і відповідно батьком було вказано ОСОБА_6 .
В підготовчому судовому засіданні позивач та представник позивача заявили клопотання про призначення у справі молекулярно-генетичної експертизи для встановлення того чи є ОСОБА_10 біологічним батьком ОСОБА_9 , а також чи є ОСОБА_3 родичем ОСОБА_9 , яке обґрунтували тим, що для встановлення факту батьківства важливо визначити генетичну спорідненість між дитиною та ОСОБА_10 , яку можливо здійснити тільки завдяки молекулярно-генетичній експертизі. Висновок експертизи буде беззаперечним доказом батьківства померлого ОСОБА_10 по відношенню до дитини ОСОБА_9 .
Відповідач ОСОБА_3 не заперечила проти призначення експертизи.
Представник відповідача ОСОБА_4 заперечив проти призначення судової молекулярно-генетичної експертизи, зазначивши, що висновок експертизи по другому питанню зазначеному в клопотанні позивача про проведення експертизи щодо спорідненості ОСОБА_3 з ОСОБА_9 без встановлення хто є батьком дитини не дасть однозначної відповіді щодо батьківства ОСОБА_10 , скільки у ОСОБА_3 є ще один син та спорідненість може бути і від іншого сина. Також представник відповідача зазначив, що відповідно до чинного законодавства України ОСОБА_1 не може оспорювати батьківство, це може зробити тільки її колишній чоловік ОСОБА_6 , а тому клопотання про проведення експертизи під час розгляду даної справи на його думку є недоречним.
Відповідно до ст.102ЦПК України висновок експерта це докладний опис проведених експертних досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, постановлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Згідно ч.1 ст.103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Враховуючи, що для правильного вирішення даної справи потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, з огляду на те, що предмет спору у даній справі стосується наявності чи відсутності кровного споріднення між ОСОБА_10 , ОСОБА_3 та дитиною ОСОБА_9 , яка може бути підтверджена чи спростована висновком молекулярно-генетичної експертизи, суд вважає за необхідне клопотання задовольнити та призначити у справі судову молекулярно-генетичну експертизу.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.103ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Згідно ч.3 ст.103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у даній справі, суд вважає за необхідне доручити експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Згідно з п.9 ч.1 ст.253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п.5 ч.1 ст.252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Оскільки проведення даної експертизи може зайняти значний час, суд вважає доцільним на час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.103-104,108,252, 253 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи задовольнити.
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,третя особаЄмільчинський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уЗвягельському районіЖитомирської областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Київ)про оспорюваннябатьківства,виключення відомостейпро батьказ актовогозапису пронародження дитинита встановленняфакту батьківствасудову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України (04119, м. Київ, вул. Джонса Гарета, 5).
На вирішення експертів поставити наступне питання:
- Чи є померлий ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, біологічним батьком дитини ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 05.02.2021, видане виконавчим комітетом Підлубівської сільської ради Ємільчинського району), біологічною матір`ю якої є ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_6 ?
- Чи є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , спорідненою особою (родичем) ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 05.02.2021, видане виконавчим комітетом Підлубівської сільської ради Ємільчинського району), біологічною матір`ю якої є ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_6 ?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Попередити сторони про наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст.109 ЦПК України.
Витрати по проведенню зазначеної експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Провадження по даній цивільній справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
На ухвалу, в частині зупинення провадження по справі, може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду через Ємільчинський районний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали виготовлено 01.11.2024 рку.
Суддя: В. В. Заполовський
Суд | Ємільчинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122751345 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ємільчинський районний суд Житомирської області
Заполовський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні